פרסומת
דלג

תחקיר 'ערב ערב': מה עשה ראש העירייה בסינגפור?

מאת: עומר כרמון ● 20/7/2011 19:07 ● ערב ערב 2507
מאיר יצחק הלוי יצא ל'כנס המים' בסינגפור מבלי שנועץ ברשות המים. גם משרד התיירות והתאחדות המלונות באילת לא ידעו על נסיעתו. משרד החוץ: בטקס הנעילה התקיימה שיחת נימוסין עם שר הסביבה הסינגפורי. ראש העירייה הצטרף ל-20-30 אח"מים שקיימו עם השר תצפית על העיר וארוחת ערב חגיגית. העירייה: "מאיר יצחק הלוי ימשיך לפעול בנחישות לקדם את קשריה הבינלאומיים של העיר אילת"
תחקיר 'ערב ערב': מה עשה ראש העירייה בסינגפור?מבדיקת 'ערב ערב' עולה כי ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, יצא לאחרונה ל'כנס המים' בסינגפור מבלי ששוחח בנושא עם רשות המים. כמו כן, לא תואם הביקור בסינגפור עם משרד התיירות או התאחדות המלונות באילת, זאת למרות שמאיר יצחק הלוי טען, כי אחת ממטרות הנסיעה היא קידום התיירות בעיר. בסיכומי דיוני 'כנס המים' בסינגפור, לא מצאנו כל זכר לפעילותו של ראש העירייה. גם בקשתנו מהמארגנים לקבלת מידע על מעשיו בכנס, העלתה תשובה כללית שאינה קשורה למאיר יצחק הלוי. ממשרד החוץ נמסר ל'ערב ערב', כי ראש העירייה השתתף באחד הפאנלים ב'כנס המים'. בטקס הנעילה של הכנס, החליף מילות נימוסין עם שר הסביבה הסינגפורי והצטרף ל-20-30 אח"מים שקיימו עם השר תצפית על העיר וארוחת ערב חגיגית. לפני יציאתו מסינגפור, קיים ראש העירייה פגישה עם השגריר הנייד של סינגפור בישראל. (זאת לא טעות, שגריר סינגפור בישראל, שמקום תפקידו מגיע לכאן פעמים לא מעטות).

בתגובה לשאלות 'ערב ערב', מסרה דוברת העירייה: "מאיר יצחק הלוי ימשיך לפעול בנחישות לקדם את קשריה הבינלאומיים של העיר אילת כמו גם את קידומה ופיתוחה בכל התחומים".

המרכז לשלטון מקומי: "הנסיעה אינה קשורה אלינו"


בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ב-1 ביוני השנה, ביקש ראש העירייה לאשר את נסיעתו לסינגפור בין התאריכים 4-8 ביולי. בפרוטוקול הישיבה נכתב: "מטרת הנסיעה היא כנס ראשי ערים + מים. מימון הנסיעה: טיסה ושני לילות, כ-8,000 שקלים, על חשבון העירייה. יתר השהייה וההשתתפות בכנס על חשבון המזמין. ראש העירייה זומן לפורום ראשי ערים על ידי המשרד של השר לפיתוח מקומי של סינגפור".

תשעה חברי מועצה שהשתתפו בדיון הצביעו בעד מימון הנסיעה מקופת העירייה: אלי לנקרי, יפתח מזרחי, ד"ר אולג צ'רנומוריץ, יוסף כהן, יוסי חן, עו"ד יעל דארבי, יהודה מורדי, ד"ר מאיר ויסנוביץ', חיים אל על ודני אדרעי. רק חברת המועצה, עו"ד לימור להב, התנגדה.

מהמרכז לשלטון מקומי נמסר ל'ערב ערב', כי נסיעתו של ראש העירייה לסינגפור אינה קשורה אליהם: "מדובר בהזמנה ופנייה ישירה של הארגון הסינגפורי לראשי הרשויות. אנו גאים כי ראשי הערים מישראל משתתפים בכנסים בכל העולם, תורמים לחיזוק יחסי החוץ , הקשרים המוניציפאליים והכלכליים ומייצגים נאמנה את מדינת ישראל".

"ראש העירייה התרשם מערך המצוינות של סינגפור"


ממשרד החוץ נמסר ל'ערב ערב': "ראש עיריית אילת הגיע לוועידה בינלאומית של ראשי ערים שהתקיימה בסינגפור בין ה-4 – 6 ביולי, ולשבוע המים של סינגפור שהתקיים בין ה-4 ל-7 ביולי. במסגרת שני הכנסים, קיים ראש העירייה מספר מפגשים והשתתף בפאנל ראשי ערים. בטקס הנעילה של כנס המים, הוא החליף דברים עם שר הסביבה והמים הסינגפורי. השיחה ביניהם הייתה חברית וטובה. השר הזמין את ראש העירייה להמשיך עמו לתצפית על העיר ולארוחת ערב בנוכחות 20-30 אח"מים. במסגרת אותה תצפית וארוחת ערב, הסביר שר הסביבה על הפיתוח והשינויים שעוברת סינגפור: על הנמל, פרויקט הגנים הבוטניים שנבנה בסמוך לנמל ובהמשך, למרינה. השיחה התמקדה בנושא המים: כיצד סינגפור הפכה את מי הים המלוחים באזור המרינה למאגר של מים מתוקים. השר וראש העירייה נפרדו כידידים, עם הזמנה חמה מצד ראש העירייה לשר, לבקר בישראל ולהתרשם מהעיר אילת. לפני עזיבתו את סינגפור, נערכה פגישה בין ראש העירייה לשגריר סינגפור בישראל. בפגישה נכחו גם פקידים ממשרד החוץ הסינגפורי. הפגישה הייתה נעימה וידידותית. ראש העירייה שיתף את הנוכחים ברשמיו החיוביים מהביקור. הרחיב על תוכניות הפיתוח המתוכננות לעיר אילת. כל הנוכחים הסכימו כי ניתן לחשוב על ממשקים רבים בין אילת לבין סינגפור".

מספר 2 בשגרירות ישראל בסינגפור, מיכל שריג-כדורי, הוסיפה: "ניתן לסכם את הביקור כמוצלח ביותר. ראש העירייה הציג את תוכניות הפיתוח של העיר אילת, ובמסגרת הפגישות נידונו אפשרויות לשיתופי פעולה בין אילת וסינגפור ובין אילת ואוסטרליה. בנוסף התרשם ראש העירייה במיוחד מעיר-המדינה סינגפור, ערך המצוינות שמאפיין אותה והתכנון ארוך הטווח של הממשל וההנהגה".

תמונת כתבה


"המרכז לערים תוססות"


העברנו לעיריית אילת את השאלות הבאות:
1) מי מימן את נסיעת ראש העירייה לסינגפור?
2) באיזו חברת תעופה טס ראש העירייה לסינגפור וחזרה, ובאיזה תאריכים?
3) באיזה מלון לן ראש העירייה בסינגפור?
4) מדוע לא עודכנה רשות המים ביציאתו של ראש העירייה לכנס מים? מדוע לא התייעץ ראש העירייה עם רשות המים, טרם נסיעתו?
5) מדוע לא עדכן ראש העירייה את התאחדות בתי המלון באילת, טרם נסיעתו לסינגפור?
6) מדוע התבקשה מועצת העיר לממן חלק מהוצאותיו של ראש העירייה, בשעה שלא מדובר בהזמנה מטעם מרכז השלטון המקומי ולא בנסיעה כחלק מקשרי ערים תאומות?
7) האם צריך ראש העירייה להרחיק עד סינגפור כדי להיפגש עם שגריר סינגפור בישראל?".

בתגובה מסרה דוברת העירייה: "אפתח ואומר כי כבוד הוא לנו על הזמנתו של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, על ידי השר לפיתוח לאומי בסינגפור, מאה באו טאן, להשתתף בפאנל של שולחן עגול בפורום ראשי הערים של WCS , שמארגן מדי שנה מאיר יצחק הלוי ימשיך לפעול בנחישות לקדם את קשריה הבינלאומיים של העיר אילת שבסינגפור. בכנס אשר דן בשיטות הטובות ביותר לגבי אסטרטגיות פיתוח צפופות ותוססות וכן פתרונות אורבאניים השתתפו ראשי ערים ומושלים מ-30 ערים ברחבי העולם. הנושא הראשי של הכנס היה בנייה חסכונית בערים צפופות ותוססות, תוך התמקדות בשני נושאי משנה: חשיבות התכנון האינטגרטיבי לטווח רחוק וצמיחה כלכלית בת קיימא לקראת העתיד. הפורום האמור התקיים במקביל לשבוע הבינלאומי למים בסינגפור SIWW) ) במסגרתו התקיים כינוס נוסף שדן בנושא פתרונות בני קיימא למים בסביבה אורבאנית משתנה. כל משתתפי פורום ראשי הערים, ביניהם ראש העירייה הוזמנו להשתתף בכינוס האמור. אין בשאלותייך הנברניות אלא ללמד על רדיפה לשמה, שאין לה מקום. כאמור הכנס עסק בנושאים אורבאניים ומכאן שהמשתתפים בו הם ראשי עיריות בלבד. ראש העירייה ימשיך לפעול בנחישות לקדם את קשריה הבינלאומיים של העיר אילת כמו גם את קידומה ופיתוחה בכל התחומים".

בהקשר לתגובת העירייה ראוי להזכיר, כי תושבי אילת השתתפו במימון נסיעתו ושהותו של ראש העירייה בסינגפור, ולכן לא ברור מדוע סבור ראש העירייה כי פנייה לקבלת פרטים היא "רדיפה לשמה שאין לה מקום".

"לא נמסרה לחברי המועצה כל אסמכתא"


פנינו לחברת המועצה, עו"ד לימור להב ושאלנו אותה מדוע התנגדה לממן מקופת העירייה את נסיעתו של ראש העירייה לסינגפור. להב מסרה בתגובה: "כהרגלו בקודש, לא מסר ראש העירייה לחברי המועצה, הן לפני הישיבה והן במהלכה, כל אסמכתא שהיא, ממנה ניתן ללמוד על הנסיעה האמורה, ובכלל זאת הזמנה אישית שנשלחה אליו מגורם רשמי סינגפורי כלשהו, לו"ז הביקור, הצעות מחיר שקיבלה העירייה ממשרדי נסיעות וכו'. מכיוון שכך לא נותר לנו, חברי המועצה, אלא להסתמך על ההסברים שקיבלנו מראש העירייה, בהנחה שהיו נכונים. מדבריו של ראש העירייה השתמע, שהוא הוזמן על ידי הסינגפורים כדי שיוכלו ללמוד ממנו כיצד לנהל עיר תיירות. מכיוון שמטרת הנסיעה הייתה ללמד את הסינגפורים, כך שהנהנים מנסיעה זו יהיו תושבי סינגפור ולא תושבי אילת, לא מצאתי לנכון לאשר את הנסיעה ואת הוצאותיה".

שבע נסיעות מאז תחילת הקדנציה


מעיון בפרוטוקולי מועצת העיר עולה, כי מאז תחילת הקדנציה השנייה של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הוא ביקש וקיבל אישור למימון מקופת העירייה של שבע נסיעות שונות לחו"ל: ב-8 במרץ 2009 אושרה נסיעה בת 5 ימים ליריד תיירות בברלין. העירייה שילמה 5,700 שקלים, כולל טיסה ואירוח. ב-6 בספטמבר 2009, דיווח ראש העירייה על נסיעה בת 5 ימים לטורונטו שממונה על ידי הסוכנות היהודית והקהילה בטורונטו. ב-7 בפברואר 2010, אושרה נסיעה ל- 5 ימים ליריד תיירות בברלין. העירייה שילמה 6,760 שקלים, כולל טיסות ואירוח, 3 ימים לאחר מכן התקיימה ישיבת מועצה טלפונית כדי לאשר המשך נסיעה בת 5 ימים ליריד תיירות במוסקבה. העירייה מימנה את הטיסות והלינה ב-6,500 שקלים נוספים. ב-6 ביוני 2010, דיווח ראש העירייה על נסיעה בת 3 ימים לעיר התאומה אנטיב. ב-19 בינואר השנה, התבקשו חברי מועצת העיר לאשר נסיעה בת 3 ימים לקייב, בירת אוקראינה. עלות הנסיעה לקופת העירייה: 240 דולרים – טיסה. 410 אירו – לינה. ב-2 במרץ השנה, התבקשה מועצת העיר לאשר את נסיעת ראש העירייה לירידי התיירות בברלין ובמוסקבה (4 ימים בכל עיר). המחיר ("אינו סופי וייקבע עם האישור וההזמנה"): טיסה לברלין - 500 דולרים הלוך ושוב. לינה בברלין – 750 דולרים ל-3 לילות (250 דולרים ללילה). טיסה למוסקבה: 500 דולרים הלוך ושוב. לינה במוסקבה – 750 דולרים ל-3 לילות (250 דולרים ללילה). ב-1 ביוני, התבקשו כאמור חברי המועצה לאשר השתתפות במימון נסיעת ראש העירייה לסינגפור.

זכות הציבור לדעת


ראובן זלץ
דוברת העירייה האשימה אותנו ב"שאלות נברניות המלמדות על רדיפה לשמה...". הרשי לי להזכיר לך, גברת זנטי שאת, כמו גם ראש העירייה, הינכם עובדי ציבור שמשכורותיהם משולמות על ידינו. אך ההבדל הוא, כי ראש העירייה גם נבחר ציבור, וזכות הציבור לדעת, הכל, מהכל, על התנהלותו, הוצאותיו, נסיעותיו וכל שקל היוצא מהקופה הציבורית שלנו. היה כבר פוליטיקאי שאמר- דין פרוטה כדין מאה, קראו לו מאיר יצחק הלוי. נכון, לעיתים השאלות קשות, אפילו מעצבנות, אך מה לעשות, עם כל הכיבודים, המשכורת וההטבות של ראש עירייה, יש גם חובות ושקיפות בהתנהלות. בדיוק כמו שחוקרים, בודקים ומפרסמים, טיסות של ראש ממשלה ושרים, כך גם ראוי וחשוב לבדוק טיסות של ראש עירייה. אנחנו נמשיך בדרכנו ומאמינים כי זכות הציבור לדעת. נ.ב וכדוברת את אמורה לדעת זאת היטב ולהפסיק לחלק ציונים לתקשורת, גם אם לעיתים, השאלות לא ממש נראות לך.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש