פרסומת
דלג

נפרדים מארגז החול. פותחים שנה חדשה -סיקור מיוחד

מאת: ● ● ערב ערב 2461
אתמול, הראשון לספטמבר, צעדו 690 תלמידי כתה אלף בפעם הראשונה לכתה- בבוקר זה ליוו אותם משמרות הזה"ב במעברי החצייה הסמוכים לבתי הספר. בהגיעם לבית הספר, נשמעה מוסיקה עברית ברמקולים הבית-ספריים לפי הנחיית ראש העירייה. הם נכנסו לכתות בהן כ- 28 תלמידים חדשים נרגשים ומורה. ועד לרגעים אלו, לא ברור אם ובאלו בתי ספר תהיה סייעת בכתה אלף. שנת הלימודים תשע"א יצאה לדרך. דוברת העירייה מסרה כי "שנת הלימודים נפתחה ללא תקלות"

בשנה שעברה, התנהל מאבק איתנים עד לרגע האחרון כדי שבכתות אלף תהיה סייעת. מורות התראיינו ל'ערב ערב באילת' וטענו שאין להעלות על הדעת לימודים תקינים בשנה הראשונה של זאטוטים שזה עתה נכנסו לבית הספר וזקוקים לסיוע ולהדרכה אישית בכל צעד ושעל. השנה שוב- מורות סיפרו שלא קיבלו הודעה לגבי שילוב סייעות בכיתות אלף בהן הן מלמדות. דוברת העירייה מסרה, כי: "סייעות, כמו בשנים האחרונות, יהיו רק בבתי הספר 'צאלים' ו'מצפה ים', בהם פועלות חטיבות צעירות".עפרונות מחודדים ומקלדות בהיכון
ערב פתיחת שנת הלימודים, וההתארגנות בשיאה. במינהל שח"ק הוקם מטה מיוחד לפתיחת שנת הלימודים. המטרה: אפס תקלות. גם השנה ארגנה עיריית אילת סיור עיתונאים מטעמה.
בסיור נכחו ראשי מערכת החינוך וכן מחלקת הדוברות והנהלת העירייה, והעיתונאים הובלו כלאחר כבוד לגן ילדים ולשני בתי ספר.
ומה ראינו בסיור הפעם? ראינו שגן 'פיראן' נפתח השנה מחדש. להזכירכם, הורים רבים נטשו את גני הילדים של עיריית אילת בשל האמרת מחירי הגנים בשנה שעברה. גם השנה מחירי הגנים לא ירדו. גן אחד מתוך הגנים שנסגרו נפתח השנה מחדש. זהו גן 'פיראן'. בכניסה, שולחנות קטנים ועליהם עפרונות צבעוניים וטושים מונחים בכוס. על מדף הוצבו שופר וצנצנת דבש. בחצר פינת בובות וארגז חול. הכול מוכן לקראת הלקוחות הקטנים. אולם עדיין, עשרות ילדים ופעוטות לא יוכלו להרשות לעצמם את מחירי הגנים ויצטרכו להישאר בבית או במסגרות זולות ומאולתרות. ראשי המערכת סיפרו, שילדי הגן ילמדו עד השעה 14:00 השנה בגלל כניסת תכנית 'אופק חדש' לגני הילדים. התבשרנו, כי מספר הילדים בגני העירייה יעמוד על מינימום של 28 ילדים ועד למכסימום של 31 ילד. ולמדנו על פרויקט 'ספריה פיג'מה' ובו יחולקו במהלך השנה תשעה ספרים לילדי הגנים.
עברנו לבית הספר 'אלמוג' וראינו את השיפוצים (מרצפות גרניט, דשא מפלסטיק, ברזיות ועוד) שנערכו בסיוע משרד החינוך שהעביר תקציב עבור חידוש מבנים. התקציב הועבר לשני בתי ספר: 'אלמוג' ו'גולדווטר'. כדי להשלים את מגמת ההתחדשות פגשנו בשתי המנהלות החדשות: בטי סימלמיץ ב'אלמוג' שהחליפה את לאה כרמונה, ששימשה בתפקידה שנה אחת בלבד ופרשה לדבריה מרצונה לעשות למען בני ביתה ופגשנו את מזל קציר, שהחליפה את זהר ניר, שנסיבות עזיבתו הפתאומית את ניהול תיכון 'גולדווטר' עדיין נותרו בגדר תעלומה, לפחות לציבור ההורים. סימלמיץ מסרה, שלא תהיה השבתה של בית הספר על ידי הורים שטוענים כנגד מורה מסוימת. התבשרנו שב'אלמוג' ילמדו השנה גם תלמידי האולפן העירוני וכן תפעל מתוכו תכנית 'פותחים עתיד' שעברה מספר מקומות מאז שנפתחה. צחי רום, האחראי על השיפוצים בבתי הספר, הודה לצוותו ומסר, שהשנה, הושקעו חמישה מיליון שקלים ויותר בשיפוצי הקיץ שכוללים: רכישת ריהוט, מחשבים ומדפסות, מזגנים, החלפת חלונות, החלפת חול בגני הילדים, מיגון אלקטרומגנטי ועוד. עוברים ל'גולדווטר', מזל קציר מקבלת אותנו בחיבוקים ובנשיקות, היא נראית מצוין, רזה, שזופה ונחושה. אנחנו מתיישבים בכתה 'חכמה' וממוזגת, מוגשת שתייה קרה ומצטרפת סגנית מנהלת אגף הרווחה, חני הכט, עובדת סוציאלית משכילה ובעלת ניסיון רב. הנתונים ממשיכים לזרום בלי הפוגה: "כ- 2,000 תלמידים לומדים במסגרות הגיל הרך. כ- 4,200 תלמידים - במסגרות החינוך היסודי. כ- 3,000 - בחינוך העל יסודי. נקלטו כ- 50 מורים חדשים. ייכנסו עוד 250 מחשבים, והממוצע באילת יהיה של 6.8 ילדים למחשב. סך הכל, תקציב החינוך עומד על 98 מיליון שקלים".
מנהלת אגף החינוך, מירי קופיטו, מעדכנת: "אתמול היתה מתקפת רישום. באילת נכנסים כל הזמן תלמידים חדשים, מה שגורם לקשיי התארגנות במערכת...". פותחים את הישיבה לשאלות העיתונאים. נשאלת שאלה לגבי הטיפול וההערכות לקליטת ילדי המסתננים שנענית, שנפתח גן ילדים שיכיל כ- 30 ילדים. שאלה אחת שעולה היא על קריאת חירום של הורים מהישיבה שמאיימים להשבית את פתיחת שנת הלימודים 'בגלל שאין רכז ואין מורים'. ראשי המינהל מבטיחים שלא ידוע להם על איום שכזה. כרגע המסר העיקרי הוא שהשנה נפתחת כסדרה. למרות ש"עיצומי ארגון המורים העל יסודיים מקשים על ההתארגנות", מעדכנים. ראש העירייה מסכם: "ההשקעה בתחום החינוך בעיר אילת היא מהמשובחות ביותר שיש ברחבי הארץ". רשימת התכניות שממשיכות או מתחילות במימון ובסיוע גופים שונים: 'אילנות', 'אמירים', 'קדם עתידים', 'פלדה כחולה' ו'שבחים', 'מחוננים', 'מצטייני מדע', 'נט"ע', 'עזריאלי', 'פותחים עתיד', 'מוגנות', 'הראל', 'חינוך סביבתי ומוסדות ירוקים', 'איי קונטאקט', 'אופק חדש'. אולם, האם ההשקעה בתכניות רבות ושונות נושאת פירות? לצורך בדיקה של השגת היעדים, יבצע המרכז לטכנולוגיה חינוכית השנה הערכה של מערכת החינוך. יש לקוות כי הנתונים והתוצאות יוצגו במלואם ומתוך שקיפות כפי שביקשנו לא אחת. ובעיקר יוצגו נתוני הערכת תכנית 'אופק חדש', תכנית 'הראל' ונתוני 'עיר ללא אלימות'.

בשורות רעות


*התייקרות הגנים נותרה בעינה.
*לא ברור אם ישולבו סייעות בכתות אלף השנה.
*נושא הקמת בית ספר למצוינות נמצא בהקפאה עמוקה.
*קיים מחסור חמור במורים איכותיים.

בשורות טובות


*תקשוב בתי הספר היסודיים הושלם השנה. הפרויקט, שהתחיל לפני כשנתיים כיוזמת הורים בבית הספר 'מצפה ים', הורחב לכלל בתי הספר היסודיים באילת.
*עיצומי המורים בעל יסודי לא ימנעו את פתיחת השנה כסדרה. מה שיקרה אחרי חגי תשרי... אלוהים גדול.
*יועצת תכנית המחוננים נפגשה עם חברי הפורום העל יסודי והעבירה תכנים הנוגעים לתלמיד המחונן בכתה הרגילה.
*מקצועות חדשים לבחירה לבחינות הבגרות ברמה של חמש יחידות: 'מדעי הים', 'חינוך גופני' ו'ניהול משפטי'.

שיפוצי קיץ במוסדות חינוך


סך הכל עלות השיפוצים: כ – 5 מיליון ₪ (פירוט בהודעה לעיתונות שמספרה 155). במסגרת שיפוצי הקיץ, הצטיידו מוסדות החינוך בריהוט חדש בעלות כוללת של 600 אלף ₪, מחשבים ומדפסות נרכשו בעלות של כ – 1 מיליון ₪, נרכשו מזגנים חדשים בעלות של 650 אלף ₪, הוחלפו כ – 100 חלונות במוסדות החינוך השונים, רוצפו 2,900 מ"ר של שבילים באבן משתלבת, 555 טון חול הוחלף בגני הילדים והותקנו כ – 80 מתקני משחקים בגנים. למעלה מ – 200 אלף ₪ הושקעו השנה במיגון אלקטרומגנטי ועוד.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש