פרסומת
דלג

אילת מזדקנת: מגעים להפיכת 'בית בלב' לדיור מוגן

מאת: עומר כרמון ● 14/8/2013 16:45 ● ערב ערב 2615
שנתיים לאחר ש'מכבי שירותי בריאות' מכרה את בניין 'בית בלב' ליזם פרטי, נראה שהגלגל חוזר לאחור. מריו מלובני, מנהל סניף אילת ב'מכבי שירותי בריאות': "אנחנו רוצים לממש את הפוטנציאל של הבניין ולהחזיר אותו למה שיועד להיות. יש כרגע הזדמנות לעשות זאת. הבעלים החדשים של הבניין מוכן לוותר על קומה". במקביל התבקש משרד הבריאות להגדיל את מספר המיטות במחלקה הסיעודית ולאפשר אשפוזם באילת של חולים מורכבים ושיקומיים. מנהלת המחלקה הסיעודית ב'בית בלב', שוש דיק: "אילת הולכת ומזדקנת ולכן זקוקה למיטות נוספות"
אילת מזדקנת: מגעים להפיכת 'בית בלב' לדיור מוגן

האם הבניין שהוקצה כדיור מוגן והפך לבית מלון, חוזר אט אט לייעודו המקורי? הנהלת 'בית בלב' של 'מכבי שירותי בריאות', פנתה למשרד הבריאות בבקשה להגדיל את מספר המיטות במחלקה הסיעודית בבניין ולאפשר גם לחולים סיעודיים מורכבים וחולים שיקומיים לקבל טיפול באילת. כיום, בכל חודש מוטסים לצפון כ-15 חולים אילתים סיעודיים מורכבים ושיקומיים, מכיוון שמשרד הבריאות לא הקצה כאן תקנים לאשפוז מסוג זה. מריו מלובני, מנהל סניף אילת ב'מכבי שירותי בריאות', אמר ל'ערב ערב', כי במקביל, נבחנת הצעה לרכוש קומה נוספת בבניין כדי שישמש כדיור מוגן לקשישי העיר. "אנחנו רוצים לממש את הפוטנציאל של הבניין ולהחזיר אותו למה שהוא יועד להיות. יש כרגע הזדמנות לעשות זאת. הבעלים החדשים של הבניין מוכן לוותר על קומה וכן יש שרת בריאות חדשה ממפלגת 'יש עתיד', שאני חבר בה", הוא הסביר.

כזכור, המגרש עליו נמצא בניין 'בית בלב' הוקצה בעבר על ידי העירייה לקופת חולים 'מכבי', כדי שישמש כבית דיור מוגן, אך הדבר לא מומש. מאז שנת 2003, מאושרת בחלק מהבניין הפעלת מחלקה סיעודית, לצד בית מלון בשם 'פירסט קלאב'. לפני כשנתיים, נמכר הבניין לקבוצת יזמים. במקביל, המליצה הוועדה המקומית בעיריית אילת, על תוכנית שתאפשר לעשות בבניין שימוש למגורי עובדים, מלונאות או מרפאות. 'בית בלב' המשיכה להפעיל את המחלקה הסיעודית בבניין.

"אילת הולכת ומתבגרת, אך כיום מוטלת עלינו מגבלה של מספר המיטות המאושרות על ידי משרד הבריאות. על כל חולה נוסף אנו צריכים להתחנן כדי לקבל אישור נקודתי והדבר משגע את המערכת", הסביר מלובני, שבשבוע שעבר סייר בבניין עם סגן שר האוצר, מיקי לוי והציג בפניו את הבעיות בהן נתקלת האוכלוסייה המבוגרת באילת.

"זה מה שהעיר צריכה"


מנהלת המחלקה הסיעודית בבניין 'בית בלב' שוש דיק: "ביקשנו לשנות את התמהיל של המחלקה. חוץ מחולים סיעודיים, להכניס למחלקה גם חולים מורכבים ושיקומיים, כי זה מה שהעיר צריכה".

כמה מיטות יש היום?
"36 מיטות ברישיון ועל כל אחת נוספת צריך לבקש אישור נפרד. אנחנו מציעים להגדיל ל-45 את מספר המיטות ולהכניס גם מורכבים ושיקומיים. בסך הכל בקומה, יש מקום ל-49 מיטות".

זה מספיק לצרכיה של אילת?
"לעכשיו כן, אבל אילת הולכת ומזדקנת ובעתיד הלא רחוק זה לא יספיק. צריך לחשוב על תוכנית חומש לעיר. מה שיש כיום לא מספיק. לפי סרגל משרד הבריאות המודד את גודל העיר וגיל האוכלוסייה: מגיעים לנו תקנים לעוד שבע מיטות לחולים מורכבים ועוד שבע מיטות לחולים שיקומיים".

מי אחראי להפיכת הבניין לבית מלון?
בעימות פוליטי פומבי, אותו יזמה השבוע סיעת 'אילת אחרת' בראשות יהונתן ארוך, אמר המועמד לראשות העירייה, סימון בן דוד: "היה באילת בית אבות 'מכבי' שהפך לבית מלון פרטי. אני קורא לתושבים לא להצביע עבור חברי מועצת עיר שאישרו את גניבת בית האבות הזה והפיכתו למלון". המועמד לראשות העירייה, אהרון חי, הוסיף: "בושה וחרפה לעיר שמזניחה את זקניה. חד וחלק. אילת חייב שיהיה לה פנסיון מפואר עם שירותים רפואיים נלווים. לי יש אמא בת 80, אני לעולם לא אשלח אותה 400 ק"מ מפה, כי אני מנשק את רגליה. אני רוצה לבקר אותה: בוקר, צהרים וערב. עיר שלא מטפלת במבוגרים שלה ומזניחה אותם, זה כשל מוחלט. אני מתחייב, כי במידה ואהיה ראש עירייה, אקים פנסיון מפואר להורים שלנו באילת".

אריה פבר מסיעת אור לאילת' טען, כי יו"ר הרשימה, הרצל חנו, היה חבר המועצה היחיד שהתנגד לשינוי הייעוד של 'בית בלב'. "הרצל חנו סירב להוריד את ההתנגדות שלו. בזכותו, קומה שלמה בבית 'מכבי' נשארה בשביל קשישים", הוא אמר.

ראוי להזכיר, כי בניגוד לדבריו של פבר, הרצל חנו דווקא כן הסיר את התנגדותו לשינוי הייעוד של המבנה. ל'ערב ערב' הוא הסביר אז: "ישבתי ולמדתי את החומר. אין כוונה לפגוע ב- 20 החדרים של המחלקה הסיעודית. כלומר, הכל יישאר כפי שהיה. אז חשבתי שסתם מדובר על קיפוח ליזם שבא להכניס לעיר יזמות חדשה ופיתוח. גם לפני שנתיים התנגדתי לכך שלא תהיה פגיעה במחלקה הסיעודית, והיא לא נפגעת גם עכשיו. זה אחד השיקולים שגרם לי להגיד לעצמי: 'עזוב את זה'".

היזם דיבר אתך?
"לא. אני לא מכיר את היזם".

אז מי שוחח עמך בנושא?
"ישבתי ולמדתי את החומר. ישבנו כמה חברי מועצה, דסקסנו פה ושם. אני עם יזמים לא מדבר אף פעם. אני לא מעוניין לדבר אתם".


חדשות אילת