פרסומת
דלג

ראשי רשויות: הכנסות אילת ייפגעו; עיריית אילת: אין סיבה לדאגה

מאת: עומר כרמון ● 16/12/2016 23:18 ● ערב ערב 2789
דיון סוער התקיים השבוע בוועדת הכספים של הכנסת בנוגע לחוק להקמת קרן ממשלתית לצמצום פערים בין רשויות מקומיות. ראש עיריית דימונה הצהיר: "אילת יורדת ב- 12 מיליון שקלים". ראש עיריית לוד הוסיף: "באר שבע, לוד, רמלה, אילת, דימונה, כל הערים בפריפריה ייפגעו". עיריית אילת: "ככל שתהיה פגיעה היא תהיה מינורית ויימצא לה תחליף"
ראשי רשויות: הכנסות אילת ייפגעו; עיריית אילת: אין סיבה לדאגה
ישיבת ועדת הכספים

דיון סוער התקיים השבוע בוועדת הכספים בנוגע לחוק להקמת קרן ממשלתית לצמצום פערים בין רשויות מקומיות. החוק שנכלל בחוק ההסדרים, נועד לתת מענה ל- 61 רשויות מקומיות ,ביניהן אילת, חבל אילות והערבה התיכונה, שייפגעו בעקבות החלטת בג"צ לבטל את 'מעמד עיר עולים', המקנה לרשויות שהוגדרו כך עוד בימי שלטון מפא"י, יתרון בקבלת מלוא כספיי הארנונה הממשלתית עבור מתקנים ממשלתיים בתחומיהן, לעומת ערים שלא הוגדרו כך ורשאיות לגבות ארנונה חלקית בלבד.

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים של הכנסת נכחו ראשי עיריות ומועצות רבים. ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, אמר: "באר שבע, לוד, רמלה, אילת, דימונה, כל הערים בפריפריה ייפגעו". ראש עיריית דימונה, בני ביטון, הוסיף: "משרדי האוצר והפנים מטעים את חברי ועדת הכספים. מחזירים אותנו לדימונה של שנות ה-80' וה-70'. אילת יורדת ב- 12 מיליון שקלים, לוד ב- 10 מיליון. דווקא החזקים לא ייפגעו. או שמפצלים את החוק מחוק ההסדרים ומאפשרים לכנסת להוביל חקיקה יסודית רגילה או שנגיש בג"צ. חייב להיות קריטריון שבמעמד סוציו-אקונומי 1-5 יהיה צילום מצב ללא פגיעה ולו בשקל אחד". יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס: "כפי שרוצים לעשות את זה היום זה פיגוע ברשויות המקומיות. יש 61 רשויות ורובן בפריפריה. הרשויות החזקות לא רלוונטיות לדבר הזה. האוצר בא לפתור בעיה שנולדה בחטא. רשויות ממעמד 1-5 לא צריכות להיפגע בכלל ו- 6-10 במדרג של 8 עד 10 שנים ולא לפגוע בבת אחת, כי זה לחסל אותה".

ד"ר אייל בלום, ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה, שנכח בישיבת ועדת הכספים, אמר: "61 רשויות צריכות להעביר השבוע או בשבוע הבא תקציב מועצה. אנחנו לא יכולים להעביר תקציב. צריך לפצל את זה (החוק  להקמת קרן ממשלתית לצמצום פערים בין רשויות מקומיות, ע.כ) מחוק ההסדרים. אפשר לפנות לבג"צ ולבקש לדחות בחצי שנה (את ביטול מעמד 'עיר עולים'). יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת, הוסיף: "הפגיעה בתקציב תהיה  קשה ביותר... אני חושב שזה לא אחראי ולא נכון. הסתדרו עם בג"צ בעמונה ובחוק ההסדרים, אפשר יהיה לפתור גם את הבעיה הזאת".

עיריית אילת והמועצות האזוריות חבל אילות והערבה התיכונה, מוגדרות כ'ערי עולים' ולפיכך הן גובות 100 אחוזי ארנונה ממתקנים ממשלתיים.  לפני שנה, ימים אחדים לפני שהודיע על כוונתו להתפטר מתפקיד יו"ר המועצה האזורית חבל אילות, חתם אודי גת על הסכם ארנונה חדש עם משרד הביטחון. בהסכם, שיהיה בתוקף בין השנים 2016-2025, נקבע כי משרד הביטחון ישלם לחבל אילות 31 מיליון שקלים בשנה, עבור ארנונה על בסיסי צה"ל בשטח המועצה האזורית. משרד הביטחון והמועצה האזורית חבל אילות סיכמו כי הצדדים יוכלו להשתחרר מהסכם זה, רק במידה ויהיה שינוי משמעותי (בשיעור של 15 אחוזים ומעלה) בתשלום הארנונה השנתי בגין שינוי במעמד המועצה כ'עיר עולים', או ככל וישתנה משמעותית תשלום הארנונה בעקבות חלוקת הכנסות או שינויי גבולות המועצה. הכנסות הארנונה של אילת ממשרד הביטחון, עומדות על כ-12 מיליון שקלים בשנה.

שאלנו את עיריית אילת האם ביטול חוק 'ערי העולים' והתקנות החדשות שנכנסות במקומו, יגרע מהכנסות הארנונה של עיריית אילת 12 מיליון שקלים כפי שטען ראש עיריית דימונה, בני ביטון? האם הגדרת אילת כאשכול 6 יפגעו בהכנסות עיריית אילת בהתאם לאותן תקנות חדשות? מדוע ראש עיריית אילת לא נכח בדיון בוועדת הכספים? בתגובה נמסר: "הנושא בטיפול. במועד הדיון התקיימה פגישה עם שר האוצר ועם שר השיכון באילת. ככל שתהיה פגיעה היא תהיה מינורית ויימצא לה תחליף".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש