פרסומת
דלג

אטרקציה מחפשת בית

מאת: איה פלשקס ● צילום: רוני מויאל ● 6/9/2017 21:43 ● ערב ערב 2827
מי לא מכיר את הפליי בורד ● אותה טיובה המזניקה אתכם אל על בלב ים ● אלא שלתומר כהן המפעיל בטן מלאה על הרשויות שרודפות אותו לטענתו ● משטרת אילת, עיריית אילת ורשות הספנות – כל אחד מהגורמים הללו זורק את האחריות להפעלת האטרקציה על השני וכהן מוצא עצמו נופל בין הכיסאות ● ''שייקחו אחריות'', הוא מתחנן, ''שיגידו יש פה אטרקציה באילת, צריך לתת לה מקום מסודר, צריך להכשיר את הדבר הזה''
אטרקציה מחפשת בית

לפני כחמש שנים הביא לאילת תומר כהן אטרקציה חדשה לעיר – הפליי בורד. צינור גדול, עבה וארוך, המחובר לאופנוע-ים, ששואב את המים וזורק את הסילון לתוכו. המים מעיפים לוח עליו עומד אדם הדואה בלחץ הזרם. ללא ספק תוספת מרנינה לתחום הספורט הימי המפותח למדי באילת. ואולם מאז ועד היום הוא נתקל לדבריו באטימות ובניסיון להכשילו מצד כל הרשויות הנוגעות בדבר ש"לא יודעות איך לאכול אותו". ומעבירות אותו כתפוח אדמה להוט מאחת לשנייה, תוך שהן דורשות ממנו להזיז את פעילותו שוב ושוב. בשבוע שעבר הגדילה לעשות משטרת אילת שלאחר פעולת בילוש ומעקב השתלטה על הרפסודה הממוקמת בלב ים, בחוף הצפוני, ממנה יוצאת האטרקציה, וסגרה את העסק לתקופה בת 23 יום בחשד כי במקום נמכר אלכוהול ללא היתר. זה לקח יום אחד בלבד עד שהגיע הנושא לפתחו של השופט אפרים צ'יזיק מבית המשפט השלום באילת שנזף במשטרת אילת כי צו סגירה דרקוני שכזה אינו מהווה צעד פרופורציונלי להאשמות בהם הואשם המפעיל ולפיכך ביטל באחת את הצו ושלח את כהן להוציא לעסקו רישיון עסק כחוק. כהן מצדו מיהר לעיריית אילת והגיש את הבקשות הנדרשות ואולם הוא כלל אינו אופטימי לגבי המשך הפעלת האטרקציה, פשוט משום שכל גורם טוען כי עליו למקמה באזור ימי אחר, העיקר שלא בשטח שיפוטו.
"רספ"ן (רשות הספנות א.פ) אומרים לי 'אתה לא כלי שייט אתה לא שייך אלינו', המשטרה אומרים 'אני לא רוצה אותו פה זה נראה לי משהו מסוכן בוא נראה איך מוציאים אותו'. באה העירייה ואומרת 'אל תהייה באחריות שלי, תצא מפה'. יש את כל הגופים האלה שאומרים למה שאני אקח אחריות, שיצא מפה. אני בן אדם קטן שנלחם נגד כל המערכות יחד", הוא קובל. 

 


זורקים מיד ליד


כבר בימים הראשונים בהם הוריד תומר את האטרקציה למים הגיעה המשטרה והורתה לו להוציאה מהמים, שכן המכשיר לדבריהם אינו חוקי. תומר מצדו מיהר והתייצב במשרדי השיטור הימי עם מסמכים מרשות הספנות (רספ"ן) שלדבריו הסירו את המספרים מאופנועי הים שהפכו למשאבות בלבד. מהמשטרה הגדירו לו אז מיקום לעבוד בו: בחוף הצפוני מול חוף הדתיים. האטרקציה פעלה שם כשנה, אך אז גילה כי מתחתיו הספינה הטבועה, "סאנבוט", והתורן שלה בולט ומסכן את ה"עפים" באטרקציה. לפיכך העביר את האטרקציה ומצא את עצמו מחוץ לקו 300 המטר מהחוף. אלא שבניגוד לשטח הימי המצוי בטווח 300 מטר מהחוף בו אסורה פעילותם של כלי שיט מהירים, מעבר לקו זה פועלות סירות מהירות המסכנות אף הן את משתמשי האטרקציה של כהן. "לאופנוע-ים אין הגה ואין עליו שליטה", הוא מסביר. "מי ששולט הוא זה שדואה על הפלייבורד ומחובר לצינור. בכל פניה שלו האופנוע אחריו. המדריך שעל האופנוע שולט רק על המצערת הקובעת את חוזק סילון המים לצינור. הסיכון הגדול שאם מגיע כלי שיט במהירות – אין שליטה להזיז את זה, למנוע את התאונה."  לפיכך שב כהן לפעול בתחום קו 300 המטר מהחוף הפעם מול השובר של ההרודס. שם לראשונה בנה רפסודה  בגובה המים, אלא שגם כאן הגבילה אותו העירייה והאטרקציה זזה שוב, הפעם לכיוון חוף נביעות. 


האלכוהול הוא רק תירוץ?


תומר נהג להשיט קבוצות של 15-20 איש לרפסודה. בעת שאחד או שניים דואים והשאר ממתינים: "מעל קבוצה של 15 איש אנחנו נותנים להם בירה או משהו מתנה, אנחנו לא מוכרים. קרה מקרה שאיזה עובד שכן מכר אלכוהול, מכר שתי בירות". זה כאמור הספיק למשטרת אילת שפשטה לפני כשלושה שבועות על הרפסודה. תומר מספר כי המשטרה החרימה את האלכוהול וציוד  מהרפסודה אך לא הסתפקה בכך והחרימה גם את הפלייבורד והאופנוע. לאחר שימוע שנערך לו הוצא לו צו סגירה ל-23 ימים. תומר ניגש מיד לדיון דחוף בבית המשפט לערער על הצו. שם טען בא כוחו כי העסק אינו טעון רישיון וכי הרפסודה נפרדת מההפלייבורד.
המשטרה טענה כי הרפסודה בנויה כבר משקאות וכי "נמצאו שם יותר מ-60 בקבוקי בירות ועוד סוגי אלכוהול שונים, גנרטור, מיכל בנזין וכל זאת 200 מטר מהחוף ללא מציל ללא חובש". עוד הוסיפו כי נציג כיבוי אש קבע כי מדובר בסכנה לציבור וכי "ברפסודה נתפסו גם סמים".
אלא שאת השופט אפרים צ'יזיק הדברים לא שכנעו. "אני סבור כי התוצאה הסופית אליה הגיעה המשטרה הנה בלתי סבירה וניתן להשיג את המטרה לשמה נחקק חוק רישוי עסקים לרבות חוק העזר העירוני אילת תוך יצירת תנאים מגבילים אשר יכולים לבוא חלף צו סגירה מוחלט", פסק והורה על ביטול צו הסגירה תוך שהוא שולח את כהן להגיש בקשה מתאימה למכירת משקאות על הרפסודה בעיריית אילת. ויודגש כי המהומה כולה לא היתה על עצם הפעלת הפליי בורד אלא על כך שעל הרפסודה נמצאו משקאות אלכוהוליים. 

 

העירייה:  "אתה מסכן את השוחים"


אלא שבכך לא תמו צרותיו של כהן. הוא אמנם מיהר והגיש בקשה לרישיון עסק, ניגש עמה למשטרה וקיבל את הציוד שהוחרם ממנו בחזרה, מה שאפשר לו לשוב לעבודה. אלא שלמחרת הגיעו שוב מהמשטרה עם נציג רספ"ן אילת שהסביר כי מסוכן שאטרקציה כזו תפעל מחוץ לקו ה-300 מטר. לדבריו "הם הבינו ואמרו שאין בעיה", אלא שלא חלפו שעתיים וכהן קיבל מכתב מהעירייה: אתה מסכן, את השוחים, אתה מסכן את כלי השייט, צא מתחום ה-300, תחום שבשליטת העירייה.


אז מה בעצם אתה מבקש? 
שאלנו את כהן והלה מיהר להשיב: "אני רוצה שייקחו אחריות, יגידו יש פה אטרקציה באילת, צריך לתת לה מקום מסודר, צריך להכשיר את הדבר הזה, לראות איפה הוא עובד בתוך תחום ה-300 המטר, כי מסוכן מחוצה לו. בסך הכל אני רוצה להפעיל אטרקציה ייחודית בעיר הזאת.
אני מנסה כבר המון זמן לארגן פגישה של נציג של העירייה, רספ"ן, המשטרה ובעל האטרקציה. לחשוב כולם יחד מה אפשר לעשות - והם זורקים מאחד לשני."


האם אכן מדובר באטרקציה מסוכנת כפי שטוענים כולם?
"ממש לא. חמש שנים לא היה לי אירוע בטיחותי אחד. אחי מפעיל אטרקציה דומה בטבריה ומעולם לא היתה שום בעיה ושום תאונה". הוא מבטיח. 


תגובות


ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך פעילות משטרתית כנגד בתי עסק המוכרים אלכוהול שלא כדין נחשפנו לרפסודה הפועלת לכאורה כחלק מפעילות הפלייבורד וממנה נמכר אלכוהול שלא כדין. קצין משטרה הורה על סגירת העסק והפסקת הפעילות מחשש לשלום הציבור. בית משפט השלום קיצר את צו הסגירה והורה למפעיל העסק להפסיק למכור אלכוהול, להגיש בקשה לרישוי עסק והצגת מסמכים ואישורים להפעלת המקום לרבות הכלי המפעיל את "הפלייבורד", מבדיקה עד כה עולה כי הפעלת "הפלייבורד" נעשתה בניגוד להנחיית הרשות המקומית ורשות מנהל הספנות (רספ"ן) אשר הורו להפעיל את המתקן מעבר לקו ה-300 מטר (הימי). בתוך כך פנתה משטרת ישראל לגורמים הרלוונטיים לקבל התייחסותם לעניין חוקיות הפעלת המתקן, הנחיות והיבטי בטיחות, אחריות מפעיל המתקן והרשויות המוסמכת לשלום הציבור בעניין. משטרת ישראל פועלת להגן על שלום הציבור בהתאם לסמכותה ואחריות בעניין."
ממשרד התחבורה נמסר: "משרד התחבורה אמון על בטיחות השיט. מהיבטים אלה, אין מניעה כי הכלי והאטרקציה יהיו מעבר לקו ה-300 מטר, כל עוד אושרו והם מקיימים אחר הנחיות הבטיחות שניתנו להם."


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש