פרסומת
דלג

כתב אישום חמור נגד שני חברי מועצה

מאת: עומר כרמון ● 5/4/2013 20:53 ● ערב ערב 2064
רעידת אדמה באילת: פרקליטות המדינה מאשימה את חיים אלעל ודני אדרעי בכך ש'חצו את הקווים' וניצלו את תפקידם, מעמדם וסמכויותיהם עבור בצע כסף כדי לבצע עבירות פליליות חמורות, תוך פגיעה קשה באמון הציבור במערכות השלטון". בכתב האישום נטען, כי השניים הסירו ערעור נגד פרויקט של חברת 'ביג', בתמורה לשני שיקים בסך 200 אלף שקלים כל אחד. המדינה מבקשת כי השניים יורחקו מחברותם במועצת העיר. חיים אל על: "נראה לי שהמדינה הלכה קצת יותר מדי רחוק בעניין הזה". בא כוחו של דני אדרעי: "ישנם ראשי עיריות שממשיכים לכהן למרות שהוגש נגדם כתב אישום. בקשת המדינה חריגה ומוזרה"
כתב אישום חמור נגד שני חברי מועצה

חמישה חודשים לאחר המעצר המתוקשר, הגישה השבוע הפרקליטות כתב אישום נגד חברי מועצת העיר וחברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. חיים אלעל ודני אדרעי. המדינה טוענת, כי "אלעל ואדרעי חצו את הקווים וניצלו את תפקידם, מעמדם וסמכויותיהם עבור בצע כסף כדי לבצע עבירות פליליות חמורות, תוך פגיעה קשה באמון הציבור במערכות השלטון". מואשם נוסף בפרשה הוא איש עסקים אילתי, שנטען כי ביקש לקחת חלק במעשה השוחד. המדינה הבהירה, כי במידה והנאשמים יורשעו, היא תבקש להטיל עליהם עונשי מאסר בפועל.

במוקד: 'ביג 2'


כתב האישום מבוסס על אירוע של תשלום שוחד לכאורה, תמורת הסרת התנגדות נגד אישור שנתנה לחברת 'ביג' הוועדה המקומית של עיריית אילת, לפתוח את המרכז המסחרי – 'ביג 2'. כזכור, 'ביג 2' לא קיבל אישור עד אז, מכיוון שהמגרש עליו הוא עומד מוגדר לשימוש תעשייתי, היועצת המשפטית לעירייה קבעה שלא ניתן לאשר לחברת 'ביג' לחזור בשנית על מה שעשתה במתחם הראשון ולקיים פעילות מסחרית בשימוש חורג במגרש המיועד לצורכי תעשיה ומלאכה. אולם יועץ משפטי חיצוני ששכרה עיריית אילת, קבע כי הדבר ניתן. בעקבות חוות הדעת שלו, התירה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אילת את פתיחת המרכז. אלעל ואדרעי, שהצביעו נגד, הגישו בנושא ערר לוועדה המחוזית.

כתב האישום מפרט את השתלשלות האירועים שהביאה לטענת השוחד: בעלי עסקים במתחם 'ביג', קיבלו דרישה מהנהלת החברה, להעתיק את עסקיהם מהמתחם הישן הידוע בכינויו 'ביג 1' למתחם החדש, וזאת במסגרת הסכמי השכירות עליהם חתמו הסוחרים ואשר הגיעו לסיומם בשלהי 2012. הסוחרים מצאו עצמם במצב בו הם מפונים מעסקיהם ממתחם 'ביג 1', ללא יכולת לעבור למתחם החדש במידה ואלעל ואדרעי לא יסירו את התנגדותם לפתיחתו. לפיכך, התקיימו מספר פגישות בנוכחות אלעל ואדרעי ובין נציגי הסוחרים והנהלת ה'ביג', ובמהלכן נטען, כי אלעל אמר שאם הוא ואדרעי לא יקבלו הטבה כספית, הערעור יוסר. המידע על הצעת השוחד הגיעה למשטרת ישראל שהפעילה סוכן, על מנת שיתעד את לקיחת השוחד. הסוכן נפגש שלוש פעמים עם אלעל ואדרעי. שני חברי המועצה סיכמו עם הסוכן כי יסירו את הערר שהוגש לוועדה המחוזית ובתמורה יקבלו ממנו שני שיקים בסך 200 אלף שקלים כל אחד.

"חיים אלעל הדיח עד תביעה"


המדינה הודיעה לאלעל ולאדרעי, כי במידה ויורשעו, תבקש להטיל עליהם מאסר בפועל וכן קלון, שימנע מהם בעתיד לשמש בתפקיד ציבורי. בנוסף לכתב האישום, פנתה המדינה לבית המשפט בבקשה להרחיק את אלעל ואדרעי ממועצת העיר ולהשעות את חברותם בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. "קיים יותר מיסוד סביר לחשש שהמשיבים יסכנו את הציבור במידה וימשיכו בתפקידם", נכתב בבקשה, "דברים אלו מקבלים משנה תוקף לגבי חיים אלעל, שביצע את העבירות החמורות המיוחסות לו תוך שהוא מדיח עד תביעה למסור הודעת שקר בפני רשויות החקירה במידה ותקום חקירה שכזו. יתר על כן, דאגו המשיבים להסוות את דבר השוחד על ידי קיום פנקסי חשבונות כוזבים על מנת לנתק את דבר לקיחת השוחד שבוצע על ידם, זיקתם לדבר השוחד והסוואת עצם קיומו".

תגובות


חיים אלעל מסר ל'ערב ערב' בתגובה: "אנו לומדים את הנושא. כשנסיים, נוציא הודעה מסודרת לעיתונות".

המדינה מבקשת לבטל את חברותך במועצת העיר.
"נראה לי שהם הלכו קצת יותר מדי רחוק, אבל בסדר. אנחנו נלך לדיון ומה שיקרה, יקרה".

יצחק מויאל, בא כוחו של דני אדרעי, מסר בתגובה: "מרשי כופר בכל ההאשמות המיוחסות לו. הוא חף מפשע וצדקתו תצא לאור".

המדינה מבקשת לבטל את חברותו של אדרעי במועצת העיר.
"אנחנו לא מכירים תקדים כזה שנבחר ציבור מפסיק לכהן בתפקידו ברגע שהוגש כתב אישום. ישנם ראשי עיריות שממשיכים לכהן למרות שהוגש נגדם כתב אישום. זאת בקשה חריגה ומוזרה. מאז המעצר, דני אדרעי לא הגיע לישיבות מועצה מתוך רצונו החופשי. כעת, כשהוגש כתב אישום, אין לכך מניעה".

איך מצב הרוח שלו?
"דני בסדר גמור".

סגן ראש העירייה, אולג צ'רנומורץ, אשר לפני כחודש הכריז על ריצה משותפת למועצת העיר של סיעתו, 'אילת ביתנו', עם סיעת 'תנופה' בראשות חיים אלעל, אמר ל'ערב ערב', כי להגשת כתב האישום אין כל משמעות פוליטית, מכיוון שהאיחוד הוא בין סיעות ולא בינו לבין אלעל.

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש