פרסומת
דלג

יעקב פלדמן הלך לעולמו

מאת: מערכת ערב ערב ● 5/7/2013 00:50 ● ערב ערב 2064
מאות מתושבי העיר ליוו השבוע למנוחות את יעקב פלדמן - ניצול שואה בן 86 ואחד מוותיקי העיר, שנודע בשל מנהגו לבקר מדי יום את המאושפזים בבית החולים 'יוספטל'. אהרון חי: "הוא ההוכחה שבמותם של הנספים וניצולי השואה, הם מצווים לנו את החיים". הרב דוד שנה: "לכל יולדת בבית החולים הוא היה אומר שכל תינוק שנולד זה הניצחון שלי על היטלר"
יעקב פלדמן הלך לעולמו

מתעורר עם סיוטים


בראיון לפני שנתיים ל'ערב ערב', סיפר פלדמן, שהוריו ואחיו נספו במחנה ההשמדה בירקנאו: "כל יום בבוקר אני מגיע למחלקת היולדות בבית החולים 'יוספטל' ורואה מה שיש פה. זה העתיד שלנו".

"עד היום, אני מתעורר עם סיוטים בלילות. אני רואה את הילדים והתינוקות שצעקו מבין פסי הרכבת 'אמא. אמא'. בגלל המכות של הגרמנים, אמהות איבדו את ילדיהן. ראיתי בין הפסים ילדים פצועים ומתים. פה, ב'יוספטל' אני שמח. אני מאחל לכל יולדת שבעוד שנה וחצי אמצא אותה שוב פה. הפעם עם תאומים".

"דוגמא לניצחון הטוב"


המועמד לראשות העירייה, אהרון חי, הספיד את פלדמן ואמר: "שנים רבות מכירים תושבי אילת את יעקב באופן אישי. בכל בוקר היה מטייל ברחבי העיר כשחיוך על פניו, מחלק סוכריות ושואל לשלום כולם. היה מבקר בבית החולים ומקיים את מצוות ביקור חולים , משם בכל משרדי הממשלה, בנקים, דואר ועוד. שמעתי מפיו סיפורים על השואה ועל הסבל שעבר עליו ועל בני משפחתו, השואה שעברה על היהודים ככלל והילדים בפרט. ולמרות כל זאת תמיד שידר לכולם אופטימיות ותקווה. יעקב הוא הדוגמא לניצחון הטוב על הרע. לניצחון החיים על המוות. הוא ההוכחה שבמותם של הנספים והניצולים בשואה הם מצווים לנו את החיים".

חבל על דאבדין ולא משתכחין


הרב דוד שנה, כתב לזכרו של פלדמן ז"ל: "סבא פלדמן היה פוקד בכל בוקר, מיד לאחר שסיים להתפלל בבית הכנסת, את בית החולים על מנת לבקר את החולים המאושפזים לברכם ולעודדם במילים חמות. אבל גולת הכותרת של הביקור היומי הייתה מחלקת היולדות והתינוקייה. כל יום הוא היה מחכה בבית הכנסת לטרמפ שייקח אותו 'לילדים שלי' כפי שנהג לקרא לכל תינוק שנולד ביוספטל. החיוך, מאור הפנים ו'הבוקר טוב לכל היהודים והיהודיות' היה מהדהד בכל רחבי בית החולים ועשה לכולם את היום. סבא פלדמן היה ניצול שואה, הוא עבר את כל מוראות השואה ואיבד את כל משפחתו. תמיד סיפר שהכי כאב לו על אחיו שנרצח ביום השחרור מהמחנה, נאצי ירה בו כמה דקות לפני שהמחנה שוחרר על ידי בעלות הברית. לכל יולדת בבית החולים הוא היה אומר שכל תינוק שנולד זה הניצחון שלי על היטלר. כל חייו החשיב את עצמו בר מזל על כך שזכה לעלות לארץ ולשרת בצה"ל. גם כיום הייתי מחשיב את סבא פלדמן כחלוץ בתחום הגזענות השבטית בחברה הישראלית. עצם העובדה שיש מפלגות מגדריות לאוכלוסיות מסוימות, כאשר עדיין ישנם אנשים בני עדות שונות שמזלזלים ומתנשאים על כל מי שאינו בן עדתם. אני מכיר אנשים שיעדיפו להישאר רווקים כל החיים ובלבד שלא יתחתנו עם מישהו שהוא לא מהעדה שלהם, 'מהעדה הנכונה'. גאוותו של פלדמן, האשכנזי הצ'כי, הייתה דווקא על אשתו שהייתה ממוצא עירקי, אותה נשא לאשה בשנות החמישים, נישואין שהיו חריגים למדי בנוף ובאווירה של אותם הימים. על יהודי כמותו אמרו חז"ל שצריכים לומר לאחר פטירתו: חבל על דאבדין ולא משתכחין. (חבל על אלו שאובדים ולא מוצאים אנשים כמותם)".

חדשות אילת