פרסומת
דלג

מטח טילים במפרץ, חשש מפגיעה בענף התיירות

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2457
נהג מונית ירדני נהרג כשטיל 'גראד' ששיגרו מחבלים פגע במוניתו סמוך למלון 'אינטרקונטיננטל' בעקבה. שני טילים נוספים נחתו בשטח פתוח צפונית לאילת. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. תושבי אילת והתיירים הרבים לא התרגשו במיוחד מהירי, אולם לכולם ברור כי אם יימשך, תיקלע העיר למשבר חמור. בעירייה ובפיקוד העורף מודים: מצב המקלטים בעיר גרוע

תושבי אילת והתיירים הרבים לא התרגשו במיוחד מטילי ה'גראד' שהתפוצצו ביום שני בבוקר בשיאה של עונת התיירות. החיים בכל חלקי העיר, כולל באזור המלונות, המשיכו להתנהל כרגיל. רק באזורים הסמוכים לגבול ירדן, נראתה נוכחות מוגברת של אנשי ביטחון שניסו לאתר את שרידי הטילים שנחתו בשטח ישראל. אולם בקרב פרנסי העיר וגורמי התיירות, המתח הולך וגובר ועמו גם אי הוודאות.אחד מהטילים שנורו לעבר אילת ועקבה, ככל הנראה מסיני, גרם למותו של נהג מונית ירדני שהמתין לנוסעים סמוך לכניסה למלון 'אינטרקונטיננטל'. לראש הנפץ של הטיל צורפו כדוריות ברזל שנועדו להגדיל את מידת הנזק שהוא גורם. הנהג, סובחי יוסוף אלעלאונה (51), אב לשלושה ילדים, נפצע אנושות מהרסיסים ומת לאחר זמן קצר בבית החולים. שני טילים נוספים שנורה באותו מטח, התפוצצו בשטח פתוח צפונית לאילת. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. טיל רביעי התפוצץ בסיני, סמוך למפקדה של 'הכוח הרב לאומי'. ככל הנראה שוגר גם טיל נוסף, אולם שרידיו לא נמצאו עד לרגע סגירת הגיליון.

"70 אחוז מהאוכלוסייה אינה ממוגנת לשעת חירום"


זאת הפעם השנייה השנה, בה משוגרים טילי 'גראד' לעבר עקבה ואילת. ב- 22 באפריל התפוצץ טיל באזור התעשייה של עקבה וגרם שם לנזק. טיל נוסף נפל בים סמוך למלון 'הנסיכה'. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בעקבות הישנות מקרי הירי, החלה מערכת הביטחון בבדיקת אפשרות הצבת מכ"ם באזור אילת, שייתן התרעת 'צבע אדום' לתושבי העיר. אולם לא ברור אם התרעה כזאת יכולה לסייע הרבה, מכיוון שגם בפיקוד העורף וגם בעיריית אילת, מודים כי מצב המקלטים באילת קשה ביותר.

רק לפני מספר שבועות, במהלך דיון שהתקיים במחלקת בטחון וחירום בעירייה, טען ראש מינהלת השכונות הותיקות, נחום סרי, כי "יש בעיות עם המקלטים, הם לא במצב שניתן לרדת אליהם בשעת חירום". מנהל מחלקת בטחון וחירום בעירייה, אילן חדידה, חיזק את דבריו והוסיף: "70 אחוזים מהאוכלוסייה אינם ממוגנת לשעת חירום". מפקד מחוז דרום בפיקוד העורף, אל"מ איתן יצחק, אמר ל'ערב ערב' כי "המצב המקלטים בעיר 'בינוני – גרוע'".

שי: "אתם מטורפים?"


בהתאחדות בתי המלון ביקשו השבוע מהעיתונאים שלא להפריז בחומרת האיום הנשקפת לאילת. "אני לא מבין את כלי התקשורת", אמר ל'ערב ערב' מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת, שבתאי שי. "אתם מטורפים? בואו נהיה פרופורציונליים. מדובר בירי נדיר. זה לא שדרות חס וחלילה. אפילו לא אשקלון. אני יודע שהתקשורת מחפשת כותרת, ואני מכבד את זה, אבל היא מזיקה בעניין הזה. הפגיעות היו בירדן. שיחפשו את הנזקים בירדן ושיפסיקו לחטט כאן באילת. למה החלטתם שהירי היה מכוון לאילת? מאיפה אתם בטוחים שהיורה 'פספס' שישה ק"מ ובמקום לפגוע באילת, פגע בדיוק ב'אינטרקונטיננטל' של עקבה".

האם נרשם לחץ בבתי המלון בגלל ירי הטילים?
"התחילו טלפונים. היה אי שקט. אבל אחר כך ראו שהכל כאן מתנהל כשורה ונרגעו".

"הירדנים מוטרדים מגורל ההשקעות שלהם"


ראש היחידה לשיתוף פעולה אזורי בעיריית אילת, סמו סמוראי, הגיע לעקבה מיד לאחר נפילת הטיל ותיאר ל'ערב ערב' את מה שראה: "באופן כללי החיים חזרו לסדרם", הוא מספר. "הירדנים אבלים על האיש שנהרג. הוא בסך הכל עמד עם המונית בחזית המלון כדי להביא פרנסה הביתה, ותראה מה קרה. אבל החיים חזקים והממשל חזק, ובתוך זמן קצר מאוד, הגיעו למקום אנשי ביטחון. שלושה או ארבעה מסוקים עברו וחיפשו על הגגות ובין הבתים ובוואדיות".

האיש הפשוט ברחוב בעקבה מאמין שהטיל שוגר מסיני, או שהוא מאשים את ישראל?
"הם לא חושבים שהטיל הגיע מישראל. אבל חלק מהם חושבים שמי שירה את הטיל צודק. כי הערבים תחת כיבוש וסובלים ועוד כל מיני אמירות מוכרות כאלה".

ומה חושבים בדרגים הגבוהים?
"ברור להם שהטיל הגיע ממצרים. אבל מה שמדאיג אותם בעיקר, הוא גורל השקעות העתק בעקבה של גורמי חוץ, וגם שלהם. כדי ליהנות מההשקעות האלה, הם צריכים אזור שקט ואטרקטיבי ולא קשור בלחימה, טרור ופיגועים".

איך התפוסות עכשיו בעקבה?
"באמצע שבוע, לרוב נמוכות. המבחן יהיה בסוף השבוע הזה"

ראש הממשלה: "זה ניסיון לחבל בתהליך השלום"


למרות ההרוג בעקבה, בחברת 'ארקיע' מתכוונים להמשיך כמתוכנן בהפעלת קו הטיסות לעקבה ובשיווק חבילות הנופש אליה. גם גורמי התיירות האחרים באילת מנסים לשדר 'עסקים כרגיל', אבל כולם חוששים כי אם יימשכו המטחים, עלולות אילת ועקבה להיגרר למשבר חמור במיוחד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בעקבות הירי על אילת ועקבה: "ההתקפה הנפשעת על אזרחים חפים מפשע בישראל ובירדן נעשתה על ידי גורמי טרור שרוצים לחבל בתהליך השלום. כל המדינות באזור השואפות לשלום צריכות להיאבק בכוחות אלה כדי להרחיק את הטרור ולקרב את השלום".


הטילים נפלו סמוך לאזור בתי המלון


נס משמיים. כך אפשר להגדיר את האסון שנמנע בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני. לאחר הרבה הערכות וספקולציות, מצלמות האבטחה של אחד המפעלים, בשטח פתוח, צפונית לאילת, זיהו שתי נפילות של רקטות במרחב העיר אילת, בהפרש זמן של 29 שניות אחת מהשנייה. ללא ספק - נס, מאחר ומדובר בטווח מאוד קטן מאזור בתי המלון באילת. "אנו רואים את המקרה בחומרה רבה", אמר מפקד המחוז הדרומי, ניצב יוחנן דנינו, שביקר השבוע בעיר, "ביצענו עם צה"ל הערכות מצב, והכוונה היא לתת מענה לאיום הזה, במידה והאירועים יחזרו על עצמם, אבל ההערכה שלי שהסבירות לא גבוהה שזה יקרה".
עוד אמר ניצב דנינו: "האיום של הטרור נמצא כל השנה על סדר היום שלנו. אנחנו יודעים על הכוונות האלה כל השנה. אילת מקבלת מענה לחלק מתרחישי הטרור ולצערי, במחוז הדרומי, אנחנו מאוד מתורגלים. הכנו במחוז הדרומי, יחד עם מפקד המרחב, פיקוד העורף ועיריית אילת מוכנות מבצעית, לפי המודל שלנו במחוז הדרומי. תושבי העיר אילת וכל מי שמגיע לנפוש, צריכים להמשיך להיות בטוחים ולהתנהל בשגרה".

מאיר אוחיון
סיני האבודה


סיני כבר מזמן איננה חצי אי שקט, רגוע ואווירת שאנטי. בסיני מתרחשת מלחמה, וזו לא הגזמה כלל וכלל. מאז תחילת שנות האלפיים, כשהמצרים החלו בפיתוח המאסיבי של חצי האי הפסטורלי, הבדואים, שליטי רצועת החוף, נדחקו וגורשו מביתם. למרות מאמצים כבירים של השלטון המרכזי במצרים, חצי האי סיני הפך לכר פעולה נוח לקבוצות קיצוניות שהבינו כי ניתן לנצל את מצוקת הבדואים לטובת מאבק מוסלמי קיצוני. שבטי הבדואים שמאז ומעולם לא בחרו צד והתעסקו בענייניהם, חברו לכנופיות הטרור המוסלמיות, כנקמה בשלטון המצרי שדחק אותם מחופי סיני וממקום שבתם שנים ארוכות. וכך, בשיתוף פעולה בין כל הגורמים הקיצוניים, הם הפכו את חצי האי השקט והרגוע, לבסיס טרור ענק. וכך, לאחר שנים של חופי זהב, בדואים מחייכים ושמיים כחולים, מסיני, נותרו רק זיכרונות.

ראובן זלץ
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש