פרסומת
דלג

קצין האבטחה של בית המשפט באילת הגביל את כמות הקהל באולמות וחזר בו

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 9/5/2018 20:03 ● ערב ערב 2862
עורכי הדין האילתים הופתעו לקבל הודעת ווצאפ שנשלחה אליהם על ידי קצין האבטחה של בית המשפט באילת, ובה נקבע כי בשל ריבוי מבקרים באולמות בית המשפט בעיר, תוגבל כניסת אזרחים המבקשים לצפות בדיונים ● ההודעה עוררה סערה בקרב עו"ד שקבלו על הפגיעה הבלתי מידתית בעקרון פומביות הדיון ● 'ערב ערב' פנה להנהלת בית המשפט בבקשה לקבל את עמדתה, ובתוך שלוש שעות נשלחה הודעה חדשה המבטלת את ההחלטה ● הנהלת בתי המשפט: "ההודעה לגבי כניסה מבוקרת הינה אד-הוק כלפי הארכות מעצרים עם קהל רב מאוד כגון מקרה זה ואינה הודעה גורפת"
קצין האבטחה של בית המשפט באילת הגביל את כמות הקהל באולמות וחזר בו
מותר להיכנס ללא הגבלה. בית המשפט השלום באילת

"בוקר טוב עו"ד יקרים, לאור המצב הנוכחי עם כמות העצורים ועל מנת למנוע אי סדרים באולמות, אבקש להגביל את כניסת הקהל לאולם הדיונים לשני אנשים לעצור. בימים האחרונים נוצר מצב של "טיילת" בזמן הדיונים ואזרחים שבאו לדיונים פתחו כל שניה את הדלת של האולם, דבר אשר הפריע מאוד לשופטים לנהל את הדיונים", כך החלה לשון ההודעה שהועברה ביום שלישי השבוע בקבוצת הווצאפ בה נוטלים חלק סנגורים ציבוריים, שוטרים וחלק מעובדי בית המשפט באילת. ההודעה נשלחה על ידי קצין האבטחה של בית המשפט. "לכן הוחלט בידיעת השופטים להגביל את כמות הקהל הנכנס לאולם. אודה על שיתוף הפעולה". כאמור הצליחה הודעה זו להוציא משלוותם עורכי דין אילתים שהתרעמו במיוחד על כי ההחלטה נלקחה לכאורה בידיעת שופטי בית המשפט. 'ערב ערב' פנה להנהלת בתי המשפט וביקש את התייחסותה לנושא: "עורכי דין ומשפחות וסתם אזרחים מודאגים מהצרת עקרון פומביות הדיון", נכתב בשאילתה שהעביר העיתון להנהלת בתי המשפט, "הקביעה של שני אנשים לעצור הינה שרירותית, נבקש לדעת האם החלטה זו מקובלת על הנהלת בתי המשפט, האם היא מיושמת בבתי משפט נוספים בארץ? האם מדובר בהחלטה קבועה או זמנית, ואם כן עד מתי? ...הצעד הנוכחי מצר לפיכך גם את אפשרותה של התקשורת לשהות באולמות בית המשפט ולסקר את הדיונים המתנהלים בהם".
שלוש שעות לאחר העברת שאלותינו להנהלת בתי המשפט, הועברה בקבוצת הווצאפ הודעה המבטלת את ההנחיה החדשה. "אנא ראו הודעה זו כמבוטלת", נרשם בה.
יש לציין כי בעבר כבר החליטו שופטי עבר שכבר אינם מכהנים בבית המשפט השלום באילת, כי יאסר צילום בתוך אולם המשפט של עצורים גם טרם כניסת השופט לאולם. נוהל זה אינו מקובל בשום בית משפט אחר בישראל - בכל אולמות המשפט נהוג לאפשר לצלמים לצלם עצורים מרגע שהועלו מאולם המעצרים לאולם הדיונים, כל זמן שהשופט לא נכנס לאולם. לא ברורה מהי מדיניות בית המשפט באילת כיום בעניין זה.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "במסגרת מבצע לאיתור סוחרי סמים הובאו בימים האחרונים לבית המשפט באילת למעלה מ-40 עצורים, דבר אשר יצר עומס חריג באולם הדיונים. על-מנת לאפשר ניהול יעיל של יום הדיונים העמוס, ובכדי להימנע מפגיעה בזכויות העצורים, קצין הביטחון, בתיאום עם השופט ועל דעת הסנגורים ונציגי השב״ס, הודיע לבאי בית המשפט כי יאפשרו את כניסתם של נציגי משפחות העצורים בצורה מבוקרת.  
ההודעה לגבי כניסה מבוקרת הינה אד-הוק כלפי הארכות מעצרים עם קהל רב מאוד כגון מקרה זה ואינה הודעה גורפת. הכניסה לאולם ניתנה בכל פעם לבני משפחת העצורים שעניינם התנהל באותה העת בכדי לא ליצור עומס באולם בית המשפט. יש לציין כי לא הובאה בפני השופט כל בקשה לפיה נמנע ממי מבני משפחות העצורים שעניינם התנהל באותה העת לשבת באולם ובסופו של דבר לא הייתה הגבלה על כניסת הקהל לאולם. 
לגבי צילום באולם בית המשפט טרם כניסת השופט, כל בקשה נבחנת לגופה".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש