פרסומת
דלג

חולות סמר בדרך להכרזה כשמורה – אבל יש מחיר

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 28/4/2017 10:55 ● ערב ערב 2808
למעלה משנה לאחר שהכרייה בחולות סמר הופסקה מטעמים כלכליים, עוברת התוכנית להרחבת שמורת חולות סמר להפקדה על ידי הוועדה המחוזית דרום ● במקום צפוי להיות מוכשר חניון לילה ויותקנו גדרות למניעת נסיעה של טרקטורונים ● עם זאת ולאור הסכמת הישובים הסמוכים לתמוך בתוכנית, התחייבה רשות הטבע והגנים שלא להתנגד בעתיד לכל פיתוח חקלאי באזור ● משרד הביטחון הודיע כי מאחר ושטח השמורה המוצע יעבור בצמוד לגדר הגבול, הוא צפוי להקים בשטח השמורה מכשול
חולות סמר בדרך להכרזה כשמורה – אבל יש מחיר
השטח יגודר נגד טרקטורונים, אך יוקם בו מכשול גבול \ צילום : אריאל אימרמן, ויקיפדיה

צילום : אריאל אימרמן, ויקיפדיה

 

בדיון שערכה הועדה המחוזית מחוז דרום בחודש שעבר, עלו לדיון מספר השלכות ודרישות שהועלו על ידי הגורמים המעורבים, בדרך לגריעת השטח מתכנית הכרייה הארצית (תמ"א 14ב') והפיכתו לחלק מרצף השמורה הקיימת. בין היתר נידונו השפעת השטחים החקלאיים הצמודים לשמורה, קרבתה לגבול ולעבודות הנעשות שם על הגדר, הקמת שטח לחניון לילה והקמת גדרות שימנעו מטרקטורונים לנסוע על החולות ולפגוע בשמורה.

 

חוסר הכדאיות הציל את החולות


כזכור, הסכימה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להפסיק את כריית החול במקום  ולתמוך בתוכנית רשות הטבע והגנים (רט"ג) להפוך את השטח לשמורת טבע עוד במאי 2015. בכך הגיע לסיומו מאבק ציבורי שהחל ב-2010 כנגד הכוונה ליעד שטח נרחב לכריית חול לטובת בנייה באזור אילת. הפסקת פעילות הכרייה נעשתה אז ארבעה חודשים לפני תום מועד החוזה שעל פיו פעל במקום קבלן שכרה את החול, אך מעבר למאבק הציבורי ועמדת רט"ג היתה להפסקת הכרייה גם סיבה מעשית - בבדיקה עם משרד התשתיות התברר שכמות החול שנכרתה במקום, קטנה ביחס לצרכי הבנייה באזור, שעה שלעומת זאת, ניתן לספק חול חלופי מאתרי כרייה אחרים באזור.
חולות סמר שהשתרעו בעבר על שטח של שבעה קילומטרים רבועים, נוצלו לאורך השנים  לצרכי היישובים באזור. כיום נותרו במסגרת שמורת הטבע במקום שטחי דיונות בגודל של 1.9 קילומטרים רבועים. עוד 0.7 קילומטרים רבועים בהם דנה הוועדה עדיין מאושרים לכריית חול.

 

במקום מתוכנן חניון לילה


במהלך הדיון שנערך בחודש מרץ השנה בוועדה המחוזית דרום, סקרה גב' מיכל בן שושן ממשרד לרמן תכנון עיר ואזור את התוכנית להרחבת שמורת סמר: "אזור חולות סמר, הינו בעל רגישות גבוהה, דיונות סמר הן מהדיונות האחרונות שנשארו בערבה ובעצם בכלל ישראל, מדובר בבית גידול ייחודי, אזור עם מגוון ביולוגי עשיר, גם מבחינה נופית", הסבירה בן שושן. "הרחבת השמורה היא בעצם אקט נקודתי, חלק מתפיסה רחבה יותר של המרחב. אפשר לראות שלמרות שבחבל אילות יש לא מעט שמורות טבע, בסופו שלדבר כשעושים ניתוח של בתי הגידול הערכיים ובודקים את הייצוג שלהם בשמורות טבע, אז רואים שהנושא של חולות הוא לא מיוצג מספיק בשמורות ומכאן בעצם המוטיבציה גם להגן ולשמור על בית הגידול...אפשר לראות שכל השטח הזה הוא שטח שהיה מיועד לכרייה וחציבה בחמישה מגרשים, השטח הדרומי הוא שטח שנכרה בפועל והיום הוא שטח מופר שמיועד להיות שטח חקלאי ייחודי. השטח הזה הוא שטח שאנחנו מציעים כאן לדיון כשמורת טבע...הדבר המרכזי שחשוב להגיד שהיא מציעה שמורה, שביל גישה לשמורה, ואזור של הנחיות מיוחדות שאפשר להקים בו חניון לילה, לאיזה שהיא נקודת ממשק מבקרים". 
בהתייחס לשטח בן 0.7 קמ"ר בסמר שעדיין מוכרז לפי תכנית תמ"א 14 ב' החדשה כשטח לכרייה,  הסבירה בן שושן כי שטח זה מיועד לגריעה על פי התמ"א החדשה ולשם כך יידרש עוד הליך פרוצדורלי. "התוכנית המוצעת", פרטה בן שושן,  "מטרתה הרחבת השמורות, כמובן שמירת המגוון הביולוגי ומתן אפשרות לביקורי קהל. כשמה שאפשר לראות אפשר לראות כאן את התשריט של המצב הקיים והמצב המוצע, כאשר עיקר ההוראות הם כמובן שימור מצב טבעי, כניסת הולכי רגל, מתן אפשרות לנושא של תחזוקה של תשתיות קיימות, הקמה של תשתיות חדשות, נושא של תשתית ביטחונית בהתייחס לגבול של ישראל ירדן, ומתן אפשרות לחסימות היקפיות למניעת כניסת כלי רכב לשמורה, שזה משהו שכמובן פוגע גם בחוויית הטיול וגם בשמירה בטבע."  עם זאת הדגישה בן שושן כי לא צפויה כל בניה באזור לצרכי קליטת מבקרים: "לתוכנית הזו אין ממשק מבקרים מכיוון שהיא בעצם מצטרפת לתוכנית הקיימת ואומרת שיהיה מוקד אחד". בהמשך פרטה בן שושן והסבירה כי אין כוונה להקים חניון לילה באזור השמורה החדשה, שכן אישור לחניון כזה כבר קיים בחלק הצפוני של השמורה וכי ההתייחסות לכל השמורה היא כאזור אחד.


רשות הטבע והגנים מוותרת על זכותה להתנגד בעתיד


אחד הנושאים שהעסיקו את הוועדה המחוזית היה קרבתן של הדיונות לשטחי החקלאות של הישובים הסמוכים. קרבה זו מעלה מספר סוגיות הדורשות התייחסות: "אפשר לראות שהיא (הדיונה ר.נ) גובלת בשטחים חקלאיים של קיבוץ סמר, זו שמורת הטבע המוכרזת היום וזה השטח שאנחנו מדברים עליו שמוצע להרחבה" (של השמורה ר.נ), הבהירה בן שושן, "אם אנחנו מסתכלים על כל השמורה בראייה הכוללת, גם המאושרת וגם המוצעת,  אז אנחנו יכולים לראות שיש לה קו מגע עם השטח החקלאי, מה שמתייחס גם לשטח החקלאי וגם לשטח הפתוח. מבחינת השטח הפתוח יש השפעה של החקלאות בהקשר של מגוון מינים, מבחינת שטח החקלאי יש השפעה בנושא של כניסת מטיילים, נעשה תיאום ביחד עם החקלאים מהאזור ורשות הטבע והגנים והמועצה וגובש נספח מוסכם על כולם שגם מציע את העקרונות וגם מבטיח איזה פעולות צריכות להיעשות בתיאום וכתוצאה מזה בעצם יש תמיכה של המועצה ושל החקלאים באזור לשמורה...הנחיות (הנספח ר.נ) לתאום כללי על מנת להבטיח שהחקלאות תוכל להתקיים בצורה מיטבית והשטח הפתוח יוכל לתפקד בצורה מיטבית." 
עם זאת הסכמת הישובים לא באה ללא מחיר, אותו פרטה בן שושן: "אפשר לראות סעיף שהכרזת השמורה לא תהווה עילה להתנגדות של רט"ג לפיתוח חקלאי עתידי. באופן כללי צריך לומר שהשיק הפתוח הזה לתיאום הוא בא מתוך זה שנעשה עם חבל אילות מהלך כללי של איתור שטחים חקלאיים שהוא כולו בתיאום, מתוך תפיסה שכל ניהול השטחים הפתוחים צריך להיות בתיאום ולכן אין שום בעיה להתחייב על זה שכל המהלכים הגדולים והקטנים נעשים כולם בתיאום."

 

איומים נוספים – פעילות מוטורית וצה"ל


מר שי טחנאי - נציג הגופים הציבוריים שעניינים בשמירת איכות הסביבה התריע מפני פעילות מוטורית המתנהלת במקום ושאין דרך לאכוף אותה כל עוד לא הוכרז המקום כשמורת טבע:  "אחד הדברים שמאיימים על השטח הזה זה פעילות מוטורית של אופנועים וטרקטורונים", הסביר טחנאי, "וכל עוד השטח הזה לא מוכרז כשמורת טבע אז הוא באמת נתון ללחצים מאוד כבדים של הרס. לכן יש חשיבות מאוד גדולה לקדם את השמורה, את ההכרזה של השמורה ושאפשר יהיה באמת גם לאכוף את הפעילות שם.  
איום נוסף על השמורה מגיע מכיוון צה"ל הפועל על הגבול עם ירדן. רס"ן שחר אלוני - מ"מ נציג שר הביטחון הסביר: "זאת שמורה שהיא צמודה לגבול, זה מגיע עד לגבול וביקשנו שתנאי למתן היתרים לשטח יהיה בתיאום אתנו ובשמחה שיגדרו (למניעת כניסת טרקטורונים ר.נ). אבל צריך לוודא שצירים ביטחוניים לא נחסמים שמה, ציר פרקש הולך צפון דרום צמוד לגבול...החלופה מבחינתי הייתה להרחיק את השמורה 150 מטר מהגבול אבל אין צורך, זה יהיה בתיאום אתנו". בין היתר ציין אלוני מכשול גבול אחד לפחות שאמור לעבור בשטח השמורה וטרם נבנה: "רק שתדעו מכשול הגבול המזרחי יעבור שמה, השמורה כוללת אותו", אמר אלוני
כאמור הסכימו חברי הוועדה לאשר את התוכנית להפקדה בכפוף לקבלת החלטת וועדת המעקב ובקרה על תמ"א 14 החדשה הבוחנת את שטחי הכרייה בישראל, ובמיוחד את אלה המיועדים לגריעה מתמ"א 14 הישנה, כשטח חולות סמר. לשם כך, יידרש אישור המועצה הארצית לכרייה.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש