פרסומת
דלג

הלגונה המזרחית: צעד קטן בדרך לתיקון מחדל גדול

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 2/10/2017 20:18 ● ערב ערב 2831
התכנית לשיווקם של שלושה מגרשים למלונות סביב הלגונה המזרחית התקדמה עוד צעד קטן לאחר שוועדת המשנה להתנגדויות בוועדה המחוזית מחוז דרום, קיבלה לאחרונה את התנגדותה של חברת מקורות ופטרה אותה מהצורך לעמוד בדרישות שונות שנקבעו בתכנית עבור המלונות שיבנו סביב הלגונה, לצורך הקמת מתקני החברה עבור תשתיות התפלת מים והעברתם בצינורות
הלגונה המזרחית: צעד קטן  בדרך לתיקון מחדל גדול

מדבריו של עורך התכנית, אדריכל יואב אומן בפני הוועדה עולה, כי שיווקם של שלושת המגרשים הראשונים סביב הלגונה אמורים לצאת לדרך לפני פתרון בעיית הסירקולציה בלגונה ושיקומה. מהכסף שיתקבל משיווק המתחמים הללו ניתן יהיה להשתמש לפעולות השיקום של הלגונה ותעלת הקינט הסמוכה, המהווה אף היא מפגע סביבתי רב שנים, המזרים לים מים אפורים ממפעלים סמוכים. 
כאמור ביקשה חברת מקורות כי הוועדה תפתור אותה מהצורך לעמוד בדרישות שונות שנקבעו בתכנית עבור שלושת המגרשים לצורך קבלת היתרי בניה של מתקניה: "זו תחנת שאיבה עתידית של מקורות, אנחנו אמורים לשאוב מהים להניח צנרת, גם רכז וגם גלם להתפלה" הסבירו במקורות.
כזכור, הודיעה בחודש מרץ השנה עיריית אילת, כי בכוונתה לפעול להוצאת האחריות לפיתוחה של לגונת הרחצה המזרחית הנטושה מידי החברה הממשלתית לתיירות (החמ"ת) וזאת לאור "קצב התקדמות איטי" של פרויקט שיקומה ושיווק הקרקעות סביבה למלונאות. "האחריות לפיתוחה של הלגונה כמו גם לטיפול במי הלגונה היא של החברה הממשלתית לתיירות", מסרה העירייה, אך "בשל קצב התקדמות איטי פועלת העירייה בנושא אל מול רשות החברות ומשרד התיירות על מנת להאיץ מהלך ולהחליף את החמ"ת".

 

יש תכניות אין ביצוע


לפני כשנתיים קיבלה החמ"ת מנדט ממשרד האוצר לפעול יחד עם רשות מקרקעי ישראל ולהכשיר את השטח מחדש וזאת לאחר 20 שנה בהן היה הפרויקט תקוע בין היתר בשל הליך ארוך שנוהל בבית המשפט בו תבעה החברה לפיתוח חוף אילת (חפח"א) (שחפרה את הלגונה את הטכניון בשל כשלים בזרימת מי הלגונה שהובילו להפיכתה לבוצה שחורה. מאז ועד היום לא התקדם הפרויקט. בספטמבר שנה שעברה החליטה הוועדה לתכנון ובנייה מחוז דרום על הפקדת השינויים בתוכנית שתאפשר פיתוח ושיווק של שלושה מגרשים למלונאות במתחם הלגונה המזרחית. התוכנית בהשקעה של כחצי מיליארד שקל אמורה להיות מקודמת על ידי החמ"ת עבור רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). על פי התוכנית החדשה אמורים שלושת המגרשים שסביב הלגונה לכלול 700 חדרי בתי מלון ששיווקם אמור היה להתחיל עד לסיום חודש מרץ השנה דבר שלא קרה. בספטמבר שנה שעברה אף פורסם כי הצפי הוא שהכשרת התשתיות וסיום תהליכי הבנייה יימשכו עד סוף הרבעון הראשון של 2020 וכי חברת הנדסה הולנדית היא זו שצפויה לטפל במים ובניקוזם בלגונה. לא פורסם לוח זמנים לטיפול האמור. כאמור לגישת עיריית אילת, ועל אף שפסק הדין בנושא ניתן כבר בחודש מאי 2016, לא התקדם הטיפול של החמ"ת בקצב משביע רצון ולפיכך הודיעה העירייה כי בכוונתה לפעול להוצאת הפרויקט מידי החמ"ת.

מהחברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת) נמסר בתגובה: לאחר עשרות שנים בהן היה פרויקט הלגונה תקוע, החמ"ת מפתחת את מתחם הלגונה באילת עבור רשות מקרקעי ישראל ופועלת בהתאם לכללים והנהלים המקובלים ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י), יודגש כי קצב הביצוע של הפרויקט תואם את הנדרש ואנו תמהים על עמדת העירייה כפי שבאה לידי ביטוי בפנייתך. במהלך השנים האחרונות פעלה החמ"ת לקידום שיווק המגרשים למלונאות. כמו כן קידמה החמ"ת בדיקות ופתרונות אפשריים לטיפול במי הלגונה וזאת באמצעות חברה ומומחים מחו"ל. החמ"ת השלימה תכנון עבודות פיתוח ועריכת תיק שיווק למגרשי המלונות עבור רמ"י אשר עתידים לאשר את מתווה השיווק בזמן המיידי".

 

שיווק מגרשים לפני טיפול בלגונה?


לאור תגובתה זו ביקשנו לברר עם החמ"ת מה הטעם לפרסם מכרזים לשיווק קרקעות לפני שמטפלים בזרימת מי הלגונהופתרון בעיית הבוצה, שכן איזה יזם יסכים לגשת למכרז לשטח שלא ברור מתי יושמש לציבור. כמו כן ביקשנו לברר אלו פעולות נעשו מאז פסק הדין במאי שנה שעברה לטיפול במי הלגונה ומה לוחות הזמנים להשמשתה, מה גובה התקציב שהוקצה לשם כך ומאיזה משרד יגיע. כן ביקשנו הבהרות לגבי הבטחתם להתחיל בשיווק הקרקעות עד סוף החודש הנוכחי (דבר שלא צפוי לקרות) וכן ביקשנו לברר האם הסתיימה עבודת החמ"ת בנוגע להכנת המכרזים סביב הלגונה.
מהחמ"ת נמסר בתגובה: "בשלוש השנים האחרונות ביצעה החמ"ת סדרת פעולות במטרה לאפשר את פיתוח מתחם הלגונה הצפונית, אשר לא טופל במשך יותר מ-20 שנים. במסגרת זו בוצעו סקרי קרקע ובדיקות מעבדה באמצעות חברה בינלאומית הולנדית בשם .DHV-Royal Haskoning בעקבותיהן הועמדו חלופות ישימות לטיפול במי הלגונה בשיטות שלא נבחנו בעבר וכמו כן נתקבל אומדן כספי לביצוע. החמ"ת השלימה עריכת תכניות הפיתוח למרחב הלגונה הכוללות מערכות ניקוז נגר עילי, מערכות כבישים ומדרכות, פיתוח נופי וסביבתי כולל גינון, מערכות הצללה ושירותי חוף, תאורה. נקבע כי שיווק המגרשים יבוצע בד בבד עם השלמת התכנון ותחילת הטיפול במי הלגונה וכן יצאו מכרזי ביצוע לפיתוח התשתיות. החמ"ת השלימה את תיקי השיווק בפרויקט והם הועברו לבדיקה ואישורים אצל הגורמים הרלבנטיים כנדרש".
כאמור מתייחסת תגובת החמ"ת לאישור הפקדת התוכנית בוועדה המחוזית מחודש ספטמבר 2016, ולבדיקות שנעשו טרם מתן פסק הדין, אך אין בתגובתם כל התייחסות למה שנעשה בשטח מאז ועד היום.
 

ומה בתכנית


הלגונה הסמוכה לחוף המזרחי משתרעת על שטח של 600 דונם ומיועדת לשיווק של 2000 יחידות מלונאיות בגדלים שונים שיכללו מלונות כפריים שלא יעלו על גובה שתי קומות, לצד מלונות רבי קומות שיצמחו עד לגובה שש קומות. המלונות ייבנו כולם סביבה. בחוברת סיכום השנה שפרסמה עיריית אילת וחולקה בבתים, צוין כי התכנון יכלול פיתוח סביבתי הכולל אלמנטים חדשניים – אטרקציית מים, טיילת, פיתוח חוף ציבורי, אזורי מסחר, הצללות וגינון. את התכנית הכין משרד האדריכלים שלמה אהרונסון. 
הלגונה המזרחית - תזכורת


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש