פרסומת
דלג

מעלים את המודעות לסרטן העור במסע אופניים לאילת

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: אילוסטרציה ● 13/11/2017 07:18 ● ערב ערב 2836
המסע שייערך מהצפון ועד אילת, ימשך בין התאריכים-15 ל-18 בנובמבר, ויוקדש השנה להעלאת המודעות לסרטן העור וכן לעידוד ביצוע בדיקות לגילוי מוקדם של המחלה
מעלים את המודעות לסרטן העור במסע אופניים לאילת
גיל פרץ בזכות המסע - תמונות יח''צ ממסע 2016

מועדון האופניים "500 וואט גלבוע-עמקים" יערוך זו השנה התשיעית מסע רכיבה במהלך חודש נובמבר שיכלול 700 ק"מ, ויחל מראש הנקרה ויסתיים אילת. המסע ימשך 4 ימים, מ-15 ועד 18 בנובמבר, הוא יוקדש השנה להעלאת המודעות לסרטן העור. במסע צפויים להשתתף כ-50 רוכבים מגיל 14 ועד 56, כשחלקם רוכבים מקצוענים וחלקם חובבים בלבד, וביניהם חולים בסרטן העור וכאלו שהבריאו מהמחלה, לצד בני משפחותיהם.

היום הראשון (15.11) של מסע האופניים יחל בצפון ייפתח בראש הנקרה, ימשיך לכיוון כפר יסיף, כרמיאל וכפר תבור, ויגיע עד כפר יחזקאל שבגלבוע. 

היום השני (16.11) ייפתח בכפר יחזקאל שבגלבוע, ןימשיך למצוקי דרגות ועין גדי. 

היום השלישי (17.11) ייפתח במצדה, ימשיך לצומת הערבה, עיר אבות, מעלה העקרבים, ירוחם, שדה בוקר ויסתיים במצפה רמון. 

היום הרביעי (18.11) שיפתח במצפה רמון, ימשיך לצומת ציחור, כביש הערבה ועד העיר אילת. ביום האחרון למסע חברי העמותה לסרטן העור יתכנסו במעבר המכס שבאילת ויצטרפו למסע הרכיבה עד סיומו. 

סרטן העור היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל, ומאובחנים בה מידי שנה כ-11,000 ישראלים. הגורם הישיר והראשוני לסרטן העור היא חשיפה מוגברת לקרניים האולטרה סגולות של השמש.

בין הרוכבים במסע השנה יהיו גם שני חברי מועדון מהגלבוע שחלו בסרטן והחלימו בזכות האופניים. חן ליבני, הוא בעל עסק לתיירות אופניים שגילה כי חלה בסרטן הלימפומה בעקבות הקושי לדווש על אופניו. רוכב אחר הוא גיל פרס, שהחלים ממלנומה ומשתתף במסע הרכיבה בפעם השנייה מאז שהחלים: "סרטן העור יכול לתפוס כל אחד מאתנו. מה שחשוב זה לגלות אותו בזמן בבדיקה שנתית לגילוי מוקדם ולהיות מוכנים למאבק", הוא אומר. המסע התאפשר הודות לתמיכת המועצה אזורית גלבוע לצד חברת צמח תוצרת חקלאית.

ד"ר חדווה גונן, יו"ר העמותה לסרטן העור: "מסע האופניים הוא הזדמנות טובה להזכיר לישראלים את המשמעות של שהייה תחת השמש. דווקא עכשיו, בימי הסתיו המעוננים, חשוב אף יותר להעלות את המודעות לסרטן העור ולשבור אחת ולתמיד את המיתוס לפיו בימים מעוננים השמש אינה מזיקה. השמש שקרנית בחורף, אומנם פחות חמה אך אין זה אומר שהיא פחות מזיקה. גם בחורף - הימנעו מחשיפה לשמש, השתמשו בקרם הגנה, וחבשו כובע.

"בנוסף, בדיקה לגילוי מוקדם היא האמצעי היעיל ביותר שיש ברשותנו כיום במאבק בסרטן העור. מומלץ להיבדק אחת לשנה אצל רופא עור. הבדיקה לגילוי מוקדם היא בדיקה כלל גופית הנעשית באמצעות דרמוסקופ, מכשיר רפואי לבדיקת שומות. לגבי אלו שהם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות במחלה, כמו למשל בהירי עור, בעלי שומות רבות יחסית על פני הגוף ומי שבן משפחתו חלה במחלה, כדאי להיבדק פעמיים בשנה בבדיקה מקיפה יותר המאפשרת מעקב יסודי אחר התפתחות השומות - מיפוי שומות ממוחשב".

על אף שבשנים האחרונות עלתה המודעות לסרטן העור, עדיין קיימים מיתוסים שטרם הופרכו בנושא. למשל, סרטן העור אינו רק מלנומה, קיימים גידולי סרטן עור נוספים כמו סרטן העור מסוג מרקל סל קרצינומה (MCC), שנחשב ל"בן דודו" הקטלני של המלנומה ואף לקטלני ממנו. כן, גורם הסיכון העיקרי לסרטן העור היא השמש, אך הסיכון לחלות בסרטן העור מתקיים גם בחודשי הסתיו והחורף כשהשמש מוסתרת על ידי העננים, לפיכך המודעות להתנהלות נכונה נגד השמש חייבת לבוא לידי ביטוי לאורך כל השנה. 

העמותה הישראלית לסרטן העור נוסדה במטרה לתמוך בחולי מלנומה ובני משפחותיהם ולהנגיש את הידע העדכני בטיפולים לסרטן העור. כמו כן העמותה פועלת להעלאת מודעות לסרטן העור ולהפחתת שכיחותה בקרב האוכלוסייה. 

חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש