פרסומת
דלג

לאן נעלם הפרק הסביבתי מתכנית הסיוע של הממשלה לאילת?

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 14/8/2019 16:59 ● ערב ערב 2928
עוד בטרם קרמה עור וגידים וכבר מסתבר כי תכנית הסיוע המיוחדת שרקמה ממשלת המעבר של בנימין נתניהו עבור העיר אילת בעקבות סגירתו של שדה דב, הולכת ומתקצצת ● הפרק הסביבתי שדן בטיפול בפסולת ואנרגיות ירוקות ושהוכן על ידי מכיני התכנית מבעוד מועד, הוצא ממנה ברגע האחרון לדרישת היועמ"ש לממשלה ● משרד ראש הממשלה: "בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה הנוגעת לתקופת הבחירות נכללו בהצעת ההחלטה הסופית סעיפים הנוגעים לבריאות, תיירות, תחבורה ותעסוקה בלבד"
לאן נעלם הפרק הסביבתי מתכנית הסיוע של הממשלה לאילת?
אם אסור לתקצב אנרגיה ירוקה, מדוע אפשר לתקצב את כלובי הדגים? ישיבת הממשלה שנערכה באילת בשבוע שעבר

בישיבת הממשלה שנערכה באילת בשבוע שעבר, הוצגו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו עיקרי תכנית הסיוע שנתפרה עבור העיר אילת בעלות של כחצי מיליארד שקל, בעקבות סגירתו של שדה דב. בין היתר נסקרו פרקי התכנית בתחומי בריאות, תיירות, תעסוקה, תחבורה וחקלאות, אלא שכעת מתברר כי פרק נוסף בתחום הסביבה, שהוכן מבעוד מועד על ידי מכיני התכנית, הוצא ממנה ברגע האחרון. פרק זה עסק במספר נושאים ועלותו המתוכננת עמדה על 50 מיליון ₪. בין היתר כלל הפרק עיסוק באנרגיות ירוקות – הגברת קצב הפקת החשמל הסולרי באילת וכן פרויקטים להתייעלות אנרגטית וזאת בהמשך לתכנית אותה מפעילה עיריית אילת תחת השם : אילת – עיר חכמה". התמיכה לפרויקט "אילת עיר ירוקה" הינה במסגרת הסכם עליו חתומה העיר אילת – אמנת ראשי הערים למען אקלים ואנרגיה. אמנה זו מאגדת גופים מוניציפליים ואזוריים אשר מתחייבים, באופן התנדבותי, ליישם את המלצות האיחוד האירופי ומטרותיו להפחתת שינויי אקלים באזור עליו הם אחראים. עד כה חתמו על האמנה מעל 6,800 מנהיגים אזוריים. 
הנושא השני בו עסק הפרק הסביבתי התייחס לטיפול בפסולת. עיריית אילת מעוניינת בתקציב שיאפשר לה להחליף את כל פחי הזבל בעיר בפחים מוטמנים, אחת הסיבות לכך היא מתקפת העורבים ממנה סובלת העיר, ובגינה הגישה השבוע העירייה עתירה לבג"ץ שתאפשר לה לבצע ירי מבוקר לצורך דילול אוכלוסייתם ההולכת ומתפשטת גם מחוף לגבולות העיר. לסברת העירייה, הטמנת הפחים תצמצם את מקורות המזון של העורבים ותסייע בצמצום אוכלוסייתם.
הנושא השלישי בו עסק הפרק הסביבתי נגע לטיפול בשטחים פרטיים פתוחים. מהפרק עולה כי באילת שטחים פרטיים רבים הממוקמים בין בנייני המגורים ואשר אין בהם כל שימוש או פיתוח. מאחר ושטחים אלה מצויים בעיקרם בשכונות הוותיקות של העיר, אין ביכולתם של התושבים לממן את פיתוחם והסדרתם של שטחים אלה, לרבות גינונם. פרק זה אמור היה לייעד תקציב ממשלתי לפיתוח שטחים אלה.
כאמור, הוצא הפרק האמור מהתכנית ברגע האחרון וזאת בהתאם להנחייתו של היועמ"ש לממשלה וזאת על אף שכבר היה מוכן. הסיבה: מאחר ומדובר בממשלת מעבר, אושר לכלול בתכנית אך ורק נושאים הקשורים ישירות לסגירתו של שדה דב. ואולם גורמים ירוקים שונים העלו השבוע את התמיהה כיצד עולה סיבה זו בקנה אחד עם קיומו של פרק אחר בתכנית, המתייחס להשקעות של עשרות מיליוני שקלים בפיתוחה של חקלאות ימית באילת, בה התגאה ראש הממשלה בישיבת הממשלה באילת.
רשמית הפרק הסביבתי לא הוצא מהתכנית לצמיתות ולמעשה, הועברו סעיפיו לרשימה נפרדת של המלצות לממשלה הבאה שתבחר, יחד עם זאת להמלצות אלה אין כל מעמד מחייב ומאחר ולא נהיר מי ירכיב את הממשלה הבאה ובאילו אתגרים תקציביים וגירעונות יהיה עליה להתמודד, סביר יותר להניח כי סעיפים אלה לא ישובו לתכנית ולא יתוקצבו לעולם.  
"זה מעיד על היחס לנושאי הסביבה", אמרה מאיה יעקובס, מנכ"לית עמותת 'צלול' לאביב לביא מאתר ZMAN:" אף פעם לא מתייחסים אליהם כעל עוגן, זה תמיד הדבר הראשון שחותכים".

במשרד להגנת הסביבה העדיפו של א להתייחס לנושא.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש