פרסומת
דלג

מינהל מקרקעי ישראל חסם את שביל המטיילים

מאת: עומר כרמון ● 23/2/2012 09:19 ● ערב ערב 2538
מינהל מקרקעי ישראל פינה השבוע שבעה קרוואנים ממחצבה נטושה בוואדי מול חוף 'המגדלור'. בהודעה לתקשורת שהוציא המינהל נמסר, כי "השטח מיועד לשמש כחניון ציבורי, ומפקחי המינהל החזירו אותו לרשות הציבור". בדיקת 'ערב ערב' העלתה, כי השטח שפונה לא רק שלא הוחזר לרשות הציבור, אלא נחסם לציבור בערימות חול שהובאו מהנמל. מנהל מרחב אילת ברשות הטבע והגנים: "ביקשנו מהמינהל לפנות את החסימות. אם זה לא ייעשה, נפעיל את השרירים שלנו". מינהל מקרקעי ישראל: "לא חסמנו את השביל המסומן"
מינהל מקרקעי ישראל חסם את שביל המטייליםמינהל מקרקעי ישראל פינה השבוע שבעה קרוואנים ממחצבה נטושה בוואדי מול חוף 'המגדלור'. הקרוואנים שימשו בשנים האחרונות בעיקר תשושי נפש. בהודעה לתקשורת שהוציא המינהל נמסר, כי "השטח מיועד לשמש כחניון ציבורי, ומפקחי המינהל החזירו אותו לרשות הציבור".

בדיקת 'ערב ערב' העלתה, כי בניגוד להודעת המינהל, השטח שפונה לא רק שלא הוחזר לרשות הציבור, אלא נחסם לציבור. בימים האחרונים, התיר מינהל מקרקעי ישראל למשאיות רבות להגיע לאתר המפונה. המשאיות שפכו חול שנאסף מקרקעית הים במהלך עבודות שמתבצעות כעת בנמל. חול זה חסם, ביו היתר, את שביל המטיילים המסומן, העובר בוואדי ועולה להר צפחות. מנהל מרחב אילת ברשות הטבע והגנים, דורון ניסים, אמר ל'ערב ערב', כי ביקש מהמינהל לפנות חלק מערימות החול. "באנו בטענות למינהל בשני דברים: חסימת שביל המטיילים וערוץ הזרימה. הם הבטיחו לטפל בזה. אם זה לא ייעשה, נפעיל את השרירים שלנו", הוא אמר.

במינהל מקרקעי ישראל טוענים מנגד, כי שביל המטיילים לא נחסם: "המכשולים אינם חוסמים את הגישה לנחל צפחות – שביל הגישה המסומן לנחל במפת סימוני השבילים נותר פנוי כשהיה".

חיים איסקוב, אחד המפונים שיצאו מהוואדי בהוראת פקחי מינהל מקרקעי ישראל, אמר ל'ערב ערב': "בושה וחרפה, מה שהם עשו במחצבה. מי נתן אישור להעביר כמויות כאלה של חול ועפר לשביל מטיילים בוואדי כל כך יפה? אני הראשון שנכנס לוואדי. זה היה לפני שש שנים. סבלתי מהתמוטטות נפשית וברחתי לכיוון הים. תחילה גרתי באוהל, ולאחר שנתיים-שלוש קניתי קרוואן. הייתי שם באישור של מינהל מקרקעי ישראל. היה לי סיכום עם הפקח של המינהל, שכשהוא יבקש ממני לצאת, אני אצא. וכך היה. כל האנשים כאן יצאו ברגע שביקשו מאיתנו. לאחר הפינוי השבוע, הם העבירו אותנו לאזור עץ השיטה מול כפר הצוללים, אבל למחרת, הורו לנו להתפנות גם משם".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הצבנו מכשולים בחלקה שפונתה, שנועדו למנוע פלישה חוזרת, מאחר ומדובר באיזור בו ישנה תופעה נפוצה של פלישות קרקע לאדמות מדינה. המכשולים אינם חוסמים את הגישה לנחל צפחות – שביל הגישה המסומן לנחל במפת סימוני השבילים נותר פנוי כשהיה. מדובר בפינוי מאדמות בבעלות המדינה, המתבצע על ידי המינהל ללא צורך בשיתוף הרשות המקומית – כפי שקורה גם בחלקי הארץ האחרים. הפולש היה נוכח, שיתף פעולה עם הליך הפינוי ועם מפקחי המינהל ופינה את חפציו עצמאית. לא יינקטו נגדו הליכים נוספים במידה ולא יפלוש שוב. המינהל מתכוון לבצע באילת פינויים נוספים של פלישות אדמות מדינה באופן תדיר ומתגבר, לאור ההחרפה במדיניות האכיפה שנועדה לתת מענה לתופעת הפלישה לאדמות המדינה".

שאלנו את העירייה מדוע לא קיים חניון קרוואנים מוסדר שיאפשר חנייה בתשלום? בתגובה נמסר: "העירייה מקדמת תכנית להסדרת מתחמים לחניית קרוואנים".