פרסומת
דלג

זה הרבה יותר ממשבר של חורף

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● 22/2/2012 22:40 ● ערב ערב 2538
"מה שקורה באילת החורף הנוכחי הינו סוג של התפכחות ממציאות קשה ומתמשכת וריטואל החוזר על עצמו כל חורף מחדש. כל שנה זה הולך ומחריף, פער המחירים מצטמצם, היקף המכירה מצטמצם, אך התשתית קיימת. אני לא מתיפייפת, אני מדברת מהכאב שלי, אך זה כאב קולקטיבי, שמשפיע על כל סוחר ועל כל תושב". כך אומרת השבוע, זוהר שטרית, מנהלת שיווק ומכירות בקבוצת ממן והבת הבכורה של בעל העסק. המשבר החריף בכלכלת העיר לא פוסח גם על העסקים הוותיקים ואלו הנחשבים החזקים ביותר. בשבוע הבא, יום שלישי, ייערך כנס חירום תחת הכותרת 'רוצים לחיות'. חורף עצוב
זה הרבה יותר ממשבר של חורף

זה לא סוד, כי נתח גדול מכלכלת העיר נוסע צפונה דרך כביש הערבה. אילת היא בעצם עיר המספקת שירותים לענף היחיד הפועל בעיר. וככל חורף, גם כעת, המצב הכלכלי הקשה מכה בכולם, ללא הבחנה. בעלי עסקים, שכירים, גם מלונאים, כולם סובלים, כי אילת מתגלגלת מהיום למחר, ולמי שנדמה כי העיר הולכת קדימה, שיחשוב שוב. זוהר שטרית, דור שני באילת, מגדלת את ילדיה ומנהלת חלק מעסקי המשפחה, קבוצת ממן. "שמע, יוחנן ממן, אבא שלי, הוא חלוץ, ככה אני רואה אותו, וכיום הוא חולש על תשתיות מזון ואספקה, כחמישים פועלים והמצב לא פשוט", כף פותחת זוהר את הפגישה בינינו וממשיכה: "אבא שלי לוחם, זה הפך פשוט למלחמה בלתי נגמרת על הפרנסה". זוהר ממעטת להתראיין והגיעה השבוע למערכת העיתון בכדי לומר: "חברים, צריך חשיבה מחודשת לפני שכולנו פשוט נישאר בלי כלום. כעיר תיירות המגלגלת מיליארדים, אנחנו לא אמורים להגיע למצב כזה של חידלון כלכלי. אין לנו זמן, החולה בטיפול נמרץ, ואנחנו חייבים טיפול דחוף". זוהר מדגישה את עיקר הבעיה: "ספקים מצפון הארץ המגיעים לאילת ללא תשתיות הקיימות בעיר, לא משלמים ארנונה, לא מחזיקים עובדים, והכסף לא נשאר בעיר, פשוט בלתי נסבל שהם מגיעים, מורידים סחורה וחוזרים לצפון, אנחנו משק סגור, איפה נשמע דבר כזה, הגיע הזמן שהם ישלמו היטל, או שייבנו תשתית, מרכזים לוגיסטיים. שיתחרה איתי, אך כיום התחרות היא לא הוגנת". יו"ר עמותת העצמאים, דני להב: "בעקבות פניות רבות שנעשו בחודש האחרון על מצוקות של בעלי העסקים והסנוניות הראשונות של סגירת עסקים עליהן התבשרנו בשבוע שחלף, ביניהם עסקים וותיקים שפעלו שנים ארוכות בעיר, בעקבות המצב הכלכלי הקשה, כינסנו דיון חירום בלשכת המסחר שבו השתתפו נציגים של תחנות מוניות, סוחרים והנהלת לשכת המסחר וניסינו לאתר את הבעיות שמהן נוצרו המשברים הנוכחיים, ובאותה ישיבה התקבלה ההחלטה לכנס חירום של כל בעלי העסקים בעיר, כשמטרת הכנס היא לשפוך אור על הבעיות מצד כל הסקטורים השונים ולגבש דרכי פעולה". המטרה העיקרית והראשונה: הבאת מאות הסוחרים ובעלי העסקים לכנס. גם אם הם לא יאמרו זאת בגלוי, הרי שיש ביקורת קשה על ענף המלונאות והמונופול שלו, בכל התחומים. למרות שכל הדוברים מודעים לחשיבות בתי המלון, הרי שתעשיית בתי המלון שולטת בכלכלת העיר, לטוב ולרע. גם האופטימיים יודעים כי החורף הזה כבר מת. "העיר הולכת למקום לא טוב", אומרת בעלת מסעדות, גליה זיו וממשיכה "חלק מבתי המלון הפכו עם השנים ל'הכל כלול' או חצי פנסיון, דבר הפוגע במסעדות בעיר ובמתחמי מזון. שטחי המסחר באילת גדולים ביחס למספר התושבים והמבקרים, אל תשכח כי לא נבנה באילת שום בית מלון בעשור האחרון, רק שטחי המסחר צומחים, וזה גורם לבעיה קשה. במקביל, בתי המלון הם כיום מקור הפרנסה של כולם, אך שומרים את הלקוח במלון בכדי למקסם את הרווחים שלהם. זה אולי לגיטימי מבחינתם אך זה פוגע בכל הסוחרים בכל התחומים".

ללא שטחי מסחר


כ-3,000 חדרי מלון מתוכננים לקום באזור הלגונה המזרחית, והמאבק העיקרי של לשכת המסחר וסוחרי העיר- אי מתן אישורים לשטחי מסחר בבתי המלון המתוכננים. השבוע אמרו לנו סוחרים ובעלי מסעדות, כי שטחי המסחר הקיימים כיום בבתי המלון הם חלק ניכר מהבעיה, יש להיאבק על כי בתי המלון המתוכננים יקומו ללא שטחי מסחר ולמנוע את המצב הבלתי נסבל, לדבריהם, הקיים כיום, "אנו בעד ענף המלונאות, אך ניאבק שתופעת שטחי המסחר בבתי המלון לא תישנה".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש