פרסומת
דלג

"מרחב אילת אינו סובל חדירה"

מאת: מערכת ערב ערב ● ● ערב ערב 2426
גבול מצרים הפרוץ מעורר דאגה רבה בעיר אילת. גורם צבאי בכיר הבהיר בראיון מיוחד: "בשנה האחרונה הורדנו במחצית את היקף החדירות". "בגזרת אילת אין הברחה של אמצעי לחימה". "רק עשרות בודדות של מחפשי עבודה הסתננו בחודש האחרון". "הסחר בנשים פסק". "אנו מתייחסים להברחות הנשים כמגה-פיגוע". "הגדר החדשה שתוקם, תתרום רבות להמשך השקט"
''מרחב אילת אינו סובל חדירה''

מאת: עומר כרמון


לפני ימים אחדים, הועמדו חיילי צה"ל בכוננות שיא. שני צעירים מכפר הנוער ניצנה החליטו לחצות על אופניהם את גבול מצרים. הרכיבה הסתיימה מהר מאוד כשאדם לבוש מדים ודובר ערבית איים עליהם באקדח והוביל אותם לתוך שטח סיני.
במערכת הביטחון התעורר חשש כבד כי השניים נחטפו בידי ארגון טרור ואולי אף יוברחו לעזה. רק לאחר שעות ארוכות ומורטות עצבים, התברר כי הם מוחזקים בידי כוחות הביטחון המצריים. הצמד הוחזר לישראל וכאן יועמד לדין.
ראש מועצת רמת נגב, שמוליק ריפמן, אמר השבוע: "אם הייתה כאן גדר, האירוע לא היה מתרחש". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו מכיר במחדל החמור לאורך גבול מצרים ואמר לאחרונה: "כל אחד יכול ללכת ברגל מאפריקה לגוש דן. זאת יכולה להוות בעיה דמוגרפית, כלכלית וביטחונית". הממשלה ומשרד האוצר דנים כעת בהקמת גדר לאורך הגבול. חלקו הראשון יוקם בגזרת אילת.

פיגוע ההתאבדות הראשון


ארגוני הטרור והמבריחים מכירים היטב את הגבול הפרוץ. לפני כחודש, נמנע פיגוע טרור גדול באילת, כשחיילי מילואים ירו לעבר מחבל שנשא תיק עם חומרי נפץ. המחבל השליך את התיק ונמלט חזרה לשטח מצרים.
לפני שלוש שנים, זה לא נגמר טוב. מחבל מהג'יהאד האסלאמי חצה את הגבול מבלי שמישהו הבחין בו. בצומת שחמון לקח מונית שהובילה אותו לתוך העיר. במרכז 'איזידור' הפעיל את חגורת הנפץ ורצח שלושה מתושבי אילת: מיכה בן-סעדון, אבי אלמליח וישראל סמוליה.
מחפשי העבודה הרבים שהסתננו לישראל דרך גבול מצרים, ונוכחותם מורגשת היטב בעיר, מהווים עדות נוספת לגבול נטול הגדר.

"מרחב אילת אינו סובל חדירה"


כדי להפחית את הדאגה הגוברת בעיר מהסכנה שבגבול מצרים הפרוץ ומהפעילות העוינת מעבר לגבול, העניק גורם בכיר בפיקוד דרום ראיון מיוחד ל'ערב ערב'.
"מרחב אילת אינו סובל חדירה", הוא הבטיח. "אילת היא עיר אסטרטגית. לא נאפשר למחבלים לפגוע בה".
"בגזרת אילת אין כיום הברחה של אמצעי לחימה", טען. לדבריו, היקף החדירות ירד במחצית בשנה האחרונה. הוא הסביר זאת במדיניות צה"לית חדשה של מגע באש מול המבריחים.
"הם חשים נרדפים והחלו לפעול רק בקבוצות קטנות. אנו יודעים כעת על כל חדירה בזמן אמת", הבטיח.
הגורם הבכיר שיבח את שיתוף הפעולה המוצלח בין צה"ל למשטרת ישראל והמכס. "אנחנו יודעים במדויק מי הם המבריחים מקרב אזרחי ישראל. כמעט כולם בני הפזורה הבדואית. כוחות הביטחון לא מהססים להגיע למקום מגוריהם ולפעול נגדם גם באזור באר-שבע. לא רק באזור אילת".
"אנו מתייחסים להברחות הסמים כמגה-פיגוע", אמר, "הסמים הללו מגיעים לבתי-הספר של ילדינו. המבריחים מנסים להרוס את החברה הישראלית".
הגורם הבכיר הכחיש את ההשערה כי צה"ל מעלים לעתים עין מפעילות מבריחי הסמים, תמורת שיתוף פעולה מצדם בענייני ביטחון. "לעולם לא נסכים לעסקה כזאת", הבטיח.

"לא מדובר בפליטים אומללים"


בנושא בעיית הסתננות אזרחים לישראל, אמר הגורם הצבאי ל'ערב ערב', כי בחודש האחרון, הצליחו רק עשרות בודדות לחדור דרך גבול מצרים, כולם נעצרו בידי חיילי צה"ל. "לא מדובר בפליטים, אלא באנשים שמנסים לשפר את תנאי חייהם", הסביר. לדבריו, המבריחים בסיני גובים 2,000–5,000 דולרים על כל אדם שמבקש להיכנס לישראל בדרך בלתי-חוקית. "ברור שאם היה מדובר בפליטים אומללים, הם לא היו מסוגלים לשלם סכומי כסף כאלה", קבע.

הגורם הבכיר הבהיר, כי חיילי צה"ל אינם יורים לעבר מחפשי העבודה והכחיש את הדיווחים לגבי ירי על גמלי המבריחים. "כל מהגר עבודה מתבקש להרים את חולצתו כדי שנוודא שאינו נושא חגורת נפץ. התיקים נבדקים בידי חיילי צה"ל ואם יש צורך, אנו מזעיקים צוותי סילוק פצצות. אחר כך אנחנו לוקחים את המסתננים לקציעות וכאן מסתיים הטיפול שלנו בעניינם".
בתשובה לשאלתנו לגבי ממדי תופעת הברחת נשים דרך הגבול, נמסר מצה"ל, כי בשנה האחרונה, לא נתקלו החיילים אפילו במקרה אחד כזה.

שיתוף פעולה עם המצרים והירדנים


הגבול הפרוץ אינו מהווה את הסכנה הביטחונית היחידה לתושבי אילת. ביקשנו לשמוע על פעולות צה"ל למניעת ירי טילים לעבר העיר. כזכור, לפני ארבע שנים, התפוצצה קטיושה סמוך לשדה התעופה. בנס הסתיים האירוע ללא נפגעים.
הגורם הצבאי סירב לפרט בנושא זה. לדבריו, שיתוף הפעולה שלנו עם כוחות הביטחון המצריים והירדנים הוא נושא רגיש. הוא ציין לחיוב את פעילות כוחות הביטחון הירדנים בשמירת גבולה המזרחי של ישראל, אולם היה זהיר יותר כשדיבר על שיתוף הפעולה מצד כוחות הביטחון המצריים. הוא סירב להתייחס לדיווחים לפיהם ישנם שוטרים מצריים שמוסרים למבריחים מידע מודיעיני על פעילות צה"ל ומעלימים עין מהברחות הסמים.

"בעיר אילת קיימת תחושת ביטחון", הוסיף הגורם הצבאי הבכיר. "אנו עושים את המקסימום כדי להבטיח שהדבר יימשך. ממשלת ישראל עומדת להקים גדר חדשה לאורך גבול מצרים, דבר שיתרום רבות להמשך השקט בגזרה שלנו".

גדר של דיבורים


היקף ההברחות והחדירות בגבול הפרוץ בין ישראל למצרים מוכר במערכת הביטחון כבר שנים ארוכות, אך רק בשנים האחרונות, חלה התעוררות מסוימת. בשנת 2003, הוקמה מפקדת מג"ב רמון, האחראית לפעילות המבצעית בגבול. שלוש שנים לאחר מכן, החלו שרים בממשלה לדבר לראשונה על הצורך בהקמת גדר.
שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, הודיע בראשית 2007 על כוונתו להקים 13 ק"מ של מכשול באזור אילת. שנה לאחר מכן, אימץ אהוד ברק את הרעיון, הציג את הקמת המכשול כיוזמה שלו. אך שום דבר לא זז, והגבול נותר פרוץ כשהיה.
בחודש שעבר, הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כוונתו להקים גדר לכל אורך הגבול. הוא הבטיח שממשלתו תכריע בקרוב איזו גדר זו תהיה: במתכונת גדר ההפרדה בעלות משוערת של כחמישה מיליארד שקלים, או גדר פשוטה בהרבה, בעלות של 450 מיליון שקלים. שר האוצר, יובל שטייניץ, תומך בגדר הפשוטה והזולה. עמדתו הנוכחית מפתיעה, מכיוון שדווקא הוא, כשהיה חבר אופוזיציה, דיבר רבות על הצורך הדחוף בהקמת גדר גבול משמעותית לאורך גבול מצרים. השר שטייניץ הזהיר, כי הגדר נחוצה בשל: "כוונותיה התוקפניות של מצרים ותוכניותיה הסודיות לדרוש חזקה על אילת והערבה הדרומית".