פרסומת
דלג

מי משנה את תיקיו של יצחק הלוי בבית המשפט באילת ל''בדלתיים סגורות''?

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 31/5/2019 12:42 ● ערב ערב 2917
כיצד קורה שבאורח פלא משתנה מעמדם של תיקיו של מאיר יצחק הלוי המתנהלים בבית המשפט באילת לדיון ב"דלתיים סגורות", אף שהם אינם עומדים בקריטריונים החוקיים המאפשרים זאת? ● השבוע ארע הדבר בפעם השלישית, הפעם בתיק הדיבה שמנהל יצחק הלוי כנגד הקבלן מרואן נופי ● אלא שבהנהלת בתי המשפט ממשיכים להתעקש כי המדובר ב"טעות טכנית שתוקנה", מתעלמים ממקרי העבר ומסרבים לחקור את הנושא ● הנהלת בתי המשפט: "הטענה לפיה יד מכוונת מעורבת בחיסיון התיקים הנוגעים לראש עיריית אילת חסרת שחר"
מי משנה את תיקיו של יצחק הלוי בבית המשפט באילת ל''בדלתיים סגורות''?

בחודש אפריל השנה הגיש ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי תביעת דיבה כנגד הקבלן מרואן נופי בבית המשפט השלום באילת (ראו ידיעה נפרדת), אלא שלמרבה ההפתעה ניסיון להיכנס אל התיק האזרחי שאמור להיות פתוח לציבור העלה כי הוא מסווג כתיק המתנהל ב"דלתיים סגורות". תיקים המתנהלים בדלתיים סגורות הם כמעט תמיד תיקים הנוגעים לקטינים, חוסים, תיקי משפחה ותיקים העוסקים בעבירות מין. אין ולא זכור מקרה בו נחסם תיק אזרחי שעוסק בתביעת דיבה, לעיון הציבור, וודאי שלא כאשר מדובר באיש ציבור כראש עירייה, המתמודד עם האשמות כה חמורות כפי העולות מכתב התביעה האמור. 

 

תקלה רודפת תקלה


'ערב ערב' פנה השבוע בשאילתה להנהלת בתי המשפט שמיהרה להתנער מהנושא ופתרה אותו כ"תקלה טכנית" ואולם עיון בהיסטוריית התיקים שניהל יצחק הלוי בבית המשפט באילת מעלה כי המדובר בתופעה חוזרת ונשנית המעלה חשש ראוי לבדיקה - כי המדובר ביד נעלמה הפועלת לשינוי סטטוס התיקים בהם מעורב ראש העיר וזאת במטרה למנוע את סיקורם על ידי התקשורת. כך למשל בשנת 2015 שונתה הגדרתו של תיק משפטי בתביעת לשון הרע שהגיש ציון סוויסה כנגד יצחק הלוי ל"בדלתיים סגורות", ובכך נמנע מהציבור לקבל מידע על המתרחש בתיק. הגדרה זו שונתה רק לאחר מספר פניות להנהלת בתי המשפט. עו"ד בנימין מלכה, המייצג את ציון סויסה, פנה לשופט בתיק, יוסי טופף, וציין כי להערכתו לא מדובר בטעות תמימה: "בימים האחרונים נחסמה גישת הציבור להליך, וזאת מבלי שהוגשה בקשה להליך בדלתיים סגורות וכיוצא בזה. רק לאחר שיחות עם מזכירות בית המשפט, תוך מתן תשובות שאינן מניחות את הדעת והתחמקויות מהתחמקויות שונות ושמונות, ההליך שוב נפתח לציבור. עניין זה מעלה אי אלו שאלות ותמיהות בנושא, ונראה כי היתה בדבר יד מכוונת ולא נעשה הוא על דרך המקרה. ראוי לציין כי זהו עניין חמור שמן הראוי שייבדק עד תום ואף ימוצו כל ההליכים עם  עושי העוולה". מדוברות בתי המשפט נמסר אז ל'ערב ערב': "העובדים קיבלו ריענון נהלי עבודה שהדבר לא יקרה שנית". 

 

נוסח ההחלטה בתיק האזרחי שסומנה השבוע כ"בדלתיים סגורות"

 

 

ה"ריענון" לא עזר


אלא שהריענון לא עזר ככל הנראה וכעבור מספר חודשים בשנת 2016, שוב: ללא החלטה של שופט, שינתה מזכירות בית משפט השלום באילת הגדרה של דיון משפטי ל"דלתיים סגורות". בפעם הזו דובר בערעור שהגישה זהבה שריקי נגד החלטת משטרת אילת לאסור עליה לכתוב בפייסבוק במשך 15 ימים, בגלל פוסט שפרסמה נגד ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. עו"ד יהונתן רבינוביץ פנה לשופט וביקש לקבל לחשוף את התיק לציבור. השופט גל שלמה טייב נענה לבקשה והורה: "הדיון התקיים בדלתיים פתוחות. המזכירות תיישם החלטה זו". 'ערב ערב' פנה בזמנו מספר פעמים להנהלת בתי המשפט וביקש לדעת האם הנושא נחקר. אך תשובה לא קיבלנו. השבוע כאמור ארעה ה"תקלה" בפעם השלישית ושוב המדובר הפלא ופלא בתיק שמנהל ראש העירייה מאיר יצחק הלוי כנגד הקבלן מרואן נופי. גם כאן מדובר היה בהליך אזרחי שאמור להיות פתוח לציבור, גם כאן לא הוגשה כל בקשה לדיון בדלתיים סגורות ומני ובי לא התקבלה כל החלטה שיפוטית בנושא. 'ערב ערב' פנה שוב להנהלת בתי המשפט והתריע בפניה על צרוף המקרים המוזר שמתרחש בתיקיו של ראש העירייה, אלא שבהנהלת בתי המשפט לא רק שממשיכים לדבוק בטענה כי המדובר ב"טעות טכנית", אלא אף מגדילים וטוענים כי: "הטענה לפיה יד מכוונת מעורבת בחיסיון התיקים הנוגעים לראש עיריית  אילת חסרת שחר". 'ערב ערב' ביקש מהנהלת בתי המשפט להתייחס לרצף ה"תקלות" שמתרחשות בתיקים הקשורים לראש העירייה, אך בהנהלת בתי המשפט בחרו להתעלם מהעובדה כי שני תיקים נוספים שונו ל"בדלתיים סגורות", לפני שהנושא נחשף על ידי התקשורת והסתפקו בדברים הבאים: "בהתאם לבדיקה שנערכה, תיק ת"א 12789-04-19, המתנהל בביהמ"ש השלום באילת בפני השופטת ליאורה אדלשטיין לא היה חסוי מעולם והוא פתוח לציבור. ההחלטה האחרונה שניתנה בתיק ביום 17.5.19 הוגדרה כחסויה עקב טעות טכנית. כעת תוקן וההחלטה פתוחה לציבור. תיק מ"י 12511-03-16- המוזכר בשאילתה בסעיף 1- התנהל בביהמ"ש השלום באילת, אצל השופט ליאור ברינגר. התיק מוגדר פתוח לציבור. תיק ת"א 12689-10-15- אשר התנהל בביהמ"ש שלום אילת, אצל השופט מרדכי לוי, מוגדר פתוח לציבור". כאמור, מתגובת הנהלת בתי המשפט עולה כי אין בכוונתה לחקור את הנושא. בעקבות פניית 'ערב ערב' להנהלת בתי המשפט, פרסמה השופטת ליאורה אדלשטיין החלטת הבהרה ביום ג' 28.5 לפיה: "למען הסר ספק, למרות סימן המים על גבי החלטתי מיום 17.5 "בדלתיים סגורות", ההחלטה פתוחה לציבור ואין לה חיסיון מיוחד". 

 

ניסו וכשלו להרחיק את התביעות מאילת


ויובהר, ל'ערב ערב' אין כל ראיה הקושרת את יצחק הלוי לאותן "תקלות טכניות", ומכאן שגם לא טענה כלפיו, אך לא יהיה זה מיותר לציין כי בחכ"א כבר ניסו בעבר להוציא את ניהול תיקיהם נגד נופי מאילת והגישו לפחות תביעה אחת בבית המשפט באשדוד וזאת כפי שהסביר עו''ד צבי גלמן המייצג את חכ"א בתביעות הדיבה: ''הגשנו את התביעות מחוץ לאילת כדי למנוע קרקס סביב המשפטים". אלא שצעד זה, לו התנגד נופי, נדחה על ידי בית המשפט שהשיב את הדיון לאילת. וכך כותב הקבלן נופי בכתב הגנתו הנוכחי, המתייחס לאותה פרשה: "תופנה תשומת לבו של בית המשפט הנכבד להתנהלותה חסרת תום הלב של הראש ושלוחיו גם בהיבט הדיוני פשיטא, שהרי הדעת נותנת כי במחלוקת שנעוצה עמוק בגופה של העיר אילת, מחלוקת שזירת ההתרחשות בה הנה העיר אילת, מחלוקת שכל העדים שאמורים להעיד מטעם שני הצדדים מתגוררים באילת...חזקה על הראש שההיגיון דלעיל נהיר אפילו גם לו, דא עקא מסיבות "עלומות" השמורות עמם, בחרו הראש ושלוחיו להגיש את תביעתם בתיק המאוחד בבית המשפט השלום באשדוד...לפנינו מעשה קונדסות משפטית במיטבה. כל בר דעת יבין כי אין הדבר דומה, אפילו לא ליישום העיקרון של הגשת תביעות בבתי משפט שונים באותו מחוז...כך למשל, אין הבדל ממשי בין הגשת תביעה בבית המשפט השלום בתל אביב או בהרצליה...אלא שלא כך הם פני הדברים כאשר מגישים תביעה שזירת התרחשותה הנה העיר אילת, בעיר אשדוד...דומה כי התנהלות כזו היתה ראויה לכל גינוי גם כשמדובר בבעל דין רגיל, אזרח מן השורה. אלא שבענייננו, אין המדובר בבעל דין רגיל...מדובר בראש רשות ציבורית. לא לרשות ציבורית לבצע מעשי קודנס. חזקה היא, כי לו היה מסתייע בידם מעשה הקונדס דלעיל, היתה גם תביעה זו מוגשת בעיר אשדוד, או בעצם בבאר שבע". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת