פרסומת
דלג

אכזריותה של המערכת: אב שכול שניסה להתאבד על קבר בנו יישאר במעצר בשל חסרון כיס

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 23/4/2019 15:49 ● ערב ערב 2912
אב שניסה לשים קץ לחייו על קבר בנו באילת ובשל מצבו הנפשי אף הצית את יחידת הדיור בה התגורר, יישאר במעצר עד תום ההליכים ● כך החליט בית המשפט המחוזי בבאר שבע לאחר שלא נמצא מוסד שיקומי מתאים עבורו, בשל חוסר בגורם מממן ● סנגורו של האב: "מצער מאוד שבשל חיסרון כיס של הנאשם, הוא עדיין נותר במעצר במקום לקבל טיפול הולם למצבו הנפשי"
אכזריותה של המערכת: אב שכול  שניסה להתאבד על קבר בנו יישאר במעצר בשל חסרון כיס

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הורה  לעצור עד תום ההליכים תושב אילת (59) שהואשם לאחר שהצית את יחידת הדיור בה התגורר בעבר בנו המנוח אליו היה קשור מאד וכן את יחידת הדיור הסמוכה בה התגורר האב . לאחר שפיזר את בגדי בנו בדירה הצטייד בחומרי בעירה הצית אש ונעל את הדלתות של יחידת הדיור. כתוצאה מכך נשרפה כליל אחת היחידות ונגרמו נזקים משניים למבנה בשווי מוערך של 200 אלף שקל. האב נמצא בבית העלמין ליד קבר בנו כשהוא מדמם מחתכים בידיו. מכתב האישום עולה כי בנו המנוח נפטר שנתיים קודם ממחלת הסרטן . האב טען כי לא זכה לתמיכה של משפחתו בהתמודדות עם המחלה וכי מאז מות בנו חלה התדרדרות במצבו הנפשי והוא אף הגיע למצב בו הוא "נעדר רצון לחיות ומעוניין לשים קץ לחייו". חוות הדעת הפסיכיאטרית קבעה כי האב כשיר לעמוד לדין, ואינו זקוק לאשפוז פסיכיאטרי אולם זקוק לטיפול תרופתי. בנוסף, נקבע כי קיימת רמת סיכון גבוהה להישנות התנהגות אלימה ופוגענית בעלת פוטנציאל לפגיעה בו בעיקר". מתסקיר שהגיש שירות המבחן נמצא כי: "מדובר באדם שמתמודד עם הליך אובדן אשר טרם עבר עיבוד וכי רק מסגרת בעלת מוגנות גבוה מאד תוכל להתאים לרמת הסיכון". 

 

לא מוצאים סיבסוד לאישפוז


פרקליטיו של האב, עורכי הדין אלכסיי גלפגט ונתי לגמי מהסנגוריה הציבורית, ביקשו לאתר עבור האב חלופת מעצר לצורך קבלת טיפול. שירות המבחן המליץ על העברת האב למוסד שיקומי שיוכל להעניק לו טיפול אינטנסיבי ונעשה ניסיון לאתר מוסד שיקומי מתאים ואף נבחנו מספר חלופות, שנמצאו לא מתאימות שכן: "אינן מסוגלות לתת לאב טיפול נפשי אינטנסיבי לו הוא זקוק נוכח מצוקתו וקשייו הרגשיים". הפרקליטות טענה כי החלופות המוצעות אינן יכולות לתת מענה של טיפול ופיקוח לאורך כל שעות היממה אך ציינו כי במידה ותמצא חלופה מתאימה שתהווה מסגרת שיקומית הולמת הפרקליטות לא תתנגד לשחרור, לנוכח נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנאשם. עו"ד גלפנט סנגורו של האב טען כי נמצא מעון שיקומי לקליטת האב "מעון שיקומי הדסה". לדבריו, "נציגי המסגרת אינם מתנגדים לקליטתו במידה ויימצא המימון הנדרש על ידי שירות המבחן". 
מפרוטוקול הדיון עולה כי למרות מציאת מסגרת מתאימה, לא נמצא הסבסוד עבור שהות האב במוסד. היועץ המקצועי של המסגרת השיקומית אף העיד כי המעון השיקומי שנמצא לאב - "נאות הדסה" - הינו סגור ומפוקח וכי הוא משמש כחלופת מעצר על ידי בתי המשפט במערך הפסיכולוגי. באשר למימון השהייה במקום, נטען כי בית המשפט מוסמך להורות למשרד הרווחה להעביר את הכספים לכך.

 

יישאר במעצר עד למציאת חלופה אחרת


בית המשפט פסק כי האב יישאר בחלופת מעצר עד תום ההליכים. השופט נאסר אבו טהה ציין בהחלטתו:  "שקלתי את מכלול השיקולים, ועם כל הצער שבדבר, גם לאחר ששמתי לנגד עיניי את נסיבותיו האישיות והמשפחתיות הקשות של הנאשם, ולא בלי התלבטות, אין בידי להיעתר לבקשת בא כוחו של הנאשם". השופט הוסיף כי אם תימצא חלופה הולמת, שמורה לנאשם ופרקליטיו הזכות לפנות שוב לבית המשפט.
עו"ד גלפגט מסר " עצוב ומצער שלמרות שהנאשם נמצא כמי שמתאים לחלופת מעצר במסגרת טיפולית , והסנגוריה אף מצאה מקום שכן יכול להעניק לנאשם את הטיפול לו הוא זקוק, לבסוף נפסל המקום גם על ידי המדינה וגם על ידי בית המשפט, וזאת בין היתר בגלל שאין מי שיממן את זה". לדבריו: "היות ולא נמצא קוד מתאים במערכת, הנאשם לא נמצא מתאים לקבלת סל שיקום או לרווחה ואין מאין להביא את המימון, בשל חיסרון כיס של הנאשם שעדיין נותר במעצר במקום לקבל טיפול הולם למצבו הנפשי".  
כזכור: האב ובנו עלו לישראל לפני מספר שנים והתיישבו בעיר אילת, כאן שכרו שתי יחידות דיור צמודות. לאחר מות הבן "האב בנה לעצמו 'מקדש' ביחידת הדיור של הבן שלו והיה יושב שם כל היום ובוכה". הוא אמר שהוא מרגיש בודד בגלל שהבן שלו עזב אותו", סיפר חברו של האב בעדותו במשטרה ואז גם הגיעה ההתמוטטות הנפשית, לדברי החבר האב החל להיות פרנואיד והאשים את כולם במות הבן. אף שהדגיש כי עד למקרה בו שרף האב את הדירה לא חשש מפניו, ביקש בעל הדירות כי יוצא צו הרחקה של האב ממנו ומהדירות. 
האב, שהואשם כאמור בהצתה, הסביר בחקירתו: "זה לא היה בתכנון שלי לפגוע בדיירים". הוא סיפר כי אסף את בגדי הבן והצית אותם, שכן "אף אחד לא מגיע ללבוש את בגדיו...למה שזה יישאר אם אני מת? שנתיים הבן שלי הלך. שנתיים ביקור אחד לא היה לי. למי אני אתן את זה? אף אחד בעולם לא מגיעים לו הבגדים של הבן שלי". הנאשם שרף את בגדי בנו המת ביחידת הדיור שלו והפעיל את הכיריים. לאחר מכן הלך לבקר את קבר בנו בבית הקברות. "הלכתי לבית הקברות כדי להתאבד. יש לי מקום שמור ליד הקבר של הבן שלי. ישבתי קצת ליד הקבר שלו. דיברתי אתו קצת, ואחרי זה שמעתי מוזיקה שלי ושל הבן שלי", אמר האב בחקירתו. אז חתך את זרועותיו ונשכב לצד הקבר. האב אותר על ידי המשטרה כעבור זמן קצר והוא טופל על ידי צוות מד"א שהוזעק למקום. בכתב האישום שהוגש באמצעות עו"ד דבורה מזור, נכתב "מעשיו מלמדים על זילות כלפי רכוש וכלפי חיי אדם, שייתכן והיו נפגעים אלמלא כובתה הדליקה על ידי השכנים ששמעו רעש, רצו החוצה והזמינו את שירותי הכבאות".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש