פרסומת
דלג

חיה ובועטת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 12/3/2015 09:53 ● ערב ערב 2697
חשבתם שהכסף עושה את ההבדל בכל האמור לסביבה יפה, מושקעת ומטופחת יותר?. כדאי שתתנו קפיצה לשכונת גנים ב'. מסתבר שמה שלא רואים בשכונות הנחשלות, לא רואים גם כאן. ועם עובדות בשטח אי אפשר להתווכח משלמים, משלמים, אבל איפה הכסף?
חיה ובועטת

תמונת כתבה


מי לא מכיר את שכונת גנים ב' בעיר? שכונת הווילות הוותיקה של אילת, מתהדרת גם היום בשורה של וילות יוקרתיות ויפהפיות, שבמקרה שלהן איך אומרים אצלנו - משתבחות עם השנים. עד כדי כך נחשבת גנים ב' לשכונה יוקרתית, שלפני זמן לא רב הוקמה כאן אחת הווילות היקרות באזור הדרום. בהשקעה של כמה מיליונים טובים הקים כאן טייקון אלמוני את ביתו מבצרו, לפחות לתקופות מועד וחג. תחשבו על זה שכל בעל וילה בשכונה, משלם לעיריית אילת ארנונה שהיא בין הגבוהות בעיר. ארנונות שנעות לפחות בין 3000-5000 ₪ לחודשיים, והיד נטויה, הכל כמובן בהתאם לגודל הנכס. עד כאן הכל טוב ויפה. ועכשיו ילדים, אם תחברו את היות השכונה שכונת ווילות, תוסיפו לזה את עלויות הארנונה הגבוהות, מה הייתם מצפים למצוא ברחובות השכונה? צמחיה ירוקה עשירה, ערוגות פרחים מטופחות, פינות חמדה, מונומנטים עיצוביים הראויים להיות ממוקמים באחת משכונות היוקרה של אילת? תאורת רחוב מפנקת? ספסלי ישיבה ופחי אשפה מעוצבים לתפארת, ריצוף רחוב יוקרתי ומפנק? אז אם ציפיתם למשהו מכל זה, כי זה בערך מה שקורה בשכונות יוקרתיות במקומות אחרים בארץ, כדאי שתתעוררו. הלו, באילת אנחנו חיים, וכמה עצוב שבשטח המציאות הכואבת טופחת על הפנים.
אם חשבתם שרק בשכונות הנחשלות של העיר- שכונות בהן ריכוז העובדים הזרים גבוה, שכונות בהן מתגוררים מעוטי יכולת, רק בהן פושטת ההזנחה, כדאי שתעזבו הכל ומיד ותתנו קפיצה לגנים ב'. זוכרים? שכונת הווילות הנחשבת של אילת? יוק. לא תאמינו למראה עיניכם.

"שנים שאנחנו כבר מתלוננים"


אפילו אני שיודעת לתאר מראות בכתב, לא אצליח לתאר את ההזנחה הפושעת שמצאתי בשכונת גנים ב'. באחד מימי השבוע נפגשתי שם עם יוסי שרעבי, שימו לב לטייטל- בעל הווילה הראשונה בשכונה, שחי בווילה שלו באושר כבר מעל 20 שנה. בכל הזדמנות הוא מטפח את ביתו, משקיע, אוהב את השכונה, הסביבה והשכנים, אממה, ברגע שהוא פותח את הדלת ויוצא החוצה, הכל מתגמד באחת, כי מה שווה לך שאתה גר בבית יוקרתי אם בחוץ הכל חירבה? כבר שנים שיוסי פונה בתלונות לעיריית אילת. מוחה, מבקש, מתחנן, שמישהו יעשה משהו, שמישהו יזכור שיש תושבים אילתים שמתגוררים גם בשכונת הוילות אבל בפועל שום דבר לא קורה. "את מבינה, הקימו כאן שכונת יוקרה, השקיעו בה, טיפחו אותה וזהו. מיום הקמת השכונה שום דבר לא נעשה כאן. 'גוזרים' מאתנו ארנונה גבוהה ולא עושים כלום עם הכסף. אם מישהו יעשה חשבון כמה כסף נכנס לעיריית אילת רק מהשכונה שלנו הוא יבין אולי על מה ולמה אנחנו כל כך זועמים. לא יתכן שבמשך שנים אנחנו לא רואים בחזרה משהו מהכסף שאנחנו משלמים לעירייה כל כך הרבה שנים. שאף אחד לא יגיד שהוא לא יודע, שלא פנינו, שלא מחינו. אני באופן אישי עושה את זה כבר שנים. פניתי לכמה וכמה ראשי עירייה שכיהנו בעיר, כולם ידעו להבטיח הבטחות לפני הבחירות ואף אחד מהם לא עשה כלום רגע לאחר שנבחר".

תמונת כתבה


בורות, שברים ויובש


אודה על האמת, אף פעם לא ממש טרחתי להסתובב ברחובות השכונה. יוסי הוביל אותי לאורכה ולרוחבה והצביע בפני על כל המחדלים, הליקויים, השברים והמקומות שהפכו במרוצת השנים מסתם הזנחה למפגעים של ממש.
זה מתחיל כבר לאורך הרחוב המרכזי של השכונה. מה שאמור היה להיום גינות חמדה, נראה היום יבש, חסר חיים. העצים הבודדים שעוד נשארו עומדים, יבשים וברור שבהעדר מים וצנרת תקינה לא ישרדו כאן עוד הרבה. הרצפה לאורך הכביש הראשי סדוקה, שבורה, אדניות בהם עמדו עצים נותרו שוממים, מסכנים את ההולכים והשבים שעלולים ליפול לתוכם. צנרת הגינות הציבוריות יבשה ואם יש עוד צינור שמחובר לקו מים, הרי שהמים מוסטים ממנו ולא מגיעים למקומות הנכונים. פחי האשפה הקטנים הפזורים ברחוב שרופים, הרוסים, מטים ליפול, אבני השפה שבורות, עמודי התאורה הרוסים ובערב כבר כמעט לא נותרו עמודי תאורה פעילים, כך שאם מישהו כבר יעז לנסות ללכת כאן ברגל, בהעדר תאורה טובה הוא עלול למעוד על כל המכשולים שבדרך. אבני השפה שבורות, באחת הפינות, ערימת גזם שהניח כאן ככל הנראה אחד הדיירים לא פונתה ואף אחד בעירייה גם לא טורח לדרוש את פינוייה. "אי אפשר שלא להרגיש ששכחו אותנו כאן", מוחה יוסי. "כאילו אנחנו לא שייכים לעיר. כאילו דברים יכולים להתקיים כאן מאליהם". באחד הרחובות אנחנו פוגשים ערוגת צמחיה מטופחת.
מה זה? אני שואלת את יוסי והוא מסביר שאת זה עשה בעל הווילה הסמוכה, שהחליט שנמאס לו מההזנחה מסביב. "האם לזה העירייה מכוונת, שנתייאש ונשקיע מכספנו? על מה ולמה? אנחנו לא משלמים מספיק ארנונה כדי שידאגו גם לנו? עירית אילת מתגאה בשכונות המטופחות שלה ואין ספק שבמקומות בהן העירייה רוצה להשקיע, היא גם משקיעה. למה לכאן לא מגיע כסף? האם בגלל שיש לנו כסף זה אומר שאפשר לשכוח אותנו מאחור? אם להודות על האמת הכואבת, יש היום לא מעט שכונות שבעבר נחשבו למוזנחות בעיר, והיום הן נראות הרבה הרבה יותר טוב מהשכונה שלנו. בכסף שאנשים כאן משלמים לעירייה, אפשר היה לפזר בכל השכונה עצי זית יקרים. אנחנו רוצים לדעת לאן הולך הכסף שלנו ולמה לא עושים אצלנו כלום, הרי על פי חוק, חלק מכספי הארנונה של כל שכונה, חייב לחזור אליה בכל שנה".
לדברי יוסי דיירי השכונה ממורמרים לא מעט בגלל העובדה שההזנחה הפושעת הזו ברחובות גורמת לירידה בנכסיהם. "על מה ולמה אנחנו אמורים להפסיד כסף על הנכסים שלנו רק כי העירייה לא סופרת אותנו? ומה עוד אנחנו צריכים לעשות כדי שמישהו יואיל בטובו סוף סוף להתייחס אלינו, להגיע לכאן, לשמוע את כל התלונות ולקדם עניינים".
יוסי וכמותו דיירים נוספים וכועסים בשכונה לא מתכוונים עוד לשתוק. בימים הקרובים הם מתכוונים להעביר כאן הליך מסודר, שיקנה ליוסי זכויות וכוח של יושב ראש וועד השכונה, כדי שיוכלו להזיז עניינים. עד כדי כך הם זועמים שהם לא שוללים אפשרות להכריז כבר בקרוב על מרד תשלומים ולעצור באחת את תשלומי הארנונה שלהם לעיריית אילת. "הגיע הזמן שמישהו יראה לנו למסמכים. כמה כסף הכניסה השכונה שלנו לקופת העירייה במשך כל השנים, ומנגד שיראו לנו מה הושקע בשכונה שלנו במרוצת השנים. אף אחד הרי לא יכול לעבוד עלינו. את ההזנחה הפושעת של שנים רואים בשטח".
העליתי בכתה את תלונות דיירי שכונת גנים ב' כפי שהועלו בפני והעברתי אותן לתגובתה של דוברת עיריית אילת. עד לסגירת הכתבה לא קיבלתי את תגובת העירייה בנושא. אשמח לפרסם את תגובת העירייה לכשתתקבל.
ה'בועטת' תמשיך ללוות את הסיפור ותשמח לעדכן באם דברים יתחילו לזוז לשביעות רצונם של הדיירים.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש