פרסומת
דלג

הושחת אתר קבורה ארכיאולוגי באילת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 1/12/2017 11:08 ● ערב ערב 2839
אתר קבורה ארכיאולוגי מהמאה ה-5-6 לפנה''ס הושחת ● אבני הסימון נעקרו ממקומן ובאחד מבורות הפולחן הובערה אש ● רשות העתיקות: ''מנהל השימור יגיע לאתר בעתיד הקרוב על מנת לשקם את הנזק''
הושחת אתר קבורה ארכיאולוגי באילת
אתר מרהיב וייחודי לאילת – תמונות מההרס במקום

במהלך בניית שכונת מערב 7 באילת בשנת 1988נחפר אתר מהתקופה הנאוליתית בו נמצאו קברים ואתרי פולחן, הקברים הם מסוג קברי גל (גל אבנים הנערם לציון קבר). האתר היה בית קברות קדום ששימש לקבורה משנית, ליד חלק מהקברים נמצאו שרידי מדורה ושאריות סעודה עתיקים המעידים על פולחן ההתייחדות עם המתים שנערך במקום. לאתר הועברו שני מקדשים פתוחים מאזורי הפיתוח הקרובים, האחד בצורת אדם ובו 99 מצבות קטנות מרוכזות ליד שתי מצבות גדולות יותר, המצבות הגדולות מסמלות ככל הנראה את רוחות האלים ואילו הקטנות את רוחות האבות הקבורים במקום. עוד נמצאו במקום מנחות, כלי צור וקעריות ששימשו ככל הנראה לטקסים במקום. תיארוך רדיואקטיבי מלמד כי האתר היה פעיל במשך 1,200 שנה בין השנים 5430-4230 לפנה"ס. ההשערה היא שהאתר שימש הן כאתר קבורה והן כאתר עלייה לרגל. 

 


השבוע התריע מטייל כי האתר הושחת. באחד מבורות הפולחן הובערה אש וחלק ממעגלי האבנים במקום הושחתו ונקרו ממקומם.
מרשות העתיקות נמסר: "רשות העתיקות מצרה על הונדליזם שנעשה באתר הקבורה מהתקופה הכלכוליתית. היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות מעורבת בנושא, ומנהל השימור יגיע לאתר בעתיד הקרוב על מנת לשקם את הנזק."


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש