פרסומת
דלג

מחקרים וסקרים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 13/8/2013 19:11 ● ערב ערב 2615
מחקרים וסקרים

משתלם לבנות ירוקתמונת כתבה


חשבתם שלבנות ירוק ייקר לכם משמעותית את הבנייה? תשכחו מזה. מחקר חדש מצא כי בניה ירוקה וחסכונית יקרה רק בכ- 2%-4% לעומת בנייה רגילה. למרות הנתון הזה ואולי דווקא כי ללקוחות נדמה כי בנייה ירוקה יקרה בהרבה, בישראל ישנו שימוש נמוך ביותר בבנייה ירוקה. נכון להיום מכון התקנים הישראלי מטפל רק בכ-200 פרויקטים ירוקים בכל הארץ ועד כה אושרו 35 מהם. את המחקר ערכה 'המועצה הישראלית לבנייה ירוקה' בעזרת החברות 'שיכון ובינוי נדל"ן', 'חברים מייסדים המלווים את המועצה', וחברת 'חנן מור' העוסקים בין השאר בבנייה ירוקה, בעקבות אי הנכונות בארץ לבנות ירוק, למרות העלייה המשמעותית בתפיסה הירוקה בארץ.
המחקר של הכלכלנים ד"ר דוד כ"ץ וחגי קוט בחן שני בניינים שקיבלו תו ירוק: "בניין 1" בפרויקט 'פיור חולומת השרון' בנתניה ו"בניין 304" בנס ציונה והשווה אותם לעלויות של בנייה רגילה דומה. מהמחקר עולה כי בנייה ירוקה היא לא רק זולה יותר ממה שחושבים, אלא גם משתלמת ביותר מול ההחזר הכספי על ההשקעה במבנים החסכוניים באנרגיה ומים. כך למשל במגדל המשרדים 'עזורי אקו טאואר' בת אביב, מדווחים על הפחתה של 33% בצריכת החשמל וחיסכון של 50 אלף ₪ בשנה הכל בגלל מיקום המכוון על פי תנאי האקלים בסביבה- חלונות בכיוון הנכון שמאפשרים כניסת אור טבעי לבתים אגב סינון החום, שימוש בתאורה חסכונית, מערכו תבקרה ממוחשבות המפעילות את תאורה על פי צורך ומיזוג אוטומטי המופעל רק אם יש אנשים בחדר ומכבה עצמו באין שימוש. גדול אפילו יותר הוא החיסכון שנרשם בצריכת המים- חיסכון שהגיע לכ- 70%- כ- 5 מיליון ליטר בשנה, כל זאת בזכות מערכות לשימוש במים אפורים כמו למשל שימוש במי המזגנים וטובת הורדת מים באסלות.
בארצות הברית מיואשים ממוצרים ירוקים
ואם בירוק עסקינן, דווקא לנוכח העלייה בהבנה הירוקה בעולם כולו ובכלל זה בקרב תושבי אזרחי ארצות הברית, סקרים שנערכו בארץ האפשרויות מגלות כי הצרכנים רוצים ירוק אבל לא צורכים ירוק בגלל אי אמון בחברות המסחריות העוסקות בייצור ושיווק מוצרים ירוקים.
כך לפחות עולה משורת סקרים שנערכו בארצות הברית ודווחו באתר GREENBIZ.
מחקר אחר של חברת SHELTON מעלה כי 90% מהאמריקאים ניסו בחייהם מוצר ירוק אבל לא המשיכו איתו על פי רוב בגלל אי שביעות רצון מהמוצר, בגלל מחיר גבוהה מדי או מסיבות אחרות.
מסקר שערכה חברת GFK MRI עולה כי הצרכנים האמריקאים אולי מדברים ירוק, אבל בהחלט לא מגבים זאת במעשים. מנתוני הסקר עולה כי 65% מהנשאלים הסכימו כי "שמירה על הסביבה חשובה להם מאוד" אך רק 31% מהם רכשו לבית מוצרים ידידותיים לסביבה בשנה האחרונה. שלושת המוצרים הירוקים הפופולארים ביותר על הנשאלים הם: נורות תאורה ירוקות (18%), נייר מגבת (12%) ואבקת כביסה (11%).
מניתוח כל הנתונים האלו עולה בבירור כי לא משנה עד כמה האמריקאים אולי מאמינים בשמירה על איכות הסביבה, רוב יצרניות המוצרים הירוקים וחברות הפרסום שלהן לא מצליחות לגרום לשינוי התנהגותי אמיתי בקרב הצרכנים ולבנות נאמנות למוצר הירוק.
אם לא די באלו הרי שמסקר של חברת CONE GREEN GAP TREND TRACKER עולה כי 80% מהאמריקאים לא באמת מאמינים כי החברות שמייצרות מוצרים ירוקים, מאמינות באמת ובתמים להשלכות הסביבתיות של המוצרים שהן מייצרות. רק 44% מקרב הנשאלים סומכים ומאמינים להצהרות הירוקות של החברות. כתוצאה מכך- 77% מהצרכנים מוכנים להחרים חברה אם יבינו כי היא הטעתה אותם במוצר ששיווקה להם תחת התווית 'ירוק'. גם התוויות שמופיעות על המוצרים לא ממש משכנע בהווה את הצרכנים האמריקאים שמדווחים כי הם לא מאמינים לכל מה שכתוב על התוויות על גבי המוצר, הם מבולבלים ולא באמת יודעים על איזה מהמוצרים לסמוך.
נתונים אלו הם בהחלט תעודת עניות לחברות הירוקות בארצות הברית שלא מצליחות מן הסתם לפגוע במטרה.

מכה ושמה- בעיות רטיבות


מחקר חדש שנערך בישראל קובע: כמחצית מבתי הדירות החדשים בארץ סובלים מבעיות רטיבות. בדיקות שערכה חברת 'הדס', המתמחה בביקורת מבנים עבור יזמים ובעלי דירות במעל אלף בתים חדשים בארץ חשפה רטיבות ב- 48% מהבתים המשותפים וב- 32% מהפרטיים. מסיכומי המחקר עולה כי מדובר ככל הנראה בתוצאה שמקורה בניסיון הקבלנים לחסוך.
במסגרת המחקר שערכה חברת 'הדס', נאספו בין השנים 2008-2011 נתונים על מקרי רטיבות וחדירת מי גשמים ביותר מאלף בתים בני פחות משנה בכל רחבי הארץ. חציים בתים פרטיים וחציים בתים משותפים. הנתונים שהוזכרו לעיל אינם מבשרי טובות לתחום הבנייה. מהמחקר עולה בבירור הסיבה לבעיה- ניסיון הקבלנים לחסוך, ואולם ניסיון זה עולה בפועל לקבלנים יקר יותר שכן הם נדרשים לבצע מקצה שיפורים בנכסים. עוד מצוין במחקר חשד לחוסר מקצועיות מצד מפקחי העבודה והעובדים בפועל.
בחברת 'הדס' מסבירים כי בתחום הבתים המשותפים הסיבה העיקרית לרטיבות בקירות חיצוניים היא חיפוי לא מקצועי, דבר הבולט בחדירת מי גשמים. בעוד שהתקן הישראלי מחייב בדיקת אטימות נגד מים באמצעות השפרצת מים על הקירות, הרי שבפועל הדבר לא מתבצע. גורם אחר לבעיה הוא אי מילוי מספיק של דבק שיש בין האריחים על הכיסוי החיצוני. גם מריחה לקויה של חומר איטום על הקירות מצוינת כגורם אפשרי נוסף לבעיה.
בתוצאות המחקר מציין מנכ"ל 'הדס', המהנדס אליעזר גוכמן כי "מעבר לליקוי הקוסמטי שנגרם בגלל הרטיבות, חדירת מי גשמים למרווח שבין הלוחות על הקירות עלולה לגרום לניתוק של לוח האבן משכבת הטיט ולנשירתו מטה אגב סיכון לפגיעה בגוף ורכוש".
בבתים פרטיים מעבר לבעית הרטיבות בולטת תופעת חדירת מי ההשקיה אל מתחת למרצפות הבית, בעיקר בקומות הכניסה והמרתף. הסיבה על פי 'הדס' גם כאן היא בעיקר רצון הקבלן לחסוך בחומר גלם או עבודה לא מקצועית. אחת הבעיות העיקריות בתיקון נזילות שכאלו שהן אמנם נראות על פני השטח, אך קשה מאוד לאתר את מקורן. כדי לקצר את תהליך איתור מקור הבעיה, ממליצים בחברת 'הדס' להשתמש בחיישן תרמי. עוד עולה מהמחקר כי במקרים רבים מטפלים בתוצאת הנזילה ולא במקור שלה- תיקון נזק הרטיבות על הקיר או התקרה, במקום איתור מקור הבעיה ועצירת התופעה באופן ממשי.
הסיבות העיקריות לרטיבות כפי שעולה מהמחקר:
בבתים משותפים:
-35%- חיפוי קירות בלתי מקצועי
-25% אי מריחת חומר איטום
-20% אי הנחת יריעות ביט ומניות (יריעות איטום).
-10% אי מילוי מספיק של דבק.
-10% פגיעה ביריעות ביט ומניות אגב עבודה של אנשי מקצוע על הגג (דבר שלא קורה בכוונה תחילה).
בבתים פרטיים:
-65% הנחת יריעות באופן לקוי
-35% מריחת חומר איטום באופן לקוי.

על תאורה וליקויים גופנייםתמונת כתבה


- תאורה מלאכותית חסכונית מגבירה סיכוי לסרטן-
מחקר חדש שבוצע על ידי אוניברסיטת חיפה בארץ מצביע על קשר מובהק בין תאורת לילה מלאכותית, במיוחד ירוקה וחסכונית, לבין סיכוי מוגבר לחלות בסרטן השד או הערמונית. הסיבה לכך לטענת החוקרים: אור מלאכותי בלילות גורם להפסקת ייצור מלטונין (הורמון טבעי המשפיע על תהליכים רבים בגוף). אם לא די בזה, הרי שבנורות ירוקות קיימת גם כספית ברמה גבוהה עד כדי כך שההנחיות הניתנות בארצות הברית בכל מקרה של נורה כזו שנשברת בבית הן: לא לנקות לבד, לפנות לצוותי ניקוי רעלים סביבתיים, לאוורר מיידית את החדר, לא לשאוב אבק ולא להכנס לחדר מספר שעות. אז מה כן? על פי המחקר נורות ה – LED הן החסכוניות הבטוחות.

-תאורה מלאכותית גורמת להשמנת יתר-
אם לא די בממצאים הראשונים הרי שמחקר חדש שנערך באוניברסיטת 'אוהיו' בקולומבוס ארצות הברית, בשיתוף פרופסור אברהם חיים, ראש המרכז לכרונו- ביולוגיה באוניברסיטת חיפה בארץ קובע כי ההשמנה אינה קשורה באמת לכמות האוכל שאנחנו אוכלים או לפעילות הגופנית, אלא לזמן בו אנו אוכלים. מהמחקר עולה כי חשיפה לתאורה מלאכותית בלילה עלולה לגרום להשמנת יתר כתוצאה מהקשר בין פגיעה בפעילות מחזורית בגוף המווסתת על ידי השעון הביולוגי. מהמחקר עולה כי מכיוון שחשיפה לתאורה מלאכותית בלילה מבטלת את השקיעה הטבעית של השמש והשפעתה על הגוף שלנו, אנו ממשיכים להיות חשופים לאור שמשבש את השעון הביולוגי שלנו ועל ידי כך נפגעת הפעילות המחזורית התקינה של תאים, רקמות, אברים ומערכות בגוף. מערכת אחת כזו היא זו השולטת על תחושת הרעב שלנו. טענתם שאתם משמינים בלילה מול הטלוויזיה? אתם צודקים, אבל זה לא קורה רק בגלל שאתם אוכלים יותר או לא עושים פעילות גופנית אלא בגלל שיבוש המחזוריות היומית. אז מה עושים? מכבים את האור בשעה 19:00 והולכים לישון? מסקנו ת המחקר הן פשוט- להיות מודעים למצב ולהיערך בהתאם, קרי אל תזללו בשעות האלו אלא תסתפקו בדברים לא משמינים

-אור גבוה בחדר השינה מגביר סיכוי לחלות בסרטן השד
עוד מחקר מבית היוצר של אוניברסיטת חיפה. במהלך המחקר התבקשו 1679 נשים לתאר את רמות התאורה בחדר השינה שלהן. תאורה שמקורה במנורה בחדר, אור המגיע מהרחוב, טלוויזיה שדולקת בחדר וכדומה. הממצאים הראו כי רמת התאורה בחדר היא המנבא החזק ביותר לחלות בסרטן השד. המחקר פורסם בכתב העת Chronobiology International ומצטרף לשורה של מחקרים שנערכו באוניברסיטת חיפה ומצאו פעם אחר פעם קשר בין חשיפה לתאורה מלאכותית בלילה וסרטן שד או סרטן של הבלוטה הערמונית. גם במקרה זה פרופ' אברהם חיים יזם את המחקר.
מתוך 1679 הנשים שהשתתפו במחקר 794 נשים היו חולות בסרטן שד ו-885 נשים לא היה להן שום קשר למחלה והן שימשו כקבוצת ביקורת.
הקבוצות היו דומות מבחינת הגיל, הן נשאלו לגבי רמת התאורה בחדר השינה שלהם ממקורות שונים: מנורות בחדר השינה, תאורת רחוב מחלון החדר, תאורה מחלקים אחרים בבית שנכנסים לחדר השינה ושינה עם טלוויזיה פתוחה. בנוסף הן התבקשו לדרג האם חדר השינה שלהם בלילה הוא: לא מואר כלל; מואר מעט; מואר מאוד; מואר לחלוטין. כמו כן, נבדקו משתנים נוספים שיכולים להשפיע על היווצרות סרטן השד כמו היסטוריה רפואית, צריכת אלכוהול, מצב סוציו-אקונומי, מספר לידות ועוד.
מהממצאים עולה כי המנבא החזק ביותר להתפתחות של סרטן שד היה רמת האור המדווחת שבחדר השינה, כך שככל שהאור היה חזק יותר, כך הסבירות לחלות בסרטן השד עלתה. מנבא נוסף שנמצא מובהק, אם כי חלש יותר, הראה שנשים יהודיות, שלהן שיעור לידות נמוך בהרבה, נמצאות בסיכון גדול יותר לחלות בסרטן שד.
כדי לחזק את הממצאים ביצעו החוקרים את אותן בדיקות רק על הנשים היהודיות - כשהפעם מדובר בקבוצה הומוגנית יותר - ומצאו שוב את הקשר החזק והמובהק בין רמת התאורה בחדר השינה לבין סרטן השד.
"תאורה מלאכותית היא ללא ספק חלק בלתי נפרד מהעולם המערבי ועוצמתה רק תלך ותגבר עם השנים. לשמחתנו, מדובר במזהם סביבתי שניתן לשלוט עליו בקלות יתרה וכבר קיום קיימים מגוון דרכים להחליש את הזיהום הסביבתי שיוצרת תאורה מלאכותית. אולם למרות התוצאות החוזרות ונשנות של המחקרים, בישראל עדיין לא קיימת מודעות לסכנה זו ולכן, אין כמובן הערכות ראויה", סיכם פרופ' חיים.

שוק הצבע בישראל מגלגל כ- 1.1 מיליארד ₪תמונת כתבה


ראש השנה בפתח ואתם כבר מרגישים את הצורך לחדש את הצבע בבית? אתם לא לבד. מנתוני חברת 'נירלט' עולה כי שוק הצבע בישראל מגלגל כ 1.1- מיליארד ₪ בשנה. 630 מיליון מתוכם תודות לשוק הצבע הדקורטיבי. שוק הצבע שלא במסגרת שיפוץ מוערך בכ-120 מיליון ₪ בשנה.
מסקר שערכה חברת הצבעים 'נירלט' באמצעות מכון המחקר "טלסקר - TNS" נמצא כי 48% מהישראלים צובעים את ביתם לפחות פעם בשנתיים, 44% צובעים את ביתם כחלק ממעבר דירה, 15% צובעים את ביתם במהלך הקיץ . כאשר הצביעה היא חלק ממעבר דירה, ברוב המקרים (60%) מדובר בצביעה מלאה, לעומת זאת- בצביעה שהיא לא במסגרת שיפוץ או מעבר דירה - ברוב המקרים (74% ) מדובר בצביעה חלקית בלבד של הבית.

עוד עולה מהסקר כי ישנה נטייה לשלב בבית גוונים שונים של צבע. ברוב הבתים ישנו לפחות חדר אחד הצבוע בצבע שונה משאר החדרים בבית, כמו כן בחדר זה לרוב משולב קיר בגוון/ טקסטורה אחרים ונראה כי הפתיחות לשילוב גוונים ו/או טקסטורות שונות הינה בעיקר בחדרי הילדים ובסלון.

לדברי אירית גילן, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי בנירלט, "עבור אנשים רבים מעבר דירה הוא הזדמנות להתייעץ עם יועץ מקצועי לפני עיצוב הבית בצבע. זוהי הזדמנות לייצר את האמירה העיצובית האישית גם בקירות הבית, תוך התחשבות בכל מרכיבי החלל (רהיטים, ריצוף, טקסטיל וכו') כמו גם התאורה ושילוב החומרים האופייניים למקום".

הצילו- שטיחיםתמונת כתבה


עד כמה אתם אוהבים את השטיחים שלכם בבית? עד כמה אתם דואגים לניקיונם? שואבים? אז זהו, שמחקר חדש מגלה ששאיבה לא תורמת מספיק לניקיון השטיח בעיקר כשנתוני מחקרים מצביעים על כך שבשטיחים ממוצעים בבית יש כמות לכלוך הגדולה פי 5 מברחוב סואן. הסיבה העיקרית לזיהום- קרדיות האבק וחרקים נוספים החיים בתוכם. סיבה נוספת ללכלוך היא העובדה שכמות שיער די גדולה נוחתת על השטיח במהלך השנה. הממוצע מדבר על 1.5 ק"ג שיער לארבעה אנשים שנושר על רצפת בית בשנה. קחו בחשבון שלא מעט מהכמות הזו נוחתת היישר על השטיח האהוב שלכם.במילים אחרות הנתונים מדברים על 1 ק"ג לכלוך שמתאסף על כל 30 סמ"ר של שטיח שלא נשטף שנתיים לפחות. זה כולל שומן, מזון, חול, שיער והפרשות למיניהן של בעלי החיים הזוחלים עליו מבלי שאתם בכל למודעים לזה. מגעיל בהחלט. ולא רק זה, אלא שהלכלוך הוא זה שגורם לסיבי השיער של השטיח שלכם להראות מדובללים ומעוכים. אז אם אתם חושבים שבגלל שאתם מקפידים לשאוב, הדברים בשטיח שלכם נראים טוב יותר, תשכחו מזה. רק 14-20% מהלכלוך בשטיח מצליח להתנקות תודות לשאיבה. לכן, עם כל הכבוד לשואבי האבק, ההמלצה הברורה בעניין ניקוי אמיתי של שטיחים הוא לרחוץ- לפחות אחת לכמה חודשים. לא מומלץ לשטוף ידנית או אז השטיח עלול להיהרס ולהראות רע. יש להשתמש במכשירים מיוחדים המיועדים לשטיפת שטיחים, הם שוטפים וגם שואבים את שאריות המים מהשטיחים. אחרי שטיפה כזו השטיח לא רק נקי יותר אלא הצבעים שלו יחזרו להיות מודגשים והוא יאריך חיים עשרות מונים. וכן, שלא נשכח את עניין הבריאות, זה הרי לא פחות חשוב.

כבו לכם שטיח


מחפשים דרך לחסוך בעלויות מיזוג הבית בקיץ? מחפשים דרך להחשיך את החדר גם כשהאור כבר עולה? רוצו לקנות וילון אקוסטי. מחקר מעלה כי הוילונות האקוסטיים המוכרים גם כוילונות עבים במיוחד או וילונות כבדים, הצליחו לשמור על הטמפרטורה הקיימת בחדר ב – 14% יותר מאשר בחדר בלי וילונות. כמו כן הוכח כי הוילונות האקוסטיים מונעים כניסת אור מוחלטת ובמידה ומדובר בוילון בעל שלוש שכבות, הוילון גם מצליח למנוע כניסת זיהום אוויר לחדר ומסנן רעשים שמגיעים מבחוץ. וילונות אקוסטיים הם כאלו שאנחנו פוגשים בדרך כלל בבתי מלון. השכבה החיצונית של הוילון- זו הפונה אל החדר, היא השכבה העיצובית והיפה, שיכולה להיות בכל צבע או מכל סוג שנבחר. השכבה השנייה עשויה ויניל אטום והיא שמסייעת במניעת החדירות של האור. אם רוצים להקטין כניסת זיהום אוויר ולסנן רעשים יש למקם שכבת ויניל עבה נוספת לאיטום מושלם של הוילון. וילונות כאלו מומלצים בדרך כלל לחדרי שינה או חדרי ילדים ואז תראו איזה פלא, הילדים שלכם ישנו וישנו וישנו...תחשבו על זה...

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש