פרסומת
דלג

בוטלה התרומה להקמת 'היכל המוסיקה’

מאת: עומר כרמון ● 31/5/2012 11:28 ● ערב ערב 2552
משפחת ויינשטוק, בראשה עומד יו"ר דירקטוריון חברת 'מנופים פיננסיים', הודיעה לעיריית אילת, כי היא מבטלת את תרומתה בסך 100 מיליון שקלים להקמת 'היכל מוסיקה' סמוך ללגונה המזרחית. מנכ"ל חברת 'רון ארד אדריכלות' שנשכרה בידי משפחת ויינשטוק לתכנן את ההיכל המפואר: "אילת אמורה הייתה ליהנות ממתנה גדולה בדמות היכל מוסיקה שיתוכנן וייבנה עבורה בחינם. בתמורה, עיריית אילת הייתה צריכה רק לסייע בהשגת הקרקע, אולם זה היה קשה מדי עבורה". העירייה: "עד לרגע זה, לא התקבל השטח ממניעים בירוקרטים"
בוטלה התרומה להקמת 'היכל המוסיקה’

וידיאו: ראש העירייה מתייחס לכישלון 'היכל המוסיקה'


לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

משפחת ויינשטוק, בראשה עומד יו"ר דירקטוריון חברת 'מנופים פיננסיים', סמיון ויינשטוק, הודיעה לעיריית אילת, כי היא מבטלת את תרומתה בסך 100 מיליון שקלים להקמת 'היכל מוסיקה' סמוך ללגונה המזרחית. ההיכל השקוף והמפואר שתוכנן על ידי משרדו של המעצב הבינלאומי רון ארד, היה אמור להכיל מעל ל-1,300 מושבים ולארח את פסטיבלי המוסיקה של אילת, בראשם: 'קלאסי בים האדום'.

ולרי גרגייב העניק חסות


האדריכל הישראלי אסא ברונו, העומד בראש חברת 'רון ארד אדריכלות' שהופקדה על תכנון 'היכל המוסיקה' באילת, מסר ל'ערב ערב' מלונדון: "הצלחנו להשיג מימון להקמת 'היכל המוסיקה', יחד עם משפחת ויינשטוק ונותן החסות, ולרי גרגייב (מייסד פסטיבל 'קלאסי בים האדום'), אולם פרק הזמן של השנה וחצי, במהלכו התקיימו דיונים עם עיריית אילת על מציאת מקום מתאים, היה ארוך מדי עבור הלקוחות שלנו. אילת אמורה הייתה ליהנות ממתנה גדולה בדמות 'היכל מוסיקה' שיתוכנן וייבנה עבורה בחינם. בתמורה, עיריית אילת הייתה צריכה רק לסייע בהשגת הקרקע, אולם משום מה, זה היה קשה מדי עבורה. אני עדיין מקווה שיום אחד נקבל שיחת טלפון מהלקוח שלנו שאומר: 'יש לנו את האתר, הכסף נמצא, בואו נמשיך'.

האוליגרך שעלה לישראל


התורם המיועד לבניית 'היכל המוסיקה', סמיון ויינשטוק, עלה לישראל לפני שנים אחדות, לאחר שפרש במפתיע מכהונתו כנשיא שניים מתאגידי הנפט הממשלתיים הגדולים ברוסיה. לפני כשנתיים, התמנה כיו"ר דירקטוריון חברת הנדל"ן הישראלית, 'מנופים פיננסים', שפעילותה באילת כוללת את הקמת הקניון הגדול בעיר, בשטח התחנה המרכזית ברחוב שדרות התמרים ובניית 68 דירות יוקרה בשכונת שחמון 6.

סגן ראש העירייה, אולג צ'רנומוריץ, סיפר ל'ערב ערב', כי מי שיזמה את הקמת 'היכל המוסיקה' באילת, היא אלנה ויינשטוק, בתו של סמיון ויינשטוק. בשנים האחרונות, נהגה אלנה להגיע לאילת מביתה בלונדון, כדי לצפות במופעי פסטיבל 'קלאסי בים האדום'. ידידה הקרוב, המאסטרו ולרי גרגייב, הציע לה לסייע בהקמת 'היכל מוסיקה' באילת, והיא נעתרה לבקשתו. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, סיפר לפני שנה, כי סמיון ויינשטוק הוא זה שבחר את המגרש עליו אמור היה להיבנות 'היכל המוסיקה': "האב למשפחת ויינשטוק הביא אתו את האדריכל רון ארד ויצאנו לסיור ברחבי העיר", סיפר ראש העירייה. "הוא סימן לי שני מקומות באזור הלגונה, בהם הוא רוצה לבנות. מאוד שמחתי וכמובן יצאתי בכותרות ובתרועות: 'הנה הולך להיבנות היכל המוסיקה המפואר'. אני מניח שאם רון ארד הוא המעצב, אז זה יהיה היכל אקסטרווגנדי, מאוד מיוחד, מבנה מונומנטלי ויעשה הרבה מאוד כבוד לעיר".

מי אשם באובדן התרומה?


לפני שנה, טען ראש העירייה, כי מינהל מקרקעי ישראל אשם בעיכוב באישור התוכנית להקמת 'היכל המוסיקה'. גם השבוע מסרה דוברת העירייה: "עד לרגע זה, לא התקבל השטח ממניעים בירוקרטיים". במינהל מקרקעי ישראל ובמשרד התיירות מתנערים מכל אחריות. ממשרד התיירות נמסר: "משרד התיירות דן בבקשת עיריית אילת להפוך את המגרש מ'אכסון מלונאי מיוחד' ל'שטח מבני ציבור' עבור הקמת 'היכל מוסיקה' בעיר. לאחר בחינת הנושא בוועדה לבדיקת תכניות, הוחלט כי המגרש יחולק לשניים, כך שבחלקו האחד יתוכנן מלון ובשני - 'היכל המוסיקה'. משרד התיירות הקפיד כי הזכויות המלונאיות לא ייפגעו והסדיר את היקף הזכויות המלונאיות גם בתוכנית שינויי הייעוד. כמו כן הוסיף סייג, כי אם בתוך חמש שנים לא תמומש בפועל בנייה של היכל המוסיקה, יחזור המצב התכנוני לקדמותו". ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: "המינהל נתן הסכמתו לשינוי חלק מהמגרש לצורך ציבורי (מדובר על חצי מגרש ). לעניין המימוש - יש להפנות השאלה לעיריית אילת".
ראוי לציין, כי בתקופה האחרונה נוצרה מתיחות בין המאסטרו ולרי גרגייב לבין עיריית אילת, בשל טענותיו לחוב שלא שולם לזמרי המקהלה שהופיעו בחודש ינואר בפסטיבל 'קלאסי בים האדום'. מהעירייה נמסר, כי החוב ישולם במלואו והוא נוצר "כתוצאה מעלויות הדלק וייקור מחירי הטיסות וכן שינוי ביעדי הטיסות והוספת אמנים על פי בקשתו ודרישתו של המנצח גרגייב, וכן מכיוון שהפסטיבל לא עמד ביעדי ההכנסות ממכירת כרטיסים".

וידיאו: המגרשים המיועדים להיכל המוסיקה ומרכז הקונגרסים


לצפייה בסרטון לחצו על כפתור ||

ארבע הצעות להקמת מרכז קונגרסים


'היכל המוסיקה' אמור היה לקום במחצית מגרש הממוקם מצדו המזרחי של 'פארק הקרח'. בעבר תכננה העירייה להקים במגרש זה את 'מרכז הקונגרסים' של אילת, אולם בשל תוכנית 'היכל המוסיקה', הועתקה תוכנית 'מרכז הקונגרסים' למגרש הממוקם צפונית ל'פארק הקרח'. בעקבות ביטול תרומת משפחת ויינשטוק, שאלנו השבוע את מקדם תוכנית 'מרכז הקונגרסים', רפי הוכמן, האם בכוונתו לשוב למגרש הישן, והוא ענה בשלילה. "יש לנו מגרש מתאים, הכנו תב"ע והתחלנו בתהליך של הפקעת הקרקע לצורכי ציבור".

לפני ארבעה חודשים, פרסמה הרשות לפיתוח כלכלי בעירייה, בקשה לקבלת הצעות מיזמים המעוניינים להקים את 'מרכז הקונגרסים'. השבוע, גילה רפי הוכמן ל'ערב ערב', כי ארבעה יזמים הגישו הצעות ולהערכתו, כבר בשנת 2012, יפורסם מכרז להקמת המרכז. לדברי הוכמן, הבעלים של 'פארק הקרח' ניסים יניב, שבעבר הביע עניין בפיתוח מרכז הקונגרסים, לא היה בין המציעים.