פרסומת
דלג

בעלי החיים שבו לשמורת עברונה

מאת: עומר כרמון ● 16/1/2015 23:51 ● ערב ערב 2689
אקולוג רשות הטבע והגנים באזור אילת, רועי טלבי, אמר השבוע לסגן השר להגנת הסביבה: "המצב בשטח נרגע. התחלנו לראות עקבות של שועלים, ארנבות, ציפורים. גם לגבי עצי השיטים, אנחנו אופטימיים". מנכ"ל הרשות, שאול גולדשטיין: "מניסיון העבר, אני מניח שגם אם נעזוב את הקרקע, בסוף הטבע יתגבר. יממה לאחר הדליפה בחודש שעבר, הבנו שטעינו. ביום הראשון נכנסנו לשמורה עם טרקטורים כדי לפנות את הקרקע המזוהמת, וברגע שגירדנו את פני השטח, שינינו את משטר הזרימה של הערוצונים וזה עלול לגרום לכך שנראה עצי שיטה מתים"
בעלי החיים שבו לשמורת עברונהאנשי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, הביעו השבוע שביעות רצון זהירה מקצב התאוששות שמורת הטבע עברונה, שנפגעה בעקבות דליפת הנפט לפני כחודש וחצי. אקולוג רשות הטבע והגנים באזור אילת, רועי טלבי, אמר לסגן השר להגנת הסביבה, אופיר אקוניס, במהלך ביקורו בשמורה: "המצב בשטח נרגע. התחלנו לראות עקבות של שועלים, ארנבות, ציפורים. גם לגבי עצי השיטים, אנחנו אופטימיים. מניסיון דליפת הנפט הגדולה שהתרחשה בשמורה בשנת 1975, שורשי השיטים כנראה מספיק עמוקים. את הצבאים אנחנו רואים, אבל עדיין לא בשטח המזוהם. אני מקווה שהם חזקים וישרדו את המכה הזאת. לגבי הצמחייה הקטנה, ייקח זמן עד שנוכל להעריך את ההשלכות. מניסיון הדליפה לפני 40 שנה, אנחנו יודעים שהקרקע אינה יכולה להשתקם בעצמה. היא עדיין שחורה ומדיפה ריח". טלבי פנה לשר להגנת הסביבה ואמר לו כי הערבה הדרומית נמצאת בסכנה חמורה בשל הפיתוח המואץ. "הערבה הדרומית מלאה בבאגרים (מכונות חפירה) ובגדרות", הוא הזהיר. "אנחנו חלשים ולא מסוגלים להתמודד מול זה. יש צורך בתוספת משמעותית של תקני כוח אדם לרשות הטבע והגנים".

תמונת כתבה
שמורת עברונה, השבוע


"הטבע יתגבר"


מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, העריך גם הוא, כי השמורה נמצאת במגמת התאוששות: "מניסיון הדליפה בשנת 1975, אני מניח שגם אם נעזוב את הקרקע, בסוף הטבע יתגבר", הוא אמר. "יממה לאחר הדליפה בחודש שעבר, הבנו שטעינו. ביום הראשון נכנסנו לשמורה עם טרקטורים כדי לפנות את הקרקע המזוהמת, וברגע שגירדנו את פני השטח, שינינו את משטר הזרימה של הערוצונים וזה עלול לגרום לכך שנראה עצי שיטה מתים, מכיוון שהם ימצאו עצמם מחוץ לאפיקי המים. לכל עץ שיטה יש נים קטן שמזין אותו ושיחים שעוצרים את סחיפת הקרקע. ברגע שנוגעים בחלק העליון של הקרקע, הורסים את עיקר החיים כאן - שמתנהלים מתחת לפני הקרקע. לכן, מייד כשסיימנו את שאיבת הדלק, עבדנו בשמורה רק באופן ידני. הוצאנו קול קורא לטיפול בשיטות לקרקע מזוהמת. קיבלנו כחמישים הצעות. במקביל, הפכנו חלק מהשמורה למעין מעבדה, שתבחן את ההשפעה על השמורה של הדליפה בשנת 1975, תשווה בין האזורים שנפגעו לאזורים שלא נפגעו, ולפי זה, נוכל לבוא בתובנות טובות יותר, לגבי דרכי ההתמודדות עם הזיהום החדש".

"ירידה בערכי הבנזן"


מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, העריך כי בקרוב ניתן יהיה לפתוח מחדש את השמורה לציבור הרחב. "יש ירידה בערכי הבנזן שנמדדים בשמורה, שגם כך הם נמוכים", הוא אמר. סגן השר אקוניס, הוסיף, כי אם שתי מדידות נוספות יראו על המשך הירידה, יוחלט על פתיחת השמורה. הוא הדגיש כי ההחלטה על הקמת מעבר עלי לצבאים, שיאפשר להם לנוע בין שני צדי כביש 90, צפויה לעזור להם להתגבר על המשבר.

יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, אמר כי המועצה תומכת בהרחבת שטח השמורה באלפי דונמים. "זאת החלטה שקיבלנו לפני הדליפה", הוא ציין. מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, אישר זאת והגדיר את גת: "ידיד אמיתי לטבע".

תמונת כתבה
הזרמת הנפט תחודש השבוע. צינור הנפט שדלף


"אי אפשר להצמיד מפקח לכל עובד"


גורמי הגנת הסביבה ורשות הניקוז שהשתתפו בסיור, ציינו כי נעשה מאמץ מיוחד להגן על מפרץ אילת במקרה של שיטפונות. לצורך כך, החל תכנון מאגר מים באזור הקרנטינה, סמוך לקיבוץ אילות. מאגר זה אמור למנוע ממים מזוהמים בדלק להגיע לאילת.

בצומת באר אורה, בה התרחשה דליפת הדלק, נמשכו גם השבוע העבודות לשינוי תוואי צינורות הדלק של קצא"א, כחלק מעבודות התשתית להקמת שדה התעופה החדש. מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, אמר כי הוא צפוי להתיר את חידוש הזרמת הדלק בצינורות רק בעוד כמה ימים, כשיסתיימו העבודות. לשאלת 'ערב ערב', האם אנשי המשרד מפקחים על העבודות המבוצעות כעת בצומת, הוא ענה: "לא. קווי הדלק נמשכים לאורך של אלפי ק"מ ויש כל הזמן תיקונים. אי אפשר להצמיד מפקח מטעם המדינה, לכל עובד. עכשיו אין סכנה בבאר אורה, מכיוון שאין זרימה בקווים".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש