פרסומת
דלג

העירייה אינה מפקחת כראוי על חומרים מסוכנים

מאת: עומר כרמון ● 7/10/2011 17:55 ● ערב ערב 2518
בעקבות האירוע החמור בערב ראש השנה, במהלכו נפצעו שני תושבי העיר מדליפת חומר מסוכן באזור התעשייה, אומר מנהל המשרד להגנת הסביבה באילת, אלי ורבורג, כי העירייה מודעת למצב הבעייתי באזור התעשייה, אך אינה מפקחת כראוי. לפני שנה וחצי, דרשה הוועדה המחוזית מעיריית אילת להכין סקר שימפה את המקומות באזור התעשייה בהם מוחזקים חומרים מסוכנים, אולם סקר זה לא הוגש עד היום. המשטרה: "נגד בעל העסק נפתחה חקירה בדבר טיפול רשלני בחומר רעיל"
העירייה אינה מפקחת כראוי על חומרים מסוכניםבעקבות האירוע החמור בערב ראש השנה, במהלכו נפצעו שני תושבי העיר מדליפת חומר מסוכן באזור התעשייה, אומר ל'ערב ערב' מנהל המשרד להגנת הסביבה באילת, אלי ורבורג, כי העירייה מודעת למצב הבעייתי באזור התעשייה, אך אינה מפקחת כראוי: "מי שאמור לרכז את הפיקוח על חומרים מסוכנים, היא העירייה", אומר ורבורג. "לצערי, זה לא קורה. הבנתי כיצד העסק עובד, כשיום אחד קיבלתי תלונה על ריח של צבע באזור התעשייה שמפריע למסעדה. כשהתחלתי לנבור ולבדוק, התברר כי המסעדה עובדת ללא אישור, מכיוון שמדובר באזור שיש בו תעשיות. אבל למסעדה לא אכפת, היא מקבלת כמה דו"חות בחודש, משלמת אותן בצורה מרוכזת, ובזה זה נגמר. מי שצריך לדעת, יודע מזה".

בועות של החומר המסוכן


באירוע הדליפה השבוע נפגע ורבורג, אך לא התפנה לטיפול רפואי. "הרגשתי צריבות בגרון. למזלי, זה עבר בתוך יממה. אומנם הסתובבתי עם מכשיר שנתן לי אינדיקציה איפה יש חומר ואיפה אין, אבל החומר היה כבד מהאוויר ונכנס לכל מיני מקומות. אפילו 20 מטר מבית העסק, היו בועות של החומר המסוכן שפגעו באנשים".

כיצד החל האירוע?
"ככל הנראה, בעל עסק באזור התעשייה הזמין סוחרי מתכות כדי שיפנו מיכל שהיה מונח אצלו. במהלך הפינוי, הברז של המיכל נשבר והחלה דליפה. בעל העסק טוען שהמיכל לא שלו והיה שם תקופה ארוכה".

לעסק יש היתר רעלים?
"לא".

באיזה חומר מדובר?
"אנחנו משערים שמדובר בכלור, אבל אין ודאות מוחלטת. חייבנו את בעל העסק לשלוח את המיכל לבדיקה בתוך 10 ימים".

המיכל נשאר בעסק?
"כן. אבטחו אותו למקום, קשרו אותו. אני מקווה שיקחו אותו לרמת חובב".

ואם הוא שוב ידלוף?
"הוא לא ידלוף. הוא גם נאטם וגם רוקן".

מדוע אי אפשר לקחת את המיכל לבדיקה ולשלוח את החשבון לבעל העסק?
"למשרדי הממשלה אין אישור לעבוד בצורה הזאת. באירוע חומרים מסוכנים יש פקודה של פיקוד העורף: מנהלת האירוע היא המשטרה. מי שמטפל החומר בזמן הדליפה ומפסיק את דליפה, הוא כיבוי אש. המשרד להגנת הסביבה מנטר. מהרגע שהוגדר תום אירוע, בעל העסק אחראי על הטיפול במיכל".

"החומר דלף בעת העברת המיכל לרכב"


ממשטרת אילת נמסר ל'ערב ערב', כי המיכל שהה במקום מספר שנים, וכנגד בעל העסק נפתחה חקירה בדבר טיפול רשלני בחומר רעיל: "מחקירת האירוע עולה, כי מדובר במיכל ישן ולא מסומן שנמצא בשטח העסק מזה מספר שנים ומכיל חומר לא מזוהה. לאחרונה החל לדלוף חומר זה מהמיכל. בעת העברת המיכל לרכב, דלף החומר, וכתוצאה מכך התרחש האירוע. במשטרת מרחב אילת נפתחה חקירה בדבר טיפול רשלני בחומר רעיל. המשרד להגנת הסביבה העביר דרישה לבעל המגרש בתחומו נמצא בית העסק להעברת המיכל לבדיקה ברמת חובב לשם טיפול ודגימת החומר. תוצאות הטיפול יועברו למשרד להגנת הסביבה. אנו מדגישים, כי בכל חשד לדליפה של חומר לא מזוהה יש לפנות באופן מיידי לגורמים המתאימים (כיבוי אש, הגנת הסביבה ומשטרה), לשם טיפול מהיר ולמניעת פגיעה בחיי אדם".

"אנחנו חיים על נסים"


כזכור, לפני חודשיים, התרחש באזור התעשייה אירוע חמור נוסף שנגרם בשל הפקרת מיכלי חומרים מסוכנים. מפקד כיבוי אש באילת, טפסר יהודה קסנטיני, אמר בעקבות האירוע: "10 מכלי גז, אצטילן וחמצן, ננטשו בתוך רחבה של בית עסק, מבלי שמישהו לוקח על זה אחריות. אם הכבאים שלי היו מגיעים שנייה לפני, הם היו נהרגים. חשוב שנפתח עיניים. במידה ואזרחים רואים מיכלים עזובים, שיתריעו בפני הרשויות ויתקשרו לגורמים הרלבנטיים. כי מחר, מיכל כזה יכול לעוף כמו טיל. את המיכלים הללו ניתן היה להחזיר לחברות הגז, אבל משהו התעצל. אנחנו חיים על נסים".

לפני שנה וחצי דרשה מעיריית אילת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, להכין סקר שימפה את המקומות באזור התעשייה בהם מוחזקים חומרים מסוכנים. סקר זה אמור היה להיות מוגש למשרד להגנת הסביבה, אולם אלי ורבורג אמר השבוע ל'ערב ערב', כי לא קיבל סקר כזה.

העירייה לא ענתה לשאלותינו. נמשיך לעקוב ולדווח.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש