פרסומת
דלג

נפטר וותיק העיר שלמה כוכבא (קוקיי)

מאת: איה פלשקס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 13/4/2017 12:47 ● ערב ערב 2806
האיש שחיו שזורים בהיסטוריה של אילת, נפטר השבוע, בן 92 היה במותו
נפטר וותיק העיר שלמה כוכבא (קוקיי)
שפע סיפורים ומעשיות על כל דבר ועניין, כאלה הראויות יותר להיקרא צ'יזבטים. קוקיי ז"ל

בלילה שבין שבת לראשון, נפטר בשיבה טובה, בשנתו, שלמה כוכבא, המוכר יותר בכינויו - קוקיי, בן 92 היה במותו. חייו של קוקיי שזורים בהיסטוריה של העיר אילת. הוא נולד בחיפה, לימים התגייס לצבא הבריטי ושם הוענק לו הכינוי קוקיי, מספר נכדו רן סגל, "שכן האנגלים התקשו לבטא את השם כוכבא" – מאז דבק בו הכינוי. עם תום מלחמת העולם השנייה חזר קוקיי לשורות ההגנה ואף שימש כקצין המודיעין של חטיבת עודד. משהוקם צה"ל עבר לשרת בצבא עד לשנת 1958, אז התבקש על ידי קצא"א לרדת לאילת ולהקים כאן את קו צינור הנפט אילת-אשקלון. כך הגיעו קוקיי ורעייתו לאילת בה גידלו את ארבעת ילדיהם.
בד בבד עם עבודתו בקצא"א, החל לכתוב טור ב'ערב ערב'. לימים היה גם כתב וצלם של סוכנות העיתונות עתי"ם והיה נציגה באילת. 
איציק נועם, שיחד עם רעייתו פועה הקימו את 'ערב ערב' מספר על הכרותו עם קוקיי:
"את שלמה כוכבא, הלוא הוא קוקיי, הכרנו בשנת 1959, כשאילת חגגה עשר שנים לקיומה, וראשיה החליטו שהמאורע ראוי לציון. הם אספו כמה תושבים ותיקים והעלו הצגה בבימויה של שלומית בת-דורי על "שלושה שחלמו". עד מהרה התבלט קוקיי, שהפך למרכז החברתי של ההצגה. פיו שפע סיפורים ומעשיות על כל דבר ועניין, כאלה הראויות יותר להיקרא צ'יזבטים, על עברו בצבא הבריטי, על חייו באשקלון ובאילת, שעה שעבד בקצא"א. לימים, כש'ערב ערב באילת' הוקם באנו לקוקיי והצענו לו לכתוב טור על חייו ועל העובר עליו ביום יום. במשך יותר מעשר שנים הופיע בעיתון טורו של קוקיי: זה היה טור מצחיק, כתוב עם המון ידע, המון הומור, והמון מהרהורי ליבו.
לפי מה שקוקיי סיפר לנו יש לו ארכיון עצום עם כתבות וסיפורים שכתב, ואנחנו בטוחים שאם צאצאיו יאספו את החומר, תהייה להם האפשרות להוציא סדרת ספרים מרתקים על חייו ועל פועלו".
שלמה קוקיי כוכבא השאיר אחריו ארבעה ילדים: אורית, גלעד, רינת וניצן, 13 נכדים ו-ששה נינים. הלווייתו תתקיים ביום מחר, יום שישי, בשעה 12:00, בבית העלמין באילת. יהא זכרו ברוך.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש