פרסומת
דלג

בגן - איך בוחרים גן מתאים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 17/5/2017 12:22 ● מה נשמע 496
מזל טוב, הילד גדל והגיע הזמן לצרפו לגן ילדים? ● רגע לפני שתרוצו לרשום אותו לגן הקרוב לבית, מטעמי נוחות, כדאי שתדעו שיש שורה של מרכיבים שחשוב לבדוק ● חוגים, ארוחות, אנשי צוות, בטיחות ועוד ● גזרו ושמרו, ואל תתביישו ללכת לבדוק את הגן עם הדף אצלכם ביד
בגן - איך בוחרים גן מתאים

מזל טוב. הגיע זמן לגן. אלא שככל שמגוון האפשרויות העומדות בפנינו ההורים גדול יותר, כך הבלבול גדול יותר. איך בוחרים? על מה שמים דגש? על מה אפשר להתפשר ועל מה לא תעזו אף פעם לוותר? 
מטבע הדברים אנחנו בוחרים את גן הילדים על פי המלצות או על פי מיקומו קרוב לבית. אלא שלא הנוחות ולא ההמלצות אמורים להספיק לנו. הכלל הראשון והחשוב הוא לבקר בכמה וכמה גני ילדים, על מנת שיהיו לכם כלים להשוות ולקבל את ההחלטות הנכונות לכם ולילדכם.

 

שימו לב ליחסה של הגננת


אחרי שעשיתם רשימה של כמה גנים בהם תרצו לבקר, הגיע הזמן לצאת אל השטח. אל תתקשרו. תפתיעו. גם זה חלק מהעניין.

 • כבר בהגעה, שימו לב לאופן הכניסה לגן. רצוי שיהיה מאובטח מצד אחד, מצד שני, אתם לא אמורים להמתין בחוץ שעה.
 • אם הגננת תפתח בפניכם את דלת הגן בשמחה, ותזמין אתכם פנימה, זה כבר סימן טוב. מצד שני, עם כל הכבוד לרצון שלה לצרף עוד מקור הכנסה בשנה הבאה לגן, שימו לב, שאגב שיחה אתכם, היא לא מתעלמת מהילדים ולא מנפנפת אותם. גננת ראויה תקטע את השיחה ביניכם בכל פעם שילד מגיע אליה, תפתור לו את הבעיה (גם להפנות אותו לטיפולה של העוזרת, זה עדיין נחשב פתרון לבעיה), ותמשיך אתכם את השיחה. גננת שתדחה את הילדים או חלילה תנזוף בהם, אמורה להדליק אצלכם נורה אדומה. היום זה ילד לא מוכר, מחר זה יהיה הילד שלכם.
 • גננת רצינית תזמין אתכם פנימה, ואם היא בעיצומה של פעילות עם הילדים, היא תתנצל ותקבע אתכם מועד אחר לפגישה. היא תציע לכם לעשות סיבוב לבד בגן, להתרשמות, אך תסביר לכם כי היא עסוקה כרגע עם הילדים ותשמח אם תגיעו במועד אחר, נוח יותר.
 • אל תתביישו לברר האם יש פיקוח על הגן. תנו תמיד העדפה על גנים המפוקחים על ידי הרשות המקומית או הקיבוצית.

 

 

ניקיון ואתסטיקה - לא פחות חשובים


בביקורכם בגן בדקו את ניקיונו. האם הוא נקי ואסתטי, האם הוא מסודר? האם אנשי הצוות מסודרים ומקרינים אסתטיקה, הרי לא תרצו שילדכם יילך לגן מבולגן ולא נקי, הרי את זה הוא מיד יקלוט להמשך דרכו. בדקו את מצב הניקיון במטבח, אל תתביישו לפתוח את המקרר וכמובן, אל תפסחו על ביקור בשירותים, כאן רואים את האמת בהתגלמותה. בררו מי מכין את האוכל בגן, ואם מדובר בחברה חיצונית, רשמו לפניכם את שמה ובדקו עליה פרטים. אוכל וניקיון הם לא פחות חשובים.

 

בשם הבטיחות


סיור בדיקת הבטיחות בגן הוא חשוב בדיוק כמו הכרת הגננת ולכן אל תתביישו לערוך סיור בגן, רצוי לבדכם ואל תתביישו גם לקחת איתכם דף ונייר ולרשום את כל הליקויים שתמצאו. אחרי הסיור שבו עם הגננת, עלו בפניה את רשימת הליקויים ובדקו את תגובתה. אם היא מודעת לבעיות ולא טיפלה בהם עד כה, זה חמור. אם היא לא הייתה מודעת לבעיות ומבטיחה כי תטפל בהם, זה נשמע טוב יותר. וכמובן, כיום, בעידן האלחוטי, תנו תמיד העדפה לגנים שיש בהם מצלמות במעגל סגור. גננת שאין לה מה להסתיר אף פעם לא תתנגד להתקנת מצלמות אצלה בגן.

 

6 הכללים של 'בטרם' לבדיקה האם הגן בטוח:

 

 1. בכתת הגן - האם קיים גלאי עשן להתרעה על שריפה?
 2. בחצר - האם קיים משטח בולם זעזועים באזור מתקני המשחקים? (חול בעומק 30 ס"מ לפחות או משטח בולם נפילה מסוג אחור).
 3. במטבח - האם אזור הבישול מופרד משאר חלקי הגן ואינו נגיש לילדים?
 4. בחדר השירותים - כדאי לבדוק לא רק את הניקיון, אלא גם האם טמפרטורת המים בברזים מוגבלת ל-45 מעלות צלזיוס, או שברזי המים החמים מנוטרלים.
 5. במדרגות - אם יש כאלו, האם מותקן שער בטיחות בתחתית ובראש גרם המדרגות למניעת נפילה.
 6. דלתות ושערים - האם קיים בדלתות מנגנון למניעת טריקת הדלת וכיסוי לצירי הדלת (אקורדיון), למניעת היתפסות האצבעות.

 

 

בשם הנוחות

 

לצד כל הנקודות בהם עסקנו, צד לא פחות חשוב בבחירת הגן לילדים הוא הנוחות.

 • קרבת הגן לבית למשל. אמנם הגן לא חייב להיות קרב, אבל עליכם לקחת את זה בחשבון באירגון הבוקר שלכם.
 • חשוב שתבדקו מהם בדיוק ימי הפעילות של הגן ובאיזה חופשות אין פעילות כלל? והאם זה תואם את ימי החופשה שלכם.
 • באיזו שעה מסתיימת הפעילות בגן והאם ניתן בתוספת תשלום להשאיר את הילד עוד זמן מה מעבר לכך, כי אתם לא מסיימים את יום העבודה באותה שעה.
 • מהי עלות הפעילות בגן ומה היא כוללת? האם יש חוגים שנכללים במחיר? האם המחיר כולל ביטוח והאם בגין איחור באיסוף הילד, תאלצו לשלם סכום נוסף?
 • מהי כמות הילדים המקסימאלית בגן ומהי כמות אנשי הצוות? באותה נשימה תבדקו האם יש מי שנשאר עם הילדים בפעילות בזמן הכנת האכול בגן או בזמן הגעתו מהחברה החיצונית והטיפול בו.

 

לכו עם הלב


לצד כל הרשימות והבדיקות תשאירו תמיד מקום לתחושת הבטן שלכם או של ילדכם.
את הפגישה הראשונה בגן אמנם מומלץ לעשות לבד, בלי הילד, אבל מרגע שמיקדתם את הבחירה בשני גנים אחרונים, קחו איתכם את הילד. צפו בו ובהתרשמות שלו מהגן, תבחנו את היחס שהוא מקבל מהגננת ומהילדים האחרים בגן. שימו לב בכלל, למבט אצל הילדים האחרים, האם הם נראים מאושרים, מחייכים, או בוכים ומשועממים, ולכו עם תחושת הבטן שלכם. המקום שנדמה לכם כי יהיה הטוב ביותר עבור ילדכם, צריך להיות הבחירה שלכם. אחרי הכל במקום הזה תרגישו הכי נוח ובטוח להשאיר את היקר לכם מכל. ומאחר והוא הולך לבלות שם לא מעט שעות ביום, אל תתפשרו על תחשת הבטן.
גם אחרי שבחרתם בגן ואתם משוכנעים שעשיתם את הבחירה הנכונה, אף פעם אל תוותרו על בדיקות משלכם, על מעקבים או הופעות פתע בגן באמתלה כזו או אחרת, במהלך יום הלימודים. רק ככה תוכלו להיות משוכנעים שהילד שלכם באמת בידיים טובות.


היחס המומלץ בין כמות הילדים בגן לאנשי צוות

 

 • על פי משרד התמ"ת (התעשייה והמסחר)
 • תינוקות בגילאי 6 חודשים עד שנה וחצי - מספר ילדים מקסימאלי בגן - 15, יחס מבוגר לילד 1:6.
 • פעוטות צעירים- גילאי שנה וחצי עד שנתיים - מקסימום 23 ילדים בגן, יחס של 1:9 בין ילדים לאנשי צוות.
 • פעוטות - גילאי שנתיים - שלוש - 27 ילדים לכל היותר בגן, יחס של 1:11 בין אנשי צוות למבוגרים.
 • -גן - גילאי 3-4 שנים. 35 ילדים. יחס של 2:35.

חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש