פרסומת
דלג

כיצד ניתן יהיה לבנות בשטחים שמוצפים כל פעם מחדש?

מאת: עומר כרמון ● 4/11/2016 03:33 ● ערב ערב 2783
כ-20 מ"מ של גשם שירד במשך כשעתיים בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי, גרמו להצפות באזור התיירות, חסימת כבישים וסגירת שדה התעופה למספר שעות. בשבע השנים האחרונות, התרחשו בעיר אילת ארבע הצפות קשות שגרמו לנזקים כבדים. שדה התעופה בעיר נסגר שלוש פעמים. גם לאחר פיצוץ צינור מים של 'מקורות' בשנה שעברה חדרו מים רבים לשדה התעופה. בשנה הבאה יפונה השדה ובשטח שייתפנה מתוכננים פרויקטים של מלונאות ומגורים. עיריית אילת: "אין מערכת ניקוז הבנויה למקרים קיצוניים כמו זה שחוותה העיר אילת ביום חמישי האחרון" 
כיצד ניתן יהיה לבנות בשטחים שמוצפים כל פעם מחדש?

 
כ-20 מ"מ של גשם שירד במשך כשעתיים בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי גרם להצפות קשות, חסימת כבישים וסגירת שדה התעופה למספר שעות. קודם לכם ירדו במשך שעות ארוכות גשמים קלים מלווים סופות רעמים, אשר הביאו לכך שבסך הכל ירדה ביממה באילת 35 מ"מ. ראוי לציין כי הצפות נגרמות לא רק בשל כמות הגשם, אלא גם בשל עוצמתו. לדוגמא, 10 מ"מ של גשם שיירדו בחצי שעה, יגרמו בעיר להצפות קשות. בשעה ש-30 מ"מ שיירדו במשך שעות יגרמו לנזקים קטנים בהרבה. עוד ראוי לציין כי בשעתיים שקדמו לגשם החזק, לא ירד באילת גשם כלל.
 
 
מעיריית אילת נמסר בתגובה: "רשת הניקוז והתיעול של אילת הכוללת מאות נקזים מטופלת באופן שוטף, מידי שנה לקראת החורף. כך בחודש אוקטובר האחרון פעלה העירייה באמצעות מינהל ההנדסה בשיתוף רשות הניקוז, לנקות את הנקזים ברחבי העיר ובגבולותיה בעלות של כ- 500 אלף שקלים, כולל תעלת הקינט, תעלת ששת הימים ונחל שחמון מהמעלה ועד כביש 90 בדגש על המוצאים לים. בנוסף, לפני כשנה וחצי בוצעה החלפה של הנקז הראשי הסמוך לחוף הצפוני כולל הרחבת הקוטר. למותר לציין, כי אין מערכת ניקוז הבנויה למקרים קיצוניים כמו זה שחוותה העיר אילת ביום חמישי האחרון. זאת ועוד, המבנה הטופוגרפי של העיר אילת גורם לכך שכל הגשמים יורדים לאזור התיירות הנמוך משמעותית משאר חלקי העיר כולל סחף אדיר מההרים. במצב כזה אין יכולת לנקזים להכיל כמויות אדירות של גשם וסחף. באותו אירוע ומיד עם קבלת ההודעה על חשש לשיטפונות הפעילה העירייה את נוהל שיטפונות והיתה ערוכה לכל מקרה קיצון. משעות הבוקר המוקדמות ביום שישי הפעילה העירייה עשרה כלים כבדים שפילסו כבישים כולל שאיבה של מי הגשמים באמצעות ארבע משאבות  ובזכות שיתוף פעולה והערכות נכונה של כל הגורמים, ביניהם: כוחות החירום וההצלה, משטרת מרחב אילת, כיבוי אש, עובדי העירייה והקבלנים שפעלו מטעמה, שבה העיר לשגרה תוך זמן קצר יחסית. במהלך הימים האחרונים פועלת העירייה לנקות את הסחף שנותר על הכבישים ותמשיך לפעול לתיקון הנזקים שעוד נותרו".
 
 
 
חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש