פרסומת
דלג

החל קמפיין 'העיר באדום'

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 12/1/2011 16:58 ● ערב ערב 2480
תושבי אילת התעוררו ביום שלישי השבוע לעיר אדומה. "מעין תמרור אזהרה" אומר ראש העירייה בפתח הקמפיין התקשורתי, על הדגלים האדומים, בפתח הקמפיין נגד תופעת המסתננים. אין כמעט תושב שאינו תומך במאבק, השאלה היא רק על הדרך, הטונים והשימוש באלמנטים גזעניים. ראש העירייה מתנער ואומר: "אנחנו כאן להעיר את מי שצריך להעיר". המאבק על הבית החל, כמו גם הוויכוח על דמותנו המוסרית. נלחמים על הבית, גרסת ראש העירייה
החל קמפיין 'העיר באדום'הקמפיין הציבורי, תקשורתי, תחת הכותרת "שומרים על הבית" החל ביום שלישי השבוע, 11.1.11. הקמפיין אותו מוביל ומנהיג ראש העירייה נפתח במסיבת עיתונאים בחדר הישיבות בבית העירייה. ערב קודם, נצבעה אילת ב- 1,500 דגלים אדומים, בחלוקת פליירים לבתים ובמודעות בכל רחבי העיר. במסיבת העיתונאים מיהר יצחק הלוי להבהיר, כי: "הפניה שלנו מופנית בעצם לירושלים, לא לסודן, והמטרה של הקמפיין הנוכחי", ממשיך ראש העירייה, "להעיר את מי שצריך ולגייס דעת קהל לחשיבות העניין".
הקמפיין נוכחי פגע בקונצנזוס העירוני של מרבית תושבי אילת ומאיר על בעיה קשה ואמיתית, המסתננים ודורשי העבודה, הגונבים את הגבול ממצרים, לישראל. בעיית המסתננים תיפתר רק ברמה הארצית ותלווה בהחלטות ופעולות ממשלתיות. הקמפיין העירוני יכול לעורר דעת קהל, לגבש את התושבים או כמו שאמר ראש העירייה: "זהו חודש הזדהות והסברה למקרה שנצטרך להפגין בגבול מצריים, עם אלפי תושבים שיוזמנו בבוא היום".
על פי הערכות, חיים באילת כ- 6,000 מסתננים, אף אחד לא באמת יודע את המספר האמיתי, יש כאלה המתעקשים כי המספר נמוך בהרבה. ראש העירייה מדבר על שלוש מטרות אליהן הוא מכוון, הראשונה, סגירת הגבול, השניה, העברת ו/או הוצאת המסתננים מאילת, והנושא השלישי, קביעת מכסות מוסדרות של עובדים זרים בבתי המלון באילת, שיבואו לא מתוך המסתננים ודורשי העבודה הנמצאים כיום בעיר. במהלך מסיבת העיתונאים חולק סטיקר שבו נכתב "גם אני שומר על הבית", סרטים אדומים ודפי הסבר. "בסופו של דבר", מדגיש ראש העירייה, "אם לא תהיה התקדמות נאותה, נסגור את העיר". יצחק הלוי נשמע חד כשאמר: "הגיע הזמן להפסיק את הכאוס המוחלט, המסתננים מהווים תשתית מורכבת ובעייתית, ואילת לא מסוגלת וגם לא רוצה להתמודד עם התופעה הזאת". בתוך כך, הודיעה השבוע דוברת משרד הפנים, כי: "המשרד אישר הקמת גדר בגבול הדרום".
קטע הגבול שאושר הינו באורך של 160 ק"מ, המשלים את קטע הגדר שאושר כבר בעבר באורך 50 ק"מ. השבוע, אושר הקטע הרלוונטי לאילת, 30 ק"מ גבול מעין נטפים עד טאבה. סך כל אורך גדר הגבול כ- 240 ק"מ מעזה לאילת. ראש העירייה טוען, כי הקמפיין האילתי אחראי על התעוררות משרדי הממשלה. כך או כך, המסע החל, ולפוליטיקאים עוד יהיה המון זמן לריב על הקרדיט.

מאבק - כן
פופוליזם ושנאת זרים - לא


גם אם המסתננים מעורבים במקרי אלימות ופלילים, זאת לא הסיבה להרחיקם מהעיר ובטח לא למאבק התקשורתי, ציבורי, ממש כפי שלא מרחיקים פושעים אחרים מהעיר, או מנהלים קמפיין נגד אנסים, סוטי מין ופושעים סדרתיים. ואם יש פושעים מקרב המסתננים ובטוח שיש, הרי מדובר בכמות אנשים גדולה, צריך ללכוד, לשפוט ולזרוק אותם לכלא, מסע דמוניזציה נגד המסתננים לא יועיל ואולי אף יפגע. החברה שלנו מספיק אלימה, שסועה שלא לומר גזענית, המדרון המסוכן, בקמפיין זה, סלול לפנינו. . אין בכלל ספק כי מדובר בבעיה דמוגרפית, חברתית, קשה המשפיעה על כל רובדי החיים בעיר.
אך כשנחמן שכטר, חבר במטה המאבק, אומר במסיבת העיתונאים, כי: "יש מסתננים המגיעים מאחורי 'קלאב הוטל', קושרים חתולים וכלבים ברגליים ובידיים ומתעללים בהם", זוהי אמירה על גבול ההסתה והגזענות העלולה ללבות שנאת חינם ועלולה לגרום למעשי אלימות. וכשראש העירייה פותח את מסיבת העיתונאים בדיווח על עובדת סוציאלית שהותקפה על ידי מסתנן, שאונן מולה, כך לדברי ראש העירייה, זה דיווח פלילי שנדמה כי הוא מיותר במצב הקיים, יש לציין כי החשוד עדיין לא נתפס. באותה נשימה מפציר ראש העירייה לא להיגרר לאלימות, נו, אחרי אמירות שכאלה, השליטה בכל חמומי המוח, הופכת לקשה יותר. כן, צריך לטפל בבעיה, כן, המסתננים לא צריכים להיות כאן. כן, צריך לפעול, בנחישות אך עם המון רגישות. זוהי בעיה קשה, המעידה על אוזלת יד ממשלתית ודורשת טיפול מהיר ודחוף. זהו מאבק צודק, מכל הסיבות הנכונות שציינו, ולא צריך לעטוף את הקמפיין הזה בצבעים נוספים של שנאת זרים או להביא נתונים פליליים או סיפורי זוועות על "מעלליהם". הגבול הדק בו אנו פוסעים, בין מאבק לגיטימי על שלמות העיר שלנו ובין ההיסחפות לקמפיין אגרסיבי, אנטי זרים, הגבול הוא דק ובאחריות ראש העירייה, לדאוג שהגבול, תרתי משמע, לא יחצה.
ראובן זלץ

נציגי האו"ם ביקרו באילת: "בישראל רק 100 פליטים מוכרים"


נציגי האו"ם בישראל הגיעו לאילת ונפגשו עם משפחות פליטים, עם מתנדבים ועם הצוות החינוכי של בית הספר 'נוף אילות'. כמו כן, התרשמו מהנעשה בעיר ויודעו לגבי הקמפיין שיזמה עיריית אילת. בישראל יש כיום מאה פליטים שזכו לקבל מעמד של פליט עם כל הזכויות הנלוות. כמו כן ציינו הנציגים, כי רוב הנמלטים מסודן ומאריתריאה עוברים למדינות שכנות כמו צ'אד, ומיעוטם בוחר להגיע לישראל. "יחסית למדינות אחרות, ישראל מתמודדת עם מספר נמוך של מבקשי מקלט". כרגע על סדר היום של האו"ם בז'נבה עומדת החקירה של העינויים בסיני. "מגיעות אלינו עדויות מצמררות רבות על עינויים קשים, אונס, עבדות וסחיטה שעברו מבקשי מקלט שהגיעו לישראל בזמן שנשבו במדבר סיני, ואנו בחקירה ובגיבוש המלצות בנושא זה", מסרו הנציגים. "יש לזכור, כי האו"ם הכריז על המתרחש באפריקה כ'אסון ההומניטארי הגדול ביותר בעשור האחרון', ויש להניח שהוא יוגדר ככזה גם במהלך העשור הבא".
אופיר מלכי

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש