פרסומת
דלג

פרשת המכרז ב'צאלים' מסתבכת: חברה נוספת עתרה נגד העירייה

מאת: עומר כרמון ● 3/8/2011 16:27 ● ערב ערב 2509
מאיר יצחק הלוי התעלם מחוות דעתה ואזהרותיה של היועצת המשפטית, ופרשת המכרז לבניית אולם ספורט בבית הספר 'צאלים', עלולה לעלות לקופת העירייה כסף רב. חברת 'ארזי בר שדה' בעתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי: פסילת הצעתנו התקבלה כלאחר יד, באופן בלתי סביר, קיצוני, בלתי מקצועי ובלתי מבוסס.בשבוע שעבר אילץ בית המשפט העליון את עיריית אילת למסור את בניית האולם לחברה שהצעתה היא הזולה ביותר. העירייה לא ענתה לשאלות 'ערב ערב' בנושא
פרשת המכרז ב'צאלים' מסתבכת: חברה נוספת עתרה נגד העירייה

יצחק הלוי התעלם מחוות דעתה ואזהרותיה של היועצת המשפטית, ופרשת המכרז לבניית אולם ספורט בבית הספר 'צאלים', עלולה לעלות לקופת העירייה כסף.
חברה 'ארזי בר שדה' שהשתתפה במכרז, אך הצעתה נפסלה, עתרה השבוע לבית המשפט המחוזי בבאר שבע ודרשה, כי יורה לעיריית אילת לבטל את המכרז או לפצותה. החברה טוענת, כי הצעתה נפסלה מבלי שהתקיים דיון ראוי וללא התייחסות לחוות דעתה של היועצת המשפטית. לפיכך לדבריה, העירייה פעלה כלאחר יד ובאופן בלתי סביר, קיצוני, בלתי מקצועי ובלתי מבוסס.

היועצת המשפטית: "לא ניתן להכריע בשלב זה"


חברת 'ארזי בר שדה' מסתמכת בעתירתה על פרוטוקול דיון ועדת המכרזים שעסק בבחירת הקבלן שיבנה את אולם הספורט בבית הספר 'צאלים'. היועצת המשפטית לעירייה, עו"ד דפנה ישראלי, מסרה בתחילת הדיון, כי יש סיכון משפטי וחשיפה לעתירה מינהלית, באי קבלת חוות דעתה, שיש לבטל את המכרז. כמו כן, הסבה את תשומת לבם של חברי הוועדה, למכתב באי כוחה של חברת 'ארזי בר שדה', שעד מועד הדיון, טרם קיבל מענה: "דבר זה אינו מאפשר בשלב זה להכריע בדבר כשירותו של המציע", קבעה היועצת המשפטית לעירייה. למרות דבריה, החליטו שני חברי ועדת המכרזים שנכחו באותה עת בדיון, עו"ד יעל דארבי ודני אדרעי, לפסול את החברה בשל "אי עמידה בתנאי הסף".
'ארזי בר שדה' טוענת כי הצעתה נפסלה בשל טעות תמימה ושולית. לגרסתה, עם פתיחת תיבת ההצעות בחודש אפריל התברר, כי שכחה לצרף אישור משטרתי למסמכי המכרז. אולם כבר באותו יום, תוקנה התקלה, והאישור הנדרש נשלח לוועדת המכרזים. בנוסף, מציינת החברה, כי היא בונה כעת אולם ספורט בבית הספר 'איילת השחר' בעיר. לפיכך, אישור מסוג זה כבר נמצא בידי העירייה. כמו כן, במסגרת מסמכי המכרז, חתמה החברה על אישור המקנה לעיריית אילת לבקש את המסמך הנדרש מהמשטרה. לטענת 'ארזי בר שדה', טעותה תוקנה באותו יום. הדבר לא נתן לה כל יתרון על פני החברות האחרות ולפיכך, בדיון בוועדת המכרזים בראשית חודש יוני, לא הייתה כל סיבה לפסול את הצעתה.

חוות הדעת המשפטית נשלחה לראש העירייה


במכרז לבניית אולם הספורט בבית הספר 'צאלים' הוגשו ארבע הצעות. ההצעה הראשונה של חברת 'שלמה אזולאי ובניו', עמדה על סך 13.7 מיליון שקלים. אולם היועצת המשפטית לעירייה קבעה, כי החברה הופלתה לרעה לעומת החברות האחרות, ולכן יש לפסול את המכרז. ועדת המכרזים לא הסכימה לעמדה זו. חברת 'ארזי בר שדה' הציעה לבנות את האולם תמורת 10.3 מיליון שקלים. אולם, כאמור, הוחלט לפסול את ההצעה, מכיוון שלא צורף טופס. חברת 'אבנר ויוסי' הציעה לבנות את האולם תמורת 9.3 מיליון שקלים. אולם מנהל מחלקת הנדסה אזרחית בעירייה, שמעון חביב, הסביר לחברי ועדת המכרזים, כי יש להוסיף להצעה מע"מ, מכיוון שאין לחברה סניף באילת. לפיכך, טען חביב, שהצעתה של 'אבנר ויוסי' עומדת על 10.9 מיליון שקלים.
חברת 'שתית' הציעה לבנות את האולם תמורת 10.7 מיליון שקלים. לפיכך, לדברי חביב, מדובר בהצעה הכשרה הזולה. חוות דעתה של היועצת המשפטית לעירייה נשלחה לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, אולם זה לא מנע ממנו לאמץ את המלצת מנהל מחלקת הנדסה בעירייה וועדת המכרזים ולהכריז על חברת 'שתית' כזוכה במכרז.

העירייה לא ענתה לשאלות


כזכור, בשבוע שעבר, דחה בית המשפט העליון את עמדת עיריית אילת והורה למסור את בניית אולם הספורט לחברת 'אבנר ויוסי'. בית המשפט קבע, כי ההחלטה להוסיף מע"מ להצעת החברה הייתה טעות. מפעל הפיס הקצה 10 מיליון שקלים לבניית האולם. במידה והייתה מתממשת החלטת ראש העירייה להכריז על חברת 'שתית' כזוכה המכרז, הדבר היה עולה לקופת העירייה 700 אלף שקלים.
גודלו של אולם הספורט החדש בבית הספר 'צאלים' יהיה כ- 500 מ"ר. הוא יכיל 1,450 מקומות ישיבה. בנייתו אמורה להתחיל בעוד כשבועיים. כמעט לקראת תום חופשת הקיץ.

מנהל חברת 'ארזי בר שדה', עודד ארזי, סירב להתייחס לעתירה. עיריית אילת לא ענתה לשאלות 'ערב ערב' בנושא.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש