פרסומת
דלג

דוד פתאל: "ראש העירייה נכנע ללחצים"

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 1/12/2010 17:32 ● ערב ערב 2474
"תעשיית המלונאות מפרנסת את מרבית תושבי אילת, וחבל שאת העובדה הזאת נוטים לשכוח פוליטיקאים המחפשים רגע של תהילה על חשבוננו", כך אומר השבוע דוד פתאל, בעל רשת בתי המלון הגדולה באילת ובישראל. פתאל אינו מרבה להתראיין, בטח לא שש למתוח ביקורת על ראש העירייה, או על פוליטיקאים. אך השבוע, נדמה, כי אפילו המלונאי החייכן הזה, שהחל את הקריירה כאן באילת, לא יכול יותר לשתוק. בשיחה אמוציונאלית עם עורך 'ערב ערב', מדבר דוד פתאל על העלאת חיובי הארנונה למלונאים, עובדים זרים והיחס המשפיל, לדבריו, לו זוכים, המלונאים באילת. ולכל אותם חברי מועצת עיר הצועקים כנגד המלונאים, מזכיר פתאל, "שלא ישכחו אותם מתלהמים, כי ללא המלונאים, לא היתה להם פרנסה". בלעדי
דוד פתאל: ''ראש העירייה נכנע ללחצים''מאוד קשה להוציא את דוד פתאל משלוותו. האיש, שהקים במו ידיו את רשת בתי המלון הגדולה בישראל ובעל עשרות בתי מלון באירופה, נחשב קודם כל ולפני הכל לאחד מהטובים והמבינים בשיווק ויחסי ציבור. וככזה, לא ימהר דוד פתאל, למתוח ביקורת נגד מהלכים של פוליטיקאים או ראשי עירייה, פתאל מבין היטב את יחסי הכוחות, הוא לא נולד עם כפית של כסף בפיו ומודע לכוחה של המילה הנאמרת. אך כבר בשבוע שעבר, התקשר אלי פתאל בעניין העובדים הזרים והטיפשות, כדבריו, בהתנהלות הממשלתית בעידוד העירייה בנושא זה וכן בעניין ההעלאה, שאושרה ביום ראשון השבוע, בחיובי הארנונה לבתי המלון.

מזה תקופה ארוכה, יש לפתאל בטן מלאה, כמו לשאר בעלי בתי המלון בעיר, על התנהלות העירייה מולם, כמו גם הבעיה הקשה בכוח אדם ועובדים זרים. "בתקופה האחרונה, הפכנו לשק החבטות העירוני, וזה עניין חמור ובטח שלא ראוי. בתי המלון באילת הינם חלק מהקהילה, לטוב ולרע. אני לא אתן כאן ועכשיו את רשימת הגופים האילתים הנהנים מתמיכות כאלה ואחרות מרשתות שונות של בתי מלון ובתי מלון אחרים, יש לי הרגשה כי מישהו מתבלבל ושוכח כי ענף המלונאות הוא ענף קשה מאוד, תחרותי מאוד, המוציא הון עתק על שיווק אילת והבאת נופשים ותיירים לעיר. מישהו בעירייה או בקרב חברי מועצת העיר חושב כי הכסף גדל אצלנו על העצים במלון, אותם מתלהמים מקרב חברי המועצה שהתבטאו בצורה קשה כנגדנו, מתפרנסים מהנופשים שאנחנו מביאים לעיר, זאת בושה שעיריית אילת, ראש העיר וחברי המועצה הפכו אותנו לשק חבטות".

אנחנו לא האויבים


בענף המלונאות מלקקים את הפצעים, זו ההגדרה אותה ניתן לתאר את היום שאחרי אישור צו הארנונה החדש. מלונאי בכיר אמר לי השבוע: "זה נדמה כאילו מישהו בעירייה יושב וחושב כל היום, איך לדפוק את המלונאים, בכל תחום ובכל מצב". אותו מלונאי מתוסכל הוסיף: "הרי זה בלתי נסבל, המצב בו ענף עליו נשענת כלכלת עיר, המפרנס אלפי משפחות, יהפוך לאויב הפוליטיקאים בעיר. לא רוצה לנקוב בשמות, אך יש פוליטיקאים הצועקים נגדנו ובאותה מידה מתפרנסים היטב מהענף עצמו". זה ממש הפך לעניין פופוליסטי, לשנוא את המלונאים, אני רוצה לראות מה יעשו כולם, אם לא תהיה תיירות באילת, כל אותם גיבורים, היוצאים נגד הענף" סיים המלונאי. דוד פתאל אמר לנו השבוע: "אם מישהו חושב שהתיירות איננה טובה לאילת, שיביא ענפי תעסוקה נוספים, אך לא יכול להיות שנקום בכל בוקר ליוזמה חדשה הפוגעת בנו, הרי בסופו של כל חודש, אנחנו משלמים משכורות לאלפי עובדים. ענף המלונאות הוא ענף קשה מאוד, הנתון לתנודות קיצוניות, שמעתי שיש חברי מועצה שטענו, כי בערים אחרות משלמים פחות ארנונה. היה כדאי שיבדקו היטב כמה משלמים בכל עיר ושיבדקו כמה שילמו המלונאים בכל הארץ, בזמן האינתיפאדה וכמה שלמו באילת, הם יופתעו". פתאל אמר עוד: "אני לא כל כך מעורה בפוליטיקה האילתית, אך לצערי, ראש העירייה נכנע ללחצים של פוליטיקאים שחיפשו כותרות על חשבוננו. וזו לא רק העלייה המשמעותית בארנונה, זו גם הבעיה הקשה של כוח אדם ועובדים זרים, התחרות ההולכת וגדלה עם עקבה וסיני וההרגשה, כי יש אנשים באילת, פוליטיקאים מקומיים, המלבים שנאה נגד בעלי בתי מלון, הצביעות חוגגת".

מי יעבוד?


אך לא רק תשלומי הארנונה מטרידים את פתאל והקולגות בענף המלונאות, בעיה קשה לא פחות, המדירה שינה מעיניי המלונאים, היא בעיית העובדים הזרים. כיום, מועסקים בענף, כ-2000 עובדים זרים מאפריקה, שחלקם הגדול הם מסתננים שקיבלו היתרי עבודה ושהיה בישראל. דוד פתאל אומר לנו השבוע: "אם ראש העירייה רוצה לגרש את המסתננים מאילת, שיעשה זאת, אך באותה נשימה, שידאג גם לענף המלונאות, שלא יישארו מול שוקת שבורה. לכולם ידוע, כי יש בעיית כוח אדם במלונות וכי הישראלים לא יעבדו בעבודות אותן עושים העובדים הזרים, גם אם נשלם הרבה יותר, אין ישראלי שישטוף כלים, ינקה חדרים או יעבוד בעבודות שירות קשות. זה המצב".
ללא ספק יש בעיה של מסתננים מאפריקה, אך צריך להזכיר, כי המדינה הנפיקה אשרות עבודה לעובדים מאפריקה, ואז משרד הפנים ביטל את האשרות, ומאז נוצרה בעיה קשה איתה מתמודדים המלונאים מדי יום. פתאל אומר לנו: "שמע, הרי זה בלתי מתקבל על הדעת, משרד הפנים מסר כי הוא יאסור על העסקת העובדים מאפריקה, אז מה יהיה, הם יישבו באילת ללא תעסוקה ומה יעשו. אני כבר לא מדבר עלינו, אנחנו נסתדר, בכל מצב, נמצא את הפתרונות שלנו שכלל לא בטוח שיהיו טובים יותר מהמצב הקיים". פתאל מבקש ממשרד הפנים ומעיריית אילת כי לא ישפכו את התינוק עם המים ויחשבו היטב לפני כל צעד שעלול לפגוע לא רק במלונאים, אלא גם בעיר אילת כולה. פתאל סיים את דבריו ואמר: "אני פטריוט אילתי, מכיר את העיר, התחלתי בה את דרכי, ואני אוהב את אילת ורואה בה סוג של בית. אך כל ההתנהלות נגדנו, הן במועצת העיר והן במשרד הפנים, לא עושה טוב, לא לעתיד הענף ולא ליחסים בינינו לבין העירייה. נורא קל לשנוא אותנו, והייתי מצפה מראש העירייה וחברי המועצה לקצת יותר אחריות".

נשיא התאחדות המלונות לראש העירייה:"אל תהפוך לאויב התיירות"


גם נשיא התאחדות המלונות, אלי גונן, שהיה בעבר מנכ"ל משרד התיירות, מצטרף לתגובות הקשות בעקבות צו הארנונה. השבוע, שלח גונן מכתב חריף לראש העירייה ובו כתב: "...העלאת ארנונה בשיעור כזה תהווה חבלה חמורה בכושר התחרות של מלונות אילת, אשר יאלצו להתמודד עם עלות נוספת ומשמעותה ברורה: צמצום השתתפותם בפעולות שיווק ואירועים...אדוני ראש העירייה, אל תהפוך לאויב התיירות...".
גונן קרא לראש העירייה לעצור את ההחלטה וסיים: "אני עדיין מאמין בכנות הצהרותיך על תמיכתך בתיירות ובטוח שלא אתאכזב". ראש העירייה התבטא בישיבת מועצת העיר ואמר "לא נכנע ללחצים ולא אתקפל".
אך יצחק הלוי נקלע לסיטואציה פוליטית שבה חברי קואליציה יוצאים נגד המלונאים וראש העירייה, נאלץ לעיתים, ליישר קו איתם. כך על כל פנים חושבים חלק מהמלונאים.

לא מסכנים, אבל היחידים שעובדים


אי אפשר להאשים את כותב השורות בחיבה יתרה לענף המלונאות באילת. כבר כתבתי לא פעם כי אילת צריכה וחייבת ענפי תעסוקה נוספים שישדרגו הן את אופציית התעסוקה בעיר ולא פחות חשוב ואולי יותר, שישנו את המפה הסוציו-אקונומית באילת. כיום, אנחנו גרים בעיר שירותים, על הטוב ובעיקר על הרע. המלונאים לא אשמים במצבנו, נהפוך הוא, בעלי בתי המלון הם היחידים העובדים ופועלים למען שיווק והבאת נופשים לעיר אילת. לא ראיתי שבתקופות קשות שעברו על הענף, מישהו ויתר להם על ארנונה או תשלומים אחרים. פתאום עכשיו, יש חברי מועצה שמטעמים שונים ומשונים, נכנסים להם לכיס. המלונאים לא מסכנים ולא זקוקים לתרומות, אך ההתנהלות המבישה מולם תפגע בעתיד רק באילת, זאת אומרת רק בענף עצמו ובמרקם העדין שנוצר כאן, בעמל רב. מול התחרות המתעצמת ובעיות קשות של כוח אדם, צריך להיות אדם מאוד אופטימי, בכדי להיות מלונאי. שישלמו מה מאוד קשה להוציא את דוד פתאל משלוותו. האיש, שהקים במו ידיו את רשת בתי המלון הגדולה בישראל ובעל עשרות בתי מלון באירופה, נחשב קודם כל ולפני הכל לאחד מהטובים והמבינים בשיווק ויחסי ציבור. וככזה, לא ימהר דוד פתאל, למתוח ביקורת נגד מהלכים של פוליטיקאים או ראשי עירייה, פתאל מבין היטב את יחסי הכוחות, הוא לא נולד עם כפית של כסף בפיו ומודע לכוחה של המילה הנאמרת. אך כבר בשבוע שעבר, התקשר אלי פתאל בעניין העובדים הזרים והטיפשות, כדבריו, בהתנהלות הממשלתית בעידוד העירייה בנושא זה וכן בעניין ההעלאה, שאושרה ביום ראשון השבוע, בחיובי הארנונה לבתי המלון. מזה תקופה ארוכה, יש לפתאל בטן מלאה, כמו לשאר בעלי בתי המלון בעיר, על התנהלות העירייה מולם, כמו גם הבעיה הקשה בכוח אדם ועובדים זרים. "בתקופה האחרונה, הפכנו לשק החבטות העירוני, וזה עניין חמור ובטח שלא ראוי. בתי המלון באילת הינם חלק מהקהילה, לטוב ולרע. אני לא אתן כאן ועכשיו את רשימת הגופים האילתים הנהנים מתמיכות כאלה ואחרות מרשתות שונות של בתי מלון ובתי מלון אחרים, יש לי הרגשה כי מישהו מתבלבל ושוכח כי ענף המלונאות הוא ענף קשה מאוד, תחרותי מאוד, המוציא הון עתק על שיווק אילת והבאת נופשים ותיירים לעיר. מישהו בעירייה או בקרב חברי מועצת העיר חושב כי הכסף גדל אצלנו על העצים במלון, אותם מתלהמים מקרב חברי המועצה שהתבטאו בצורה קשה כנגדנו, מתפרנסים מהנופשים שאנחנו מביאים לעיר, זאת בושה שעיריית אילת, ראש העיר וחברי המועצה הפכו אותנו לשק חבטות".

לא מסכנים, אבל היחידים שעובדים


אי אפשר להאשים את כותב השורות בחיבה יתרה לענף המלונאות באילת. כבר כתבתי לא פעם כי אילת צריכה וחייבת ענפי תעסוקה נוספים שישדרגו הן את אופציית התעסוקה בעיר ולא פחות חשוב ואולי יותר, שישנו את המפה הסוציו-אקונומית באילת. כיום, אנחנו גרים בעיר שירותים, על הטוב ובעיקר על הרע. המלונאים לא אשמים במצבנו, נהפוך הוא, בעלי בתי המלון הם היחידים העובדים ופועלים למען שיווק והבאת נופשים לעיר אילת. לא ראיתי שבתקופות קשות שעברו על הענף, מישהו ויתר להם על ארנונה או תשלומים אחרים. פתאום עכשיו, יש חברי מועצה שמטעמים שונים ומשונים, נכנסים להם לכיס. המלונאים לא מסכנים ולא זקוקים לתרומות, אך ההתנהלות המבישה מולם תפגע בעתיד רק באילת, זאת אומרת רק בענף עצמו ובמרקם העדין שנוצר כאן, בעמל רב. מול התחרות המתעצמת ובעיות קשות של כוח אדם, צריך להיות אדם מאוד אופטימי, בכדי להיות מלונאי. שישלמו מה שמגיע, אך התלהמות פופוליסטית נגד האנשים היחידים שעושים משהו, זה כבר עניין אחר.
ראובן זלץ


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש