פרסומת
דלג

לאחר 15 שנות קיפאון – גל בניית בתי מלון באילת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 12/1/2018 17:45 ● ערב ערב 2845
ארמון חדש במתחם הרודס ● לא רק טיסות לואו קוסט בקרוב גם מלון הלואו קוסט הראשון מבית אסטרל ● מלון הסלע האדום עומד על המדף ● וכמותו גם החווה בנחל שלמה ● ענף המלונאות באילת מתעורר משנתו הארוכה והוא גם זה שיקבע כיצד יראה עתידה התיירותי של העיר
לאחר 15 שנות קיפאון – גל בניית בתי מלון באילת
מלון הלואו קוסט של אסטרל. הדמיה

140 מיליון שקל תשקיע רשת פתאל בבנייתו של מגדל רביעי שיוקם באגפו הצפוני של מתחם ארמונות הרודס. באגף החדש מתוכננים 1892 חדרים שישמשו כולם כחדרי בתי מלון, ללא דיור. הוא יתפרש על שטח של 13,000 מ"ר ויתנשא לגובה 13 קומות. 
לאחר 15 שנה בהן לא בנתה או קנתה רשת פתאל, בית מלון באילת. נשבר החודש הקיפאון משנודע כי פתאל ושותפותיה חברת אונטריו ואמה מלונות, יבנו מגדל רביעי במתחם ארמונות הרודס בהשקעה של 140 מיליון שקלים. המגדל יכלול אולמות כנסים ואירועים שיתפרשו על שטח של 1200 מ"ר. טרם נקבע מועד התחלת בניה.

 

פוגשים את הנופש בכיס


בעוד פרויקט השיקום של יוסי אברהמי במלון דורטל סול שלצד קלאב הוטל הולך ומתקדם, הונחה לאחרונה אבן הפינה למלון נוסף שעומד להבנות בעיר. המדובר במלון הלאו קוסט "אסטרל לייט" מבית רשת אסטרל. הקונספט מוכר מענף התעופה כלומר תשלום בעבור צריכת שירותים, כאשר טווח המחיר צפוי לנוע בין 100-250 ₪ למחיר הבסיס בהתאם לעונה. 
חבילת הבסיס תסתפק בלינה בחדר מאובזר כשמשם יוצעו לנופש מגוון רחב של תוספות בתשלום החל מארוחת בוקר, דרך השימוש בבריכה ובחדר הכושר, בשרותי החניה וכד'. המלון צפוי להפתח בשנת 2021.
לרשת אסטרל 5 בתי מלון באילת, ומיקומו של השישי צפוי להיות בסמוך למלון פאלמה השייך לרשת והמצוי בקרבת האייס מול. מדובר במלון בן שני כוכבים שיתאים עצמו לדרישות תיירי טיסות הלאו קוסט המאפיינות את התיירות מאירופה.
עוד נודע ל'ערב ערב' כי משרד התיירות אישר מענק בגובה 17 מיליון שקל (כולל המענק המינהלי), לצורך בנייתו של מלון עממי ובו 215 חדרים. סך העלות הכוללת של בניית המלון תעמוד על 52 מיליון שקל. בשלב ראשון יקבל המלון את המענק בגובה 20% לפי חוק עידוד השקעות, ביחד עמה יקבל גם 8% מתוך המענק המינהלי, ובשלב מאוחר יותר ורק לאחר שיוכיח המלון כי לפחות רבע מהכנסותיו נובעות מתיירות נכנסת, יזכה לפעימה השנייה של המענק המינהלי בגובה 5% נוספים.

 

פיל לבן עם פוטנציאל עצום


שטח אטרקטיבי אחר שעומד על המדף כך נודע ל'ערב ערב', הוא השטח עליו עומד מלון הסלע האדום בחוף הצפוני. המדובר בשטח בן 9 דונם הממוקם בסמוך לחוף פרטי ולמול הים, בצמוד ל- יו סוויט. אולי פיסת הקרקע האטרקטיבית ביותר בהתחשב בפינויו המתקרב של שדה התעופה. הקרקע כבר מגיעה עם תב"ע למלונאות, אך לא בנקל יאושרו מגורים בקו אפס משפת הים. התכנית המיועדת היא להריסתו של המלון הקיים המשמש כיום למגורי עובדים ולבנות במקומו מלון בן 300 סוויטות ברמה של 5 כוכבים, שיתפרשו על שטח בן 24,000 מ"ר, לצד שטחים מסחריים בהיקף של 3000 מ"ר. במסגרת שינוי תכנית מתאר הוגשה בקשה להגדלת הזכויות להיקף של 40,000 מ"ר למלון בן 450 סוויטות ושטחים מסחריים כנ"ל. המחיר המבוקש - 165 מיליון ₪ בצירוף מע"מ. המחיר כולל השבחה ופיתוח.

 

מה יהיה עם נחל שלמה?

 

מקצרים בירוקרטיה


שטח נוסף שעומד על המדף היא החווה בנחל שלמה המשתרעת על שטח עצום של 18.5 דונם. הקרקע ממוקמת בדרך הערבה בכניסה לנחל שלמה סמוך לחוף אלמוג. התב"ע מאפשרת הקמת מלון  נופש  של 63  מיני וילות כיחידות אירוח ושטחים ציבוריים בשטח של 6850 מ"ר ואף קיים אישור לתפעול גן אירועים בצמוד למלון. המחיר המבוקש – 13 מיליון ₪ בצרוף מע"מ. כולל השבחה, פיתוח ותכניות. 
בעבור שני השטחים ניתן כיום לקבל מענק משרד התיירות בשיעור  של 20% מעלויות התכנון וההקמה. שר התיירות יריב לוין שם דגש על מתן תמריצים ליזמים המעוניינים להקים בתי מלון בישראל ויזם לשם כך תכנית תימרוץ ליזמים מלונאיים בתחום הלאו קוסט. הצעת החוק מקצרת את זמן ההמתנה ואת שלוש הוועדות שעל היזם לעבור בדרך לאישור התכנית  ומרכזת את ההליך כולו בידי ועדה אחת. 
מאז החל משרד התיירות לסבסד את תיירות החורף מאירופה במחיר 60 יורו לנוסע, שבה אילת למפת הנחיתות הבינלאומיות ומאז 2015 בה נחתו כ-50 אלף תיירים, נרשם גידול מתמיד שהסתכם ב-70 אלף תיירים בעונה הנוכחית. הצפי לעונה הבאה אופטימי ביותר ומדבר על כ-280 אלף תיירים. 

 

משפחת דיין מבקשת להנפיק שני בתי מלון שבבעלותה


אסיף דיין, בנו של איציק דיין, בעליהם של מלונות מג'יק סאנרייז (שהוחזק בשיתוף עם קיבוץ אילות, ונקרא כיום יו סאנרייז קלאב) וסנטרל פארק הממוקם מעל שדה התעופה, מעוניין לגייס בבורסה כ-300 מיליון ₪ באמצעות חברת א.ד סנטרל ניהול ואחזקות, "לצורך הסרת בעיות משפטיות בקשר עם שני בתי המלון שבבעלותו", כך חשף דה מרקר, כתב עו"ד נועם קוריס המשמש כמתווך עבור משפחת דיין בחיפושם אחר חתמים שיובילו את הגיוס. דיין, כך עולה מהפרסום, כבר ערך פגישות בשוק עם חתמים לבחינת היתכנותה של הנפקה ציבורית, אף שכרגע לא ברורים סיכויי התממשותה. ההנפקה אמורה להתבצע בשני סבבים, הראשון של 200 מיליון שקל ולאחריה הנפקה נוספת בגובה 100 מיליון ₪. כאמור פנה עו"ד קוריב למספר חתמים במייל ובו כתב: "לקוח שלי מבקש להשיג מימון לצורך הסרת בעיות משפטיות בקשר עם שני בתי מלון באילת שבבעלותו. שני המלונות פעילים ומצורף רקע אודותיהם. שווים מוערך יחדיו בכ-280 מיליון שקל. במידה ויש מקום להעמדת מימון באמצעותכם אנא דברו איתי להמשך תהליך". איציק דיין אמר לדה מרקר: "קוריס אינו מייצג אותנו, אלא מתווך בינינו לבין חתמים. הוא אמור לקבל עמלות על בסיס הצלחה. הוא לא שכיר שלנו, אלא פרילנסר".  כזכור, הועברו שני המלונות בעבר לניהולו של כונס נכסים מטעם בנק דיסקונט ובנק הפועלים בשל חובות. מאז הם נוהלו על ידי רשת פתאל (מג'יק סאנרייז) ורשת רימונים (סנטרל פארק). במידה והמימון משוק ההון יתבצע יסייע הדבר ליישוב המחלוקות שבין משפחת דיין לבנקים, שמעוניינת לקבל לידה את המלונות בחזרה. כ-80 מיליון ₪ מההנפקה הצפויה אמורים לכסות את רכישתו המחודשת של מג'יק סאנרייז מדיסקונט, וסכום דומה מיועד לפרעון חובות לבנק הפועלים. השכרתם של בתי המלון מניבה כיום כ-15 מיליון ₪ בשנה ואלה מהווים את הבסיס להבטחת הגיוס.

 

המרחק שבין אישור על הנייר למציאות


כזכור, הושבה אילת למפת אזורי העדיפות הלאומית בתיירות בשנת 2012, לאחר הפסקה בת חמש שנים. עם הבשורה פעלה העירייה לעודד הקמה והרחבה של בתי מלון בעיר במסגרת תכנית כוללת שביקשה להביא להתחלות בנייה של 1,000 חדרי מלון חדשים במהלך שנת 2012, התחלת בנייה של 1,500 חדרי מלון נוספים בשנת 2013 והשלמת בנייה של 3,500 חדרי מלון נוספים עד שנת 2020. כך שבסך הכל עד שנת 2020 אמורים היו להיות באילת 18,000 חדרי מלון פעילים בעיר אילת. תכנית זו לא יצאה כמובן לדרך ומאז ועד היום חל קיפאון של ממש בתחום המלונאי באילת, שלא רק שלא הוקם בה ולו בית מלון חדש, צפתה בסגירתו של מלון הנסיכה שהפעלתו על ידי רשת ישרוטל נאסרה על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים ומאז לא מצליח למצוא רוכש.
שתי דוגמאות למיזמי מלונאות שאמורים היו כבר להבנות בעיר ולא יצאו בסופו של דבר אל הפועל הם, ההסכם שחתם ראש העירייה מאיר יצחק הלוי עוד בשנת 2012, על היתר בניה לבית מלון חדש בן 62 חדרים שאמור היה להבנות מערבית לאייס מול, להתפרש על שטח של 6000 מ"ר ולטפס לגובה של 6 קומות. הסכם נוסף נחתם בשנת 2013 עם קבוצת טמרס, לניהול בית מלון בוטיק תחת שם המותג ווסט, שאמור היה להבנות בסמוך להרודס ואמור היה לכלול 110 חדרים וסוויטות בהשקעה של 100 מיליון שקל.

השנה חתמה עיריית אילת על הסכם גג מול ממשלת ישראל הכולל בתוכו, בנוסף לבנייה מתוכננת של עשרות אלפי יחידות דיור, גם את בנייתם של 2200 חדרי בתי מלון נוספים שאמורים לקום סביב הלגונה המזרחית ועוד 3070 חדרי בתי מלון שאמורים לקום בשטח שדה התעופה המתפנה. 1100 חדרים נוספים אמורים להיבנות בשטח בריכות המלח,ו- 560 במתחם הגולף. כל הבניה המאסיבית הזו אמורה להסתיים עד לשנת 2020.
עוד ראוי לציין, כי בשנת 2012 אישרה העירייה תכנית התחדשות עירונית של מנהל מקרקעי ישראל ועיריית אילת במרכז העיר, שתכלול בניית חדרי מלון בשכונת המאפייה באילת. גם תכנית זו לא קרמה עור וגידים עד היום.

 

פרשנות - אחריות גדולה


פינויו הצפוי של שדה התעופה מביא לגל של שינויים בענף המלונות באילת, לראשונה זה למעלה מעשור שמתוכננות בנייתם של בתי מלון חדשים, עממיים לצד יוקרה, אחרים מעמידים עצמם על המדף ומחפשים קונה. לכולם ברור שרגע אחרי שתסתיים בנייתו של שטח השדה המתפנה תשנה העיר את פניה לעד, גם בעירייה מתכוננים לקראת המפץ הגדול ובונים תכנית חומש שאמורה לעדכן ולאחד את מפת השימושים המאושרת של כל חלקי העיר מהחוף דרומי בואכה אזור התעשייה ובריכות המלח. עיר שלמה ממתינה להתעורר בחזרה לחיים ורק נדרשת התכנית הנכונה. האחריות הרובצת על כתפיו של יצחק הלוי ועוד יותר על מי שישב בקדנציה הבאה בכיסא ראש העירייה דומה לזו שהוטלה על כתפיו של רפי הוכמן הצעיר. הוא החמיץ את ההזדמנות ההיסטורית וגזר על אילת את אסון החומה, כעת מגיעה הזדמנות של פעם בהיסטוריה, ומאפשרת לתקן, לשנות, ולהמציא מחדש את האזור הרגיש ביותר בעיר, הוא אזור החיץ שבין אילת של מטה לאילת של מעלה, מי שיצליח בכך יברא את אילת מחדש, מי שלא יגזור את דינה לבינוניות נצח. כיצד מצליחים להיות גם וגם, גם עיר של מלונות לואו קוסט עד רמה בינונית וגם עיר של ארמונות ומגדלי שן. מי שמקבל את ההחלטות כרגע הוא זה שיהיה אחראי לתוצאות השעטנז הזה. זה לא אומר שזה לא יכול לעבוד, זה רק אומר שאם אתה מחליט שזו הדרך תדאג לעשות אותה באופן מושכל ומוצדק. סתם לתת ליד המקרה לקבוע איפה יהיה מה ולקוות לטוב זו לא תוכנית.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש