פרסומת
דלג

מג"ד עוטף אילת: "אפס מסתננים בחודש האחרון"

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 19/9/2012 10:35 ● ערב ערב 2568
והרי החדשות, בחודש אוגוסט האחרון, גאה לבשר סגן אלוף לירון בטיטו: "אפס מסתננים וזו המדיניות שהועברה בצה"ל על ידי הדרג המדיני, ואנחנו מיישמים את זה הלכה למעשה". כך נפתח הראיון שערכנו עם מפקד גדוד עוטף אילת, הגדוד האחראי לביטחון השוטף שלנו, תושבי אילת. בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד, משרטט סא"ל בטיטו את המשימות שהשתנו, הגבול שהפך לרגיש והאתגרים הביטחוניים מסיני ובכלל ומציין: "אילת מקבלת יחס שונה ובצה"ל מודעים ורגישים לביטחון העיר כיעד תיירותי בינלאומי". בלעדי
מג''ד עוטף אילת: ''אפס מסתננים בחודש האחרון''

את סגן אלוף לירון בטיטו, פגשתי בכניסה למחנה ומשם נסענו למה שמכונה 'המרפסת'. בדרך שנסללה רק לאחרונה, בנוף קדומים מרהיב, מגיעים למקום, משם מבינים היטב את גודל ההשקעה בגדר הגבול כשמתגלה נתיב המסתננים ממצרים לישראל. סגן אלוף בטיטו, יוצא גבעתי, את רוב שנותיו כחייל וכקצין העביר בגבול עזה ובגבול הצפון, קצין צעיר, מתנסח כראוי, נשוי ואב לשניים, את המשפחה השאיר במיתר, ישוב ליד באר שבע, הוא בעצם הפנים החדשות של צה"ל 2012. הוא מצביע לעבר שביל בהרים ואומר: "עד לפני כמה חודשים, היה זה נתיב ההסתננות של אלפי אפריקאים, דורשי עבודה, שהגיעו ממצרים לישראל, באמצעות רשת הברחות משומנת היטב". אני מביט בהרים מולי, הנתיב מתפתל לאורך קילומטרים רבים, נתיב קשה, הררי. לאורך הנתיב, נמשכות העבודות לבניית הגדר ללא הפסקה, 24 שעות ביממה, טרקטורים מפלצתיים, משאיות ענק, דחפורים, ציוד משוכלל לפריצות דרך הרריים, מאות מיליוני שקלים הושקעו בחציבה, סלילה, פריסת הגדר. סא"ל בטיטו: "אנשים לא מבינים את גודל העבודה לאורך הגבול, ההשקעה היא פשוט חסרת תקדים בהיקפה ובמהירות העבודה, אני אומר לך שנעשית כאן עבודת קודש ממש על ידי הקבלנים ועובדיהם".

תמונת כתבה


"זרם המסתננים נפסק"


אנו שבים לבסיס הגדוד, כמה קילומטרים צפונית לאילת, שם במשרדו, מתיישב סא"ל בטיטו, מניח את נשקו ואומר בחיוך: "לא פשוט להתמודד עם עומס החום בגזרה". סא"ל בטיטו הגיע לגזרה לפני כשלושה חודשים, המציאות האינטנסיבית לא אפשרה לו להתאקלם בנחת, טילים מסיני, מסתננים מהגבול, התרעות על פעילות חבלנית. גבול הגזרה עליה הוא מופקד נקראת 'סובב אילת' וכוללת את גבולות מצרים וירדן הנושקים לעיר אילת, אחד מהתפקידים הרגישים ואולי החשובים במערך הביטחוני בפיקוד דרום.

פעם היה כאן גבול של שלום?
"שמע, גם היום הגבול הוא בין שתי מדינות שיש ביניהן הסכם שלום, תאר לך שלא היה הסכם שכזה, המצב היה קשה הרבה יותר. יש לנו אינטרס לשמור עליו כגבול שלום, למרות שיש אירועים ביטחוניים והמצב השתנה".

אך עדיין, המצב כיום שונה לחלוטין ממה שהיה לפני כמה שנים?
"זה נכון, אין ספק שהשטח הנקרא סיני, מייצר אתגרים מבצעיים שלא היו בעבר, אך אנו נערכים לכל סוג של אתגר. יש שינוי בכמות הכוחות, במקצועיות החיילים, בתקציבים, צריך לזכור כי עוטף אילת מקבל יחס שונה, עקב הרגישות של העיר לכל איום ביטחוני".

מסתננים מאפריקה, איך צה"ל מתמודד עם התופעה שאולי איננה ביטחונית טהורה, אך בהחלט מהווה בעיה חברתית קשה, בין השאר לעיר אילת?
"כשנכנסתי לתפקידי, קיבלתי תדרוך ממפקדי ובין השאר קיבלתי הוראה חד משמעית, למנוע מעבר מסתננים לישראל, נקודה. אם בחודש יולי 2011 עברו כ- 600 מסתננים, הרי שכיום, בחודש אוגוסט האחרון, לא עבר מסתנן אחד לישראל, אפס מסתננים וזו תוצאה של פעילות רבה, הקמת הגדר ועוד פעולות שונות".

מה שאתה אומר כעת, זה נתון חדש?
"שני דברים עיקריים קרו בתקופה האחרונה, הראשון, המצרים התחילו לעשות עבודה טובה בנושא זה, ואנחנו מקבלים דיווחים על קבוצות מסתננים שנעצרות כבר בסיני. דבר נוסף, צה"ל השקיע תקציבים גדולים באמצעי איסוף ומודיעין המאפשרים לנו כיום, להיערך בהתאם והרבה יותר טוב מבעבר. כבר בלילה אני יודע מי נכנס ומי אמור להגיע וזה מאפשר לנו למנוע כניסת מסתננים".

זו בשורה חשובה לתושבי אילת, אם כי באיחור רב?
"זו ההוראה שקיבלנו מהפיקוד הבכיר של צה"ל. אין כניסה לישראל, מאפשרים להם לשתות, סיוע ראשוני, מוודאים שהם לא פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) ואם צריך - גם סיוע רפואי ראשוני. חשוב להדגיש, כי בעקבות פסיקת בג"ץ (כזכור, בג"ץ אסר על החזרת מסתננים שכבר נכנסו לגבולות ישראל. ר. זלץ), בשום שלב, המסתננים לא עוברים לשטח ישראל. לאחר הטיפול הראשוני, מעבירים הודעה לאנשי צבא מצרים, שמגיעים ולוקחים אותם מהגבול. זה נעשה מספר פעמים וברצף, מתחילת יוני ובסופו של דבר המסר עובר".

ותוך כדי הפעילות, בניית הגדר נמשכת?
"יש כאן פרויקט אדיר בסדר גודל שלדעתי לא רבים מבינים, ההשקעה אדירה וזה מירוץ נגד הזמן לבניית הגדר לאורך כל גבול מצרים".

אז בסופו של דבר, אתה בעצם אומר כי זרם המסתננים פסק?
"כן, חד משמעית, זרם המסתננים נפסק, פעם היו קבוצות גדולות, לעיתים מאות מסתננים בלילה, כיום הם מנסים להגיע, כבודדים וגם הם מטופלים ומועברים לצבא מצרים".

סא"ל בטיטו: "המטרה - למנוע פיגוע בעיר אילת"


אך גבול מצרים מייצר אתגרים אחרים, לא פחות מורכבים והרבה יותר מסוכנים. החשש לחדירת מחבלים לישראל ולאילת, ירי טילים לעבר העיר אילת, צה"ל מתמודד מול מציאות לא פשוטה, מול פעילות החבלנית מתגברת, המהווה למעשה איום גדול יותר ומוחשי לעיר אילת ובכלל. סגן אלוף בטיטו מודע לבעיה ומשיב: "אין בכלל ספק כי הסכנה הביטחונית הינה הדאגה העיקרית של צה"ל בגזרה זו, וההיערכות שלנו היא בעיקר מול איומי פח"ע. המשימה שלי כמג"ד היא למנוע לחלוטין פיגוע בעיר אילת. יש כאן כוח אדם איכותי ומושקעים משאבים רבים בעניין זה. צה"ל דרוך ומוכן לכל איום וכיום ניתן לומר כי אנו ערוכים היטב סביב העיר אילת, למנוע כל ניסיון לפגוע בעיר".

ואיך נערכים מול איומי הטילים?
"זו כבר היערכות ברמה אחרת וכהוכחה, הגיעה לאילת יחידה של כיפת ברזל. ובכל פעם שתהיה התרעה, נדע כיצד לפעול וכיפת ברזל תשוב לאילת. אך הטיפול בירי הטילים בסיני היא בסמכות פיקודית אחרת, לא בגזרתנו".

כבר מדברים כיום על גבול ירדן כאופציה העלולה להפוך למסוכנת, הן ברמת הפח"ע והן ברמת המסתננים?
"גבול ירדן איננו פרוץ וקיים מכשול בעוטף אילת, גם בגבול ירדן הנותן גם התרעה וגם הגנה. אך בירדן המצב שונה ולירדנים אין אינטרס שהגבול יהפוך לגבול חם והם שולטים היטב במצב. אך צה"ל נערך לכל תרחיש עתידי".

בכניסה לבסיס ראיתי לוחמות קרקל, ממתינות בצל, מאובקות ומצוידות היטב, באופן אישי, הן הציונות במיטבה, אני מתרגש בכל פעם שרואה אותן, באמת.
כמפקדם הישיר, איך הן כלוחמות בשטח?
"אני חייב לציין כי הלוחמות הללו הן ברמת מוטיבציה ומקצועיות מהגבוהות שראיתי. הן משתוות ללוחמים ויש להן יתרון אדיר על פני לוחמים אחרים. הן מוצבות כאן כל השירות ומכירות היטב את תוואי השטח ואת האזור כולו. הן מכירות את המשימות, יודעות את האויב ואין לי מילים לתאר את עבודתן הטובה".

מילה לסיום?
"אילת היא מאוד ייחודית, גם בגלל הריחוק הגיאוגרפי וגם בגלל אופייה של העיר. אני עובד בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה, כיבוי אש, מג"ב, חיל הים, רשות הטבע, נערכים תרגילים משותפים, וכולנו מודעים היטב לגודל המשימה. נעשה הכל לשמור על השקט בעיר אילת ומאחל חודש חגים שקט ורגוע וחג שמח לתושבי אילת, אורחיה ולכל תושבי האזור".