פרסומת
דלג

ניצל בנס

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 12/4/2018 21:29 ● ערב ערב 2858
מטיילים שהבחינו בעוף דורס, מסוג עקב מזרחי, כשהוא תשוש ומוטל על הקרקע, ללא יכולת לעוף, בנחל גשרון שבהרי אילת, הביאו אותו לבית ספר שדה אילת, של החברה להגנת הטבע, והוא הועבר לטיפול. בכך ניצלו חייו
ניצל בנס

באחד מימי חג הפסח, נתקלו מטיילים בנחל גשרון, ליד מעבר צפרא, בעוף דורס מסוג עקב מזרחי, כשהוא מוטל על הרצפה, תשוש ושאינו מסוגל לעוף. 
המטיילים עטפו בזהירות את העקב בבגד, והביאו אות ולבית ספר שדה אילת, של החברה להגנת הטבע. אנשי בית ספר שדה יצרו קשר עם אנשי פארק הצפרות באילת, והתבקשו להביאו למקום. צפרי החברה להגנת הטבע, שקיבלו לידיהם את העקב, זיהו כי הוא נמצא במצב של תשישות, ולאחר שקיבל מים ומזון, הועבר לחי בר ביטבתה, להמשך טיפול. בכך, בעצם, ניצלו חייו. 

 


בחברה להגנת הטבע מסבירים כי העקב המזרחי הוא דורס בינוני, רחב כנף וקומפקטי, עם צוואר רחב וקצר וזנב קצר למדי (כרוחב הכנף בבסיסה). "יחסית לתת המין המערבי, צלליתו עדינה יותר, עם כנפיים צרות וארוכות יותר, וזנב מעט יותר ארוך. בדומה לדורסים אחרים, העקב המזרחי נפגע קשות מהשימוש בחומרי הדברה בחקלאות. בשני העשורים האחרונים, הוא נפגע בעיקר מפיתוח ושינוי בתי הגידול הערבתיים והמיוערים, וכן מהקמת תשתיות על, דוגמת קווי מתח וטורבינות רוח, הממוקמות בצירי הנדידה".
 העקב המזרחי מקנן בשולי יערות, או בחורשים פתוחים למחצה, מעורבים עם שדות, או כרי מרעה. הוא חורף בשדות מעובדים ושטחים פתוחים. הוא צד בעיקר מעמדת תצפית, שגובהה מטרים אחדים, ממנה הוא עט על יונקים קטנים וחרקים. לעיתים הוא סורק את הקרקע בתעופה איטית, עם עצירות לריחוף, או לרפרוף בנקודה אחת. המזון שלו כולל בעיקר מכרסמים, אך גם חרקים, זוחלים ועופות (בדרך כלל צעירים או פצועים).


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק