פרסומת
דלג

איש הברזל - אנטונינה מברזל

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 6/5/2015 15:53 ● ערב ערב 2705
צילום: באדיבות אתר 'צלם אותי' / לפני שנתיים בלבד גילתה אנטונינה רזניקוב את ענף הטריאתלון ומאז היא מככבת בזירה של הגדולים. אחרי שקטפה גביעים ומקומות ראשונים בטריאתלון המלא, החליטה שהמרחקים כבר קצרים עליה ועברה למקצה 'איש הברזל'. היא עזבה את הקבוצה אליה השתייכה, ויחד עם מאמנה האישי אבי חיים, היא נותנת גז ולא רק בעליות. לאחרונה היא קטפה מקומות ראשון ושני כללי בנשים בתחרויות חצי איש ברזל ומאיימת בהישגיה כבר על טובי המתחרים הגברים. וזו מבחינתה, עדיין, רק ההתחלה
איש הברזל - אנטונינה מברזל

אם תשאלו את מאמני הטריאתלון ו'איש הברזל' הבכירים בארץ, מי זו אנטונינה רזניקוב מאילת, תגלו שכולם כבר מכירים היטב את הספורטאית שהצטרפה לתחום רק לפני שנתיים, וכבר ממוקמת חזק בטופ התחרויות הארציות.

תמונת כתבה


תמונת כתבה


שתי תחרויות בשלושה שבועות


בתחרות חצי איש הברזל שהתקיימה לפני שלושה שבועות בחיפה, סיימה אנטונינה במקום השני כללי בזמן של 4:47:00 שעות, לא מעט בגלל שטעתה בדרך בריצה והוסיפה לעצמה, ככה כמו כלום, עוד 2 קילומטרים לחצי המרתון שרצה. לא שזה עייף אותה במיוחד, אלא שזה יכול להסביר אולי את המקום השני ואת הפיגור של תשע דקות בלבד אחרי המנצחת אירנה מנזין. "לא תכננו בכלל לצאת לתחרות הזאת", מסביר מאמנה האישי של אנטונינה, אבי חיים, "מאחר והספונסרים שלה- קרלסברג מבית קוקה קולה, היו הספונסרים של התחרות, היה להם חשוב שהיא תשתתף בה ואנחנו לא אמרנו לא. ביקשתי ממנה לא להעלות דפקים ולשמור את עצמה לתחרות היעד שבועיים לאחר מכן בטבריה וכך היה. היא יצאה ראשונה מכל הנשים מהמים", מפרט חיים, "שזה מדהים ביחס לעובדה שהיא בכלל לא ידעה לשחות רק לפני שנתיים. ברכיבה אף אחת לא יכלה עליה והיא יצאה לריצה ראשונה. רק בגלל הטעות והארכת הדרך בריצה, יריבתה עברה אותה ואנטונינה סיימה שנייה". אגב, אבי חיים סיים בתחרות זו במקום השני בטריאתלון האולימפי בקטגוריית הגיל שלו (50-54)
כך או כך, בסוף השבוע האחרון השתתפו אנטונינה בתחרות 'ישראמן צפון' אליה התכוננה ועשתה שם בדיוק את מה שציפו ממנה. בחצי המרחק (2 ק"מ שחייה, 90 ק"מ רכיבה על אופניים ו – 21 ק"מ ריצה), היא סיימה ראשונה כללית, בתוצאה מצוינת של 4:44:00 שעות, כשהיא משאירה מאחור את כל יריבותיה . ואם לא די בזה, הרי שמתוך 350 מתחרים בחצי איש הברזל, סיימה אנטונינה תשיעית כללי, כשרק שמונה גברים עוברים אותה. הישג מרשים לכל הדעות.
"הגענו לטבריה יומיים לפני התחרות, כשמוניקה אשתי מתלווה אלינו לתחרות ריצה מההר לעמק בה השתתפה, דבר שעזר לנו להתאקלם", מספר חיים, "לשמחתנו, למרות החום הכבד ששרר בעיר בימים שלפני התחרות, בבוקר התחרות הטמפרטורות ירדו ומזג האוויר האיר לנו פנים". גם הפעם יצאה אנטונינה מהמים ראשונה בין הנשים ובמרחק שלוש דקות אחרי מאמנה אבי חיים שהשתתף גם הוא בתחרות. אחרי 15 ק"מ של רכיבה, הגיעה אנטוניה לחיים שהאיץ בה ללחוץ על הגז ולברוח קדימה. וכך היה.. את הרכיבה למרחק 90 ק"מ סיימה אנטונינה בתוצאה מצוינת של 2:33:00 שעות, כשהיא עוקפת בדרך רוכבים גברים רבים. גם בריצה לא היו לה מתחרות והיא סיימה ראשונה כללית בין הנשים בפער של 22 דקות לפני השנייה ענבר זהבי.
אבי חיים סיים את התחרות בתוצאה 4:57:00 שעות, במקום ה – 26 כללי, ראשון בקטגורית הגיל שלו.

הסיפור של אנטונינה רזניקוב הוא סיפור סינדרלה המקומית. סיפורה של אם חד הורית, שמגדלת לבדה את שני ילדיה הצעירים (7,8). אנטונינה יכלה בקלות להיות עוד מספר בסטטיסטיקה של אמהות חד הוריות שנופלות לנטל על מוסדות הרווחה בארץ, אבל במקרה שלה, החיים זימנו לה סוף טוב הרבה יותר. היא עלתה ארצה בשנת 2006 מאוקראינה, הכירה כאן את מי שהפך לימים לבעלה. לבני הזוג נולדו שני ילדים ואז באו הגירושים והלבד. כשהתקבלה לעבודה כסדרנית של 'טרה' מבית 'קוקה קולה', הציעו לה להתנייד על גבי אופניים, כי כך יהיה לה קל ונגיש יותר. אנטונינה שרכיבה על אופניים לא הייתה לה זרה, קנתה אופניים והתחילה לרכוב.
באחד הימים כשתיקנה פנצ'ר, היא פגשה את אבי חיים, אז מאמן קבוצת הטריאתלון 'הפועל ספורט קלאב אילת', ומרגע זה השתנו חייה. אבי הציע לרוכבת להצטרף לקבוצה, והיא שלא ידעה איך תמצא סידור לשני ילדיה בשעות הבוקר המוקדמות של האימונים, החליטה שלא לוותר ומצאה בכל פעם סידור אחר.
"לקבוצה היא הגיעה מבלי לדעת כלל לשחות", נזכר אבי בימיה הראשונים של אנטונינה באימונים. גם לרוץ היא לא רצה באופן מקצועי, אבל היה בה את המשהו המיוחד הזה שגורם למאמן להבין שמכאן יכולה להתפתח ספורטאית גדולה".
מלווה בשאפתנות, תחרותיות מולדת ורצון עז לנסוק קדימה, אנטונינה שמעה לכל הנחיות מאמנה ומהר מאוד התקדמה כשהיא מפתיעה את כולם ומתמקמת במקומות הראשונים בתחרויות הטריאתלון.
לפני כחודשיים עזבו אבי חיים ואנטונינה את הקבוצה אליה השתייכו, ופנו לאימונים עצמאיים כשאבי הופך למאמנה האישי של הספורטאית המצוינת. "היום היא מקבלת אימונים בדיוק ברמה ועל פי הצרכים שלה", מסביר חיים את הקפיצה שעשתה אנטונינה בדרך. ואם חשבתם שספורטאית ברמה שלה מסיימת אימון בוקר מפרך של כמה שעות ונחה על מנת לאפשר לגוף שלה להיטען מחדש, תשכחו מזה. אנטונינה עדיין עובדת כסדרנית בבקרים ומצליחה לשקם את גופה בכל יום מחדש בעבודה לא קלה. מזה חודשים שחברת 'קרלסברג' מבית 'קוקה קולה' מעניקה לה את חסותה ומקלה עליה בהוצאות הרבות של הספורט הקשה והיקר הזה.

לעשות שתי תחרויות חצי איש ברזל ברווח של שלושה שבועות זה לא צפוף מדי? אני שואלת את אבי חיים שמודה כי התחרות בחיפה לא הייתה מתוכננת, ואף על פי כן, אנטונינה שמאמנת בימים אלו לקראת תחרות 'איש הברזל' המלאה באוסטריה ב- 28-6-15, התחרות הראשונה שלה למרחק המלא, כבר עומדת בעומסים כאלו.

עם כל הכבוד לספונסר ולהישגים, יש כסף בתחרויות האלו?
אבי צוחק: "הרבה פעמים שואלים אותי את השאלה הזו, כי הרי למה בעצם מתאמנים כל כך קשה ומשקיעים כסף, אם אין תמורה כספית בענף, שיובהר, בדרך כלל אין כסף בתחרויות. בישראמאן צפון אנטונינה קיבלה צ'ק על סך 3000 ₪ בעבר המקום הראשון, שזה נחמד וכמעט שווה למשכורת החודשית שלה, היא קיבלה גם חליפת תחרות ואייפד, אבל בדרך כלל אין מאחורי הספורט הזה כסף, רק אהבה אמיתית לספורט".

איך הופכת בחורה בת 32 תוך שנתיים לשם החם בארץ בענף כזה קשה ועוד אחת שהגיעה בלי לדעת בכלל לשחות?
"זה שילוב של נחישות, המון רצון מציגה וכן, גם אימונים נכונים. כשהתחילה לשחות היא היתה כל כך חדורת מטרה ששחתה כל יום עד שהשתפרה. אין לה מחסומים מנטליים, יש לה נחישות של ברזל ולא פחות חשוב, היא יודעת לקבל את המאמן שלה וסומכת עליו במאה אחוז. באימונים וגם בתחרויות היא עושה בדיוק מה שאני מבקש מנה וזה בונה אותה בצורה הכי נכונה שיש. היא הספורטאית המשולמת שמאמן יכול לבקש".

לא קשה לך עם זה שבחורה עוקפת אותך?
אבי צוחק: "אנחנו עובדים יחד באימונים ומושכים אחד את השנייה ולהיפך, כשלפעמים היא פשוט נותנת גז ונעלמת לי. אני גאה בזה שספורטאים שלי עוברים אותי, הרי מה רוצה מאמן יותר מזה שספורטאים שלו ייצאו מוצלחים?".

ואי אפשר בלי שאלת מיליון הדולר- מאמן וספורטאית מתאמנים יחד כל כך הרבה שעות. מה יש לך לומר על הרינונים סביבכם?
אבי מחייך: "אני מודע למצב שאנחנו נמצאים הרבה זמן יחד ושלאנשים יש תמיד מה לומר וללחשש. אנחנו ממשיכים להתאמן חזק ולא מבזבזים זמן על רכילויות של אנשים. אצלי במשפחה הכל בסדר וזה מה שהכי חשוב".

עד לאן אנטונינה?
"המטרה להביא אותה להיות אלופת עולם ב'איש ברזל' והיא יכולה לעשות את זה. רק בתחרות ארוכה כזו היא תוכל להגיע להישג בגלל הגיל שלה ובגלל שחסרה לה מהירות בשחייה. עד גיל 40-42 זה הזמן שלה וצריך לנצל אותו".
תרשמו לפניכם את השם. אנטונינה עוד תגיע הרבה יותר רחוק.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש