פרסומת
דלג

שדה דב: הצדדים בדרך לפשרה?

מאת: איה פלשקס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 17/3/2017 08:40 ● ערב ערב 2802
לאחר שעורכי דינם של בעלי הקרקעות בשדה המתפנה איימו בביטול ההסכמים שנחתמו מול המדינה ובהגשת תביעות ● ולאחר שיוזמי חוק שדה דב העבירו את הצעת החוק בקריאה טרומית על אף שבג"ץ פסק כי לא תתאפשר דחיה נוספת במועד פינוי השדה ● כעת מסתמן כי הצדדים עשויים להגיע להסכם פשרה שיאפשר בכל זאת את המשך פעילות השדה עד סוף 2019
שדה דב: הצדדים בדרך לפשרה?

נראה כי מתגבש הסכם אשר יגשר בין הצדדים הניצים (ארקיע ועיריית אילת מצד אחד ובעלי הקרקעות בגוש הגדול בתל אביב עליו יושב השדה, מהצד השני) על המשך פעילותו של שדה דב. כך נודע אתמול (רביעי). את דבר קיומה של פריצת הדרך האפשרית חשף שר האוצר משה כחלון בכנס המדדים של כלכליסט. פריצת הדרך התאפשרה לאור התחייבות חדשה של המדינה להעביר זכויות בנייה של 137 יחידות דיור לקבוצת "הגוש הגדול" במתחם הממוקם מצפון לשדה דב, כאשר הבנייה באזור זה אמורה להתחיל מוקדם יותר מאזורים אחרים בגוש . זכויות הבנייה ששווין כ-200 מיליון שקל אמורות להוות חלופה, פיצוי, מהמדינה לבעלי הזכויות בגוש הגדול, כנגד הארכת פעילות הטיסות האזרחיות בשדה דב מעבר עד למועד הפינוי המבוקש, בצמוד לפינוי השדה הצבאי, בתחילת 2019. לאור כך, נדחתה ועדת השרים לחקיקה שבה אמורה היתה הממשלה להצביע על חוק שדה דב, ליום ראשון.

 

בכנסת לא ממתינים


כזכור, עברה ביום רביעי שעבר בכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק 'שדה דב'. 15  ח"כים הצביעו בעדה ולא היו מתנגדים. את הצעת החוק העלו יוזמי ההצעה ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ (הבית היהודי), בתמיכת 70 ח"כים. בטרם עלתה ההצעה לקריאה טרומית, ניסו עיריית אילת וחברת ארקיע, העותרות כנגד ההחלטה, להביא את הנושא שוב לפתחו של בג"ץ תוך שהן מבקשות לשקול שוב את החלטתו שלא לאפשר את דחיית מועד פינוי השדה לסוף 2019 (ביחד עם פינויו הצפוי של השדה הצבאי ותוך מציאת חלופה הולמת לשדה הנסגר). מנגד טענו עורכי הדין של בעלי הקרקעות כי:  "עמדת המנהלים היא כי לאחר הפשרה שהושגה בבג"ץ לפני שנה (שלפיה אמורה פעילות התעופה האזרחית להיפסק בעוד חודשיים א.פ), כל ארכה נוספת מעבר ל–30 באפריל 2017 משדרת לכל הכוחות הפועלים את הנצחת קיומו של השדה, וכי אכן פינויו הסופי של השדה בתחילת 2019 אף הוא אינו סופי ומוגמר". בג"ץ דחה באותו יום את העתירה לדון שוב בנושא תוך שהוא מדגיש כי לא התמלאו התנאים הנדרשים על מנת לשוב ולדון בנושא שכבר הובא לפתחו והוכרע: "בחנו את טענות הצדדים שהועלו בכתב והוספנו ושמענו השלמת טיעונים בעל-פה", נפסק,  "ולא שוכנענו כי המקרה דנן בא בגדר המקרים החריגים ויוצאי הדופן אשר בהם קיימת הצדקה להארכת מועד שנקבע בפסק דין על פי אמות המידה שנקבעו לעניין זה בהלכה הפסוקה".
כדי להיכנס לתוקף על הצעת החוק לעבור דיון בוועדת הפנים ולהשלים את כל התהליכים כולל הצבעות שניה ושלישית במליאה. ב-26 במרץ, עוד כ-10 ימים צפויה הכנסת לצאת לפגרה, עם זאת יוזמי החוק מתכוונים להספיק ולהשלים את התהליכים עוד בטרם הפגרה.

 

מאיימים בתביעות ב-7 מיליארד


בהתייחס להצבעה נודע כי מנהלי "הגוש הגדול" הודיעו ביום ראשון השבוע במכתב ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דודי אמסלם, כי אישור הצעת החוק יוביל לביטול ההסכמים לפינוי שדה דב, ביטול העלול להוביל לתביעות נזיקין של כשבעה מליארדי שקלים על פי החישוב הבא: ארבעה מיליארד שקל שווי זכויות הבנייה שהעניקו בעלי הקרקע הפרטית שבה פועל השדה במסגרת ההסכם, על מנת לתמרץ את הליך פינויו ועוד 158 מיליון שקל דמי שימוש רטרואקטיביים בקרקע, החל משנת 2000, אותם נמנעה המדינה מלשלם במסגרת ההסכמים שנחתמו. לאורך 17 שנה מדובר בסכום הצפוי לעמוד על כ-2.7 מיליארד שקל נוספים.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש