פרסומת
דלג

המעבדה הימית בירדן הפסיקה את שיתוף הפעולה עם המעבדה באילת

מאת: אהובה מאמוס ● 29/8/2018 18:07 ● ערב ערב 2878
ב-2 בדצמבר 2003 נחתם בעקבה הסכם לשיתוף פעולה סביבתי בנושא ניטור מפרץ אילת. כאשר גם באילת וגם בעקבה הבינו את הצורך המשותף בשמירה על המפרץ ● ל'ערב ערב' נודע, כי מזה שנה שיתוף הפעולה הופסק והקשרים בין המעבדות הימיות נותקו על ידי הירדנים ● המשרד להגנת הסביבה: "נעשות פעולות לחידוש שיתוף הפעולה. שיתוף הפעולה בין המדינות סביב פעולות הניטור הוא אינטרס משותף"
המעבדה הימית בירדן הפסיקה את שיתוף הפעולה עם המעבדה באילת
נותרו ללא שיתוף פעולה. המכון הבינאוניבסיטאי אילת

צילום: גוגל סטריט וויו

בדוח הניטור שהוציא המשרד להגנת הסביבה לשנת 2017 נכתב בהמלצות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית כי: "יש לפעול למציאת מתווך ניטרלי, עקב הקפאת שיתוף הפעולה בין המעבדה הימית הירדנית בעקבה עם המכון הבין-אוניברסיטאי באילת. זאת, לצורך קידום ניטור תחנה (B) הממוקמת בעומק הים, מעבר לגבול". בבדיקת 'ערב ערב' מול המשרד להגנת הסביבה, נודע כי בשנה שעברה הופסק שיתוף הפעולה על ידי הירדנים. 
15 שנים עברו מאז נחתם בעקבה הסכם לשיתוף פעולה סביבתי בנושא ניטור מפרץ אילת. בטקס החתימה, הושם דגש על החשיבות של המשך שיתוף הפעולה בניהול הסביבה הימית המשותפת, תוך הבנת הצורך והחשיבות של שימור האלמוגים והמערכות האקולוגיות הייחודיות והנדירות הנמצאות במפרץ. בשל ניתוק היחסים מהצד הירדני, נאלצו במעבדה הימית באילת לעבוד ללא שיתוף הפעולה החשוב, שכלל החלפת מידע ונקודות דיגום משותפות.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:"עד לאחרונה נערך שיתוף פעולה בין הניטור הלאומי של ישראל באילת לבין הניטור הלאומי של ירדן, אשר כלל החלפת מידע, וכן נקודת דיגום משותפת של מי ים באמצע המפרץ. בשנה שעברה, הופסק שיתוף הפעולה על ידי הירדנים. יצוין כי נעשות פעולות לחידוש שיתוף הפעולה בנושא זה. המשרד להגנת הסביבה סבור כי שיתוף הפעולה בין המדינות סביב פעולות הניטור הוא אינטרס משותף.

על פי אתר המשרד להגנת הסביבה:  מחקרים גיאולוגיים גילו שאזור הים האדום ומפרץ אילת, הממוקם לאורך השבר הסורי אפריקאי, הינו אזור ההתהוות של אוקיאנוס חדש. בתהליך שאורך כבר מיליוני שנים, חופי סיני הולכים ומתרחקים מחופיו של חצי האי ערב. עד שאוקיאנוס גדול יווצר באזור, נותרו לישראל, לירדן ולמצרים עוד כמה מיליוני שנים של שיתוף פעולה בשמירה על יופיו ויתרונותיו של מפרץ אילת-עקבה.
לאחר הסכם השלום שנחתם עם ירדן, נחתם הסכם שיתוף פעולה אזורי. כחלק מההסכם, שתי ספינות ייעודיות, "סביבה 2" ואחותה הירדנית, הוקצו לאזור, במטרה לשתף פעולה במסגרת מערך חירום שהוקם ופועל משני צדי המפרץ. מערך זה מטפל באירועי הזיהום על פני מפרץ אילת כולו.
ב-1995 התרחש אירוע זיהום ים, במהלכו נשפכו בנמל עקבה 30 טון דלק שזרמו לים. שיתוף הפעולה המהיר בין הצוותים הישראליים והירדנים מנע אסון אקולוגי ופגיעה בשוניות האלמוגים.​
​ב-2 בדצמבר 2003 נחתם בעקבה הסכם לשיתוף פעולה סביבתי בין ממשלת ישראל לממשלת ירדן בנושא ניטור מפרץ אילת. בטקס החתימה הושם דגש על החשיבות של המשך שיתוף הפעולה בניהול הסביבה הימית המשותפת, תוך הבנת הצורך והחשיבות של שימור האלמוגים והמערכות האקולוגיות הייחודיות והנדירות הנמצאות במפרץ. המשרד להגנת הסביבה פועל לביצוע תכנית ניטור לאומית למפרץ אילת, המסתמכת על המחקרים שבוצעו במסגרת פרויקט קודם - פרויקט פארק השלום - ועל מדדים משותפים, כפי שנקבעו עם הירדנים. 
מאז חתימתם של חוזי השלום עם מצרים וירדן רכז המכון שיתופי פעולה עם מדינות אלה בכל הקשור למחקר וניטור אקולוגי של צפון ים סוף. ראשיתה של הפעילות , בצורה ממוסדת, התרחשה בסוף שנות התשעים והתבססה על "תכנית הים האדום" מטעמו של משרד המדע הגרמני. בתכנית שיתפו פעולה חוקרים מישראל, מצרים, ירדן וגרמניה, כאשר המגמה המרכזית הייתה מחקרים וסקרים משותפים בשוניות האלמוגים ובמים הפתוחים של צפון הים האדום. בשנים 2000-2003 התקיימה תוכנית נוספת - "פארק השלום בים האדום", משותפת לישראל ולירדן, שמומנה על ידי USAID-MERC . התכנית הוצאה לפועל בשיתוף עם רשויות שמירת הטבע של שתי המדינות (רשות שמורות הטבע והגנים של ישראל ו Aqaba Special Economic Zone- בירדן) והניחה את היסודות לניטור מתמשך וארוך טווח של מפרץ אילת. כנס מיוחד שדן בממצאים ומסקנות של תכנית זו נערך בעקבה בדצמבר 2003. מיקומו המיוחד של המכון הבינאוניבסיטאי, בשונית אלמוגים מהצפוניות בעולם ובמרחק של דקות הפלגה מים עמוק ופתוח, מושך זה מכבר חוקרים מרחבי העולם הבאים לאילת לצרכי מחקר ולימודים. מדי שנה נערכים במכון כנסים וסדנאות בתחומים שונים של מדעי הים.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש