פרסומת
דלג

אבי כראל: "גם אני אילתי"

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 16/6/2011 12:48 ● ערב ערב 2502
הוא גר באילת כבר כמעט 20 שנה, נשוי, מגדל ילדים וכן, גם איש עסקים מאוד מצליח. ואם לא קראתם עליו בעיתון, זה רק בגלל שהוא מעדיף שלא תקראו עליו. איש עבודה, איש משפחה, נחבא אל הכלים ולא ממהר לחשוף ולהיחשף. מאוד מחושב, כי ככה צריך בעיר כזאת קטנה. אך לפני שבועיים, הוא נחשף ולא שהוא התכוון לכך. השבוע, בראיון נדיר, מדבר אבי כראל על הכל, כמעט
אבי כראל: ''גם אני אילתי''

מי מכם לא אכל ב'קאזה דו ברזיל', 'בוסטון', 'קיי 2' ו'מיקה סושי בר', המשותף לכל המקומות הללו, אבי כראל, הבעלים והרוח החיה. כראל, שנולד בנהריה, הגיע לאילת לאחר שסיים לימודי תעשיה וניהול, במטרה לפתוח סניף של 'ניו יורק ניו יורק', כשותף צעיר וכמפעיל. זה היה לפני כעשרים שנה, מאז הספיק כראל להתחתן עם אהרונה, ושניהם מגדלים ארבעה ילדים. אך כראל לא עצר ב'ניו יורק ניו יורק', הוא זיהה את הפוטנציאל הטמון בענף המזון, ולמרות הבעייתיות בעיר כאילת, הוא הצליח להקים אימפריה המעסיקה כ- 120 עובדים, רבים מהם בני אילת ומאכיל אלפי אנשים בחודש. הוא החל את דרכו העצמאית ב'טקסס גריל' המיתולוגי ומאז, הוא לא עוצר. על אילת כבירה קולינארית אומר השבוע כראל: "העשיה בתחום המסעדנות היא תובענית ומצריכה השקעות רבות, הן מנטליות והן פיזיות ולשמחתי, יש לי לא רק את היכולת לפתח את המסעדות שלי, הנחשבות כמובילות, אלא גם לעזור להתפתחות הקולינארית של העיר אילת וגם לפעול כמנוע המצמיח מסעדנים מוכשרים".

כראל: הפער בין אילת לתל אביב - הצטמצם


לא קל להצליח באילת, בטח לא בתחום המסעדנות, אך לאבי כראל יש קבלות. הוא חושב היטב לפני שעונה, מביט בראשי פרקים שכתב לעצמו ב'אייפד' המדליק שרכש לו ולצוות הניהול שלו. ניכר כי החשיפה היא לא ממש כוס התה שלו, או רול הסושי האהוב עליו. אך כראל, איש קפדן, מבין כי הוא צריך לדבר וכאיש עסקים, הוא מתייצב למשימה בכובד ראש ולא לאחר יד.

כשאתה מדבר על ענף המסעדנות באילת, הרי שהמרחק, עדיין, בינינו לבין תל אביב, הוא עצום?
"אני לא מסכים שהמרחק עצום, היום הנגישות לחומרי גלם מעולים היא קלה ביותר. אני מקבל פעמיים בשבוע סחורה טרייה בהטסה, והפער שהיה בינינו לבין תל אביב הצטמצם במהלך העשור האחרון ולדעתי, אנחנו לא רחוקים מלהיות עדכניים כמו ההתפתחות הקולינרית בתל אביב. אני מסכים שהקושי באילת הוא לשמור על יציבות וכוח אדם, וכשיש את העליות והירידות הקיצוניות בתיירות, קשה לשמור על אותו קצב עבודה. בתל אביב, המסעדות יציבות יותר ויש להן קהל לקוחות באותו קצב, כל השנה, זה למעשה ההבדל הגדול".

לא קל להיות איש עסקים באילת ומסעדן בפרט?
"שמע, אני מאוד אוהב את אילת, זו עיר שנתנה לי להצליח ותמיד אשמור לה אמונים ואהבה גדולה. אך נכון, קשה להתמיד ולהצליח בכל תחום ובפרט בתחום המסעדנות. צריך לדעת לשמור על רמה קבועה ואחידה של אוכל. צריך לדעת לשמר את כוח האדם המקצועי, צריך לדעת לקרוא את השוק ולאן נושבת הרוח והכי חשוב, לקלוע לטעמם של הישראלים ותושבי העיר שזה בכלל לא פשוט. הישראלי יודע לאכול, אוהב לאכול ואי אפשר לעבוד עליו".

להעסיק 120 עובדים, זה חתיכת מפעל, איך זה ביום יום?
"אני שמח ששאלת, כי אני אומנם הבעלים, אבל בהחלט לא לבד. זוגתי אהרונה משמשת כפרטנרית שלי לכל דבר ועניין, אני מתייעץ איתה, מקשיב לה, וההצלחה שלי היא כמובן ההצלחה שלה. אך יש צוות שלם של אנשים נפלאים, המלווה אותי שנים רבות. צוות איכותי מאוד, מאותגר, רווי עשייה, צעיר ודינמי ובלעדיו לא הייתי מצליח. ביחד אנחנו מייצרים את האתגרים הבאים".

עוד מסעדות בקנה?
"יש תמיד מחשבות לעתיד, זהו תחום שאתה חייב להיות בו טוב כל הזמן ועם היד על הדופק. אנחנו בהחלט מציבים יעדים משנה לשנה, חלקם גם בתחום הפיתוח וההסעדה בעיר אילת".

בשנים האחרונות, הפכה 'קאזה דו ברזיל' לרשת מסעדות ארצית, וכראל מכר זיכיונות למסעדות בראשון לציון ובבאר שבע. "לא מן הנמנע, כי בשנתיים הקרובות, ייפתחו עוד שני סניפים לאור הביקוש העצום. אך כרגע, אני מעדיף להתמקד בעשייה באילת".
כראל לא אוהב לדבר על זה, אך הוא תורם לא מעט לקהילה. בשנים האחרונות, הוא הספונסר הראשי של קבוצת הכדורגל חופים, מיזם הפועל ארבע שנים, מיזם שנועד להציב את אילת על מפת הספורט הארצית ולקדם את הענף ואת הספורט. הליגה כרגע בשיאה וניתן לצפות בשידורים ישירים בערוץ הספורט, בימי שישי.

חוף טוב הכל טוב?
לפני שבועיים, פורסם ב'ערב ערב', כי "אבי כראל מנהל מו"מ עם עיריית אילת לקבלת 'חוף הזהב'". ידיעה כלכלית, עניינית, לא ארוכה במיוחד, ידיעה שפורסמה לאחר מידע עדכני שהגיע למערכת העיתון. אך באילת, חופים הם אולי הנושא הרגיש ביותר עבור תושבי העיר. מיד החל מחול שדים, עיריית אילת הגיבה לאחר פניית כתב העיתון, ראש העירייה הגיב שוב, שבוע לאחר מכן, ואיש העסקים אבי כראל מצא את עצמו בעין הסערה. השבוע, הוא אומר לנו: "כל העניין הזה, יצא מכל פרופורציה. אני יכול להבין את הרגישות, אך ההרגשה שלי, היא שהצטיירתי באור שלילי משהו ועל כך, אני בהחלט רוצה להגיב". כראל התלבט רבות האם וכיצד להגיב לידיעה, ולאחר שלושה שבועות, הוא החליט לעשות כן, בעיקר בגלל השמועות והרוח הרעה שהרגיש כי נושבת לכיוונו. השבוע, מגיב כראל פומבית: "לא היה מו"מ ביני לבין העירייה או העומד בראשה. אף פעם לא פעלתי לקבל את החוף. אני חושב שהחוף הכל כך חשוב הזה, צריך להיראות שונה מכפי שהוא נראה היום, ואני מניח שלזה כולם מסכימים. ללא קשר לחוף, אני זכיתי כחוק, במכרז להפעלת המבנה בו פועלת היום מסעדת סושי מהיר 'מיקה'. למעשה, לאחר שזכיתי במכרז, התברר לי בכלל שעיריית אילת וראש העירייה התנגדו נחרצות להוצאת המבנה למכרז וייעדו את המבנה למי שיפעיל בעתיד את 'חוף הזהב'. וכאשר זכיתי, הטלפון הראשון שקיבלתי היה מראש העירייה שאמר מפורשות, שהוא מתנגד למכרז, כי לדעתו המבנה מיועד להפעלת החוף בעתיד".

מה יש לך לומר על הפרשה?
"ללא קשר, פינוי 'חוף הזהב' זו תוכנית עירייה ואין לי כל צד ונגיעה בה. מי שיחליט על הפעלת החוף ומי יפעיל אותו, זו העירייה והעומד בראשה. לא פניתי ולא פנו אליי למטרת הפעלת החוף. אגב, אם הנושא הזה כבר עלה, והשיח הציבורי עוסק בזה, הרי שכתושב אילת וותיק, המביא ניסיון רב וחוסן כלכלי, אני רואה את עצמי עומד בכל קטגוריה בעניין זה. כל השאר, ואני לא מדבר על העיתון, שבסך הכל היה הוגן איתי, הינו רכילות זולה שאולי נועדה לפגוע בשמי הטוב".
כראל לא ידבר על פוליטיקה ולא תשמעו ממנו אמירות נחרצות על פוליטיקאים או נושאים עירוניים שבמחלוקת. הוא איש עסקים ומודע היטב לרגישות הציבורית ולכוחה של המילה. אך כששואלים אותו מה בעצם חסר באילת, עונה כראל ללא היסוס: "חסר פיתוח של פרויקטים לאומיים וחסרות השקעות בתחומי התשתית והבניה. אילת חייבת להתפתח, ואם אני מביט על עקבה, אז יש סיבה לדאגה. האינטרס הלאומי הוא לפתח את העיר אילת, והייתי רוצה לראות את משרדי הממשלה השונים מייעדים תקציבים ועוזרים לעיר להתפתח כעיר תיירות בינלאומית. הייתי רוצה לראות את העיר צומחת למאה אלף תושבים. יש כיום מחסור בכוח אדם באילת".

מילה לסיום?
"אילת חייבת להיות בראש סדר העדיפויות הלאומי. ראש העירייה הוא זה שנבחר, ואנחנו צריכים לעזור לו לפתח את העיר. אני מעריך את הרצון והפעילות של ראש העירייה לפעול למען העיר. חשוב לי להדגיש, שאין לי שום צד פוליטי, ואני אעזור לכל ראש עירייה שיהיה ולכל בעל תפקיד הפועל למען קידום האינטרס העירוני. אילת חשובה לי, למשפחתי, לילדיי וכמובן גם לעסקיי, פיתוח אילת וקידומה, יעשה טוב לכולנו".