פרסומת
דלג

צולל הציל עטלף ים שנתפס בקרס דייגים

מאת: מערכת ערב ערב ● 5/6/2019 14:57 ● ערב ערב 2918
דורון בראש, צלל במפרץ אילת והבחין בעטלף ים מסוג ים טחן נקוד כשבפיו קרס דיג המחובר לחוט דיג , שלא אפשרו לו לזוז ממקומו ● מכיוון שצלל ללא בלוני חמצן עצר את נשימתו והצליח לשחרר את העטלף הנדיר לחופשי ● עומרי עומסי פקח ברשות הטבע והגנים: ''אם העטלף היה נשאר קשור הוא היה מוצא את מותו''

עטלף ים- טחן נקד ניצל לאחר ששוחרר מחוט דייגים שתפס אותו לקרקעית הים מבלי שיכל להשתחרר ממנו בזכות תושייתו של צולל. בשבוע שעבר צלל דורון בראש, שהגיע לצלילות במפרץ אילת. בעת שצלל להנאתו בחוף הצפוני במפרץ אילת ראה להפתעתו שני עטלפי ים- טחן נקוד הנחשבים ערך טבע מוגן ונדיר והבחין כי אחד מהם במצוקה:  "כשהתקרבתי אליהם ראיתי שאחד מהם לא בורח ממני, תגובה לא שגרתית. לפתע ראיתי כי העטלף קשור בחוט דיג, צללתי אליו וראיתי כי בפיו נעוצה קרס דייגים המחוברת לחוט דיג עבה וארוך ולמעשה קשור בצורה שלא מאפשרת לו לזוז" סיפר דורון. "לאחר מאמץ רב ותוך צלילה בעצירת נשימה הצלחתי להתיר את החוט מגופו. לצערי, לא הצלחתי לשחרר את קרס הדיג מפיו אך חתכתי את חוט הדיג בצורה שתאפשר לבעל החיים לשחות ולאכול בחופשיות. שמחתי לראות אותו שוחה לעומק הים בחזרה".
המקרה ארע לאחר חודש חופש אותו לקח דורון במטרה לצלול בים התיכון, הוא פגש בצלילות בעטלפי ים גם בים תיכון, בדולפינים וצבי ים ואף שחרר סרטן שנלכד בחוף פלמחים ברשת דייגים. האירוע באילת היה הדרמטי ביותר אותו לא ישכח זמן רב. את הדיווח העביר בראש לפקח היחידה הימית של רשות הטבע והגנים באילת עמרי עומסי. "עטלף ים - טחן נקוד הוא מין דג יחסית נדיר השייך לסדרה בטאים שחי בשוניות אלמוגים, לעיתים אנחנו רואים אותו במפרץ אילת כשהוא נמצא בקרקעית הים כדי למצוא סרטנים וצדפות", ציין עמרי. לדבריו: "מדובר בערך טבע מוגן ונדיר שאם היה נשאר קשור הוא היה מוצא את מותו". עמרי הוסיף: "מדובר בזן של עטלף ביישן שנדיר לראות אותו בצלילות. לפרט הזה היה מזל גדול שדורון פגש בו ושחרר אותו. אני מקווה שקרס הדיג ישתחרר בהמשך באופן עצמאי עם הזמן ומאמין שפרט זה ניצל בזכות דורון". 

מדוע נדיר לראות אותו? 
"אפשר לראות מכמות התצפיות המדווחות כי זה בעל חיים לא נפוץ. מדובר בעטלף ביישן שאזור הגידול שלו מאד ספציפי ולא רואים אותו כמעט בצלילות. הוא חי במפרץ אילת, הוא שייך לכאן אבל נדיר לפגוש בו בצלילה במפרץ ים סוף ממש כפי שנדיר לפגוש בכריש לוויתן. התצפית מתרחשת אחת ל..". ברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור לגלות ערנות: "בכל אירוע חריג יש חשיבות רבה לדווח לפקחי רשות הטבע והגנים בשמורת חוף האלמוגים או למוקד רשות הטבע והגנים  3639 *". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת