פרסומת
דלג

"אם אלמוגים חשובים מאנשים - החוף הדרומי יישאר ג'יפה"

מאת: עומר כרמון ● 6/4/2011 12:46 ● ערב ערב 2492
הישג ל'ירוקים': הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה הביעה תמיכה בדרישה להקטין את היקף המסחר המתוכנן בין נמל קצא"א לחוף אלמוג. בכך התקבלה טענתה העיקרית של החברה להגנת הטבע, שהגדירה את התוכנית לפיתוח מתחם נחל שלמה, כ"איום על השטחים הפתוחים בישראל". מכה נוספת הנחית על התוכנית, אקולוג אילת ברשות הטבע והגנים, ד"ר בני שלמון, שהמליץ לא לאפשר הקמת טיילת מסחרית סמוך לחוף הווילג', מכיוון שבמקום נמצאת שונית אלמוגים.
''אם אלמוגים חשובים מאנשים - החוף הדרומי יישאר ג'יפה''

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה הביעה תמיכה בדרישה להקטין את היקף המסחר המתוכנן בין נמל קצא"א לחוף אלמוג. בכך התקבלה טענתה העיקרית של החברה להגנת הטבע, שהגדירה את התוכנית לפיתוח מתחם נחל שלמה, כ"איום על השטחים הפתוחים בישראל". מכה נוספת הנחית על התוכנית, אקולוג אילת ברשות הטבע והגנים, ד"ר בני שלמון, שהמליץ לא לאפשר הקמת טיילת מסחרית סמוך לחוף הווילג', מכיוון שבמקום נמצאת שונית אלמוגים.

בתום הדיון בוועדה המחוזית, אמרה ל'ערב ערב' האדריכלית אילה רונאל, שהכינה את התוכנית עבור מינהל מקרקעי ישראל ועיריית אילת: "החלטת הוועדה המחוזית מחזקת את הנושא 'הירוק'. אני מרגישה שאני מתחילה להישבר. אם הם לא רוצים שנבנה כי יש אלמוגים, אז לא נבנה, ותישאר הג'יפה שיש שם היום".

פארק מים ובתי מלון


בתוכנית לפיתוח מתחם נחל שלמה, מציעה רונאל לבנות 1,350 חדרי אירוח כפרי סמוך לכפר הנופש 'קלאב אין' ובמתחם 'הקרולינות' הנטוש ליד בית ספר שדה של החברה להגנת הטבע. בנוסף, 'חוות היען' הנטושה, שבעבר משכה אליה חובבי מסיבות מכל רחבי העולם, אמורה להפוך ל'מרכז נופש ותיירות מדברית'. 'הטקסס ראנץ'' מיועדת לחזור לחיים: תיפתח בה מחדש 'עיר הסרטים' וייבנו בה מסעדה ובית ספר לרכיבה על סוסים. הכביש בסמוך לחווה יוסט מערבה, כדי לאפשר את הגדלת חוף הרחצה. ב'בית ויליאמס' ייחנכו מסעדה וגלריה. לירון נלסון, שמחזיק בבעלות על שטח שעליו מועדון צלילה ו'אוהל השלום' של יוסוף אבו ג'אמע, יורשה לפתח את המקום ולבנות בו מסעדה מרווחת. במחצבה הנטושה, צפונית לנחל שלמה, מבקשת רונאל לפתח פארק מים גדול ו-40 מגרשי אטרקציות.

חבר הקואליציה במועצת העיר, רפי הוכמן, הממונה על פיתוח החוף הדרומי, עיכב בשנה האחרונה את הדיון בתוכנית בוועדה המחוזית בשל דרישתו כי בשטח המחצבה ייבנו חדרי אירוח או מגורים. אולם מרבית חברי הוועדה המחוזית הבהירו כי לא רק שהם מתנגדים להקמת בתי מלון או מגורים בשטח המחצבה, אלא גם היקף האטרקציות שמציעה רונאל, נראה להם מוגזם.

"כמו בכל עיר נמל מתוקנת"


לקראת הדיון בוועדה המחוזית, שלח אקולוג אילת ברשות הטבע והגנים, ד"ר בני שלמון, מכתב הממליץ לבטל את תוכניות הפיתוח בשטח 'חברת המזח' ('תור עד' לשעבר – סמוך למסעדת 'המפלט האחרון' ומועדון הצלילה 'מרינה דייברס'). האדריכלית רונאל ביקשה לבנות במקום מזח לסירות זכוכית, עליהן יוכלו המטיילים להפליג ברחבי השמורה ולצפות באלמוגים. לאורך המזח תכננה טיילת, שלאורכה יהיו בתי קפה, חנויות ו-20 דוכנים לממכר אוכל, מזכרות ומתנות. ד"ר שלמון הסביר ל'ערב ערב', כי סמוך מאוד למזח נמצאת שונית אלמוגים (מוקפת כיום במצופים, כדי למנוע מסירות ורוחצים לפגוע בה). במידה ותתממש התוכנית להגדלת היקף הפעילות המסחרית במקום, הוא משוכנע, כי השונית תיהרס.

"עד היום לא ידענו בכלל על קיומם של האלמוגים האלה ופתאום הם נהיו הדבר החשוב ביותר בעולם", אמרה בתגובה האדריכלית רונאל. "אני חושבת שזה יהיה נחמד אם כמו בכל עיר נמל מתוקנת, יהיה שם מזח עם חנויות ובתי קפה. מדובר בסך הכל בשלושה מטרים של אלמוגים. אבל אם האלמוגים חשובים יותר מבני אדם. אז נוותר ולא נבנה, ותישאר הג'יפה שיש שם היום".

"את החנויות האלה אפשר להקים במקום אחר", עונה ד"ר שלמון. "בשטח בסיס חיל הים שעומד להתפנות, כבר יש כיום מזחים. שם אין אלמוגים וניתן יהיה להקים שם טיילת מסחרית עם בתי קפה, חנויות ודוכנים. אם יעשו את זה בשטח חברת המזח, זה יחסל את האלמוגים. מה נרוויח בזה? אנחנו חיים מתיירות שמגיעה לאילת בגלל האלמוגים, אבל הורסים את האלמוגים בשיטתיות. פעם היו גם שוניות בחוף הצפוני, לא נשאר מהן שום דבר. אם בים לא יישארו אלמוגים, מה יהיה הערך הכלכלי שלו? מה אנחנו מוכרים במצפה התת ימי? אלמוגים ובעלי חיים ימיים, או סתם ים? מה מחזיק את כל מועדוני הצלילה באילת? מה מחזיק את בעלי סירות הזכוכית? כולם חיים ממה שיש מתחת למים. לשונית האלמוגים ולדגים יש ערך כלכלי לעיר אילת".

"לממש את תוכניות הבנייה בחוף הצפוני"

במהלך הדיון בוועדה המחוזית, הביעה נציגת המשרד להגנת הסביבה את התנגדותה להקמת פארק המים במחצבה הנטושה, וכן לשימוש המסחרי המתוכנן ב'טקסס רנץ''. כמו כן, ביקשה כי לפני שתחל הבנייה בחוף הדרומי, ימומשו התוכניות המאושרות לבנייה בלגונה המזרחית: "מאחר ובחוף הדרומי מדובר באזור רגיש לשוניות אלמוגים, וגם מבחינה נופית - של המפגש בין הרי הגרניט לים, אנו חושבים שלפני שנוגעים בשטח זה, יש לממש את תוכניות הבנייה בחוף הצפוני", אמרה. את דבריה חיזק רכז מחוז דרום בחברה להגנת הטבע, שי טחנאי, שהזכיר לחברי הוועדה כי ישנם תוכניות בנייה גם לשטח שדה התעופה שאמור להתפנות. "החוף הצפוני הולך לקבל מאסה די גדולה של מלונאות", הוא אמר. "לגבי החוף הדרומי, אני חושב שצריך להיות שטח שהוא ברובו נוף פתוח עם היצע מלונאי".

"אני מרגישה שאני מתחילה להישבר", אמרה אילה רונאל ל'ערב ערב'. "אם שמים כל כך הרבה מכשולים - אז נשאיר את האזור במוזנחות הקיימת, וזהו. יש בי הרבה כעס והרבה יאוש, וחבל כי לדעתי, התוכנית שאני מציעה היא תוכנית מעולה".