פרסומת
דלג

בית המשפט ביטל את הטבת המס בחבל אילות

מאת: עומר כרמון ● 31/5/2012 11:26 ● ערב ערב 2552
ההחלטה תיכנס לתוקף בעוד שנה, במידה והמדינה לא תקבע עד אז קריטריונים שווים לישובים הזכאים להטבות מס. גם אילת תיאלץ להיאבק על מקומה ברשימה החדשה של היישובים הזכאים, כדי להבטיח את המשך הטבת המס בעיר. יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת: "אני משוכנע שראשי הליכוד ו'ישראל ביתנו' לא יאפשרו לרשויות שלהן להיפגע"
בית המשפט ביטל את הטבת המס בחבל אילות

לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

בית המשפט העליון ביטל השבוע את הטבת המס ממנה נהנים יישובי המועצה האזורית חבל אילות, הערבה התיכונה, בית שאן, חצור הגלילית וערד. ההחלטה תיכנס לתוקף בעוד שנה. השופטים הודיעו, כי הם מסרבים להיות אלו שקובעים מי זכאי להטבת מס, ואם המדינה רוצה להעניק הטבות לישובים מסוימים, היא צריכה לגבש בתוך שנה רשימת קריטריונים ברורה ושוויונית ולחוקק חוק חדש בהתאם.

יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, מבטיח שנה של עבודה פוליטית קשה כדי לשכנע את המדינה לגבש רשימת קריטריונים, שתקבע כי יישובי אילות זכאים להטבה. החלטת בית המשפט עשויה להשפיע גם על אילת, שנהנית כיום מהטבת מס חלקית במסגרת חוק אזור סחר חופשי. גם אילת תיאלץ כעת להילחם כדי להבטיח את מיקומה ברשימה החדשה של הישובים הזכאים להטבת המס. אם אילת תיכלל ברשימה, יוכלו גם הגמלאים ליהנות מההטבה, ממנה אינם נהנים כיום. כמו כן, יוסר האיום של ביטול ההטבה במסגרת חוק אזור סחר חופשי.

"הפליה המעבירה מסר חברתי מקפח ומבטל"


שופטי בית המשפט העליון: דורית בייניש, אשר גרוניס ואליעזר ריבלין, לא חסכו במילים קשות כדי לתאר את החלטת ועדת הכספים של הכנסת משנת 2005 (בתקופת ממשלת האחדות שהוקמה ערב ההתנתקות מרצועת עזה), להכליל ברשימת יישובי עוטף עזה הנהנים מהטבות המס, גם את חבל אילות, הערבה התיכונה, בית שאן, חצור הגלילית וערד. "הכללת הישובים הללו הייתה תוצאה מפלה ושרירותית, המבחינה באופן פסול בין ישובים הדומים במאפייניהם הרלבנטיים, ללא כל סיבה ניכרת לעין ובהיעדר אמת מידה הקבועה בחוק", כתבו השופטים, "מבנה מציאות בה יחידים נבחרים זוכים לעדיפות על פני זולתם, יש בכך משום זלזול בוטה במעמדו השווה של האדם בעיני הרשויות... שמירה על כבודו של אדם באשר הוא אדם, כמתחייב מחוק יסוד: 'כבוד האדם וחירותו', אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם חלוקה כה שרירותית של משאבי ציבור. זאת הפליה המעבירה מסר חברתי מקפח ומבטל לכל אותם נישומים שהטבת המס דילגה מעל ראשיהם... אנו מורים כי דין הכללת חמשת הישובים להתבטל. אולם בשים לב למשמעות הכלכלית, תושהה הבטלות למשך שנה מיום פסק הדין. בתקופה זו יש לקוות כי הממשלה והכנסת יתקנו את הטעון תיקון, כדי שהטבות המס יחולקו על פי קריטריונים חקוקים, ברורים, ענייניים ושוויוניים".

"זה מסובך פוליטית"


יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, הסביר השבוע ל'ערב ערב', כי לא הופתע מהחלטת בית המשפט. "היה ברור שמה שאושר לנו בשנת 2005 לא יעבור בג"ץ. אבל הצלחנו להרוויח כמה שנים טובות", הוא אמר, "בית המשפט נתן למדינה ולנו פסק זמן של שנה, כדי לעשות סדר בכל הקשור להטבות מס. אנחנו כבר עובדים על הצעה למתן קריטריונים שווים לכל המדינה. כל הרשויות המקומיות, שלפי ההחלטה החדשה אינן זכאיות להטבות מס, מתאחדות כעת. מדובר על הרבה ישובים בכל הארץ. יכול להיות שנתאחד גם עם רשויות ערביות שמופלות לרעה, כי לכולנו יש כרגע כוונה להשפיע פוליטית ומשפטית כדי לחוקק חוק שיכלול אותנו ברשימה".

ואם לא תצליחו לגרום למדינה לגבש חוק כזה?
"אם המדינה לא תעשה שום דבר בשנה הקרובה, נופלה לרעה מול אילת (שנהנית מהטבת מס של 10 אחוזים), מצפה רמון (שנהנית מהטבת מס של 25 אחוזים) ואחרים. אנחנו מאוד מאמינים שהמדינה מבינה את זה טוב, ונעזור לה לקבל את ההחלטות הנכונות. אנחנו נהיה בוודאות ברשימה החדשה".

ותיהנו מאותה הטבה של 13 אחוזים?
"לא ברור, אבל כרגע, מה שחשוב הוא שהמדינה תגיד שמי שגר במקום כל כך מרוחק, מגיע לו. אחר כך ניאבק על האחוזים" .

יש סיכוי שתצליחו לפני בחירות?
"זה הולך לשני כיוונים: מצד אחד, אני לא בטוח שביבי ושטייניץ מעוניינים במצב שבו בית שאן וחצור, שהן רשויות של הליכוד כיום, לא מקבלות הטבה. ערד נמצאת כרגע בידי 'ישראל ביתנו', ואני לא בטוח שליברמן ישתוק על כך שלערד לוקחים את הטבת המס. מצד שני, ערים כמו קריית שמונה ומצפה רמון שנהנות מהטבת מס של 25 אחוזים עלולות להיפגע - במידה ותהיה רשימת קריטריונים חדשה. זה מסובך פוליטית, אבל אפשר לאחד כוחות רב מפלגתיים, כי כל המפלגות נפגעות. יש לנו שנה של עבודה קשה וזיעה, אני משוכנע שנצליח".