פרסומת
דלג

פקחי המשרד להגנת הסביבה מצאו בתמנע קרקע מזוהמת ומסוכנת

מאת: עומר כרמון ● 10/6/2011 18:25 ● ערב ערב 2501
לפני מספר שבועות הגיעו אנשי המשרד להגנת הסביבה לאחד מהשטחים הנטושים באזור מכרות תמנע ומצאו כי הקרקע במקום מזוהמת ברמות מסוכנות לציבור. כמה עשרות מטרים משם, שואבת 'מקורות' מי שתייה המגיעים לאילת. מקור הזיהום: פעילותה של חברת 'מכרות תמנע' שנטשה את השטח מבלי לשקמו. החברה להגנת הטבע: המדינה נכשלה. הייתה צריכה לחייב בשיקום את הזכיין החדש של מכרות תמנע. 'מקורות': אנו בודקים כל העת את איכות מי השתייה
פקחי המשרד להגנת הסביבה מצאו בתמנע קרקע מזוהמת ומסוכנתמאות מטרים מזרחית לכביש הערבה בבקעת תמנע, נמצא שטח הנראה כמו לאחר הפצצה בלתי קונבנציונלית: בריכות יבשות צבועות בצבעים זרחניים. אלפי צמיגים מושלכים, בניינים הרוסים ועמודי חשמל הנוטים על צדם. שטח זה שימש בעבר את חברת 'מכרות תמנע' שפעלה במקום בין השנים 1954-1985, כחברת בת של החברה הממשלתית 'מחצבי ישראל'. החברה, ששימשה כמקור פרנסה חשוב לתושבי אילת, עזבה את המקום מבלי לשקמו.

ל'ערב ערב' נודע, כי לפני מספר שבועות הגיעו אנשי המשרד להגנת הסביבה לאחד מהשטחים הנטושים באזור מכרות תמנע ומצאו, כי הקרקע במקום מזוהמת ברמות מסוכנות לציבור. כמה עשרות מטרים משם, שואבת 'מקורות' מי שתייה המגיעים לאילת. בחברת 'מקורות' מבקשים להרגיע ומוסרים, כי הם בודקים כל העת את איכות מי השתייה.

"היזם הבטיח הרים וגבעות"


מקור זיהום הקרקע, הוא חמש בריכות אידוי ישנות (המשתרעות על שטח של 230 דונם) ששימשו את חברת 'מכרות תמנע' לצורך הפקת החומר הכימי המסוכן, מנגן. מדובר בחומר המשמש, בין השאר, לייצור פלדת אל-חלד וכתוסף לבנזין. חשיפה אליו, אפילו ברמות נמוכות, עלולה לגרום לפגיעה קשה במערכת העצבים ואף למחלת 'פרקינסון'. מנכ"ל מינהלת האנרגיה המתחדשת אילת-אילות ולשעבר מנהלת היחידה הסביבתית של האזור, דורית בנט, אמרה ל'ערב ערב': "האיטום של בריכות המנגן ישן מאוד. סביב הבריכות יש שרידים של פוליאתילן בעל צפיפות גבוהה (כלומר, החומר האוטם נמצא בתהליכי התפוררות, ע.כ). אם המקום לא יטופל, קיים חשש כבד לאסון".

לפני כשבע שנים, שכרה חברת 'ערבה מיינס', השייכת לחברת 'אהמסה' המקסיקנית, שטח הממוקם מאות מטרים מערבית לבריכות המנגן, לשם חידוש כריית הנחושת בתמנע. לפני כשנתיים, הושלמה הקמת מפעל ניסיוני לייצור נחושת והחלה כריה על מנת לספק למפעל את העפרות לתהליך הייצור. בימים אלו, מקדמת החברה את תוכניתה לחידוש במלוא ההיקף של כריית הנחושת.

לחברה להגנת הטבע ולדורית בנט טענות קשות כלפי הרשויות, על כך שלא ניצלו את הדיונים לאישור תוכניתה של 'ערבה מיינס' לחידוש הכרייה, כדי לחייבה לשקם את בריכות המנגן, וכן מפגעי עבר נוספים. לדבריהם, מדובר בהזדמנות פז שהוחמצה.

לאחרונה, לבקשת המועצה האזורית חבל אילות, הוצא שטח הנמצא מזרחית לקו קצא"א משטח התוכנית המיועד לכריית הנחושת בתמנע. בכך הוסרה מחברת 'ערבה מיינס' כל אחריות בנוגע לבריכות המנגן.

רכז מחוז דרום בחברה להגנת הטבע, שי טחנאי, אמר ל'ערב ערב': "חברת 'ערבה מיינס' התחייבה בעבר לשקם את כל המפגעים באזור המכרות. היא אף חזרה על עמדה זו בשימוע ציבורי שהתקיים בחבל אילות. אולם בסופו של דבר, המדינה החליטה לפטור אותה מכך".

"מדובר בשערוריה", הוסיפה דורית בנט, "המועצה האזורית חבל אילות, משרד התשתיות הלאומיות ומינהל מקרקעי ישראל, היו צריכים לחייב את היזם לקיים את התחייבויותיו בנושא השיקום. היזם הבטיח 'הרים וגבעות' לפני שהוא קיבל את הזכיון. אחר כך זה נהפך ל'גבעוניות'. הוא ניקה לבסוף רק את השטחים שמתאימים לו לפעילות. בוועדה המקומית של המועצה זה עבר לצערי הרב", היא אומרת.

"הדיבורים על התחייבות היזם – צ'יזבאט טוב"


יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, הודף בזעם את טענותיה של בנט: "הוועדה המקומית חבל אילות לא טעתה, כי זה לא בסמכותה. גם הוועדה המחוזית לא הצליחה להטיל את האחריות על היזם, וגם משרד התשתיות (הקרן לשיקום מחצבות) לא הצליחו. מי שסיפר סיפורים על התחייבות היזם לשיקום, סיפר צ'יזבאט טוב ולא יותר. מכיוון שאני הייתי בכל הישיבות, ישיבות משנה, פורמליות ולא פורמליות – לא היתה התחייבות כזאת מעולם. ומי שאומר דבר כזה שיראה כתוב. כן, היו דיבורים, מחשבה, בדיקה, אבל לא יותר מזה".

מחברת 'ערבה מיינס' נמסר בתגובה: "עד להגעתנו לתמנע, לא נעשה דבר, על ידי מי מהגורמים האחראים לנושא לשיקום הקרקעות המזוהמות - כולל היחידה לאיכות סביבה שדורית בנט עמדה בראשה. הדרישה שנשקם שטח שאינו בתחום התוכנית של 'ערבה מיינס' (בריכות המנגן, ע.כ), ושהיא אינה אחראית על היווצרות המפגעים בשטח זה, לכל היותר לוקה בחסר. אולם זו דרישה שמטרתה להוזיל את עלויות הקרקע לחברה אחרת שאמורה להקים על שטח זה תחנת כח סולרית פרטית".

דורית בנט דוחה את טענותיה של 'ערבה מיינס'. "באזור בריכות המנגן, לא יכול לקום פרויקט סולרי, מכיוון שהעלות הגבוהה של השיקום הורסת כל סיכוי לעשיית רווח מהמיזם", היא אומרת. "כשראיתי שאף אחד אינו מוכן לשקם את הבריכות, ו'ערבה מיינס' הצליחה להתחמק מכך והוציאה את הבריכות מגבול התוכנית שלה, לקחתי על עצמי את האחריות".

בנט פנתה לאחרונה למשרד להגנת הסביבה וביקשה ממנו כי יממן את שיקום הבריכות במסגרת החוק החדש לשיקום קרקעות מזוהמות. "אנו נמצאים כעת בהליך של פנייה למספר חברות ככדי לקבל הצעות מחיר לשיקום הקרקע. אם יתברר כי יהיה צורך להוביל את האדמה המזוהמת להטמנה ברמת חובב, מדובר בעלות של מיליונים. אם ניתן יהיה לכסות את הקרקע המזוהמת או להטעינה באתר הפסולת הסמוך בנמרה, זה יהיה זול בהרבה".

תמונת כתבה
צילום: עומר כרמון


"משרד האוצר בוחן אפשרויות לשיקום השטח"


דרישותיהן של החברה להגנת הטבע ודורית בנט מחברת 'ערבה מיינס', אינן מסתכמות רק בשיקום בריכות המנגן. אלא גם בשאר שטחי המכרות הישנים. "אם המדינה לא הצליחה לחייב את היזם לשקם את מפגעי העבר, היא הייתה צריכה לקחת את האחריות על עצמה ולחייב את היזם להפריש חלק מרווחי הכרייה לטובת קרן תקבולים שכספיה יוקדשו לשיקום השטח", אומרת בנט.

לפני שבועות אחדים, דחתה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה את בקשת החברה להגנת הטבע, שגובתה בהמלצת המשרד להגנת הסביבה, להקים 'קרן לשיקום מכרות תמנע'. "לא ניתן להורות על הקמת הקרן, כל עוד אין תקנות ספציפיות לכך, או התייחסות לכך בפקודת המכרות", קבעה הוועדה. "יחד עם זאת, הוועדה פונה למפקח על המכרות במשרד התשתיות הלאומיות, לבדוק האם ניתן להקים 'קרן שיקום' במסגרת הסמכויות המסורות לו בדין".

מבדיקת 'ערב ערב' עולה, כי פניית הוועדה המחוזית נפלה על אוזניים קשובות. מהמשרד התשתיות הלאומיות נמסר: "לא קיימת קרן לשיקום מכרות, עם זאת, פנינו למשרד האוצר, על מנת להקצות חלק מהתמלוג הצפוי בגין הפקת נחושת, לשיקום מפגעי העבר. מובן שכל מפגע שייגרם כתוצאה מהפעילות הנוכחית - ישוקם".

משאיות חומצה גופרתית בכביש הערבה


חשש נוסף אותו מבטאים החברה להגנת הטבע ודורית בנט, נובע מהצורך של חברת 'ערבה מיינס' לעשות שימוש בחומצה גופרתית לצורך הפקת הנחושת. מדובר בחומצה מסוכנת שגורמת לכוויות חמורות במגע ישיר עם העור. גם אדיה עלולים לפגוע קשות בעיניים, בדרכי הנשימה וברקמות הריריות של הגוף. 'ערבה מיינס' מסרה, כי בכוונתה להוביל את החומר באמצעות 16 משאיות שייצאו מדי יום מאשדוד ויובילו את החומר לתמנע. בחברה להגנת הטבע טענו, כי מדובר בסיכון לנוסעים בכבישים המוליכים לאילת.בתגובה לחשש, נמסר מ'ערבה מיינס': "נייבא חומצה גופרתית דרך מסוף בנמל אשדוד שיוקם על ידינו". נציג החברה הוסיף בדיון בוועדה מחוזית, כי 16 משאיות ביום הנושאות חומצה גופרתית בכביש הערבה, היא "כמות זניחה".

מפעל לייצור חומצה גופרתית?


דורית בנט הביעה את החשש, כי בסופו של דבר, בשל העלויות הגבוהות של הובלת החומר, תקים 'ערבה מיינס' מפעל לייצור חומצה גופרתית בתמנע. 'ערבה מיינס' לא התייחסה לשאלתנו בנושא. יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, מסר בתגובה: "יתכן ודורית בנט רואה את הנולד יותר טוב ממני, אז ברכות. חוץ משמועות שמפעל כזה הוא אולי אופציה, לא שמעתי כלום. יש שמועות על מספר אלטרנטיבות שנבחנות למפעל בעניין זה כגון יבוא מירדן, יבוא ממזרח אירופה, מפעלי רמת חובב וכו', כשיגיע לשולחני, אבחן מול אמירות של גורמים מקצועיים".

אודי גת: "נפקח בהצלחה רבה"


הוועדה המחוזית קבעה, כי כתנאי להתחלת עבודות כרייה בתמנע, תחויב 'ערבה מיינס' בפינוי הפסולת הכוללת את עופרת הנחושת הישנה הפזורה בשטח העבודות והטמנתה בבור. על הפיקוח על פינוי הפסולת, אחראית הוועדה המקומית של חבל אילות. יו"ר המועצה, אודי גת, הבטיח ל'ערב ערב', כי פיקוח זה יתנהל כראוי. "הוועדה המקומית תפקח על עניין זה בדיוק כמו שמפקחת על כל היבטי התכנון והבניה האחרים - ובהצלחה רבה". מחברת 'ערבה מיינס' נמסר כי תוכנית השיקום שהכינה ושאושרה כחוק, תחל עם תחילת הפעילות המסחרית. ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: "חברת 'ערבה מיינס' קיבלה בשלב ראשון הרשאה לכריית נחושת ואכן התחייבה לשקם כל המנהרות במסגרת התהליך. בנוסף, הם התחייבו והכינו תכנית מפורטת על כל שטח ההרשאה שאושרה לאחרונה ונמצאת לקראת פרסום ברשומות הכוללת הוראות לשיקום. במקביל, פעלה החברה מול המינהל, מול משרד התשתיות ומול התמ"ת, להקצאות קרקע הן להקמת מפעל לעיבוד הנחושת, והן לשיקום שטח המכרות הישן. לא ניתן היה לקדם כל בקשה כל עוד לא אושרה התב"ע. בימים אלה, פועל המחוז מול היזמים להכנת כל העסקאות על בסיס תב"ע המאושרת למגרשי התעשייה, על פי המלצות משרד התמ"ת, והרשאות לטיפול בשטחים המיועדים לשיקום. כל שטחי התעשייה אכן ישוקמו במסגרת הפיתוח של המגרשים ושטחי העל שלאזור הכרייה בנפרד".

מקורות: "המים עוברים בדיקות איכות"


בנוגע לחשש מזיהום של מי התהום בתמנע, נמסר מחברת 'מקורות': "אנו שואבים מי קידוחים מליחים בערבה הדרומית (בנוסף לאזור תמנע) לצורך התפלתם ואספקתם לשתייה. בקדוחים אלו נשמרים רדיוסי מגן בהתאם לתקנות קידוחי מי שתייה. למי קדוחים אלו מתבצעות בדיקות איכות מים בהתאם לנדרש מקידוחי מי שתייה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות. יחד עם זאת, המים המותפלים עוברים בדיקות איכות מים נוספות בהתאם לתקנות בריאות העם".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש