פרסומת
דלג

עסקת טיעון עם רוצחה של ענבל סורקין

מאת: עומר כרמון ● 21/12/2011 18:29 ● ערב ערב 2529
דוד חן הורשע השבוע ברצח אשתו ויישלח לכלא ל-20 שנה. דנה, אחותה של ענבל סורקין ז"ל: "עליתי על דוכן העדים ואמרתי דברים שמטרתם לנקום את רצח אחותי. על כל בכי של הרוצח הרמתי את הקול פי שלוש. אם הוא יקבל שליש על התנהגות טובה, לפני גיל 50, הוא כבר יהיה חופשי. אני מתפללת כל יום שזה לא יקרה והוא לא יחזיק מעמד"
עסקת טיעון עם רוצחה של ענבל סורקיןבבית המשפט המחוזי בחיפה, הורשע דוד חן ברצח אשתו, ענבל סורקין ז"ל. בשבוע הבא, יחליט השופט האם לקבל את עסקת הטיעון שנחתמה בין הצדדים, במסגרתה ייכנס חן לכלא ל-20 שנה.

אחותה של ענבל, דנה, אמרה ל'ערב ערב' לאחר הדיון: "עליתי על דוכן העדים ואמרתי דברים שמטרתם הייתה לנקום את רצח אחותי. לכל מילה היו משקל ונוכחות. הרגשתי שאת זה אני עושה בשבילה. על כל בכי של הרוצח, הרמתי את הקול פי שלוש". לנוכחים באולם היה אמרה: "ב-3 באפריל השנה נכנסנו למאסר עולם! איש לא יוכל להמתיק את עונשנו מאז האסון, ואין ספק שהיינו רוצים לראות את הרוצח השפל, זה שקיבלנו בביתנו כבן, אשר רצח בדם קר את ענבל - נמק בכלא! הרי על מעשה נפשע שכזה אין עונש הולם אחר לבד ממאסר עולם, כפי שקבע המחוקק".

היתה בתחילת היריון


הוריה ואחותה הצעירה של ענבל סורקין ז"ל מתגוררים באילת. כשנה לפני הרצח, עברה ענבל להתגורר עם בן זוגה בקריית מוצקין. במהלך ריב שפרץ ביניהם, הוא ניגש למטבח, לקח את הסכין ודקר אותה שלוש פעמים. בנתיחה שלאחר המוות, התברר שענבל הייתה בתחילת היריון. בשבוע שעבר, השתתפה אמה של ענבל, אליאן, בכינוס של עובדי העירייה בבית 'פיליפ מוריי', שציין את יום המחאה הבינלאומי נגד אלימות כלפי נשים. היא הגיעה לכינוס עם חולצה שבה מודגש הדיבר: 'אל תרצח'. גיסתה הגיעה עם חולצה שעליה מודפסת תמונתה של ענבל ז"ל.

אליאן ובני משפחת סורקין הגיעו השבוע לדיון שהתקיים בחיפה. האב רוברטו נשאר באילת, בשל הטיפולים שהוא עובר נגד מחלת הסרטן, שלאחר הרצח, התפרצה שוב.

"הוא היה צריך לשבת בכלא עד סוף ימיו"


"אנחנו לא כאלה שנתחיל לצרוח בבית המשפט ולקלל", אמרה דנה סורקין ל'ערב ערב'. "הסדר טיעון זה דבר שלא היה צריך להיות קיים בכלל. הבן אדם רצח והוא היה צריך לשבת בכלא עד סוף חייו. הרוצח בן 35, אם הוא יקבל שליש על התנהגות טובה, לפני גיל 50, הוא כבר יהיה חופשי. אני מתפללת כל יום שזה לא יקרה והוא לא יחזיק מעמד. אנחנו מבינים שלא נצליח לשנות את פני הדברים. יומיים לפני הרצח הוא היה אצל פסיכיאטר, שאמר לו שהכל בסדר. שלושה שבועות קודם לכן, ענבל דיברה אתי על מה שנראה לי כהתקפי חרדה שיש לו: שלשולים, דופק מהיר. כנראה שבגלל כך, גם ללא עסקת טיעון, השופט לא היה גוזר עליו מאסר עולם והיה מפחית מהעונש בגלל סעיף נפשי".

"ענבל אהובה שלנו"


דנה סורקין הכינה מראש נאום, שנועד לדבריה להכאיב לרוצח השפל: "אנו, בני משפחתה של היקרה לנו מכל, ענבל סורקין ז"ל, שנרצחה באכזריות, על לא עוול בכפה בידי בעלה, מודעים לעסקת הטיעון המסתמנת עם הרוצח. טרם נביע את דעתנו לעסקה המתגבשת- אנו, הוריי, אחותי אני וכל בני המשפחה המחבקים אותנו, מבקשים להביע בפני בית המשפט את הסבל האיום בו אנו שרויים מאז נלקחה ענבל, שהייתה בחודשי הריונה הראשונים, ושמעולם לא פגעה באיש. אנו חווים בכל רגע בשעת היממה את האובדן הנורא, את הגעגוע, את העצב והחלל הבלתי נסבל, ומיותר לציין שמילים לא יוכלו לתאר את המאבק שלנו עם השגרה החדשה שנכפתה עלינו. בנוסף לכך, בחודשיים האחרונים, אנו מנהלים מאבק נוסף - מאבק על חיי אבא, אשר חלה בסרטן ולכן נבצר ממנו להופיע לדיונים. את כוחותינו האחרונים החלטנו להפנות לטיפול באבא, המתקשה להתמודד עם הטיפולים הקשים והכאב הנפשי. ב-3 באפריל השנה, נכנסנו למאסר עולם! איש לא יוכל להמתיק את עונשנו מאז האסון, ואין ספק שהיינו רוצים לראות את הרוצח השפל, זה שקיבלנו בביתנו כבן, אשר רצח בדם קר את ענבל - נמק בכלא! הרי על מעשה נפשע שכזה אין עונש הולם אחר לבד ממאסר עולם, כפי שקבע המחוקק. אף על פי זאת, ולאחר שקיבלנו הסבר על הראיות בתיק, לא נותר לנו אלא לקבל בהכנעה את שיקול הדעת של הפרקליטה המנהלת את התיק ואת המלצתה בדבר הסכם טיעון. מטבע הדברים, חומר החקירה לא נמסר לעיוננו ולבחינתנו, ולכן, אין לנו ברירה אלא לסמוך על התיאור הכללי שקיבלנו מהפרקליטה, תוך אמונה כי הדברים שנמסרו לנו מדויקים ומבוססים על הידע והניסיון המקצועי שלה ולפיכך, להימנע מלהתנגד להסדר המוצע".

"ענבל אהובה שלנו, אנחנו מבקשים את סליחתך על שלא יכולנו למנוע את הפשע הנורא. אנו מבטיחים לנסות להתחזק ולחזק את אבא שכל כך דאגת לו ואהבת אותו, ורוצים להאמין שבית המשפט ידאג להעניש את הרוצח הנתעב שגזל את חייך הקצרים, את הילד שיכול היה להיות לך ואותך מאיתנו, במלוא חומרת הדין!".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש