פרסומת
דלג

האשה שאיתו

מאת: אביבה דקל ● 24/9/2012 14:43 ● ערב ערב 2569
הן נמצאות לצידם ביום וגם בליל, שותפות פעילות, עוזרות- עזר כנגדם ועזר לצידם. הנשים שעובדות יחד עם בעליהן מנפצות שלל מיתוסים. מי אמר שלא בריא לחלק זוגיות בבית וגם בעבודה?
האשה שאיתו

"מאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה תומכת"- אימרה זו כבר אינה רלבנטית, שכן כיום הנשים לא עומדות רק מאחורי הגבר אלא לצידו. אז אולי בעצם כבר צריך לומר- לצדו של כל גבר מצליח, עומדת אשה מצליחה לא פחות?
עסקים רבים באילת מנוהלים על ידי זוגות נשואים. ברוב המקרים הבעל ממונה על הצד המקצועי ואילו האשה מנהלת את הצד האדמיניסטרטיבי.
בדקנו אצל כמה נשים, העובדות בעסק המשפחתי לצדו של הבעל, ומנהלות את העסק, עד כמה עבודה משותפת תורמת לזוגיות, עד כמה ה'ביחד' הזה במשך כל שעות היממה טוב לחיי המשפחה, ועד כמה זוגיות בעבודה תורמת לעסק? תתפלאו אולי לגלות, שהחבורה הנשית לא ממש מסכימה לכל מה שאולי שמעתם עד היום בנושא.
נעים להכיר- פנינה עדי ממסעדת 'המפלט האחרון', נחמה מילר ממשרד רואה חשבון 'מילר', אתי רביבו מ'אמבר ביוטי קר', שירה אלון מ'ענק המזגנים' ולימור אדלר מ'בלונים ועיצובים אמנותיים'.

נחמה מילר: "משתדלים לא להביא את העבודה הביתה"תמונת כתבה


בני הזוג נחמה וזוהר מילר לא רק עובדים יחד, אלא הם יחד, כזוג בגלל העבודה. "לפני כארבעים וארבע שנים ערכו ביקורת במשרד שבו עבדתי כמנהלת חשבונות", נזכרת נחמה, "זוהר שהוא רואה חשבון, הגיע מטעם המשרד בו עבד לערוך את הביקורת ומאז אנחנו יחד". למרות יד הגורל, לא מיהרו השניים לחבר ביזנס ופלאז'ר. אחרי הנישואים פתחה נחמה משרד הנהלת חשבונות משלה וזוהר המשיך לעבוד במשרד בו עבד לפני נישואיהם.
בשנת ,1973 נשלח זוהר לאילת מטעם המשרד בו עבד, למבקר הפנימי של עירית אילת. "לא היססתי לרגע", מבהירה נחמה, "סגרתי את המשרד שלי וירדתי בעקבות בעלי לאילת. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים גויס זוהר למילואים והחברה בה עבד סגרה את הסניף האילתי שלה. כששוחרר מהמילואים וחזר הביתה, החלטנו להישאר באילת ופתחנו יחד משרד ראיית חשבון והנהלת חשבונות – תחומים הקשורים זה בזה אך יחד עם זאת שונים זה מזה מאוד. אנחנו עובדים יחד 38 שנים ואני לא מצטערת על כך גם לא לרגע".

תפקידך בעסק המשפחתי?
"אני מנהלת את כל המשרד. את הצד האדמיניסטרטיבי של ראיית החשבון, את הצד של הנהלת החשבונות, וגם עובדת במשרד כמנהלת חשבונות,.

העבודה והבית?
"המשרד מתנהל ועובד בהרמוניה מלאה וזה לא פשוט, אנחנו משתדלים להשאיר את העבודה במשרד ולא להביא אותה הביתה, אלא אם כן קורה משהו דחוף. העבודה המשותפת לא גרמה לנו מעולם שום בעיה אין לנו בעיה בבית או בעבודה. לאחרונה הצטרפו למשרד בתנו גלית ובעלה, שניהם רואי חשבון. כולנו עובדים יחד באותו משרד ואני מברכת על כך. ברגע שבתי וחתני הצטרפו למשרד הם הפיחו במקום רוח צעירה וכולנו נהנים מהתוצאות. המשרד הוא אחד הוותיקים באילת וחוג הלקוחות רחב ומגוון. לעתים, לקוחות חדשים המגיעים אלינו לא יודעים שאני וזוהר זוג נשוי, אבל די מהר הם תופשים את זה".

האם הצלחת לשנות דברים בניהול העסק?
"כל החלטה וכל שינוי נעשים על דעת שנינו. הדברים במשרד שלנו נעשים יחד".

האם היית עובדת במקום אחר לולא העסק?
"אין לי דרך לנחש אפילו, משום שתמיד עבדנו יחד. אנו יחד מגיל 24 ואנחנו תמיד אומרים שאם אנחנו נשואים 43 שנה אנחנו יחד בעצם86 שנה משום שאנחנו כל הזמן יחד. בניגוד למה שמקובל לחשוב, אני מאוד ממליצה על עבודה משותפת, אבל אני חייבת להודות שלא אצל כל זוג זה עובד. צריך לדעת לוותר וצריך לוותר ברוח טובה".

פנינה עדי: "נכנסתי לעזור ומאז אני כאן"תמונת כתבה


פנינה היא לא רק אשתו של אהרון, הבעלים של מסעדת ה'מפלט האחרון' בחוף אלמוג, אלא היא יד ימינו בבית וגם בעסק. גם אחרי שנות עבודה מרובות יחד, היא מבהירה היום: "זו הייתה החלטה נבונה מאוד. האמת, שזה פשוט קרה. עברנו מהצפון לאילת, לאהרון היה קשה להסתדר לבד במסעדה ובאופן אוטומטי נכנסתי לעזור. מאז אני כאן עד היום".
למרות שאין לפנינה כל הכשרה לניהול עסק, המציאות לימדה אותה, אגב עבודה, כל מה שהיא נזקקה לו במרוצת השנים. "למרות שאנחנו עובדים יחד, חלוקת התחומים ברורה. אהרון עוסק בדגים, ואני בכל השאר - מזמינה סחורה למסעדה, צ'קרית, מטפלת בניירת ועוד. היום יש בעלי מקצוע כמו למשל מנהלת חשבונות, אבל פעם הייתי עושה הכל בעצמי. כשהמלצרים עישנו ולא בדיוק ידעו איך לטפל באורחים - אני הפסקתי את העישון במסעדה. חייבתי את המלצרים ללמוד את התפריט, הדרכתי אותם איך לגשת לאורח, איך לקחת הזמנה. היום יש מנהלי משמרת שעושים כל מה שאני עשיתי פעם ואני מנהלת את המסעדה. גם היום אני נכנסת לכל פרט, אבל מלמעלה".

איך משפיעה העבודה המשותפת על החיים בבית?
"עבודה משותפת היא קשה בהתחלה. יש ויכוחים, חיכוכים, אבל כל אחד ממלא את הנישה שלו ועובדים יחד טוב – עובדה שזה מחזיק מעמד כבר הרבה שנים. מדי פעם יש בעיות בעבודה שלוקחים הביתה, אבל בדרך כלל יש הפרדה מוחלטת".

הצלחת לשנות דברים בניהול העסק?
"אהרון מגבה כל המלצה שלי לשינוי או שדרוג במסעדה. אנחנו תמיד מתייעצים לפני שמחליטים על שינוי ומעולם לא היו בעיות".

אלמלא העסק היית עובדת במקום אחר?
"בודאי שלא הייתי יושבת בבית. אבל העבודה שלנו יחד בעסק מספקת אותי מאוד. אנחנו אוהבים מה שאנחנו עושים ונהנים מהעבודה יחד במסעדה".

עבודה משותפת טובה לילדים?
"הילדים שלנו כבר היו גדולים כשהתחלנו לנהל את המסעדה, כך שאין לי תשובה לשאלה זו. בתקופה מסוימת אפילו עבד איתנו גיא, בננו, במסעדה וכשהחליט ללכת לדרכו תמכנו בו".

ממליצה?
"אני מכירה זוגות רבים שעובדים יחד ונהנים מהעבודה המשותפת, מפתחים יחד עסק ולרוב זה עובד מצוין".

אתי רביבו: "שווים בעסק כמו בבית"תמונת כתבה


אתי ובעלה מאיר עובדים יחד בעסק הפרטי שלהם באילת מזה עשר שנים. ל"אמבר ביוטי קר", מרכז שיווק לקוסמטיקה, שני סניפים, האחד בקניון האדום והשני במלון 'הים האדום'.
"זה פשוט קרה", מספרת אתי על התהליך שהוביל לעבודה המשותפת. "חזרנו לארץ עם רעיון להקים עסק והחלטנו להקים אותו יחד. בדיעבד זו הייתה החלטה מצוינת".
אתי מטפלת בהזמנות וניהול הכספים ומציינת לשבח את קורס הניהול העסקי שעברה במט"י אילת (מרכז טיפוח יזמות עסקי), שנתן לה את הכלים הנחוצים.

עבודה ובית?
"בפן החיובי יש גמישות בשעות, חלוקת תפקידים ועבודה משותפת בבית כמו בעסק. מאיר עוזר בבית ויש בינינו שיתוף פעולה מלא בגידול הילדים. אנחנו שותפים שווים בבית ובעסק. בעבודה משותפת עם הבעל יש פלוס גדול של בילוי שעות רבות יחד, לעומת בני זוג במשפחות בהן כל אחד עובד בעבודה אחרת, לעתים במשמרות ובגלל סיבה זו בקושי מתראים. מצב כזה, בניגוד למצבנו, לא משאיר מספיק זמן איכות לזוגיות".

יש לך גיבוי מלא מבעלך?
"על כל שינוי אנחנו מחליטים יחד. כל יוזמה ושינוי נעשים בשיתוף פעולה מלא כשכל אחד תורם מהניסיון והמקצועיות שלו. אני מקבלת גיבוי מלא מבעלי בכל דבר. אנחנו עובדים יחד צמוד, אבל כשמגיעים הביתה משתדלים להתנתק מהעסק ונמנעים מלדבר על עבודה".

היית עובדת במקום אחר לולא עבדת בעסק עם בעלך?
"קיבלנו החלטה משותפת לעזוב את הארץ. עזבתי מקום עבודה טוב ונסענו יחד לארה"ב. כשהחלטנו לחזור, החלטנו מראש שנפתח עסק יחד. אני מעדיפה לעבוד עם בעלי בעסק שלנו, מלהיות שכירה ואני ממליצה לכל אחד לא לחשוש משינויים - כל שינוי בדרך, הוא שינוי לטובה".

עבודה משותפת טובה לילדים?
"העבודה יחד אף פעם לא פוגעת בזמן האיכות שלנו עם הילדים, נהפוך הוא, יש לנו הרבה זמן איכות איתם, משום שאנחנו עצמאים ומתאימים את המערכת לצרכים שלנו ושל הילדים.

אנחנו קובעים את סדר היום ולא המערכת מחליטה בשבילנו מתי נהיה בבית. אחד מאתנו תמיד בבית כששלושת הילדים שלנו מגיעים הביתה, ומקבל אותם בהרבה אהבה וסבלנות ומגיש להם ארוחה חמה. אחר הצהריים, רוב הזמן שנינו בבית עם הילדים והמשפחה יוצאת נשכרת".

לימור אדלר -"תמיד צריך לדעת להתפשר"תמונת כתבה


לימור היא הצד הנשי בחנות 'בלונים עיצובים אמנותיים'. יחד עם בעלה שלומי הם מנהלים עסק לתפארת.
"חשבנו שההצלחה בעסק תהיה גדולה יותר אם שנינו נעבוד בו יחד", היא מסבירה, "כי כל אחד מאתנו תורם משהו אחר לעסק ואנו משלימים זה את זו. בדיעבד זו הייתה החלטה מצוינת".
לימור עוסקת בניהול העסק, שיווק, מכירות והזמנות ואילו שלומי אחראי על הצד הביצועי. מבצע פרויקטים, יוצר את העיצובים, שוזר ומעצב, מכין הקמות גדולות ומכין את המוצרים. "אני עוסקת במכירות מגיל צעיר- מכירות הן 'מום' מולד אצלי", צוחקת לימור. "לפני שפתחתי עסק עצמאי עבדתי בתחילה כמנהלת חנות ואח"כ כמנהלת אזור של רשת גדולה, כך שהבאתי אתי לעסק ניסיון רב במכירות ובניהול".
לימור מבהירה כי אצלם בבית ישנה הפרדה מוחלטת בין ענייני העסק והבית והתוצאה תמיד טובה. "כמובן שיש פשרות שצריך לעשות, אבל בסך הכל זה טוב מאוד לעסק וגם למשפחה", היא מציינת. "שנינו נותנים גיבוי מלא אחד לשני וההחלטות תמיד משותפות".
לשאלה האם עזבה מקום עבודה אחר לטובת העסק לצד בעלה, היא מבהירה, כי במקרה שלהם ההיפך הוא הנכון. שלומי, נגר במקצועו, עבד שנים כשכיר ב'נגרית חזן' ועזב את עבודתו לטובת העסק המשותף. "צעד זה שעשה שלומי, הוא בהחלט תרומה גדולה לעסק", היא מבהירה.

ומה עם הילדים, עד כמה העבודה המשותפת טובה לילדים?
"העבודה המשותפת בעסק עצמאי לא פוגעת בילדים. הם מקבלים זמן משפחה וזמן איכות בשפע. העובדה שאנחנו עצמאים ומחלקים את הזמן שלנו, גורמת לכך שאנו תמיד זמינים טוטאלית עבורם. יש לנו צוות עובדים מקצועי ואמין שממלא את מקומנו בעסק, כשאנחנו צריכים להיות עם הילדים. אנחנו יודעים ומצליחים לשלב את ניהול העסק ואת ההורות בהצלחה".

ממליצה?
"צריכה להיות חברות, זוגיות טובה וכבוד הדדי כדי לעבוד יחד מבלי שזה יפגע ביחסים בין בני הזוג. כדי שנוכל לחזור יחד הביתה בכיף אחרי יום עבודה משותף. הפלוס בעבודה משותפת הוא שיש לנו הרבה זמן יחד כזוג. בבית יש ילדים, יש עבודות בית - אבל בעבודה יש לנו הרבה זמן איכות לעצמנו "

שירה אלון:"חשוב להיות חברים"תמונת כתבה


שירה אלון, אשתו של אמיר, עזבה מקום עבודה כדי להיות לצד בעלה ולעזור לו בעסק- 'ענק המזגנים' מיזוג אוויר.
"ראיתי שהוא יכול להיעזר בי", היא מסבירה ומציינת, "בדיעבד זו הייתה החלטה מצוינת, שכן כשאתה עובד בעסק שלך אתה עושה את זה הכי טוב שאפשר ".
שירה שבאה לעסק דווקא מתחום המלונאות מבהירה: "כשיש לך באופי תכונות מתאימות לניהול, את מסוגלת לנהל כל דבר. ב'ענק המזגנים' אני מטפלת בכל נושא הניירת מול ספקים ולקוחות, ובנוסף נותנת מענה ללקוחות בטיפול בבעיות ומתן ייעוץ בכל נושא מיזוג אוויר".
לשאלה כיצד משפיעה העבודה המשותפת עם הבעל על חיי היום יום בבית?היא מבהירה: "עבודה משותפת תורמת לזוגיות, להבנה ולשיתוף פעולה".

הצלחת לשנות דברים בניהול העסק?
"יחד הצלחנו לברור עבודות ולקבל עבודות איכותיות ומשתלמות יותר. גדלנו עם הזמן ואני הצלחתי להשתלט על הניירת ועל הטלפונים הנוספים ולהוריד מבעלי את המעמסה של הטלפונים מול הלקוחות. כעת הוא פנוי לעבודה מקצועית וטכנית".

איך משפיעה העבודה המשותפת על החיים בבית?
"העבודה יחד משפיעה רק לטובה".

ומה עם הילדים?
"העבודה המשותפת רק תורמת, כי אני יכולה להתפנות לילד בכל רגע נתון. אני הבוס של עצמי ואני לא צריכה לבקש מאף אחד רשות כשהילד צריך אותי".

ממליצה?
"צריך הרבה סבלנות לעבוד יחד עם הבעל וחשוב להיות חברים טובים ולהבין זה את זו. שני הצדדים צריכים להתפשר ולהגיע להבנות משותפות, אבל זה בהחלט עדיף על פני כל עבודה במקום אחר".