פרסומת
דלג

חברי הוועדה מרדו ביועצת המשפטית: אושרה הקמת מתקן שעשועים ענק

מאת: עומר כרמון ● 13/6/2014 21:43 ● ערב ערב 2658
למרות התנגדות רשת 'ישרוטל', מלון 'קראון פלאזה' ועמדתה הברורה של היועצת המשפטית לעירייה, עו"ד דפנה ישראלי, אישרו חברי הוועדה לתכנון ובנייה את הפרויקט של ברוך קבלו, להקמת מתקן שעשועים בגובה 46.5 מטרים (כ-15 קומות) על גג המרכז המסחרי החדש, 'רד' במרינה. "חוות הדעת שלי מחייבת אתכם", טענה עו"ד ישראלי, אך חברי הוועדה מחו על עמדתה בצעקות רמות. 'ישרוטל': "האורות של המתקן וזעקות האימה של המשתמשים במתקן יגרמו לאורחים שלנו לעזוב את המלונות". עו"ד סימה נמיר: "הרעש שהמלונאים עושים לכל אורך הטיילת והפסטיבלים שלהם זה בסדר? מי שגר בבית של זכוכית, שלא יזרוק אבנים"
חברי הוועדה מרדו ביועצת המשפטית: אושרה הקמת מתקן שעשועים ענק

חברי ועדת המשנה לתכנון ובנייה מרדו השבוע באופן חסר תקדים נגד היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד דפנה ישראלי ובניגוד לדעתה ולאזהרותיה, הצביעו בעד מתן היתר להקמת מתקן שעשועים בגובה 46.5 מטרים (כ-15 קומות) על גג המרכז המסחרי החדש 'רד' במרינה. עו"ד ישראלי הבהירה, כי התוכנית התקפה למגרש מתירה בנייה לגובה של עשרה מטרים בלבד, והיא לא תוכל להגן בבית המשפט על החלטה המתירה את הקמת המתקן. אך חברי הוועדה: משה אלמקייס (ש"ס), דובי כהן (מהפך), שמואל פילוס (ש"ס), חן בן אפרים (צעירי אילת) ועו"ד סימה נמיר (ים), הודיעו כי הם חולקים על דעתה של היועצת המשפטית ותומכים באטרקציה החדשה. אולג צ'רנומוריץ (אילת ביתנו) נמנע.

"זה פשע לרצות אטרקציות?"


"אתם חשופים, כי אין לכם הגנה", הזהירה עו"ד ישראלי את חברי הוועדה, "אם החלטתם שאתם פועלים בניגוד ליעוץ המשפטי, לא נוכל להגן עליכם, כי העמדה שלכם שונה". שמואל פילוס ענה לה: "אנחנו רוצים אטרקציות באילת. גם אם בתי מלון מתנגדים. זה פשע לרצות אטרקציות? במשך שנים היתה באילת רק האטרקציה של הכדור. איך זה שלא קמו אטרקציות נוספות? תמיד כשאטרקציות כאלה הגיעו לשולחן הוועדה, הן לא התקדמו". היועצת המשפטית ניסתה שוב להניא את חברי הוועדה להתיר את הקמת המתקן ואמרה: "חוות הדעת שלי מחייבת אתכם". חברי הוועדה חן בן אפרים ואולג צ'רנומוריץ זעמו על דבריה של היועצת המשפטית והשיבו לה בצעקות רמות: "מדוע לא אמרת את זה מההתחלה. בשביל מה התחלנו לדון אם זה היה בלתי אפשרי?". יו"ר הוועדה ומחזיק תיק ההנדסה, משה אלמקייס, הוסיף: "אילו הדבר היה נאמר לפני תחילת הדיון, יכול להיות שלא היינו מקיימים אותו. לא יתכן שננהל דיון של שלוש שעות ואחר כך תגידי לנו שאנחנו לא יכולים להחליט". עם שוך הצעקות, חזרה בה היועצת המשפטית מדבריה ואמרה שמותר לחברי הוועדה להחליט בניגוד לדעתה, אך היא לא תוכל להגן עליהם בבית המשפט.

"עוגן לאזור כולו"


את ההתנגדויות להקמת מתקן השעשועים הגישה חברת 'ישרוטל', שבבעלותה, בין השאר, מלון 'המלך שלמה' הסמוך וחברת 'אפדור' שבבעלותה מלון 'קראון פלאזה'. בפני חברי הוועדה התייצב ברוך קבלו - היזם המבקש להקים את מתקן השעשועים החדש (קבלו משמש, בין השאר, כנציג חברת 'יוסי אברהמי' באילת, מנהל ושותף במתקן השעשועים שהוקם על גג בניין 'הספירל' בטיילת ויו"ר הנהלת סניף 'הליכוד' בעיר).

"מדובר בסך הכל בעמוד אחד גבוה שעובד כמו תחנת רוח", הסביר ברוך קבלו לחברי הוועדה, "זרוע ארוכה, שבכל צד שלה שני אנשים והיא מסתובבת ממערב למזרח. יותר מבתי מלון, העיר הזאת צריכה עכשיו אטרקציות. זה אינטרס ראשון של העיר וצריך ללכת עם זה עד הסוף. צריך לעודד יזמים, בטח בני המקום שעושים את זה על חשבונם. המרכז המסחרי 'רד' לא במצב טוב. האטרקציה הזאת תהיה עוגן לאזור כולו. אנחנו יזמים, בני המקום, מבקשים להקים אטרקציה ללא שום טובת הנאה מהעירייה או מהממשלה. עשינו את ההליך בתיאום עם הוועדה המקומית. הצגנו את הפרויקט בפני ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי, מהנדס העירייה – יוחאי אברני ויו"ר הוועדה – משה אלמקייס, לפני שהתחלנו 'לגלגל' אותו בהנדסה. חשבתי שניתן יהיה לאשר את הפרויקט ברשות הרישוי. אחרי ישיבה עם אגף ההנדסה, החלטנו שצריך ללכת להליך של הקלה בגובה. אנחנו חושבים שהמתקן מתאים לתדמית התיירותית של האזור. התייר יראה את העמוד ואת התאורה ויגיע לכאן. בדרך, ירצה לאכול ולשתות בטיילת 'המלך שלמה'. 'ישרוטל' טוענת בהתנגדותה, שיתרונו התיירותי של המתקן מוטלת בספק, מכיוון שיש מתקן דומה בחוף הים. זה לא דומה למתקן בחוף הים. בניגוד לטענות המתנגדים, המתקן לא יגרום לרעש בבתי המלון. הזמנו סקר אקוסטי. מהסקר מבינים חד וחלק שאין שום בעיית רעש. זה נבדק בתנאים המחמירים ביותר. עם חדרים בחלונות פתוחים".

"נאלץ לשלוח עובדים הביתה"


חברת 'ישרוטל' טענה בהתנגדותה, כי התאורה החזקה וצרחות האימה של התיירים שיתנסו במתקן השעשועים החדש, יפגעו באורחי מלונות הרשת: "מלון 'המלך שלמה' נמצא במרחק אווירי של 70 מטרים בלבד מהמתקן המוצע. למרחק זה ובפרט לגובה המתקן ולאופיו תהיה השפעה דרמטית על המלון ועל אורחיו", הם טענו, "אנחנו לא נגד אטרקציות, אנחנו בעד. אבל המתקן הזה הוא לונה פארק לכל דבר, ולא מתאים למרקם מלונאי שבו אנשים צריכים לנוח ולנפוש. עיריית אילת עובדת 30 שנה מאוד קשה עם המלונאים, על עיצוב מלונאות יוקרתית. אין לנו התנגדות לאטרקציות, אבל לא חייבים לשים אותן בין מלון חמישה כוכבים אחד למלון חמישה כוכבים שני. כמה קשה עמלה עיריית אילת כדי לפנות את הרוכלים מהטיילת? עם המתקנים הללו יקרה בדיוק אותו דבר. ברגע שמתקן אחד כזה יותקן, זה מדרון חלקלק ויבוא המתקן הבא. הפעילות הזו אינה משתלבת במתחם יוקרתי".

סמנכ"ל התפעול של 'ישרוטל', שלומי טחן, אמר לחברי הוועדה: "להקים שם לונה פארק, אומר שכל 'צ'ק אין' יהפוך מיד ל'צ'ק אאוט'. כל אחד שיפתח את החלון, יראה את המתקן הענקי, האורות והרעש שהוא עושה, ירצה לעזוב את המלון. השקענו 30 מיליון שקלים במלון 'לגונה'. אם המתקן הזה יתחיל לעבוד, נאלץ לסגור אגף שלם ולשלוח עובדים הביתה. האורחים שמגיעים היום לאילת רגישים מאוד לרעש".

"הפוסל במומו פוסל"


עו"ד יוסי שפיצר, המייצג את 'לגונה הייטס' שבבעלותה המרכז המסחרי 'רד', דחה את טענות נציגי 'ישרוטל': "זה לא לונה פארק, זה עמוד שכל הקוטר שלו הוא מטר אחד בלבד. המתקן עצמו לא עושה רעש. כשמתקיימים פסטיבלים במלונות, אין רעש בלתי נסבל? שלומי טחן לא שומע את רעש המכונות במלון שלו. הפוסל במומו פוסל".

חבר הוועדה, דובי כהן, קרא לחבריו לתמוך במתקן השעשועים המוצע: "האטרקציה הזאת לא מפריעה ל'ישרוטל'. ארבעה אנשים על עמוד לא מפריעים", הוא טען. חן בן אפרים הוסיף: "אנחנו קובעים מדיניות והעיר זקוקה לדברים כאלה". עוד סימה נמיר ציינה: "הרעש שהמלונאים עושים לכל אורך הטיילת והפסטיבלים שלהם זה בסדר? מי שגר בבית של זכוכית, שלא יזרוק אבנים. התיירות זה המשאב העיקרי של העיר. שמואל פילוס אמר: "בסוף השבוע ישבתי עם חברים שבאו לאילת והם אמרו לי: 'פעם, כשהיו בסטות, היה מעניין לבוא לאילת. היום משעמם. אילת זקוקה לאטרקציות' ".

מהנדס העירייה, יוחאי אברני, אמר לחברי הוועדה כי הוא היה רוצה שמתקן השעשועים החדש יוקם כהצעת היזמים, אך הדבר אינו פשוט מההיבט המשפטי: "היו לנו ציפיות גבוהות מהמתחם הזה", הוא סיפר, "יצרנו טיילת חדשה ואטרקטיבית. השקענו מיליונים עם חומרי גמר מאוד יקרים. ביצענו בהמשך גינון מאוד מיוחד כדי שאנשים יבואו, אבל זה לא הצליח. אני לא חושב שהמתקן הזה יפריע לאורחי המלונות, להיפך. כילד שגדל בתל אביב ליד הלונה פארק, מאוד אהבתי לראות את האורות ולשמוע את הצעקות. הרבה תיירים שיראו את ה'אקשן' הזה מחדר המלון, דווקא ייהנו. זה משתלב בסביבה מצוין ומשלים את הפאזל. יש בהיבטים המשפטיים פרשנויות כאלה ואחרות. יש גם בעיות תכנוניות: בעיה אקוסטית ובעיה עם הכנפיים שחורגות מקווי המגרש, כך שאני מעריך שקידום הפרויקט לא יהיה פשוט".

תמונת כתבה


חדשות אילת