פרסומת
דלג

מנכ''ל ישרוטל: ''עם סגירת שדה דב נבטל בניית שני בתי מלון באילת''

מאת: אהובה מאמוס ● 14/6/2019 10:14 ● ערב ערב 2919
מסיבת העיתונאים שכינסה התאחדות המלונות ועיריית אילת במהלכה היו צריכים להכריז על צעדים משמעותיים בהמשך קיומו של המאבק נגד סגירת השדה הסתיימה בהודעתו של ראש העירייה כי הוא פורש מחברותו בתנועת הליכוד ● אחרי נאומים ארוכים המספרים שוב ושוב מה משמעות סגירת השדה ואיך ישפיע על העיר אילת ותושביה נראה שלא הוכרז על שום צעד אופרטיבי משמעותי ● ובינתיים בישרוטל מכריזים על ביטול בנייתם של שני בתי מלון בעיר ● וגם השר אקוניס ויו"ר ההסתדרות מתגייסים נגד סגירת השדה
מנכ''ל ישרוטל: ''עם סגירת שדה דב נבטל בניית שני בתי מלון באילת''
אנו בוחנים את המשך צעדינו". ארנון בן דוד

במסיבת העיתונאים שהתקיימה בתל אביב ואורגנה על ידי התאחדות המלונות בישראל ועיריית אילת, הודיע ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי כי יסיר את חברותו מתנועת הליכוד: "אני מתכוון להודיע כאן ועכשיו על במה זו לראש הממשלה וליושב ראש הליכוד - בנימין נתניהו על החלטתי שלא להיות חלק מתנועה שמובילה מהלך מחפיר וכוחני שכזה, שאינה מגלה כל חמלה כלפי אזרחיה הטובים. היום, מחויבותי לתושבי אילת שבחרו בי – גוברת על מחויבותי לליכוד. אינני יכול להיות עוד חבר בליכוד. זה לא קל לי ולא פשוט וייתכן ואף אשלם על כך את המחיר – אך מצפוני שקט ואני יודע שאני עושה זאת עבור תושבי עירי. אילת לא תתמוך בפוליטיקאים שלא יתמכו בה – כי בנפשנו היא", אמר. 

 

ישרוטל: "נוותר על אילת"


בכינוס אותו כינו המלונאים ועיריית אילת כינוס חירום, נכחו ראשי ענף התיירות רבים וכן ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, וראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי. אחד אחד עלו ראשי ענף התיירות, ראשי הערים וגורמי רפואה בהם מנהל בית החולים יוספטל ד"ר אלדר ברקוביץ לצד חולים הנאלצים לקבל טיפולים בבתי חולים במרכז הארץ כשהם מתארים את ההשלכות ההרסניות על העיר אילת, התיירות והתשתית התעופתית במדינת ישראל, באם ייסגר שדה דב. ליאור רביב מנכ"ל רשת ישרוטל הודיע כי: "לרשת ישרוטל יש 8 מלונות היום באילת. אנחנו אמורים להקים 2 מלונות חדשים בעיר. אני מודיע שאנחנו לא נפתח יותר בתי מלון באילת. אם השדה ייסגר ומדינת ישראל ויתרה על אילת גם ישרוטל תוותר". עוד התריעו המלונאים מפני החשש שיצטרכו לצמצם מלונות, לסגור חלק מהם ולפטר כוח אדם באילת. עם זאת, נראה כי לצד הנאומים לא התקבלו החלטות ולא הוכרז על צעד אופרטיבי מלבד הודעת ראש העירייה על פרישתו כאמור מתנועת הליכוד וכן ההודעה על הפגנה שמתכננים המארגנים סמוך לביתו של ראש הממשלה ביום שני 17.06.

 

"אם מדינת ישראל ויתרה על אילת גם ישרוטל תוותר". רביב

 

השר אקוניס לרה"מ: "שקול עיכוב בסגירה"


ובתוך כך הוציא שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, מכתב לראש הממשלה ובו הוא מפציר בו לבחון את האפשרות לעכב את סגירת שדה התעופה שדה דב עד למציאת חלופה הולמת, ולכל הפחות עד לאחר חגי תשרי, זאת לאור פניות רבות מאוד שקיבל מתושבי הערים אילת ותל אביב. עוזרו הפרלמנטרי של אקוניס הוא עומר שכטר, אילתי במקור, ובנו של המתווך נחמן שכטר.

 

יו"ר ההסתדרות: "בכיה לדורות"


ביום ג' השבוע נערכה פגישת חירום בלשכת יו"ר ההסתדרות ארנון בן דוד. בפגישה נכחו יצחק הלוי, מנכ"ל ההסתדרות אופיר אלקלעי, נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק, בעלי רשתות בתי המלון פתאל וישרוטל, דוד פתאל וליאור רביב וכן מנכ"לית פתאל אביה מזרחי מגן. כן השתתפו בפגישה נציגים מעיריית תל אביב. יו"ר ההסתדרות בר-דוד אמר במהלך הפגישה: "סגירת שדה דב זו בכייה לדורות. זו החלטה לא נכונה אשר תפגע בכלכלת אילת, בתעסוקה, בתיירות הפנים והחוץ, בחולים, באקדמיה ובתשתיות. ניתן להמשיך להפעיל את המסלול תוך כדי התחלת הבנייה ממזרח למערב, הרי יש עוד שנים רבות לפנינו עד שתחל הבנייה. סגירת השדה כרגע היא חוסר אחריות ואסור לעשות זאת. ההסתדרות תתמוך במאבק נגד סגירת שדה דב בתחילת חודש יולי, ואנו בוחנים את המשך צעדינו", אמר.

 

רש"ת לעובדים: "מקליטים אתכם לצרכי תעמולה"


השבוע שיגרה רשות שדות התעופה מכתב לעובדים בשדה דב בו ביקשה כי העובדים ימנעו משיחות חולין בנושא סגירת השדה וכן ימנעו מהבעת דעה אישית, שאסור לסגור את שדה דב, מהחשש כי יוקלטו יצולמו במצלמות נסתרות ודבריהם ישמשו לצורכי תעמולה, במלחמה על סגירת השדה מצד אנשי תקשורת ובעלי אינטרסים. במכתב ששיגרה הרשות, פורטו תכניות שתואמו עם רשות שדות התעופה לצילום ולווי של חולים מאילת המבקשים לספר על משמעות סגירת שדה דב עבורם. העובדים התבקשו שלא להתלוות לצלמים וכן לא לנהל שיחות חולין על מנת שלא יוקלטו או יצולמו. "הימנעו משיחות חולין באולמות הציבוריים ובטיסות לאילת ובחזרה", נכתב. "הימנעו מהעברת תחושות על סגירת שדה דב בשיחות עם אזרחים תמימים הכול מוקלט". ברשות ביקשו מהעובדים לדווח על כל "מפגש חריג". ברשות שדות התעופה אישרו כי אכן הנחו את העובדים להימנע משיחות חולין והבעת דעה.

 

מנהלי הגוש הגדול חוששים מדחייה


שלשון (ג'), פנו מנהלי הגוש הגדול עליו יושב שדה דב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולמשנה ארז קמינץ בטענה לפיה עולה חשש כבד לניצול תקופת הבחירות לשם יצירת שינוי במועד הפסקת הטיסות לשדה דב: "בידיעת הלחצים של גורמים שונים לשינוי החלטת רה"מ ושר הביטחון בדבר פינוי שדה דב והפסקת הטיסות הצבאיות והאזרחיות בו ב-1 ביולי, מסתמן חשש כבד לניצול הבחירות לניסיון לגרום לדחיית מועד זה", כתבו המנהלים.

 

טור דעה: מאיר, "טול קורה מבין עיניך"

 

ראש העירייה מאיר יצחק הלוי, מאשים השבוע כי סגירת שדה התעופה שדה דב נובעת ממניעים כלכליים נטו: "הרצון לחמוד את הקרקע כדי לכסות גרעון תקציבי שיצרה המדינה", ואני תוהה איך יכול מי שחתום על הוצאת שדה התעופה של אילת משטחה והעברתו צפונה, אגב פגיעה ממשית שכבר מורגשת בטיסות, להאשים אחרים במה שהוא עצמו עשה?


לפני שש שנים כשדובר על הוצאת שדה התעופה מאילת,היה ברור שאין לכך הצדקה. כבר אז היה ברור שעלולה להיווצר בעיה כשתושבי אילת או אורחיה יאלצו לנסוע את הדרך לאילת או מאילת לשדה התעופה לאחר שכולם היו מורגלים לנחות בתוך העיר עצמה. אלא שמה שהיה ברור לתושבים 'הקטנים' לא היה ברור משום מה לפרנסי העיר שדחפו במשנה כוח את הוצאת השדה מהעיר, כשהם חושבים מן הסתם על השטח היקר שיתפנה במרכז עיר התיירות המובילה בישראל. שטח שבואו נהייה ישרים עם עצמנו ועם הציבור, שווה מיליונים על גבי מיליונים לעיר ולבעלי ההון שיבנו כאן. אז זה היה בסדר. שדה התעופה הוצא אל מחוץ לעיר, תושבי העיר נאלצים עכשיו לנסוע 20 דקות או 15 דקות וזה לגמרי לא קריטי, רק כדי להגיע לשדה התעופה וראה איזה פלא, כבר היום נרשמת בשדה ירידה דרסטית בכמות הטסים. למה? כי אם מישהו חושב ששווה לרדת לחופשה באילת בטיסה ולהגיע אחרי ארבע שעות ממש כמו משך הזמן ברכב פרטי- שיקום. וכל זה עוד לפני שמישהו בכלל דיבר על סגירת שדה דב. אלא שעל זה אף אחד לא מדבר. הפרה הקדושה הזו נושאת על ראשה בכבוד זר קוצים וכולם, שותקים או לפחות הרוב, כי מי שרצה את המהלך הזה לבטח לא יעז להודות כי טעה. אגב, גם נשיאת בית המשפט העליון כתבה בפסק הדין שדחה את עתירת עיריית אילת נגד פינוי השדה עוד ב-2017 דברים ברוח זו בדיוק, שכוונו למוסר הכפול שמגלה כעת יצחק הלוי בכל הנוגע לשדה דב. אלא מה שאני לא מבינה, למה כשאנחנו עשינו את זה, המהלך היה ברור ומתבקש, גם אם זה במחיר של הארכת הדרך לחולים, לקשישים ולמתקשים, אבל כשזה אמור לקרות בתל אביב רחמנה ליצלן כל אילת עומדת על הרגליים האחוריות ומתנגדת. למה לא הפגנו נגד הוצאת השדה מהעיר עצמה? למה אף אחד לא הזכיר כבר אז את המיליונים שיכנסו לקופת העיר כשהשטח יימכר לטייקונים שיעשו על גבי הנוחות שלנו מיליונים? לא, על זה לא מדברים, זה בסדר.
במסיבת עיתונאים רבת משתתפים שהתקיימה השבוע בתל אביב (ברור, למה שהיא תתקיים באילת? הדרך ארוכה- זוכרים?) הבהיר ראש העירייה מאיר יצחק הלוי כי הוא מבטל את חברותו בליכוד בגלל ההחלטה לסגור את שדה דב והעובדה כי אף אחד כבר לא משנה אותה. באותה נשימה בה הופנו כל החיצים כלפי הממשלה האיומה והכוונה לסגור את שדה דב לטובת בניית בניינים לטובת צעירים, אמר ראש העירייה ואני מצטטת: "זהו מהלך אווילי, מיותר, חסר אחריות שמביא ממשלה להתעמר באזרחיה, לבגוד בהסכם הבלתי חתום בין הממשלה לבין אזרחי אילת. שדה דב הוא התחנה המרכזית של האילתים...לא מצאתי שום סיבה הגיונית לסגירת השדה- להוציא את הרצון לחמוד את הקרקע כדי לכסות גרעון תקציבי שיצרה המדינה...הממשלה מתנהגת בעניין הזה כמו כרישי נדל"ן ולא כממשלה שפועלת לטובת אזרחיה. אנחנו שקופים עבורם והכסף הגדול מנצח את הכל". יפה דיבר, נכון? ועכשיו קחו את הדברים האלו ותהפכו את המילה ממשלה לעיריית אילת. תהפכו את שדה דב ושדה התעופה שהוצא מאילת, מה קיבלתם? אותה גברת בשינוי אדרת. אבל זה כל כך נוח להפנות את האצבע המאשימה לגורמים חיצוניים עכשיו כשברור לך שאתה עצמך טעית. שאתה החמרת את המצב כשהוצאת את שדה התעופה מלב ליבה של אילת.
תארו לעצמכם מה היה קורה אילו שדה התעופה היה נשאר באילת ושדה דב היה נסגר, אף אחד לא היה מת, אבל כשאילת הוציאה את שדה התעופה שלה משטחה ועכשיו גם שדה דב נסגר, הבלגן חוגג.
ואני אומרת- טעינו טעות שתהיה בכייה לדורות, אבל הטעות היא שלנו. אל לנו לחפש אשמים אחרים אלא להודות שאנחנו טעינו. לא רק פרנסי העיר שהובילו אותנו לטעות הזו אלא גם אנחנו שהיינו עיוורים ושתקנו, כן, כולל אותם חולים וחולות שעכשיו מפחדים על סגירת שדה דב אבל לא השמיעו ציוץ כשהרחיקו להם את שדה התעופה שלהם מהבית. כל שנותר לנו הוא לא לחפש אשמים, אלא לאכול את הכובע ולהבין שעל טעויות משלמים. וכמה חבל שכך.


חדשות אילת - ערב ערב באילת