פרסומת
דלג

ראש העירייה חוגג בבית כנסת בלתי חוקי

מאת: עומר כרמון ● 29/12/2011 08:43 ● ערב ערב 2530
בחודש שעבר כינס ראש העיריה את ועדת הרישוי בראשותו, כדי להעניק היתר לבניית בית כנסת שהוא חגג בו שלושה חודשים קודם לכן. שאלנו את העיריה מדוע השתתף מאיר יצחק הלוי בחנוכת מבנה בלתי חוקי. העירייה טענה כי מדובר באירוע תחת כיפת השמיים ולא בחנוכת בית הכנסת. בתמונות שנמצאות בידינו נראה ראש העירייה חוגג במקום עם ספר תורה וגוזר את הסרט שהקיף את בית הכנסת
ראש העירייה חוגג בבית כנסת בלתי חוקיראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, השתתף בחודש אוגוסט בחגיגות שהוגדרו חנוכת בית הכנסת 'בית מנחם' בשכונת שחמון 6, למרות שוועדת הרישוי העירונית, בראשותו, לא העניקה היתר לבנייה במקום. בחודש נובמבר, שלושה חודשים לאחר שחנך את בית הכנסת החדש, כינס מאיר יצחק הלוי את ועדת הרישוי, כדי לדון בבקשה להיתר לבניית בית הכנסת. הוועדה אישרה הצבת מבנה יביל במקום, בכפוף לגיליון דרישות, אולם ראוי לציין כי המבנה במקום אינו יביל, אלא מבנה קבע. ממינהל מקרקעי ישראל נמסר השבוע ל'ערב ערב', כי העירייה חכרה את המגרש להקמת בית כנסת בחודש מאי השנה, ועד היום, לא הוגשה למחוז בקשה להיתר בנייה במקום.

כידוע, ראש העירייה, המחזיק גם בתיק ההנדסה, אחראי מתוקף תפקידו על אכיפת חוק התכנון והבנייה, פיקוח על הבנייה והתאמתה להיתר הבנייה. איתור עבירות, הכנת כתבי אישום וביצוע צווי הריסה. במקרה זה, לא רק שראש העירייה לא דאג לאכוף את החוק, הוא גם נטל חלק בחגיגה במקום.

בישיבת ועדת הרישוי העירונית בחודש נובמבר שבה אושרה הקמת בית כנסת שכבר נבנה בפועל כמבנה קבע, ולא כמבנה יביל, כפי שנכתב בבקשה להיתר, ישבו ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי, מהנדס העירייה - יוחאי אברני, היועצת המשפטית לעירייה - עו"ד דפנה ישראלי וסגנית מהנדס העירייה ומנהלת מחלקת רישוי ובנייה - שרה עובדיה.

שאלנו את העירייה מדוע השתתף מאיר יצחק הלוי בחנוכת מבנה שאין לו היתר. דוברת העירייה ענתה: "אין המדובר בחנוכת בית כנסת אלא באירוע תחת כיפת השמיים של ראשי הקהילה הצרפתית בראשות ד״ר ג׳יל טייב, בעת שביקרו באילת כחלק מהערכות לקראת פרויקט המשקפיים המבורך, באמצעותו התחדשו 4,200 מתושבי העיר במשקפי ראייה. לשאלתך, ראש העיריה הגיע למקום, על מנת לברך את ראשי הקהילה על תרומתם לעיר אילת ותושביה".

ראוי לציין, כי בתמונות שנמצאות בידינו נראה ראש העירייה חוגג במקום עם ספר תורה וגוזר את הסרט שהקיף את בית הכנסת .

עוד נציין, כי במרחק עשרות מטרים מבית הכנסת 'בית מנחם', נמצא בית חב"ד, שבחצרו מקווה שנבנתה גם היא מבלי לקבל היתר בנייה כנדרש בחוק. לפני למעלה משנה, הורתה הוועדה המחוזית לעיריית אילת להרוס את המבנה, אולם דבר זה לא בוצע עד היום.

יו"ר ועד בית הכנסת 'בית מנחם', דב ביסמוט, מסר בתגובה: "העירייה דנה בעבר בהיתר שלנו, אבל הייתה שם טעות והיו צריכים לעשות את ההיתר מחדש. התחלנו לבנות בחודש אוגוסט כי התפללנו כמה חודשים בבית ספר 'גלים', אבל היינו צריכים לצאת משם, כי לא היה לנו מקום".

רב בית הכנסת 'בית מנחם', ארנון אזולאי, שליווה מקרוב את שלבי הבנייה במקום, אמר ל'ערב ערב': "מדובר בבית כנסת זמני שהוקם בעבור הקהילה הצרפתית שלא מצאה את עצמה בין שאר בתי כנסת. רב של חב"ד מארה"ב שביקר באילת, הציע להם להקים בית כנסת על שם הרבי מליובאוויטש, ולכן המקום נקרא 'בית מנחם'. אנחנו נפגשים שם כל יום 3 פעמים. המקום הזה הוא לא רק בית כנסת, אלא גם בית מדרש ושמחות. כל מי שמרגיש שייך, מוזמן לקיים שם גם את השמחות האישיות שלו".