פרסומת
דלג

מנציחים את איש התיירות

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 31/10/2018 12:42 ● מה נשמע 572
לא כל אדם זוכה בחייו או במותו להיות מונצח בדרך הראוייה במקום אותו אהב ● ביום ראשון, בנוכחות בני משפחה, צמרת העיר, מלונאים ואנשים שאותם הוא אהב, הוסר הלוט של אתר ההנצחה לזכרו של איש התיירות של אילת אהרון (דקס) דקל ז''ל, במקום אותו אהב ואותו הקים- מרכז התיירות ● בפסל מיוחד אותו יצר עבורו חברו הטוב אבי אלה, שילוב של מתכת חזקה ואבן אילת שילוב של האדם החזק שהיה ואהבתו הכנה לעיר אילת
מנציחים את איש התיירות

זו הייתה מעיין פגישת מחזור של דור שהולך ונעלם מהנוף. וותיקי אילת, ממייסדי העיר, אנשי הרוח והתרבות של אילת של פעם, הגיעו לחלוק כבוד לאיש התיירות מספר 1 של אילת אהרון דקל (דקס). יחד עם שורה ארוכה של מלונאים בהווה ובעבר, צמרת העירייה וחבריו הטובים של דקס שנפטר לפני כשנתיים, הגיעו כולם להסרת הלוט מאתר ההנצחה שהוקם לזכרו במרכז התיירות, המקום אותו הקים ובו האמין, ברחבת טיילת אקפולקו (מול 'הפאדיס'). בשעת בין ערביים, כשמטוס הנמיך טוס ונדמה היה כי הוא טס מעל דמותו של דקס, לא היה מראה סימלי מזה שיזכיר את מהותו של דקס בחיים - איש שהפריח את התיירות באילת והביא אליה תיירים לרוב בימי הזוהר של התיירות באילת.
הבאים התמוגגו  מיצירת המופת עליה חתום חברו הטוב של דקס- אבי אלה, הבעלים והמנהל של רשת מלונות 'קיסר' והופתעו לגלות כיצד מקבל גוש המתכת בצילום את פניו המלאים של דקס. 
מעבר לזה, מכל זוית שונה תוכלו לראות שם משהו אחר. מזוית אחת תראו פרפר, מזויות אחרת לטאה ולא בכדי הייטיבה אביבה, אלמנתו של דקס לאמר כי לא היה מישהו מתאים יותר לייצירת המזכרת הנפלאה הזו מאשר אבי אלה.

 

 

להנציח כדי לזכור


 18שנים חי אהרון דקל (דקס) ונשם תיירות. לא בכדי הוא זכה לשם התואר- 'איש התיירות' של אילת. במשך השנים האלו הוא יזם פרוייקטים ובעיקר שימש בהתנדבות כיו"ר התאחדות בתי המלון בעיר אילת של אז שלא ידעה עדיין מהי תיירות של ממש. לא מעט בזכות פועלו עלתה אילת על מפת התיירות כשדקס מושך בחוטים, נוסע ברחבי העולם ומפיץ את שמה של אילת לפניה. "הוא גייס כספים רבים לטובת העיר וידע למשוך לכאן תיירים וכל זאת לא מעט על חשבון זמן המשפחה", מספרת השבוע בחיוך סולח אלמנתו אביבה. 
בינואר לפני שנה ותשעה חודשים נפטר איש התיירות של אילת לאחר שנאבק במשך 13 שנים במחלת הפרקינסון. "זו גם הייתה הסיבה בגללה החליט לעזוב את ההתאחדות ואת פועלו בתחום התיירות בעיר, תחום אותו כל כך אהב", מספרת אביבה.
אלא שאם נדמה היה כי מותו של האיש שעשה כה רבות למען התיירות בעיר יעבור לסדר היום, הרי שזמן קצר לאחר מותו, הגה גדי כץ, מי ששימש בעבר כראש העירייה והפך ברבות השנים מאיש שעבד יחד עם דקס לחברו וחבר המשפחה, שמן הראוי להנציח בעיר את האיש שעשה רבות למען התיירות והעיר עצמה. כץ שהעלה את הנושא בפני ראש העירייה מאיר יצחק הלוי זכה לתגובה אוהדת ולברכת הדרך. היה זה יצחק הלוי עצמו שאף הציע כי אין מקום טוב ומתאים יותר מאשר להקים אתר הנצחה לזכרו של דקס במקום הראשון אותו הקים ועליו היה חתום- מרכז התיירות. וכך יצא הפרויקט לדרך.

 

אוהבים ומתגעגעים. בני משפחתו של דקס

 

“מסתבר שאנשים יודעים להעריך"


"כשגדי כץ התקשר וסיפר לי על הכוונה להקים לזכרו של דקס אתר הנצחה הייתי קטנת אמונה", מודה השבוע אביבה דקל. "משום מה, לאורך כל הדרך לא האמנתי שזה באמת ייצא לפועל". 
אלא שגדי בבולדוזריות אופיינית לא עצר. כשהגיע הרגע לבחור באמן שייצור את אתר ההנצחה לא היה לגדי ספק מי האיש המתאים למשימה. הטלפון הבא היה לאבי אלה, מנכ"ל ומבעלי רשת מלונות קיסר, אמן ופסל ידוע שיצירותיו זכו וזוכות לאהדה והכרה בכל העולם. "לא היה משהו יותר טבעי מזה", מסכימה אביבה שמספרת על הקשר המיוחד שנרקם בין אבי אלה הצעיר שרק הגיע לעיר לבין בעלה. "הם היו כמו אבא ובן. בלתי נפרדים. אבי הוא אמן גדול בפני עצמו. הוא אמנם התחיל לפסל בגיל דיי מאוחר אבל הוכיח שהגיל לא ממש משנה והגיע לרמות מאוד גבוהות בתחום", היא מספרת. "כשאבי אלה התקשר אלי וביקש את הסכמתי לכך שהוא ייצור את דמותו של דקס, אמרתי לו באופן ברור שאין מישהו מתאים ממנו. אחרי כמה חודשים הוא הזמין אותי לראות את המודל. זה היה מקסים. לא יכולתי לעצור את הדמעות כי מבתוך גוש המתכת חייך אלי חיוכו של דקס. יותר מהכל הייתה שם הנשמה הנשמה של דקס".
אביבה מספרת איך לאורך השנים כשנדמה היה לה כי היא מכירה את בעלה, רק לאחר מותו היא גילתה לכמה אנשים הוא עזר לאורך שנות חייו והוא לא יספר על כך. "אנשים עצרו אותי ברחוב לאחר מותו וסיפרו לי כמה הוא עזר להם ועשה עשה עבורם, ואני רק חייכתי ולא שאלתי איך ולמה כדי שלא יידעו עד כמה הוא לא שיתף אותי בזה. 
אני לא מהנשים היוזמות ולא הייתי מעזה לבקש שיעשו דבר כזה לזכרו, אבל אין ספק שזה מגיע מאחר ודקס חי ונשם תיירות. היה לו פחות זמן אלינו, המשפחה, מאשר לעיר ולתיירות שהיו בבת עיניו ואין סמלי יותר מאשר להקים אתר הנצחה לזכרו במרכז התיירות- המייזם הראשון שעשה בעיר. למרות שהמקום היה אז מרוחק יחסית מהעיר עצמה, דקס האמין במקום וגם צדק שכן לימים מרכז התיירות הפך ללב ליבה החי של העיר. היפה ביוזמה הזו הוא לגלות שאף על פי ולמרות כל מה שאומרים, אנשים יודעים להעריך ועל כך אני מודה לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי שנתן יד לפרויקט, לגדי כץ שדחף ולאבי אלה שביצע".

 

אותה דמות רק בקטן. אביבה מקבלת שי מאבי אלה (שמאלי)

 

"הפלדה מסמלת את חוזקו"


במשך שמונה חודשים אינטנסיביים עבד אבי אלה, מנהל רשת מלונות 'קיסר' בפועל ומבעלי הרשת על הפרויקט אותו קיבל לידיו באהבה רבה. "התרומה של דקס לעיר בנושא תיירות הייתה מעל ומעבר ולא היה ספק שהקדשת אתר הנצחה לזכרו זה הדבר הכי נכון ומתאים לעשות. הייתה לו לדקס במרוצת השנים השפעה גדולה על הכלכלה בעיר מעצם העובדה שהביא לכאן תיירים רבים. מעבר לזה הוא היה איש חברה מספר 1 בעיר. אחרי שרפי נלסון על המיוחדות שלו נפטר, היה דקס והיום כבר לא נשארו בעיר אנשי חברה מובילים מהתקופה ההיא. עבורי הפרויקט הזה היה לגמרי סגירת מעגל שכן הוא ואני היינו חברים קרובים מאוד. הכלל שאומר טוב שכן רחוק מאח קרוב תפס כאן בדיוק. מאז ראשית ימיי באילת בשנת 1975 התחברנו הוא ואני בצורה מדהימה והפכנו לסוג של לורל והארדי. בכל פעם שהיית ימגיע למקום היו שואלים אותי איפה דקס? במקום- איפה אשתך?".

 

 “שימח אותי שדווקא לי ניתנה הזכות להחזיר את דקס למקום המתאים לו - לאזור התיירות האהוב עליו”


את העבודה כולה עשה אבי אלה בעצמו. שמונה חודשים אינטנסיביים של יצירה, פיזית, תכנונית וביצועית. "עיצבתי אתר שמציג את דקס בחומרים שדומים לדמותו- את דמותו יצרתי מפלדה, שכן במקור דקס הגיע לאילת בכובע של מסגר והוא חתום על חלק מעבודות המסגרות שבוצעו בנמל אילת. מעבר לזה גם פיזית הוא היה חזק. מאחר והוא היה מחובר לאילת היה ברור שהכן עליו תשב דמותו יהיה עשוי מחומר שמסמל את אילת. אני בעצמי מצאתי בשטח את סלע הגרניט שהתאים לי לצורך זה וכך יצרתי בחיתוך לייזר על גבי הפלדה את דמותו של דקס מחייך וזה מונח על גבי סלע גרניט. הפסל מתנשא לגובה של 3 מ' ומשקלו כעשרה טון". את הפסל יצר אלה במפעל לחיתוך ועיבוד פלדה באזור התעשייה של חיפה כשהוא מבצע את החיתוך בלייזר בעצמו. השבוע הובא הפסל על גבי משאית לאילת ומוקם על הסלע שכבר המתין לו בשטח בדרך להשלמת האתר. 
זה היה עבורך פרויקט משמח או מעציב? אני שואלת את אבי שממהר להשיב: "זה היה מבחינתי תהליך משמח ומפרה, אחרי הכל לא ניתן להחזיר את דקס אבל ניתנה לי האפשרות והזכות להחזיר אותו לתודעה הציבורית מהיום ולתמיד או לפחות כל עוד האתר ישרוד. שימח אותי שדווקא לי ניתנה הזכות להחזיר את דקס למקום המתאים לו- לאזור התיירות האהוב עליו".
מהיום בכל פעם שתגיעו למרכז התיירות, אתם מוזמנים לתת קפיצה לאתר ההנצחה, להסתכל, להצטלם ולזכור את דקס, איש התיירות של אילת. יהי זכרו ברוך.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש