פרסומת
דלג

יובל שנים לקמפיין נגד הקמת בתי הזיקוק באילת

מאת: עומר כרמון ● 6/1/2017 20:30 ● ערב ערב 2792
לפני 50 שנה הורתה הממשלה לחברות הנפט להפסיק את העבודות להקמת בתי זיקוק בנמל אילת. עזרא כהן, אז חבר מועצת העיר אילת, היה זה שעמד בראש המאבק האילתי נגד הקמת בתי הזיקוק - קמפיין שזכה לכתבות רבות בעיתון 'ערב ערב באילת'. "זה היה מאבק על דמותה של אילת כעיר תיירות או כעיר תעשייה", אמר השבוע כהן. עורכו הראשון של 'ערב ערב באילת', יצחק נועם, תמך אז בהקמת בתי הזיקוק: "ההתנגדות לכל מפעל חדש ההולך לקום באילת בשם המקודש של 'זה יגרום נזק לתיירות', אינו חדש. זכורה ההתנגדות למפעל לעורות בגלל הריח, למפעל הבשר ועוד כהנה וכהנה. לשיא האבסורד הגיעו לוחמי הקודש של התיירות, שעה שהשיגו לפני מספר שנים דו"ח של רופא שקבע שאסור להקים באילת מפעל לייצור מלח 'מפני ששטחי המלח הלבנים עלולים לגרום לקשיי בראייה לתיירים"
יובל שנים לקמפיין נגד הקמת בתי הזיקוק באילת
בעד ונגד בתי זיקוק. יצחק נועם ועזרא כהן, השבוע

50 שנה מלאו החודש להכרעה באחד הקמפיינים הסביבתיים המוצלחים הראשונים שהתקיימו באילת: המאבק נגד הקמת בתי הזיקוק בחוף הדרומי. לאחר שהעבודות להקמת בתי הזיקוק כבר החלו, נכנעה הממשלה ללחץ והורתה על ביטול הפרויקט. חברות הדלק קיבלו מהממשלה פיצוי בגובה מיליוני לירות.

עזרא כהן, אז חבר מועצת העיר אילת ומנהל בית ספר שדה, היה זה שעמד בראש המאבק האילתי נגד הקמת בתי הזיקוק. מאבק שזכה לכתבות רבות בעיתון 'ערב ערב באילת'. "זה היה מאבק על דמותה של אילת כעיר תיירות או כעיר תעשייה", אמר השבוע כהן ל'ערב ערב'. "בחודש מרץ 1965 הגיעו אלינו שמועות בדבר מגעים המתנהלים בין ראש העירייה, יוסקה לוי, לבין הנהלת בתי הזיקוק בחיפה על הקמת מתקן לזיקוק נפט באילת. יוסקה לוי רצה עיר תיירות אבל הוא היה נואש מכך שאין מספיק מקומות עבודה. גם ההסתדרות לחצה בעד הקמת בתי הזיקוק. מכיוון ששימשתי חבר במועצת העיר ובוועדת התכנון המקומית, ביקשתי לקבל הסברים מראש העירייה ואף דרשתי להעלות את הנושא לדיון בוועדה. משלא נתקיים הדיון ומשהחלו להתפרסם ידיעות על תחילת עבודות התכנון, החלטנו לפעול לעצירת התכנית בדרך של מאבק ציבורי. פניתי לאגודת מלר"ז שעסקה במניעת רעש וזיהום אויר. האגודה נרתמה לעניין. בעזרת נתוני אקלים שנאספו בתחנה המטאורולוגית באילת, כיווני רוחות ועוצמותיהן, הוכן דו"ח ראשוני  שהצביע על בעיות של זיהום אויר אפשרי באילת בחלק מימי השנה. דו"ח זה ביסס את תביעתנו לעריכת בדיקות מעמיקות בטרם ייגשו לתכנון הפרויקט. אולם, התעלמות היזמים מהממצאים וההחלטה לגשת 'בכל מחיר' לביצועו, עוררו את גל ההתנגדות לתכנית ונתנו דחיפה למאבק העז שניטש סביב הנושא במשך קרוב לשנתיים. העבודות להקמת בתי הזיקוק החלו בעורך הנמל בגבעה שאחר כך שימשה למרכז האמנויות. פנינו בנושא גם לבג"צ, כשהשותף שלי לעתירה היה עמיתי מבית ספר שדה, ד"ר יעקב דפני".

בשל ההתנגדות להקמת בתי הזיקוק בשטח הנמל, הועלו הצעות חלופיות: כ-700 מטרים מערבית מקו המים (כיום שכונת שחמון), תמנע, או הצעתו של מנהל רשות הטבע והגנים דאז, האלוף אברהם יפה, להקים את בתי הזיקוק על הר צפחות. רבים מתושבי אילת תמכו בהקמת בתי הזיקוק וסברו כי אין סכנת זיהום. בגילוי דעת שנשלח לשר העבודה, יגאל אלון, שר המסחר והתעשייה, חיים צדוק, ושר התיירות משה קול, כתבו תושבי אילת מוכרים וידועים: "אילת זקוקה לבית זיקוק. אנו משוכנעים מתוך הכרת העניין, סקירת הדו"חות ושקילת הנתונים השונים, שפעילותו של מפעל זה לא תהווה מטרד כלשהו. לא מבחינה בריאותית, לא מבחינת פיתוח התיירות ולא מכל בחינה אחרת. מן הבחינה הכלכלית, אין להגביל את מספר ענפי הכלכלה המהווים מקור פרנסה ועורף כלכלי לעיר. הקמת והפעלת בתי הזיקוק תוזיל הוצאות התובלה הימית, תספק מקורות פרנסה נוספים ותגוון מקורות הקיום המהווים את מסגרתה הכלכלית של העיר. מתוך כל האמור לעיל, הננו לבקשכם לאשר הקמתו של מפעל בית הזיקוק באזורנו ובאתר בו תישמר רווחיות פעולותיו. בין החותמים על גילוי דעת היה מו"ל 'ערב ערב באילת', יצחק נועם, עיתונאי 'ערב ערב' דאז, העיתונאי יאיר שטרן (אחר כך איש הערוץ הראשון). ישראל רתם - מנהל נמל אילת, לדיסלב שוורץ – יו"ר אגודת הסוחרים באילת, ומנהלי בתי המלון דאז, 'פטרה', 'הים האדום', 'צברה', 'מדין', 'מלכת שבא' 'אילת'. יצחק נועם, אף כתב בעיתון 'ערב ערב' לפני 50 שנה: "ההתנגדות לכל מפעל חדש ההולך לקום באילת בשם המקודש של 'זה יגרום נזק לתיירות', אינו חדש. זכורה ההתנגדות למפעל לעורות בגלל הריח, למפעל הבשר ועוד כהנה וכהנה. לשיא האבסורד הגיעו לוחמי הקודש של התיירות, שעה שהשיגו לפני מספר שנים דו"ח של רופא שקבע שאסור להקים באילת מפעל לייצור מלח 'מפני ששטחי המלח הלבנים עלולים לגרום לקשיי בראייה לתיירים – כפי שזה קורה בשלג בהרי שוויץ". 

 

חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש