פרסומת
דלג

ראש העיר לרוה"מ "אילת בסכנת קריסה".

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2117
מצבה הכלכלי הקשה הביא את ראש העיר לשלוח מכתב חריף ובו מפרט יצחק הלוי את "מצבה הקריטי של העיר אילת ועיריית אילת". ראש העיר מזהיר כי "אילת נמצאת בסכנה קיומית המצריכה את התערבות ממשלת ישראל". יצחק הלוי אומר בעיקבות המכתב ל'ערב ערב' "הגיע הזמן לפעולות ולא למעשים, כנראה שבממשלה לא ממש מבינים את המצב לאשורו".
ראש העיר לרוה''מ ''אילת בסכנת קריסה''.

קשה להאמין כי מכתבו החריף של ראש העיר לרוה"מ שרון, יאיר את עיני שרון באשר למצבה הכלכלי הקשה של אילת. אך דבר אחד בטוח, לאחר המכתב, שהופץ גם לשרי הממשלה, למנכלי המשרדים הממשלתיים ולחברי וועדות הכספים והפנים, אף פוליטיקאי לא יגיד, לא ידעתי. יצחק הלוי מפרט במכתב ארוך את מה שהוא מגדיר "חשש לקריסתה של העיר וסכנה קיומית להמשך עתיד אילת". ראש העיר פונה לרוה"מ וכותב "מצאתי כחובה דחופה להביא לידיעת ממשלת ישראל באמצעותך את המצב הקריטי של אילת. העיר הינה נכס אסטרטגי רב חשיבות המשולה לתרנגולת המטילה "ביצי זהב", הכנסות לקופת המדינה של כ-350 מיליון דולר. זו התרנגולת, שנמצאת בסכנה קיומית". יצחק הלוי מפרט את כל התחומים בהם נפגעה העיר ומצייר תמונת מצב קשה.

תמונת כתבה


נתונים קשים

תעסוקה
בשנת 2002-3 נסגרו כ-950 עסקים באילת מתוך כ-2000 עסקים.

תיירות
המצב הביטחוני הקשה והתחרות עם השכנות מדרום וממזרח, כמו גם הפגיעה בחוק אזור סחר חופשי, ביטול פטורים ומענקים ליזמים, מעמידים את הענף העיקרי בעיר ללא סיכויי הצלחה רבים.

פשיעה
הפשיעה באילת תופסת תאוצה מסוכנת, בשנתיים האחרונות נרצחו בעיר 9 בני אדם. חלה עליה והחמרה בעבירות רכוש ואונס. התוצאות הקשות מדברות בעד עצמן.

רווחה
מספר תיקי הרווחה גדל משנת 96 עד 2002 ב-52 אחוז, לעומת גידול של 11 אחוז במספר התושבים

גודל ומרחק
המרחק ממרכז הארץ יוצר עומס כספי כבד על תושבי אילת. העומס על מערכות החינוך והרווחה הוא מעבר ליכולת העיר.

תשתיות
משק המים והביוב טעון שידרוג מיידי, עיריית אילת השקיעה מתקציבה כ-120 מיליון ש"ח להקמת מכון טיהור. יש צורך בהשקעה נוספת של כ-60 מיליון ש"ח.

תשתיות כבישים
האקלים החם בתוספת תנודות הקרקע גורמים לבלאי גבוה בתחזוקת הכבישים הזקוקים נכון להיום לשיפוץ ושידרוג מיידי.

הטבות מיוחדות
כירסום מתמשך בהטבות שניתנו לתושבי העיר, לעסקים ולבתי מלון פוגעים קשות בפוטנציאל המשקיעים בעיר. קיים חשש כי אילת תהפוך לעיר של "חוטבי עצים ושואבי מים". הטבת המס בגובה 10 אחוז שנלקחה מתושבי אילת גרמה לבריחת כוחות עבודה חזקים.

בי"ח יוספטל
המהלכים האחרונים לפגיעה וצימצום בי"ח יוספטל ממחישים יותר מכל את האטימות בכל הקשור לצרכים האמיתיים של תושבי אילת, התיירים, בסיסי צה"ל ואנשי חבל אילות.

העלאת מחירי הטיסות
בחודש ינואר 2004 החליטו חברות ישראייר וארקיע להעלות בכ-30 אחוז את מחירי הטיסות. העלאת מחירי הטיסות לתושבי העיר כמוה כהכנסת תושבי העיר לבידוד והסגר.

עיריית אילת
נמצאת בגרעון מצטבר של כ-140 מיליון ש"ח, הלוואות לבנקים כ-210 מיליון ש"ח, חובות עומדים כ310- מיליון ש"ח. תקציב העיריה כ-310 מיליון ש"ח. שנת 2003 הסתיימה בגרעון של 27 מיליון ש"ח וזאת למרות ליווי חשב מלווה מטעם משרד הפנים.
לאחר הצגת הנתונים סיים יצחק הלוי וכתב "לאור האמור נדרש ומתבקש שהטיפול בעיר ובעיריה יכנס לסדר עדיפות עליון, תוך המלצת ממשלת ישראל שהעיר אילת תקבל טיפול נקודתי. ראש העיר ניפגש ביום שני האחרון עם יו"ר וועדת הכספים של הכנסת ח"כ הירשזון ועם חכי"ם נוספים, שהופתעו לשמוע את הנתונים הקשים.