פרסומת
דלג

העצים הראשונים של אילת ייעקרו

מאת: עומר כרמון ● 17/6/2011 17:20 ● ערב ערב 2502
מינהל מקרקעי ישראל מציע לחכירה מגרש בפארק המרכזי, כדי שישמש כמרכז מסחרי. על המגרש, מצויים כיום עצי אשל ודקלי דום מצרי שהובאו מעברונה לפני כ-50 שנה. שמוליק תגר: "אסור לבנות בשטח הזה. באילת מזלזלים בעצים". ד"ר יעקב דפני: "העצים המיועדים להיעקר הם הראשונים שניטעו לאחר שהחלה ההתיישבות באילת". צ'רלי מויאל: "פעם, כל האזור מבית ספר 'גולדווטר' עד שדה התעופה היה יער - כמו ג'ונגל"
העצים הראשונים של אילת ייעקרומינהל מקרקעי ישראל פרסם מכרז לחכירה ל- 49 שנים עם אופציה להארכה לתקופה דומה, של מגרש בגודל של כארבעה דונם בפארק המרכזי, מול שדה התעופה.

על המגרש, המשווק כדי שישמש כמרכז מסחרי, מצויים עצים ותיקים. רובם עצי אשל וחלקם דקלי הדום שהובאו מעברונה לפני כ- 50 שנה. החורש הוא שריד כמעט אחרון ליער שמילא בעבר את הגבעה שהייתה חלק מ'גן בנימין' (על שם תושב העיר, בנימין כהנא, שנהרג ב'מבצע קדש'). במקומם של העצים, יצמחו על הגבעה חנויות ומסעדות.

בחוברת המכרז של מינהל מקרקעי ישראל צוין, כי הזוכה יממן בעצמו את עקירתם או העתקתם של העצים. מקק"ל, הממונה על שימור עצים ותיקים בישראל, נמסר ל'ערב ערב', כי "כל בקשה לכריתת או העתקת עצים תיבחן לגופה, והחלטה תינתן רק לאחר סיור בשטח וחוות דעת של המומחים בתחום".

למעלה מ-200 צמחי מדבר


שמוליק תגר, אחד מוותיקי העיר, נזעק כששמע על הכוונה לעקור את העצים הוותיקים: "אסור לבנות בשטח הזה", הוא אמר ל'ערב ערב' בכעס. "זה מדבר. עד שמגדלים עץ, חולפות שנים. יותר מדי מזלזלים באילת בעצים ולא משמרים אותם. לא כל דבר צריך להרוס".

מנכ"ל האגודה למען הקשיש, צ'רלי מויאל, שמע גם הוא בכאב על הכוונה לעקור את אחד השרידים האחרון לחורש של גן בנימין. "כשהייתי צעיר ויפה, טיילתי בגן הזה עם כמה חתיכות", הוא נזכר. "פעם, כל האזור מבית הספר 'גולדווטר' עד שדה התעופה היה יער - כמו ג'ונגל".

הביולוג ד"ר יעקב דפני הסביר כיצד שימשה בעבר הגבעה כ'גן בוטני'. לדבריו, הפרופסורים אלישבע ואברהם בויקו, זוג בוטנאים, ייבאו לאילת למעלה מ- 200 מיני צמחי מדבר שגודלו במקום. להערכתו, העצים המיועדים להיעקר לשם הקמת המרכז המסחרי, הם הראשונים שניטעו לאחר שהחלה ההתיישבות באילת.

קולמן מקסוול (מקס), לשעבר הבעלים של 'מינילנד' אשר היה אמור לקבל ממינהל מקרקעי ישראל מגרש סמוך בפארק המרכזי, כדי שיקים בו לונה פארק, הביט בצער בגבעה האשלים שהולכת להיעלם. "אני זוכר שהיה כאן פעם גן חיות", הוא אומר, "היה כאן חמור וטווס וקוף שמישהו ירה בו. הדבר האחרון שאילת צריכה זה עוד מסעדות ועוד חנויות. אטרקציות אין, מסחר יש בלי סוף".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש